"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme ekonomike Shqipetare

Flisni për ekonominë shqiptare, zhvillimin e saj, problemet ekonomike etj.

Moderator: Adriana

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#76

Post by Adriana » Sun Nov 08, 2009 11:22 am

Rriten me 20 lekë çmimet e perimeve në treg


Pësojnë tjetër rritje perimet e tregtuara në Pazarin e Ri këtë javë. Rritja e çmimeve ka ardhur si rezultat i mbarimit të prodhimeve të stinës në vendin tonë dhe hyrjen e mallit të importit. Perimet që kanë pësuar një rritje që varion deri në 20 lekë janë sallata, speci, barbunja dhe kungulli. Ndërkohë që frutat në përgjithësi kanë pësuar ulje. Ndër frutat që kanë pësuar ulje mund të përmendim mandarinat apo portokallet të cilat janë frutat e stinës. Është rritur çmimi i rrushit duke qenë se prodhimi i vendit ka mbaruar. Ajo që vihet re është se në javët e fundit çmimet e perimeve kanë pësuar një rritje vazhdueshme dhe ardhja e stinës së ftohtë do ndikojë në rritjen e mëtejshme


Zgjidhja e ketij problemit me duket shume e thjesht """"te perdoren me shume frutat dhe perimet e prodhimeve te stines""". Eshte mese normale qe frutat dhe perimet e stines se shkuar do ken nje rritje %-je ne treg, kjo ndodhe ne cdo vend jo vetem ne Shqiperi.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#77

Post by Adriana » Tue Dec 29, 2009 11:28 am

Verifikim çmimeve abuzuese në tregje


Kryetatimori pranon se tregtarët e vegjël janë përgjegjësit kryesorë

Brenda një jave çmimet e artikujve kryesorë të konsumit kanë pësuar një rritje deri në 40 për qind. Këtë fakt e pranon dhe vetë Drejtoria e Tatimeve, megjithatë deri tani nuk është bërë asnjë ndërhyrje deri në verifikimin e situatës. Tregtarët ia kalojnë fajin njëri-tjetrin (i madhi tek i vogli dhe anasjelltas). "Investigimi ka nisur me kohë dhe do të vijojë deri në orët e pasdites të datës 31 dhjetor. Më pas do të bëhen krahasime me çmimet e muajit nëntor", tha për "Shqip" drejtori i përgjithshëm i Tatimeve, Artur Papajani. Rritje të çmimeve ka pasur kryesisht për mallrat e importit, shkaktuar nga forcimi i euros, që gjatë ditës së djeshme pati rritje me 2 lekë. "Ky është njëri ndikim. Por nëse shikon me kujdes, bie në sy se supermarketet kanë çmime më konkurruese se tregtarët e vegjël që shesin anash rrugës. Pra, një pjesë e spekulimeve ndodh tek i vogli dhe tek i madhi, pra shumica", vë në dukje kreu i tatimeve.

Pothuajse në çdo fundvit, kur njerëzit nxitojnë të shpenzojnë tej normales shikohet një tendencë e rritjes së çmimeve. Dje, pothuajse në të gjitha pikat e pakicës 1 kg mandarinë e gjeje me 120 lekë dhe askush nuk e lëvizte çmimin. Specat kishin kapur nivelin e 270 lekëve, rrushi 300 lekë, kastraveci me 240, domatja me 140 lekë etj. Rritje të çmimit ka pasur edhe te produktet e mishit, sidomos i gjelit të detit, ushqimi më i përdorur për festat e fundvitit.

Tatimorët japin garanci se kush ka abuzuar me çmimet do ta paguajë me taksë shtesën në xhiro. Sipas tyre, askush nuk i shpëton skemës së taksimit, sidomos tani që për 5 milionë lekë që kalon xhiron, mund të kthehesh direkt biznes me taksën e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar. Fenomeni i rritjes së çmimeve vjen edhe si efekt i kërkesë-ofertës në treg. Përqendrimi i madh i kërkesave për produkte në tri ditët e fundit të festave detyron tregtarët të rrisin çmimet si reagim ndaj sasisë që ka në dispozicion. Po të vihet re, në datat 1 dhe 2 janar rikthehet situata normale e çmimeve.


Dua te them qe ky abuzim, rritje cmimesh lejohet/veprohet vetem tek ne , edhe pse shume tregetar nuk e kane akoma iden qe ne te shumten e rasteve abuzimi i rritjeve te cmimeve eshte nje dem dhe per vet ata. Pse e them kete?! Nga fakti qe sidomos ne
tregetin e frytave/perimeve ata rrezikojn:
1- humbjen e vleres se produktit te fresket ne qoftese brenda nje afati te shkurter ditor nuk u shitet malli,
2-humbjen e klienteve nga vet fakti i cmimeve te larta,

Ja le te marrim nje shembull, duke marr cmimin e specave 270 leke, le te supozojm qe jan dy tregetar, njeri e shet specin me 270 lek, dhe tjetri me 190 leke. Tregtari(1) qe e mban mallin me 270 leke shet ne dite 100 kile ( nga vet fakti qe eshte nje produkt i shtrenjnt dhe njerzit nuk blejn me sasi te madhe, po blejn ne raste te tilla dhe me gram, ndersa tregtari(2) qe e mban specin me 190 mund te shesi dyfishin ose trefishin e mallit qe ka shitur tregtari (1), atehere: le te supozojm qe tregtaret e kan blere mallin me 100 leke kilen:


tregtari(1) 100 kile speca me 270 leke = 27.000 leke
tregtari(2) 200 kile speca me 190 leke = 38.000 leke

tregtari(1) ka fituar 27.000 - leket e mallit qe ka blere (100kile x 100 leke = 10000 leke) = 17.000 leke
tregtari(2) ka fitura 38.000 - leket e mallit qe ka blere (200kile x 100 leke = 20000 leke) = 18.000 leke

Fitimet jan pothuajse te barabarta do thoni ju, pe ne kete raste tregtari(2) ka fituar gjen me kryesore a) shitjen e produktit te fresket ne kohen e duhur, b) rritjen e klienteles (gje shume kryesore).
Ndersa tregtari(2) ne kete raste i ka humbur keto dy fitime qe ka pasur tregtari(1), se ne shume pak dite kur produkti mos te jet i fresket dhe humb vleren e tij, tregari(2) do te detyrohet ta shesi me cmim akoma me te ulet se sa cmimi qe ka blere, perndryshe ka me shume humbje .

( kete shembull e mora si baze ne qoftese tregtaret arrin qe produktet ti blejn me nje cmim te barabart, po ne Shqiperi akoma nuk eshte zgjidhur ky problem, se kam rastisur vet ne Shqiperi kur tregtari shkon te blej mall me shumice , dhe i ka then ( hej jam vellai Gonit une ) dhe shitesi ja ka dhene me nje cmim me te ulet se sa tregtarit tjeter qe nuk ishte vellai/kunati/shoku/vjerri i Gonit)

Pra ne kete raste shikojm qe ne Shqiperi nuk ka arritur akoma aji nivel ne tregti qe e drejta e shitje/blerje te jet e barabart, gje qe dhe kete mund ta quajm nje korrupsin qe egsiston prej shume vitesh. Kete gjendje mund ta ve ne zbatim vetem drejtuesit e qeveris tane, duke krijuar qendra apostafate te shitje/blerje te produkteve me shumice, dhe aty te mos ket dallime personi.
Drejtuesit e qeveris tone, nuk mund te merren me rritjen e taksave te tregetareve pa u garantuar njeher te drejten e barabart ne blerje/shitje produktesh, mbasi te ken garantuar kete gje 100%, atehere mund te merren me rritjen e taksave.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#78

Post by Sally » Sun Sep 19, 2010 6:07 am

Kultivimi i agrumeve po përhapet në zonat e thella në Jug të Shqipërisë duke nxitur punësimin e banorëve. Specialistët thonë se kthimi nga Greqia i disa dhjetëra familjeve për shkak të krizës ekonomike po nxit një biznes të ri me mjaft fitim. Agjensia Amerikane për Zhvillimin Ndërkombëtar USAID ka mbështetur disa nga programet bujqësore në këtë zonë.

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#79

Post by petritkola » Sun Sep 19, 2010 12:44 pm

Berisha në Farkë:Pas ullirit,projekt për lajthinë, shegën, gështenjën...
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#80

Post by Arbëri » Thu Oct 07, 2010 12:34 am

Shqipëria është ne rritjen më të lartë në produktet të brendshëm në rajonin per vitin 2010, Serbia në vend të dytë
Shkruan gazeta Serbe : http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... +u+regionu

Sipas MMF ( Fondi Monetar Ndërkombëtar) Shqiperia ka rritje me mbi 2.6% , numer 1 ne region , pastaj vie Serbia me 1.5% e kshu me radhe ..

Rritja e Lartë e Shqipërisë në lidhje me parashikimin e FMN-së:
Albania PM sees 4-5 pct 2010 GDP growth

Albanian Prime Minister Sali Berisha said on Tuesday he expects economic growth this year in the 4 to 5 percent range, roughly twice the amount predicted by the International Monetary Fund.

Berisha told Reuters on the sidelines of the United Nations General Assembly meeting growth was going to be strong because the feared impact of the Greek financial crisis has not taken a big bite out of revenues.

"(GDP) will be something between 4 and 5 percent, I think," Berisha said in an interview, noting that budget revenues are running at 99.6 percent of expectations.

He predicted a budget deficit of 3.2 percent for 2010 as revenues are running 13 percent ahead of last year.

In July, the IMF raised its forecast for Albania's economic growth to 2.6 percent from an April estimate of 2.3 percent.

At the time the IMF cautioned, however, that lower demand from Albania's trading partners and still heightened fragility and risks in the global financial system, which forced Albania this month to cancel its 400 million Eurobond [ID:nLDE6681P0], would linger for a while longer.

EUROS OR DOLLARS?

Berisha said the government was still debating whether to issue a sovereign bond in euros or U.S. dollars.

"Holding it up is the situation of (the) euro," he said.

"It seems that the situation is somehow recovering. ... With the situation of the Greek debt, there is (a) tendency for recovery, but (if) other euro zone economies' debt becomes a very serious issue, chances for raising money in euro markets will not be so favorable, I think," Berisha added.

The scars from the Greek debt crisis, which shook financial markets in the first half of this year, are not yet healed and the outlook for growth remains dismal given austerity measures adopted by governments to rein in spending.

Albania wants to raise 300 million to 500 million euros to pay off an 11 percent 200 million euro loan from private lenders.

"It was a very difficult time last year. However, we were among the very few countries that got a loan," he said of the high interest payments.

Berisha said he would like to have a yield on the eurobond of "up to 7 percent, but whether it will be 7 percent or not I cannot tell you."

Berisha said the government could easily issue debt in its local markets but is mindful of crowding out local industry.

"We could do very well in our internal market. We have no difficulty," he said, referring to the local market. But he said too much domestic government debt issuance would hinder industry from raising capital.

At 7 percent, Albania's expected eurobond would be below the well received maiden eurobond from Montenegro issued on Sept. 7.

In that deal its Balkan brethren issued 200 million euros' worth of debt at a discount and a coupon of 7.875 percent. That bond is now trading above par, yielding 7.48 percent .

Demand for the Montenegrin bond was strong, indicative of investor appetite for high-yielding assets in emerging markets where robust growth prospects compare favorably to near-zero interest rates and grimmer economic prospects in developed nations.

The top priority for the cash is to continue to build infrastructure, with roads, water and power the key issues.

"Still we are not changing the expenditures that we cut. We are keeping them (the cuts). Probably the (public) debt will be 1 percent lower than we thought.

That would put the public debt to GDP ratio at around 58 percent.

"The majority of EU countries are higher," he said.
http://www.freshplaza.com/news_detail.asp?id=69200
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#81

Post by Adriana » Thu Oct 07, 2010 8:54 am

Diskutim per modelet ekonomikeJam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#82

Post by Sally » Mon Oct 11, 2010 9:13 am

Banka e Shqipërisë heq nga qarkullimi 1-mijë lekëshin e vjetër

Në muajin shtator 2010 Banka e Shqipërisë ka marrë vendimin: PËR TËRHEQJEN NGA QARKULLIMI TË KARTËMONEDHAVE ME KURS LIGJOR (1 mijë lekë të reja).
Në bazë dhe për zbatim të nenit 1, pika 4, shkronja “b” të nenit 40, pika 5, të nenit 43, shkronja “c” dhe “d” të ligjit nr.8269, datë 23.12.1997 “Për Bankën e Shqipërisë”, i ndryshuar, të
kreut II të udhëzimit “Për hedhjen në qarkullim të prerjeve të reja të kartëmonedhave dhe monedhave kombëtare e për tërheqjen nga qarkullimi i parasë”, miratuar me vendimin nr.27, datë
30.3.1998 të Këshillit Mbikëqyrës; të kreut II, pika 5 e rregullores “Për funksionimin e Departamentit të Emisionit”, miratuar me vendimin nr.21, datë 28.3.2001 të Këshillit Mbikëqyrës, të ndryshuar, dhe me propozim të Departamentit të Emisionit, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së
Shqipërisë
VENDOSI:
1. Të miratojë tërheqjen nga qarkullimi të kartëmonedhës me kurs ligjor, si më poshtë:
a) Kartëmonedha e prerjes 1000 lekë, emetim i vitit 1992, 1994, 1995, 1996, imazhi i Skënderbeut.
2. Kartëmonedha me prerjen dhe emetimet e përcaktuara, sipas pikës 1 të këtij vendimi do të
ketë kurs ligjor, deri në datën 31.3.2011.
3. Kartëmonedha me kurs ligjor, sipas përcaktimeve të pikës 1 të këtij vendimi, do të
mblidhet për këmbim kundrejt pagesës së vlerës fillestare të emetimit, me kartëmonedha dhe
monedha të tjera në qarkullim, deri në datën 31.12.2013.
4. Ngarkohen të gjitha bankat, degët e bankave të huaja dhe zyrat e këmbimit valutor të
pranojnë për këmbim, deri në datën 31.12.2013, kartëmonedhat me kurs ligjor, sipas përcaktimeve
7013
të pikës 1 të këtij vendimi, dhe t’i dërgojnë ato menjëherë pranë Bankës së Shqipërisë dhe degëve të
saj.
5. Ngarkohet Departamenti i Emisionit dhe Departamenti i Kontabilitetit dhe Financës me
zbatimin e këtij vendimi.
6. Ngarkohet Departamenti i Marrëdhënieve me Jashtë, Integrimit Europian dhe
Komunikimit për publikimin e këtij vendimi në Fletoren Zyrtare të Republikës së Shqipërisë, dhe në
Buletinin Zyrtar të Bankës së Shqipërisë.
Ky vendim hyn në fuqi 15 (pesëmbëdhjetë) ditë pas botimit në Fletoren Zyrtare të
Republikës së Shqipërisë.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#83

Post by Sally » Thu Nov 04, 2010 8:20 am

FMN i kerkon Shqiperise te ule borxhin

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#84

Post by Adriana » Wed Mar 23, 2011 4:20 pm

Banka e Shqiperise rrit normen baze te interesit me 0.25 perqind.
Fullani: Rritje dhe inflacioni, ne Shkurt u rrit ne 3.2 perqindJam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#85

Post by Arbëri » Sat Jul 30, 2011 5:06 pm

-itsok- Embargoja e Kosovës ndaj Serbisë, favorizon eksportet shqiptare -itsok-
Vendimi i fundit i Qeverisë së Kosovës për embargo ndaj produkteve serbe, ka rritur interesin e biznesit shqiptar për të eksportuar në këtë vend.
Presidenti i "Biznes Albania", Luan Bregasi, tha të premten se, për momentin, vendimi i qeverisë së Kosovës prodhon rezultat pozitiv sa i takon eksporteve shqiptare dhe shtoi se një situatë e tillë mund të favorizojë eksportet shqiptare të materialeve të ndërtimit, të cilat Shqipëria i eksporton sakaq në Kosovë.

Në këtë kuadër, zoti Bregasi tha se së shpejti do të organizohet një mision biznesi në Kosovë, ku do të diskutohet mbi gjetjen e rrugëve të bashkëpunimit për rritjen e shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve, raportoi BW.

Shkëmbimet tregtare me Kosovën gjatë viteve të fundit kanë pasur rritje, favorizuar edhe nga përmirësimi i infrastrukturës rrugore. Vetëm gjatë gjysmës së parë të këtij viti, eksportet drejt Kosovës kapën vlerën e 5.7 miliardë lekëve, nga 4.1 miliardë lekësh që ishte në të njëjtën periudhë të një viti më parë./Telegrafi/
http://www.telegrafi.com/?id=46&a=8826
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#86

Post by Arbëri » Sat Jul 30, 2011 5:08 pm

-itsok- AKB DHE KASH NËNSHKRUAJNË MARRËVESHJE BASHKËPUNIMI -itsok-

Me synim ngritjen e shkëmbimeve tregtare në mes të Kosovës e Shqipërisë dhe me qëllim të gjetjes së zëvendësimeve për prodhimet serbe, Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar nënshkruan sot Memorandum Mirëkuptimi për bashkëpunim tregtar....
Postuar: 04:33:30 / 29.07.2011
Ngritja e bashkëpunimit tregtar ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë është në interes të dy vendeve, u tha veç tjerash në ceremoninë e nënshkrimit. Kryetari i AKB-së, Agim Shahini beson se produktet serbe mund të zëvendësohen me produktet e shtetit shqiptar, me çka do të krijohet mirëqenie më e madhe.

“Këto biznese duke i rritur shkëmbimet tregtare, do të ndihmojnë të ngritin infrastrukturën, mirëqenien tonë, eksportin, kurse në anën tjetër të ulin eksportin e parave të gatshme”, tha ai.

Nga ana e tij, kryetari i Këshillit të Agrobiznesit, Enver Ferizaj, premtoi se nuk do të ketë pengesa në lidhje me shkëmbimin tregtar. “Detyra jonë si edhe e Agimit është që të bëjmë thirrje, por edhe të bëjmë të njohur, por njëkohësisht edhe të ndihmojmë që ky bahkëpunim të jetë pa ndërprerje edhe pa barriera”

Në ceremoninë e nënshkrimit mori pjesë edhe Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, i cili përsëriti mbështetjen e Qeverisë shqiptare për zbatimin e masave të reciprocitetit. Lauka, njëherit ftoi afaristët kosovarë të shfrytëzojnë portin e Durrësit. “Në krahasim me portin e Selanikut dhe të Tivarit, shërbimet portale në Durrës janë 300 euro më të lira për një maunë.”

AKB-ja, sipas kryetarit Shahini do të nënshkruajë marrëveshje të këtij lloji edhe me shtetet tjera të rajonit.
http://www.rtklive.com/?cid=8,1&newsId=50592&mf
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#87

Post by Adriana » Wed Nov 09, 2011 10:21 amQeveria propozon ndryshime në ligjin për bankat. Në kuvend është dorëzuar tashmë projektligji, i propozuar nga Ministria e Financave, që pritet të diskutohet në komisionet parlamentare. Në draft theksohet se në kuadër të parandalimit të rrezikut sistemik, projektligji parashikon si një instrument të parandalimit të këtij rreziku dhe mundësinë e shndërrimit të degëve të bankave të huaja në filiale shqiptare, të organizuara si shoqëri tregtare dhe filiale të bankave të huaja.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#88

Post by Adriana » Tue Nov 15, 2011 10:43 pmBanka Botërore (BB) prezantoi sot raportin për zhvillimet ekonomike në 6-të vendet e Europës Juglindore, ku përfshihet (Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, IRJ e Maqedonisë, Mali i Zi dhe Serbia). Sa i përket vendit tonë, BB ka konstatuar se Shqipëria është vendi me nivelin më të lartë të borxhit publik në rajon. Më tej në raport theksohet se vendi jonë është shumë pranë zonës së riskut të lartë të borxhit
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme ekonomike Shqipetare

#89

Post by Adriana » Tue Jan 03, 2012 9:55 pm

Ministria e Financave: Më 4 janar, ankandi i obligacionit 3-vjeçar

Përmes një deklarate shpërndarë për mediat, Ministria e Financave bëri të ditur se ditën e mërkurë, më 4 janar, do të zhvillohet ankandi i obligacionit tre-vjeçar në Bankën e Shqiperisë.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Ekonomia shqiptare”