"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Hello...hello...hello

Discuss about members and yourself, welcome new members, greet other people.
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Hello...hello...hello

#16

Post by Zeus10 » Mon Sep 21, 2009 9:32 pm

Njeriu beson ate qe do, prandaj dhe ata nuk "kuptojne". Ne nuk do t'ju mbushim mendjen atyre, sepse ne e dime qe sdo arrijme kurre, por do te parashtrojme versionin tone, qe duhet ne fakt ta jepnin institucionet shqiptare te dijes, por per fat te keq ato nuk po e bejne. Megjithese ne pozite te pabarabarte me propaganden serbe-greke, ata i kane dhene shenjat e frikes dhe kjo tregon qe argumentet tona nuk jane naive dhe te pavlera. Une jam etiketuar revizionist, por kjo nuk me shqeteson, bashke me ju besoj se do ti mprehim idete tona.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
IllyriankinG
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Sun Sep 20, 2009 8:54 pm
Gender: Male
Location: Arbëri

Re: Hello...hello...hello

#17

Post by IllyriankinG » Tue Sep 22, 2009 3:45 am

Ai erdhi hodhi nje gur ne lum, dhe u largua, ndersa tani jemi mbledhur ne te gjithe dhe nuk e gjejme dote...
Une e kuptoj mllefin e Mallakastriotit, por ne nuk mund tia lejojme vetes te biem ne gracken e tyre.
Ky eshte nje forum me rreth 100 antare, dhe as te mos u shkoj nder mend se eshte aq popullor tek Greket, dhe aq me pak tek Anglezet. Tipa te tille jane provokatore te cilet duan te masin pulsin e ketij forumi.
Tani persa u perket te huajve ne nuk na duhet fare se kush komenton ketu, Grek, Serb, djalli me te bire le te komentoje, per aq kohe sa I permbahet rregullave dhe etikes se forumit, eshte ne rregull me ne.
Duke i qendruar fanatik temave dhe seksionit te forumit, ndoshta ky forum do te mbijetoje, ne te kundert do te kthehet ne nje chit-chat dhe rrjedhimisht do te vdese si shume te tjere qe kam pare neper internet.
Seksioni I forumit ne anglisht duhet te jetë dhe me I pasur nga ai ne shqip, pasi ky eshte mesazhi qe ne duam ti dergojme botes...
Megjithate ky eshte thjesht mendimi im dhe mund te jetë dhe I gabuar!

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Hello...hello...hello

#18

Post by Hellassoldier » Wed Sep 23, 2009 2:23 pm

Mallakastrioti wrote: Pigene na gamithis apo do re turko-orthodox i mutit....ikni ore hiquni qafe ore evgjitat e mutit....hej temen cna gjete
You're just 1 idiot.

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Hello...hello...hello

#19

Post by Hellassoldier » Wed Sep 23, 2009 2:24 pm

Zeus10 wrote:Njeriu beson ate qe do, prandaj dhe ata nuk "kuptojne". Ne nuk do t'ju mbushim mendjen atyre, sepse ne e dime qe sdo arrijme kurre, por do te parashtrojme versionin tone, qe duhet ne fakt ta jepnin institucionet shqiptare te dijes, por per fat te keq ato nuk po e bejne. Megjithese ne pozite te pabarabarte me propaganden serbe-greke, ata i kane dhene shenjat e frikes dhe kjo tregon qe argumentet tona nuk jane naive dhe te pavlera. Une jam etiketuar revizionist, por kjo nuk me shqeteson, bashke me ju besoj se do ti mprehim idete tona.
Can you please write in English in an English forum.

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Hello...hello...hello

#20

Post by Hellassoldier » Wed Sep 23, 2009 2:30 pm

Well your pretending olg Greek having bonds to Albanian its not true. You call rain shie and in old Greek language used to call to udor. Aman vre pedi mu way far different.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Hello...hello...hello

#21

Post by Adriana » Wed Sep 23, 2009 2:41 pm

Hellassoldier wrote:Well your pretending olg Greek having bonds to Albanian its not true. You call rain shie and in old Greek language used to call to udor. Aman vre pedi mu way far different.


Can you please write in English in an English forum?!
Last edited by Adriana on Wed Sep 23, 2009 2:49 pm, edited 1 time in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Hello...hello...hello

#22

Post by Adriana » Wed Sep 23, 2009 2:47 pm

Hellassoldier wrote:Well your pretending olg Greek having bonds to Albanian its not true. You call rain shie and in old Greek language used to call to udor. Aman vre pedi mu way far different.


Ama den mporis na milas kala aglika, su milame ke ti glosa su, mi fobase, ama mi les gia tus alus na milane aglika otan esi milas elenika i aglika mazi!
O milas aglika o elenika.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Hello...hello...hello

#23

Post by Hymniarber » Wed Sep 23, 2009 6:41 pm

Hellassoldier wrote:
Zeus10 wrote:Njeriu beson ate qe do, prandaj dhe ata nuk "kuptojne". Ne nuk do t'ju mbushim mendjen atyre, sepse ne e dime qe sdo arrijme kurre, por do te parashtrojme versionin tone, qe duhet ne fakt ta jepnin institucionet shqiptare te dijes, por per fat te keq ato nuk po e bejne. Megjithese ne pozite te pabarabarte me propaganden serbe-greke, ata i kane dhene shenjat e frikes dhe kjo tregon qe argumentet tona nuk jane naive dhe te pavlera. Une jam etiketuar revizionist, por kjo nuk me shqeteson, bashke me ju besoj se do ti mprehim idete tona.
Can you please write in English in an English forum.
This is called trolling. You must know that Albanian is the primary language on this forum. If you are not comfortable with this idea, you are not forced to discuss.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Hello...hello...hello

#24

Post by Zeus10 » Wed Sep 23, 2009 6:58 pm

Hellassoldier wrote:Well your pretending olg Greek having bonds to Albanian its not true. You call rain shie and in old Greek language used to call to udor. Aman vre pedi mu way far different.
I have to remind you that rain is water

Image

the first ""greek"" word is read ujet-os
the second word must pronounce as ujej

let me write some Albanian words related to water

uje--> water
ujor--> watery
ujit--> irrigate

Image

also nearly half of Albanians use ujt to denote the water:

http://t-r-e-d.blogspot.com/2009/01/dite-e-ujte.html

Image

Are you clear? Any more questions?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Gjormioti
Junior Member
Junior Member
Posts: 8
Joined: Wed Sep 23, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Hello...hello...hello

#25

Post by Gjormioti » Wed Sep 23, 2009 10:33 pm

An image for 1000 wordsImage
Image

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Hello...hello...hello

#26

Post by Hellassoldier » Thu Sep 24, 2009 10:14 pm

Any more questions?
O yeaah
May you come over to our forum http://macedoniaontheweb.com/?

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Hello...hello...hello

#27

Post by Hellassoldier » Thu Sep 24, 2009 10:16 pm

we have some treat for you... you could start at http://www.macedoniaontheweb.com/forum/ ... nella.html

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Hello...hello...hello

#28

Post by Arta » Thu Sep 24, 2009 10:21 pm

Hellassoldier wrote:we have some treat for you... you could start at http://www.macedoniaontheweb.com/forum/ ... nella.html

I have one for you concerning that topic...... -lol-


"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Hello...hello...hello

#29

Post by Zeus10 » Thu Sep 24, 2009 10:30 pm

Hellassoldier wrote:we have some treat for you... you could start at http://www.macedoniaontheweb.com/forum/ ... nella.html
I have one too, Aulona:

Image

-hahaha- -lol- -lol- -hahaha-
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Hello...hello...hello

#30

Post by Sally » Thu Sep 24, 2009 10:35 pm

Hellassoldier wrote:we have some treat for you... you could start at http://www.macedoniaontheweb.com/forum/ ... nella.html


I have one more for you concerning that topic -hahaha- -hahaha-
"fustanella" (kind of a kilt), which used to be widely used all over West Balkan, in particular in Illyria and Epirus. There is also archeological evidence from an item found in Maribor, Slovenia in the 5th century BC, followed by the figure of a man on a grave stone of the 3d century in Smokthine (Mesaplik, Vlora), a terracot in the 4th century, found in Durres etc. Besides the "fustanelle", we may mention one of the oldest garments for women, which is a kind of suit with a long shirt, a long front and a similar back. In these regions, they also mention the Illyrian "dalmatika", which used to be a long shirt with sleeves, like the one worn by the master carved on a grave stone found in Drashovica, Vlora, dating in the 2nd century. Even on another gravestone of 2nd or 3d century, found in Korca, there are to smiths wearing "dalmatika". Another ancient Illyrian element is the plain local "opinga", (kind of mocassina). Besides, the unity of the common anthropological characteristics from the Illyrians to the Southern/North Albanians of nowadays, is an indicator to the bio-communicative continuity and a reason to use the anthropological data as historical source.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Member spotlight, greetings, welcomes”