"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

Këtu mund të shkruani për ekonominë botërore, si ndikon ecuria e saj në jetën tuaj, lidhja e saj me ekonomine e komunitetit tuaj.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#46

Post by Arbëri » Wed Mar 03, 2010 9:32 pm

Po Derman , fotoja ska te bëj me ate çka shkruan , është marë vetëm ashtu si shembull e trazirave ne ''Greqi'' . njëjtë shkruajn edhe tjerat gazeta ne lidhje me bojkotimin , p.sh. :
http://www.tagesspiegel.de/politik/inte ... 23,3042779
Verbraucherverband ruft zum Boykott deutscher Produkte auf
In Griechenland wächst die Wut auf Deutschland: Auf Flugblättern wird zum Boykott deutscher Produkte aufgerufen, Abgeordnete fordern gar Kriegsreparationen.
verstehen sie jetzt Derman ? :mrgreen:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#47

Post by Adriana » Thu Mar 04, 2010 10:25 am

Unë mendoj se tash eshte realititi i këtij populli që po e tregon fytyrën e vet të zezë .. Këta maskarenj nuk din falëmnderim për shtetet që mbajne me buke me shekuj këtë shtet , por siq e dijmë (sidomos) ne shqiptarët historikisht jan kshu siç po e shef edhe evropa tash më .
Vjedhje para në EU mori fund , sa do që duan ta shpëtojnë këtë rracë të flliqur , e ardhmëja e këtyre faqe zinj do jetë e pa'shpresë ..
Edhe gazetat tjera Gjermane shkruajnë njëjte për bojkotim:


Nuk din falenderim se eshte nje rrace qe te hedh poshte 99 te mira per nje te mire qe nuk u pergjigjen, popull dhe rrace e tille eshte greku, ne kete raste edhe pse europa e kishte vene ne dijeni shume vite me pare ata nxorren masken e tyre te vertet. Ata kan qene te paralajmeruar qe kur firmosen te hynin ne zonen euro qe duhet te merrnin masa per te shtuar xhvillimin e industris ne ate shtet se turizmi pritesh qe do binte aq shume nga fakti qe ata hyren ne zonen euro turistet u pakesuan se shpenzimet per ta ishin te medha, dikur me dhrakmes per turistet ishin cmime te ulta.
Neser Papandreu shkon ne gjermani per takim me kancelaren gjermane, edhe pse ajo u nzori masken origjinale grekë "popull dembel" jam me se e bindur qe me planin e ri "plan shpetimi" qe ka pergatitur papandreu gjermania do leshoj nje fare shume lekesh, jo per te ndihmuar grekun po per te ndihmuar zonen euro. Shtetet me superfuqi ekonomike te forte nuk mund te lene interesin e tyre mbas vetem per tu dhen nje mesim grekeve, mbase nuk u japin shumen e duhur po mendoj se gjysmen e asaj shume qe mund te jet 25-30 miliard.
Por ama do jen cdo muaj te kontrolluar nga komisioni europian, per cdo veprim dhe per cdo te ardhur qe do ket me pas ekonomia greke!

Mire do ishte ti kishin lene njeher te falimentonin deri ne fund (( nje shprehje Shqiptare thote: mus u gezo me fatkeqesin e tjetrit, po ama greku ka qeshur dhe eshte gezuar shume me fatkeqesit e popullit tim)), ne nje kohe qe ata vet kan qene ne mes te zjarrit "te zgjebosur dhe bishtin perpjet"
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#48

Post by Arbëri » Thu Mar 04, 2010 10:53 am

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#49

Post by Arta » Thu Mar 04, 2010 7:04 pm

Gjendja midis Greqise dhe Gjermanise po acarohet edhe me teper, nuk dihet ku do ti dali flaka ketij muhabeti.

Deputetët gjermanë, Greqia të shesë ishuj dhe pse jo…AkropolinMesa duket Gjermania ka marrë në patronazh Greqinë për ta këshilluar se si mund të shlyejë borxhet dhe të mos falimentojë.

Në një publikim të gazetës Bild,në faqen e parë shkruhet,”Greqia duhet medomosdo të mbledhë para.Si mund ti sigurojë Greqia këto para? Të shesë ishujt..akoma edhe Akropolin, nëse është e nevojshme.Nëse duhet të ndihmojmë grekët me miliardat tona ,atëherë edhe ata duhet të japin diçka:“Ne u japim para ,ata të na japin Korfuzin”.

Në fotografinë që publikon gazeta Bild është shkruar,”Greqia ka 3000 ishuj vetëm në detin Egje.87 prej tyre janë të banuar.Akropoli ka një vlerë prej …100 miliard euro!”
Në mes të artikullit shkruhet se gjermanët deputetë i bënë thirrje Greqisë të shesë ishujt për të shlyer borxhin,”Ju japim para ,na jepni Korfuzin”.
“Qeveria greke duhet të ndalojë pjesmarrjen në biznese dhe duhet të shesë prona,si psh,ishujt e pabanuar”,deklaroi në gazetë deputeti Frank Vandervic.
Një tjetër deputet deklaroi ,”nëse Greqia kërkon borxh atëherë duhet të japë një garanci duke na dhënë disa ishuj.”
Ministri Plotësues i Ministrisë së Jashtme Dhimitris Dhrucas i cili u pyet për propozimin e gjermanëve në një deklaratë për shtyp në televizionin ARD tha:“Nuk është momenti i duhur për propozime të tilla”.
Të njëjtat fjalë shkruan edhe gazeta elektronike Stern.”Një këshillë nga Gjermania:Greqi,shit ishujt”shkruhet në titullin e faqes.
Mesa duket Gjermania ka marrë në patronazh Greqinë për ta këshilluar se si mund të shlyejë borxhet dhe të mos falimentojë.
Në një publikim të gazetës Bild,në faqen e parë shkruhet,”Greqia duhet medomosdo të mbledhë para.Si mund ti sigurojë Greqia këto para? Të shesë ishujt..akoma edhe Akropolin, nëse është e nevojshme.Nëse duhet të ndihmojmë grekët me miliardat tona ,atëherë edhe ata duhet të japin diçka:“Ne u japim para ,ata të na japin Korfuzin”.
Të njëjtat fjalë shkruan edhe gazeta elektronike Stern.”Një këshillë nga Gjermania:Greqi,shit ishujt”shkruhet në titullin e faqes.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4199
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#50

Post by Zeus10 » Thu Mar 04, 2010 7:55 pm

Çeshtja eshte pak me e nderlikuar. Greqia po humbet ne sovranitet sepse e teproi me nacionalizmin e saj. Shenjat jane qe oligarkia boterore nuk e pelqen nacionalizmin fare, sidomos kur ai vjen nga vendet e vogla mes te cilave Shqiperia. Sot lexova dy lajme, nje ketu:
Qeveria “pajtohet” me FMN
04/03/2010 16:15

Pas shume perplasjesh shpeshhere edhe publike qeveria duket se eshte dorezuar duke u puqur me ne fund me mendimin e Fondit Monetar Nderkombetar per uljen e borxhit dhe administrimin e financave publike.
“Politikeberesit shqiptar u treguan te afte te ndermerrnin disa politika kunderciklike dhe Shqiperia ishte nje nga ekonomite e vetme ne Europe qe u rrit pergjate krizes. Por sot ne po shohim qe ambienti global po shtron sfida te reja. Po shohim qe serish pas krizes ne rang global po ridalin disa cregullime te hershme. Disa vende me deficite te larta korrente para krizes po vazhdojne te kene serish deficite te larta korrente. Te gjitha keto sfida imponojne nderhyrje edhe ne Shqiperi. Duhet qe te ndermerren disa ribalancime te deficiteve, te mbahet sistemi financiar stabel dhe dhe te nderhyhet per ristrukturimin e disa sektoreve te ekonomise”, u shpreh Gerwin Bell, ish-shefi i misionit te FMN-se ne Tirane.
Ministri Bode nga ana e tij theksoi se eshte koha qe ekonomia shqiptare te mund te perfitoje nga zhvillimet per ekonomine globale per te fituar nje pozicion me te mire permes ndermarrjes se nje politike emergjente te stabilizimit makro-ekonomik te vendit.
Ndersa guvernatori i Bankes edhe pse ka perseritur nevojen per uljen e borxhit kete here ka dashur ta vere me shume theksin tek pasojat qe ka sjelle kriza ne ekonomine reale te vendit. Ardian Fullani tha se vec zhvleresimit te lekut, ekonomia ka nevoje edhe per nje tjeter korrektim, ate te uljes se cmimeve, kryesisht per pasurite e paluajtshme, qe do te sillte rigjallerimin e shitjeve, te rena ne nivelet minimale.
“Aktualisht jemi perballur me korrektimin e kursit te kembimit megjithate eshte i pamjaftueshem ai duhet te korrigjohet me cmimet e aseteve fikse ne perputhje me ekuilibrita te rinj pasurore”, u shpreh Fullani.
Keto deklarata u bene gjate nje seminari te organizuar ne Tirane nga Fondi Monetar Nderkombetar mbi rreziqet qe sjell ambienti i ri i ekonomise globale ne stabilitetin makro-ekonomik te Shqiperise.


dhe nje ketu
Kredia, qeveria zgjedh Deutsche Bank-JP Morgan
Publikuar më 21/02/2010

Dy bankat prestigjioze marrin përsipër të na ofrojnë borxh 350 milionë euro

Sikurse ishte parashikuar, Ministria e Financave ka preferuar dy bankat e fuqishme, “Deutsche Bank” dhe “JP Morgan”, që të sigurojë kredinë 350 milionë euro përmes emetimit të eurobondit. Lajmi është konfirmuar dje, pas zhvillimit të testit, në prani të bankave të tjera konkurrente, edhe ato të njohura në tregjet financiare. Në fazën e parë ishin kualifikuar 6 banka, nga 15 gjithsej, ndërsa në fazën e dytë që u mbyll dje, u shpallën fituese banka gjermane dhe ajo amerikane, të njohura për nga kapaciteti i gjerë financiar. Sipas ministrit të Financave, kredia 350 milionë euro do të shkojë gjysma për të shlyer borxhin e marrë vitin e kaluar për Durrës-Kukës, kurse pjesa e mbetur në mbështetje të investimeve gjatë 2010-s. Tashmë të dyja bankat e përzgjedhura do të lobojnë në tregjet e huaja financiare për t’i siguruar qeverisë kushte më të mira në marrjen e kredisë tregtare. Pra, aktualisht janë gjetur bankat me të cilat do të bashkëpunojmë, por jo paratë, proces i cili parashikohet të mbyllet në fund të muajit prill.

Konfirmimi
Ministria e Financave tashmë ka përfunduar procesin e vlerësimit të bankave që do të udhëheqin transaksionin e emetimit të eurobondit të parë shqiptar në tregun ndërkombëtar të kapitaleve. “‘JP Morgan’ dhe ‘Deutsche Bank’ janë dy institucione financiare me reputacion superior në arenën ndërkombëtare, për performancën e tyre të pakrahasueshme në udhëheqjen me sukses të një numri të lartë transaksionesh eurobondesh në tregjet e kapitalit”, deklaroi dje Ministria e Financave pas shpalljes së rezultatit. Pas shpalljes së ankandit në fillim të muajit janar, pranë ministrisë shfaqën interes 15 banka të njohura, por vetëm 6 e kaluan provën. Sipas ekspertëve të Financave, interesimi i madh i bankave tregon besimin në rritje që kanë institucionet e huaja ndaj ekonomisë shqiptare.

Përzgjedhja
Vlerësimi në përzgjedhjen e bankave u bazua në një kombinim prej disa kriteresh, që merrnin në konsideratë të gjitha elementet relevante për ekzekutimin me sukses të një transaksioni të tillë. Këto kritere marrin në konsideratë kredencialet e bankave për operacione të ngjashme, aftësinë marketuese dhe distributive në treg, aftësinë për të suportuar bonon tonë pas emetimit, strategjinë e sindikimit dhe angazhimin e tyre ndaj vendit tonë. Në fazën e dytë, 6 bankat e shorlistuara (“JP Morgan”, “Deutsche”, “Raiffeisen”, HSBC, “BNP Paribas” dhe “Credit Suisse”) u ftuan në Ministrinë e Financave për një prezantim të detajuar të strategjisë së tyre për të ekzekutuar me sukses emetimin, në përputhje me propozimet e tyre. Intervistat u fokusuan në aftësinë e bankave për të agreguar investitorët për një realizim të suksesshëm të eurobonos së parë të Shqipërisë.

Jane keto dy bankat se bashku me Goldman Sachs qe "varrosen" Greqine. Situata eshte shume e nderlikuar duke pasur parasysh qe shumica e qellimeve politike dhe hegjemoniste sot nuk arrihen nepermjet pushkes por parase. Aq me teper qe shumica e "instrumentave" jane cifute.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#51

Post by Arta » Thu Mar 04, 2010 8:10 pm

Zeus10 wrote:Çeshtja eshte pak me e nderlikuar. Greqia po humbet ne sovranitet sepse e teproi me nacionalizmin e saj. Shenjat jane qe oligarkia boterore nuk e pelqen nacionalizmin fare, sidomos kur ai vjen nga vendet e vogla mes te cilave Shqiperia. Sot lexova dy lajme, nje ketu:

Jane keto dy bankat se bashku me Goldman Sachs qe "varrosen" Greqine. Situata eshte shume e nderlikuar duke pasur parasysh qe shumica e qellimeve politike dhe hegjemoniste sot nuk arrihen nepermjet pushkes por parase. Aq me teper qe shumica e "instrumentave" jane cifute.

Po e pashe ate te pajtimit te qeverise me FMN, dhe ishte pak e cuditshme, mirepo edhe shpenzimet ne shtetin tone nuk jane pak per masen qe kemi! Bere mire qe e theksove ate ne fund per cifutet. Nuk e harrojne cifutet ate qe greket u bene ne luften e dyte boterore. Sic e dime cifutet te ndeshkojne nga ana monetare dhe pastaj te irnoizojne, gje qe ja arriten me se miri me Greqine.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#52

Post by Adriana » Fri Mar 05, 2010 10:52 am
Nuk mendoj se mund te arrij nje perfundim i tille,vet fakti qe greqia eshte ne zonen euro, dhe anetare e BE, nuk egziston asnje ligj per kete rruge/zgjidhje qe kan dhene deputet gjerman, dhe nese arrin nje gje e tille atehere duhet ne rradhe te pare te aprovojn ne bruksel kete ligj dhe me pas te veprojn, po nuk mendoj qe do aprovohet nge 27 vendet e BE.
Gjermania sipas ligjeve europiane mund te kete te drejte te ve dore mbi cdo aksion/ekonomik ne greqi, ta kontrolloj ate dhe te vendosi kushtet mbi manovrimin e ketyre aksioneve, po jo te blej ishujt, ne shkembim te borxheve, mund ti perdorin me qera, po ti blejn ato.
Nese ndodh kjo gje atehere Hollanda dhe Anglia duhet te blej me shume se gjysmen e Iceland, qe i detyrohet ketyre dy shteteve nje shifer shume te larte, keshtu qe po vendosen kete rruge/zgjidhje per greqin, te paret qe do kerkojn te njeten gje do jen Hollanda dhe Anglia.
Po sic e thash dhe me larte nuk egziston ky ligj ne BE, duhet ne rradhe te pare te aprovohet ne bruksel, po jam mese e sigurt qe nuk mund te votojn PRO se shume shtete jane ne rrezik dhe asnje shtet nuk do pranonte shitjen e truallit te tij.
Cmund te themi qe ne listen e shteteve qe po kalojn kete periudh krize eshte dhe Italiani, Portugali, Spanja, atehere dhe ketyre shteteve do u propozohet nje gje e tille?!
Kjo ka qene dhe arsyja principale qe europa pranoj ne shtepin e saj greqin me 1 janar 1981, mbasi i behesh nje presion i tille te shlyerjes se borxhit amerikan ne kembim te ishullit `kreta`, nderkohe qe senior Bush po pergatiste situaten per luften ne irak/kuwajt, dhe kerkonte ishullin `kreta ` qe ta kthente ate ne baze ushtarake. Me hyrjen ne BE greqia mori borxhin e pare nga EU per te ulur shifren e borxhit amerikan.

Dhe nese kete raste gjermani do perdore te njeten sistem qe perdori amerikani disa vite me pare, nuk mbetet gje tjeter vecse te mendojm qe ketu deputetet gjermane po perdoren si vegel amerikane `cifute`, megjithese dhe ne gjermani nuk jane te paket cifutet qe mbeten atje mbas luftes se dyte boterore te regjistruar si gjerman ´ne holland flitet qe jan me shume se 600 mije cifute te regjistruar si hollandez´te cilet per te kontribuar me mire ne luften e tyre ekonomike mbeten te regjistruar si hollandez.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#53

Post by Adriana » Fri Mar 05, 2010 11:44 am

Greqia mund te dali nga kriza me planin e ri `plan kursimesh` po ne kete plan kerkohet bashkpunim 100% nga populli, gje qe ketu grekut i calon gomari.
Populli grek duhet ta kuptoj qe nuk mund te jet ne nje familje me shtetet e tjera kur ne ato shtete planet e kursimeve jan shume te larta `40% ne bruto, dhe 20% ne neto`.
Gjithashtu dhe qeveria greke duhet te kishte punuar me shume per grumbullimin e kusimeve, dhe jo te priste deri ne piken e fundit, qe shume mire ata e dinin qe populli do kunder pergjigjesh me protesta, sidomos ne greqi qe vendosin sot per neser te dalin ne protest. Ne shume vende te europes plani i protestave paraqitet disa jave me pare dhe u caktohet ora dhe vendi, dhe mbas protestes caktohet nje komision dhe ata shkojn qe te zgjidhin kerkesat e tyre ne parlament, dhe jo sa here tju teket te ndalojn punen e cila i kushton nje shteti miliona te ardhura, sic po humb greku tani ne keto jave sidomos ne kohen qe per ata dhe 2 lek jane te nevojshme ne ditet e sotme.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#54

Post by Adriana » Fri Mar 05, 2010 12:46 pm

Program kursimesh dhe probleme strukturore


Greqia kërkon mbështetje gjermane, për të vënë në jetë programin e saj të kursimeve. Me masa drastike kursimi qeveria greke synon të pengojë falimentimin e vendit.


Para 150 vjetësh greqishtja e vjetër konsiderohej mondane në sallonet e Berlinit. Këto kohë kanë kaluar përfundimisht. Kur kryeministri grek do të takohet të premten në darkë në zyrën e kancelarisë me Angela Merkelin, ai do të ndodhet në një ambjent, i cili nuk karakterizohet nga ndonjë dashuri e veçantë për botën greke. Megjithatë ai mund të shpresojë të marrë mbështetje politike në Zyrën e Kancelarisë në Berlin. Gjermania, si partneri më i fortë i Greqisë, me siguri do t'ia japë Greqisë këtë mbështetje.


Greqia e rraskapitur ka nevojë të domosdoshme, që Gjermania t'i shprehë asaj besimin, në mënyrë që të marrë me lehtë kredi, sepse donatorët në tregjet ndërkombëtare të kapitalit janë bërë skeptikë. Berlini ka vendosur kushte për mbështetjen politike. Qeveria e re greke duhet të bëjë të qartë se është me të vërtetë e vendosur që t'i pakësojë deficitet e mëdha dhe që t'i konsolidojë financat shtetërore. Por pas perdeve po punohet për plane konkrete ndihme, për rastin e emergjencës.

Programi rigoroz i kursimit, të cilin e vendosi këtë javë qeveria Papandreu, tregon se Athina këtë herë e bëri një detyrë të parë shtëpie. Fakti që BE dhe veçanërisht Republika Federale e qortuan me javë të tëra Greqinë mund ta ketë shkundur këtë vend. Por ky mund të jetë edhe një shans për një të ardhme më të mirë. BE nuk mund të duronte më që çdo qeveri greke të hidhte vështrimin me indiferentizëm përtej gjithë problemeve fiskale. Kjo e rrezikoi stabilitetin e Eurozonës
Por nëse BE përqëndrohet tani vetëm në mëkatet greke, ajo nuk i zgjidh problemet strukturore të Eurozonës. I gjithë krahu jugor i hapësirës së Euros, pra Portugalia, Spanja dhe Italia ka një produktivität relativisht të ulët dhe nuk është në gjendje të japë mbështetje të përhershme për një Euro të fortë. Por Eurozona nuk është në gjendje të funksionojë si duhet pa një bashkim përkatës politik dhe një politikë të përbashkët financiare. Dhe në fund të fundit, shembulli frikësues i Greqisë tregoi se Eurozona nuk ka mekanizma për të penguar difekte të mëdha apo të vogla.


Edhe Irlanda u konfrontua me vështirësi të mëdha financiare. Por rasti irlandez nuk shkaktoi valë të mëdha indinjate në publikun gjerman. Pacienti grek trajtohet më me ashpërsi. Një pjesë e shtypit gjerman e paraqiti Greqinë si vend, ku jetohet për shtatë palë qejfe, pa punuar dhe pasqyroi me imtësi dekadencën e kombit grek. Disa politikanë gjermanë madje i këshilluan grekët që t'i shesin ishujt e pabanuar dhe që ta japin me qira Parthenonin, tempullin e Akropolit, për të siguruar para. Nga Athina erdhi menjëherë xhevapi. Gazetat bulevardeske vënë në dyshim që gjermanët e sotëm, vetëm sepse kanë lindur më vonë, nuk duhet të mbajnë përgjegjësi për krimet e nacionalsocializmit. Pati madje edhe politikanë të qeverisë greke, që kujtuan se gjermanët nuk ua kanë kthyer kurrë huanë e detyrueshme, të cilën e kërkuan si fuqi pushtuese naziste nga Greqia në kohën e Luftës së Dytë Botërore.

A po vjen tani ora e nxitësve të konflikteve? Sjellja me finesë shihet rrallë si pjesë e virtuteve gjermane, disiplina dhe morali i pagesës nuk shihen asnjëherë si virtut i grekëve. Sikur të dyja palët të ushtroheshin pak në këta elementë? Kjo nuk do t'i bënte keq çështjes së përbashkët evropiane.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#55

Post by Arbëri » Fri Mar 05, 2010 12:50 pm

Berlini: Nuk do japim asnje cent
Ministri gjerman i Financave, Rainer Bruderle deklaroi sot se "qeveria nuk do t'i japë asnjë cent'' Greqisë. Deklarata vjen disa orë para takimit mes kancelares, Angela Merkel dhe kryeministrit grek, Jorgos Papandreu.

“Kryeministri Papandreu u shpreh qartë dje se nuk priste asnjë lek nga ana e qeverisë gjermane dhe se qeveria gejrmane nuk ka qëllim të japë asnjë lek”- ka thënë ministri i Financave gjermane Bruederle. Duke komentuar masat e marra nga Athina si “te drejta, nëse qeveria greke do të aplikojë atë që do të aprovohet në nivel parlamentar."

http://bw.balkanweb.com/rajoni/kriza-pa ... -7576.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#56

Post by Sally » Sat Mar 06, 2010 11:58 am

Jo para, por solidaritet për Greqinë - Merkeli takoi Papandreun

Merkel: Greqia ka mbështetjen gjermane për zbatimin e paketës së kursimeveMe një program strikt kursimesh qeveria greke synon të parandalojë kolapsin financiar të vendit dhe dobësimin e euros. Në Berlin kryeministri Jorgos Papandreu kërkoi të premten (5.3.) mbështetjen e kancelares Merkel.

Dukej qartë se kancelarja Angela Merkel mundohej të largonte nga kriza financiare greke, shijen e hidhur të një katastrofe evropiane. Asnjë fjalë nuk tha ajo për shkaqet e situatës së mjeruar financiare, të cilat duhen kërkuar në Greqi. Në vend të kësaj kancelarja lëvdoi programin e kursimeve të qeverisë Papandreu dhe premtoi mbështetje.
Asnjë fjalë për shkaqet - mbështetje dhe mirëkuptim nga Gjermania

"Çfarë mund të bëjë Gjermania? Gjermania mund të tregojë solidaritet me Greqinë. Gjermania mund të bëjë gjithçka për të mos lejuar që fjalën ta marrin emocionet, por edhe nëse kjo ndodh, atëherë të bëhet fjalë për emocione të tilla si gatishmëria për ndihmë, miqësia dhe mirëkuptimi për situatën e vështirë."

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Demonstrime në Athinë - Programi i kursimeve i vështirë dhe i dhimbshëm
Greqia nuk kërkoi ndihmë financiare, theksoi kancelarja gjermane pas takimit me kryeministrin grek. Papandreut, në krye të qeverisë që prej tetorit të kaluar, gjatë vizitës në Berlin i interesonte shumë më tepër rehabilitimi i emrit të cënuar të vendit të tij se sa paratë. Programi i tij i kursimeve është i dhimbshëm dhe i vështirë, tha Papandreu, por vetëm kështu vendi mund të rifitojë besimin.
Papandreu: Grekët janë të denjë për besimin e tregjeve ndërkombëtare

"Unë besoj se rivendosja e kredibilitetit dhe besimit luajnë një rol shumë të rëndësishëm në plan ndërkombëtar, dhe mendoj se qeveria dhe populli grek janë të denjë për këtë besim. Unë e falenderoj zonjën Merkel për mbështetjen e saj."

Aktualisht Greqia paguan interesa shumë të larta për kreditë e marra në tregjet ndërkombëtare financiare. Papandreu kërkon tani të marrë kredi me kushte më të favorshme dhe për këtë i nevojitet solidariteti i partnerëve të tij evropianë si dhe miratimi i Bankës Qendrore Evropiane dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.
Jo shitje ishujsh

Nuk dua t'ua ngarkoj të tjerëve përgjegjësinë, tha kryeministri grek. Kështu ai iu përgjigj frikës së shprehur, se kriza mund të dobësojë euron dhe mund t'u kushtojë taksapaguesve gjermanë shumë para. Në të njëjtën kohë ai kundërshtoi propozimin se shteti grek mund të përmirësojë situatën e buxhetit përmes shitjes së ishujve të pabanuar.

Më me kuptim është lufta kundër spekuluesve në tregjet ndërkombëtare financiare, të cilët përfitojnë nga kriza financiare e Greqisë. Edhe në këtë pikë Papandreu ka mbështetjen e plotë të qeverisë gjermane.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#57

Post by Sally » Thu Mar 18, 2010 11:16 am

Plan emergjence për Greqinë nga Eurozona


Plan emergjence për Greqinë i EurozonësMinistrat e financave të zonës së euros kanë rënë dakord për planin emergjent të ndihmës për Greqinë. Ata vendosën në Bruksel ((te marten 16-02-2010)),që në rast se shteti në Greqi falimenton, ta ndihmojnë vendin me kredi bilaterale.Hartohen modalitetet teknike të një aksioni shpëtimi

Ministrat e financave të vendeve të zonës së euros kanë rënë dakord për linjat e përgjithshme të një programi shpëtimi për Greqinë. Modalitetet teknike të një aksioni shpëtimi ndodhen tani në tavolinë, tha kryeminsitri i Luksemburgut dhe shefi i grupit të euros, Jean-Claude Juncker.

„Kjo na jep mundësinë të veprojmë në mënyrë të koordinuar. Dhe të veprojmë shpejt, nëse bëhet e nevojshme. Propozimi që bëjmë ne është në përputhje të plotë me konventat dhe ligjet kombëtare."

Sipas paktit të Lisbonës, Banka Qendrore Evropiane dhe vendet e veçanta anëtare e kanë të ndaluar të ndihmojnë me kredi vendet me borxhe të mëdha. Detajet e ndihmës financiare duhen përpunuar ende. Duket se vendet anëtare do të ndihmojnë Greqinë me dhënie kredish. Komisioni i Bashkimit Evropian do të koordinojë aksionin e ndihmës. Nëse ai do të jetë i nevojshëm, megjithëse Jean-Claude Juncker vazhdon të mendojë se puna nuk do të vijë deri aty.

„Ne mendojmë se nuk do të kemi nevoje për një instrument të tillë, sepse masat greke për konsolidimin e ekonomisë janë të besueshme dhe kanë bindur edhe tregjet financiare.“
Greqisë i duhen këtë vit 50 miliardë euro

Për paketën e ndihmës do të vendosin kryetarët e shteteve dhe të qeverive në takimin e nivelit të lartë, që pritet të mbahet javën e ardhshme. Në takimin e një muaji më parë ata vendosën që të ndihmojnë Greqinë, nëse ajo nuk arrin të marrë para. Deri tani qeveria greke ka arritur të marrë kapital të freskët nga tregjet financiare, megjithëse ai ka qenë me përqindje të konsiderueshme rreziku. Greqia ka nevojë këtë vit për gjithsej 50 miliardë euro. Por fillimisht vendet anëtare ia kanë lënë fjalën programit të kursimeve të qeverisë greke. 16 vendet anëtare iu bashkuan gjykimit të dhënë nga Komisari për çështjet ekonomike të BE-së:

„Qeveria greke ka marrë vendim për një paketë ambicioze dhe të guximshme masash shtesë. Kjo do të thotë që Greqia ndodhet në rrugë të mirë për arritjen e qëllimit, që është ulja e borxheve të reja të këtij viti në katër për qind."

Së bashku me përfaqësuesit e Bankës Qendrore Evrpiane dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, Rehni i pati kërkuar Athinës dy javë më parë që të shtrëngojë më shumë rripin. Pas kësaj qeveria socialiste ashpërsoi programin e kursimeve. Qeveria greke ka planifikuar uljen e rrogave në shërbimet publike, bllokimin e pensioneve dhe rritjen e taksës mbi vlerën e shtuar nga 19 në 21 për qind
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#58

Post by Adriana » Thu Mar 18, 2010 11:52 am

Sally wrote:Plan emergjence për Greqinë i EurozonësMinistrat e financave të zonës së euros kanë rënë dakord për planin emergjent të ndihmës për Greqinë. Ata vendosën në Bruksel ((te marten 16-02-2010)),që në rast se shteti në Greqi falimenton, ta ndihmojnë vendin me kredi bilaterale.
Ne nje nga postimet e mesiperme, kam then: jam e mendimit qe eurozona do luaj rolin e saj, dhe do i pergjigjet greqis, jo me shifren e plote po te paktemen gjysmen e saj, dhe kete gje eurozona e ben jo per dashamires ndaj grekut, po nga vet fakti qe keta jane shume ambicioze ne kete drejtim.
Adriana wrote: Nuk din falenderim se eshte nje rrace qe te hedh poshte 99 te mira per nje te mire qe nuk u pergjigjen, popull dhe rrace e tille eshte greku, ne kete raste edhe pse europa e kishte vene ne dijeni shume vite me pare ata nxorren masken e tyre te vertet. Ata kan qene te paralajmeruar qe kur firmosen te hynin ne zonen euro qe duhet te merrnin masa per te shtuar xhvillimin e industris ne ate shtet se turizmi pritesh qe do binte aq shume nga fakti qe ata hyren ne zonen euro turistet u pakesuan se shpenzimet per ta ishin te medha, dikur me dhrakmes per turistet ishin cmime te ulta.
Neser Papandreu shkon ne gjermani per takim me kancelaren gjermane, edhe pse ajo u nzori masken origjinale grekë "popull dembel" jam me se e bindur qe me planin e ri "plan shpetimi" qe ka pergatitur papandreu gjermania do leshoj nje fare shume lekesh, jo per te ndihmuar grekun po per te ndihmuar zonen euro. Shtetet me superfuqi ekonomike te forte nuk mund te lene interesin e tyre mbas vetem per tu dhen nje mesim grekeve, mbase nuk u japin shumen e duhur po mendoj se gjysmen e asaj shume qe mund te jet 25-30 miliard.
Por ama do jen cdo muaj te kontrolluar nga komisioni europian, per cdo veprim dhe per cdo te ardhur qe do ket me pas ekonomia greke!

Mire do ishte ti kishin lene njeher te falimentonin deri ne fund (( nje shprehje Shqiptare thote: mus u gezo me fatkeqesin e tjetrit, po ama greku ka qeshur dhe eshte gezuar shume me fatkeqesit e popullit tim)), ne nje kohe qe ata vet kan qene ne mes te zjarrit "te zgjebosur dhe bishtin perpjet"


Po perseri e perseris qe ata nuk do jen me kurr vetem te vendosin per menaxhimin e ekonomise se tyre, kjo gje u sherbeu grekeve per ti nxjerr masken e vertet (origjinale), si nje popuull dembel, mashtrus, perfitues,lepires.

Kam vetem nje mendim, qe jam po thuajse mese e bindur qe mund te ket ndodhur (( edhe pse mediat nuk flasin per te)), qe greku ne kete raste mund te ket nenshkruar ndonje kontrat per te leshuar ndonje nga ishullat me qera qe europianeve mund tu hyj ne pune per shume gjera (( qe kohet e fundit po ndodhin)).
Pse me lind ky mendim?!......nga fakti qe dhe ne 2003 greku u propozua per lejimin e nje baze ushtarake ne Kreta ( per luften ne Irak), ata nuk pranuan nje gje te tille (ne media), dhe me pergjigjen qe greku ne 2004 duhet te pergatiste olimpiaden, nuk deshironin qe shtetet-terrorriste te pergatisnin ndonje masaker, po ama te gjithe ushtaret qe shkonin dhe ktheheshin ( akoma dhe sot) bejn ndalim ne ishullin grek Kreta. Nuk eshte dhe kjo nje bashkpunim?!....edhe pse ata e quajn qe ushtaret thjesht shkoj atje per pushime?!......Ndersa ne Gjermani dhe Poloni ushtaret shkojn per kurim (spitali ushtark)?!......
Ja pra pse me lindi ky mendim, dhe jam mese e sigurt qe greku dicka ka firmosur nen-tavoline(ashtu sic ka vepruar gjithmon), prandaj dhe e pickuan para disa ditesh qe te shiste ishujt, qe mos te ankohesh me neper bote qe europa (gjermania) po e keq trajtonin.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#59

Post by Arbëri » Thu Apr 08, 2010 9:30 pm

Grekët i tërheqin të gjithë paratë e tyre nga bankat e vendit
Published or updated- 08/04/2010 12:20:00
Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Kursimtarët në Greqi "në panik dhe me histeri" i tërheqin paratë e tyre nga bankat e vendit, duke shkaktuar frikë te bankierët grekë dhe duke e thelluar akoma më shumë krizën, në të cilën ndodhet vendi, shkruan "Fajnenshel Tajms". Nga katër bankat më të mëdha greke, kursimtarët kanë tërhequr madje 10 miliardë euro, kështu që ekipet menaxhuese të bankave kërkuan intervenimin e Qeverisë në Athinë që të mos ndodhë që të mbeten pa para dhe të bankrotojnë, njofton korrespondenti i MIA-s nga Londra.
Gazeta londineze nënvizon se midis grekëve të pasur mbizotëron "një histeri e vërtetë" në dy muajt e kaluar, kështu që janë të frikësuar për fatin e parave të tyre dhe pasurinë që posedojnë, nuk duan që të mbajnë në Greqi, por kur në momentet që vendi i tyre ballafaqohet me krizën më të vështirë ekonomiko-financiare në historinë e tij më të re, pasurinë e transferojnë jashtë, para së gjithave në bankat e Qipros dhe në Luksemburg.
Gjatë shkurtit dhe marsit të këtij viti, kursimtarët grekë nga llogaritë e tyre kanë tërhequr para me vlerë prej pesë për qind nga masa e përgjithshme e investimeve të tyre në të tërë vendin. Kjo shkakton rënie të shpejtë të vlerës së aksioneve të bankave më të mëdha në Greqi, që të gjitha kanë filialet e tyre në vendet e Ballkanit.
Nga mesi i kësaj jave aksionet shënojnë rënie të vlerës që lëvizin midis 6 dhe 7 për qind. Reagimi histerik i kursimtarëve grekë nuk i ndihmon autoriteteve të atjeshme në stabilizimin e ekonomisë së vendit, por shkakton shqetësim të ri në tërë eurozonën, e cila vazhdon të stagnojë, ose të shënojë rritje minimale në raport me ekonomitë e tjera globale, konstatoi "Fajnenshel Tajms". http://alsat-m.tv/ekonomi/35306.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Greqia në prag të krizës ekonomike. Borxhi 110% i PBB

#60

Post by Arbëri » Fri Apr 09, 2010 11:47 am

Kriza, bankat greke drejt falimentimit


ATHINE -Katër bankat më të mëdha të Greqisë kërkuan dje ndihmën e qeverisë, duke shkaktuar frikë mes investitorëve dhe duke e zhytur vendin më thellë në krizë. Ministri grek i Financave, Jorgo Papakonstantinu konfirmoi dje se, bankat kishin kërkuar fonde emergjence prej miliarda dollarësh thjesht si një masë parandaluese. Bankat njoftuan se kishin humbur një numër të madh klientësh në dy muajt e fundit. Megjithatë, kërkesa e tyre për ndihmë i shqetësoi investitorët, të cilët shitën aksione të këtyre bankave dhe kjo shkaktoi rritjen e kostos së huasë për këtë vend të përfshirë nga problemet financiare.

Greqia po zbaton një plan shkurtimesh për të ulur deficitin buxhetor dhe po përpiqet të gjejë fonde për të paguar këstet e kredive që kapin 70 miliardë dollarë. Ekspertë të Fondit Monetar Ndërkombëtar ndodhen në Greqi, ku po këshillojnë zyrtarët e financave se si të vënë në zbatim disa nga reformat e vështira.

Ndërsa vendi po kalon një moment tepër të vështirë, kriza ka ndikuar edhe në renditjen e bankave greke në tregjet financiare. Sipas Agjencisë Financiare "Moody's", motivimi i uljes në klasifikim ka të bëjë me dobësimin e perspektivës makroekonomike të Greqisë dhe me pasojat që do të ketë ky zhvillim në sistemin bankar grek.
Agjencia vlerëson gjithashtu se performanca e ulët e kredive, që filloi në vitin 2008, do të vazhdojë edhe gjatë këtij viti, e ndoshta edhe për 2011-ën. Ndërkaq, presidenti i bankës Qendrore Europiane, Zhan Klod Trishe, tha dje se ai pret që besimi i tregjeve ndaj Greqisë do të rritet. "Kredibiliteti i masave të qeverisë greke do të njihet progresivisht dhe në mënyrë graduale nga të gjitha tregjet", - tha Trishe.
Qeveria greke shpreson në një performancë më të shpejtë të masave shtesë që miratoi muajin e kaluar dhe uljen e interesave për huamarrjet e veta. Ministri i Financave ka pranuar se Greqia ende po merr kredi me interesa më të larta nga ato që dëshironte, por shprehu besimin se interesat do të ulen javë pas jave, si rezultat i masave dhe i zbatimit të planit të stabilitetit ekonomik.

(d.b/GSH/BalkanWeb)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Ekonomia botërore”