"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mafia shpetoi bankat?

Këtu mund të shkruani për ekonominë botërore, si ndikon ecuria e saj në jetën tuaj, lidhja e saj me ekonomine e komunitetit tuaj.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Mafia shpetoi bankat?

#1

Post by Zeus10 » Thu Dec 17, 2009 3:43 pm

Sipas ketij video-lajmi:

http://top-channel.tv/video1.php?id=10854

Parate e krimit te organizuar siguruan likujditete per bankat dhe ne kete menyre i shpetuan nga falimentimi gjate krizes. Deklarimi sipas lajmit te publikuar, vika prej zyres se OKB per ekonomine.
Shume mistere ne kete loje te madhe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: Mafia shpetoi bankat?

#2

Post by OPTIMUS SILENS » Thu Dec 17, 2009 6:05 pm

AJO ESHTE SIGURT SI THUA TI KAN VITE QE MAFIOZET DONIN TE PASTONIN PARAT E TYRE PO POLICIA NUK I LININ DHE DUA TE THEM QE PARAT QE PO FLASIM JANE SHUME VETEM KETE TE THEM SI MENDON TI QE DUBAI WORLD TRADE MARKET U DERTUA AQ SHPJET NE 10 VJET PARA SA JAVESH DEKLAROI JO SAKT FALIMENTIM POR PAMUNDESIN QE NUK KA ME LIKUIDITET DOMETHEN NUK KEMI PARE PER ATA QE DUAN PARA E TYRE PER DERTIMIN E DUBAIT AQ SHPEJT VETEM BONO THESARI POR AMA NUK VLENIN FARE DHE KA FAKTE QE NE DUBAI PASTROHESHIN PARAT KRIMINALE
SHIKO KETE :
Japan, United States, Austria and Switzerland 8-10% TREGU I ZEZE NE 93 PRO SOTE ESHTE SUME LART
SVICRA SOT ESHTE QENDRA BANKARE NE BOT JAPONIA AMERIKAME EKONOMI GJIGANDE MAGJINO PER CA SHUMA FLASIM
DHE NE 93 SOT THONE QE KA ARITUR NE AMERIKE AFER 25%.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Mafia shpetoi bankat?

#3

Post by Adriana » Thu Dec 17, 2009 6:38 pm

Shume e sakte, Hitleri Shqipetare, dhe kjo gje pritesh dhe ishim ne dijeni qe se shpejti do kishim nje noftim te tille, vetem qe po prisnin kohen e duhur, 80% te investimeve ne Dubai jane nje pastrim parash, jo me kote beheshin reklama afersisht 10 vjet vetem per Dubai, edhe pse shifrat nuk kan qene kur te qarta ose te deklaruara zyrtarisht.
Dhe pikerisht mbas shpalljes se perfundimit te krizes 2008-2009, ata gjeten kohen e pershtatshme per te shpallur falimentimin e investimeve ne Dubai ( me arsyen qe u prek nga kjo krize ).
Nga vet fakti qe mua me punon Babi me firmen Boskalis ((( firme e cila ka ndikuar ne punimet me te medha ne Dubai dhe ne shume vende te tjera te botes))), Dubai nuk eshte prekur absolutisht nga kriza 2008-2009, se deri ne shtator te 2009 puntoret nga shtetet e huaja qe po punonin ne Dubai paguheshin ne nje menyre korrekte, dhe ketu behet fjale per nje pagese te larte ((( te njeten pune qe aji puntor bente ne Dubai ketu (Holland) paguhet 2400-3000 euro ne muaj, ndersa ne Dubaj afersisht 6000 euro ne muaj ))). Gjithmon, pagesa kaq te larta behen aty ku ka dore paraja mafioze (korrupsioni). Dhe kriza nuk lind sot per neser, qe te ishte nje surpreze per ata, qe ne duhet te besojm kete trillim.Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mafia shpetoi bankat?

#4

Post by alfeko sukaraku » Thu Dec 17, 2009 8:07 pm

Zotrinj
nuk dua te citohem si pro komunist kesaj radhe , pasi kurre nuk kame qene i tille -vecse kur isha pionier i enverit- edhe gjithmon kam per ta urryer komunizmin.Postimi ime ka te bej me shume me kendveshtrimin time personal per ceshtjen e kesaj teme.

Ne sistemin kapitalist mbreteron si zakonisht tregu i lire.Tregu i lire do te thote marredhenie ekonomike=pazare ekonomike.

Ne nje pazar luajne edhe shume faktore si p sh...Ne se lopa e xha hasanit jep 20 kg qumesht edhe ai do ta shesin,mua me intereson ta blej,por ai ka ndermend tja japin nipit te tij te varfer.Ateher une e joshe me para nipin e tij-parat do mbarojn nje dite- edhe fitoj lopen nga e cila do nxjere vica lope qumesht djath kos gjalp etje.

Pra kapitalizmi eshte i ndertuar te ndikohet ne perqindje te madhe nga korrupsioni sepse eshte sistem pazaresh edhe ne shitblerje luhen pazare te forta.

Keshtu qe eshte me se llogjike qe "une i korruptuari,ose mafiozi ne italisht" te kem mundesin te kontrolloj tregun me fitimet(e lopes se xha hasanit -hahaha- -sarkazem).Nje ekonomi pa para te zeza nuk munde te qendroj ne kembe.

kujtoni rimekembjen e gjermanis me 1945-1946...e cila u rimekemb nga tregu i zi...edhe qe me 1950 evropianet venin e punonin ne gjermani.

ky eshte kendveshtrimi ime mjeran per ceshtjen :(
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Mafia shpetoi bankat?

#5

Post by Adriana » Thu Dec 17, 2009 9:08 pm

Asnje nga tre postimet e mesiperme nuk kan shkruajtur dicka qe mohon ekzistencen e ""'marredhenie ekonomike=pazare ekonomike'', se kete e kemi mesuar qe ne klase te pare, keshtu qe ne i dime keto mardhenie, po ne kete teme thjesht flitet per korrupsionin!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: Mafia shpetoi bankat?

#6

Post by OPTIMUS SILENS » Fri Dec 18, 2009 2:38 pm

Adriana wrote:Shume e sakte, Hitleri Shqipetare, dhe kjo gje pritesh dhe ishim ne dijeni qe se shpejti do kishim nje noftim te tille, vetem qe po prisnin kohen e duhur, 80% te investimeve ne Dubai jane nje pastrim parash, jo me kote beheshin reklama afersisht 10 vjet vetem per Dubai, edhe pse shifrat nuk kan qene kur te qarta ose te deklaruara zyrtarisht.
Dhe pikerisht mbas shpalljes se perfundimit te krizes 2008-2009, ata gjeten kohen e pershtatshme per te shpallur falimentimin e investimeve ne Dubai ( me arsyen qe u prek nga kjo krize ).
Nga vet fakti qe mua me punon Babi me firmen Boskalis ((( firme e cila ka ndikuar ne punimet me te medha ne Dubai dhe ne shume vende te tjera te botes))), Dubai nuk eshte prekur absolutisht nga kriza 2008-2009, se deri ne shtator te 2009 puntoret nga shtetet e huaja qe po punonin ne Dubai paguheshin ne nje menyre korrekte, dhe ketu behet fjale per nje pagese te larte ((( te njeten pune qe aji puntor bente ne Dubai ketu (Holland) paguhet 2400-3000 euro ne muaj, ndersa ne Dubaj afersisht 6000 euro ne muaj ))). Gjithmon, pagesa kaq te larta behen aty ku ka dore paraja mafioze (korrupsioni). Dhe kriza nuk lind sot per neser, qe te ishte nje surpreze per ata, qe ne duhet te besojm kete trillim.po edi ne fakt kete e mesova na nje emisione ne greqi e cilla bente krahasim falimentimine greqis me ate te dubai dhe qe ne dubai ka shume bisnese greke por aman ka edhe shqipetare vetem te futesh ne google the te shkruash albanian businesses in dubai te jep informacione per interes te madh qe kishin dhe kane shqipetaret per dubainpse sepse eshte sigurt qe do kesh fitim.PER MUA ESHTE NE GJE SHUME IDIOTE POR AMA KESHTU ESHE KAPITALIZMI.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Mafia shpetoi bankat?

#7

Post by Adriana » Fri Dec 18, 2009 4:49 pm

HITLERI SHQIPETAR wrote:
po edi ne fakt kete e mesova na nje emisione ne greqi e cilla bente krahasim falimentimine greqis me ate te dubai dhe qe ne dubai ka shume bisnese greke por aman ka edhe shqipetare vetem te futesh ne google the te shkruash albanian businesses in dubai te jep informacione per interes te madh qe kishin dhe kane shqipetaret per dubainpse sepse eshte sigurt qe do kesh fitim.PER MUA ESHTE NE GJE SHUME IDIOTE POR AMA KESHTU ESHE KAPITALIZMI.


Plotesisht dakord, per fat te keq kjo teori ka qene, eshte, dhe do te jete gjithmon: "" Peshku i madh ushqehet me peshkun e vogel ""
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Ekonomia botërore”