4-portet me kryesore te europes ne greqi?

Këtu mund të shkruani për ekonominë botërore, si ndikon ecuria e saj në jetën tuaj, lidhja e saj me ekonomine e komunitetit tuaj.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3210
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

4-portet me kryesore te europes ne greqi?

Post by Adriana » Tue May 14, 2013 9:59 pm

Ne fundjaven e shkuar vura re ne mediat greke nje lajm ku behet fjale per marreveshjen ekonomike Greqi - Kine, nje marreveshje me nje projekt shume te zgjeruar , ne interes te te dyja paleve, sidomos per greqin. Me kete projekt te dyja palet synojne qe greqia te kthehet ne nje shtet ku te ket 4-portet me kryesore te europes, pra nje stacion transport mallrash midis azise dhe europes. Ky synim ka qene edhe para 20 vitesh si per greqine ashtu edhe per kinen, po per disa arsyje qe ne nuk i dime ky projekt nuk pati sukses. Deri me tani uren e transporteve te mallrave te azis me europen e ka ne dore Hollanda ( me Roterdamin ) dhe Gjermania ( me Hamburgun ). Atehere lindin pyetjet:

-pse kaq heshjte nga shtetet europiane per kete projekt?!
-eshte nje projekt i vet europes tja kaloj greqis kete ure-transporti apo dicka tjeter?!
-nese eshte dicka tjeter, a do lejoj europa ( gjermania dhe hollanda ) kete humbje kaq te madhe, apo jane vet keto dy shtete qe tashme kan marre ne dore timon ekonomik grek?!

- gjithashtu me lind pyetja: nese greqia kerkon ti jap nje shuplake europes (njerkes) me kete marreveshje?! ( por nuk mendoj te ket kete fuqi shteti grek), pra me shume une mendoj te jet nje plan i menduar nga vet europa.

Po ju si mendoni?ketu mund te shikoni videon e shkeputur nga lajmet greke 12-05-2013: http://www.megatv.com/megagegonota/summ ... 09#toppage
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Ekonomia botërore”