"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GJITHCKA MBI LEVIZJEN VETEVENDOSJE!

Flisni për politikën shqiptare, ndikimi i saj në jetën tuaj, mund të diskutoni për partitë politike shqiptare dhe frymën e to lerances ne politikën shqiptare.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
qiellikaltër
Honored Member
Honored Member

Re: GJITHCKA MBI LEVIZJEN VETEVENDOSJE!

Post by qiellikaltër » Sat Dec 04, 2010 9:11 pm

Këngëtari nga Shqipëria, Gëzim Nika ishte ai që solli këngën e kompozuar enkas për Lëvizjen Vetëvendosje. Ka qenë qyteti i Mitrovicës vendi ku kjo lëvizje ka nisur fushatën zgjedhore, ndërsa këngëtari që tashmë jeton në Amerikë, Gëzim Nika, ka ardhur për të mbështetur me këngë Lëvizjen Vetëvendosje.

"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

arianmarku
Regular Member
Regular Member

Post by arianmarku » Tue Dec 07, 2010 7:14 pm

arianmarku
Regular Member
Regular Member

Post by arianmarku » Tue Dec 07, 2010 7:22 pm

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member

Post by qiellikaltër » Wed Dec 08, 2010 10:45 pm

Albin Kurti ne Top Show me 07/12/2010:

"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member

Post by Zeus10 » Thu Dec 09, 2010 12:42 am

qiellikaltër wrote:Albin Kurti ne Top Show me 07/12/2010:

Ky djale xhevahir ka potencialin, jo vetem per te qene lider i Kosoves, por i gjithe Shqiperise.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member

Post by erix77 » Thu Dec 09, 2010 8:52 am

po ta lene tradhtaret!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

ALTIN
Member
Member

Post by ALTIN » Fri Dec 24, 2010 9:50 pm

Ma bre pse kaq shpejt po m'deshperoniiiii ? Edhe pse pas shume paknaqsive tmia te medha rreth partise se Albin Kurtit, ua dhashe voten time me mendimin qe do te gjej dicka ndryshe, dicka qe iu mungon partive tjera. E kta djemte tane hala me nostalgji per INTERNACIONALEN :shock: :shock:

Image

Image

Ne vend qe Kurti me dal ne mbrotje te UCK-se, ose te bej aksione kunder Dick Martyt, ata po gjejne kohe me kqyr filma per Che Guevaren dhe revolucionin shetites :cry: :o

Adriana
Universe Member
Universe Member

Post by Adriana » Fri Feb 11, 2011 12:55 pm

10 shkurt 2011 është 4 vjetori i demonstratës kundër Negociatave me Serbinë dhe planint të Ahtisaarit, organizuar nga Lëvizja VETËVENDOSJE!.

Plani i Ahtisaarit është aktual ende sot. Po ashtu dhe negociatat me Serbinë e koncesionet ndaj saj, të cilat nuk i ndali shpallja e pavarësisë. Kuptimi i demonstratës së 10 shkurtit 2007 shtrihet jo vetëm në kohën që vjen menjëherë pas asaj demonstrate por edhe në të ardhmen e katërvjetorit të saj në prag të të cilit jemi. Katër vjet më parë sfida ndaj regjimit e zbuloi fytyrën e vërtetë të tij. Një fytyrë që s’ka ndryshuar as sot e kësaj dite. Andaj, edhe beteja vazhdon...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!

Adriana
Universe Member
Universe Member

Post by Adriana » Fri Feb 11, 2011 12:58 pm

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!

Sally
Galactic Member
Galactic Member

Post by Sally » Fri Feb 11, 2011 1:22 pm

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Arbëri
Universe Member
Universe Member

Post by Arbëri » Sat Feb 19, 2011 6:22 pm

“Vetëvendosje” nuk mirëpret koalicionin PDK-AKR"

Ndonëse u nënshkrua pak më parë koalicioni qeverisës, ashtu sikurse ishte lajmëruar, ajo nuk u mirëprit nga “Lëvizja Vetëvendosje”.

“Ne jemi kundër këtij koalicioni për shkak të programit që ata paraqesin dhe për shkak të asaj që ata thonë se do ta bëjnë. Konsiderojmë që ky koalicion do të jetë koalicion i fillimit të vazhdimit të negociatave të reja me Serbinë, të cilat ne i konsiderojmë që përveçse janë të padrejta dhe asimetrike, janë shumë të rrezikshme dhe të dëmshme për Kosovën. Rrjedhimisht jemi kundër këtyre negociatave. Pra, meqenëse jemi kundër këtyre negociatave, jemi edhe kundër koalicionit që po përgatitet për to”, u shpreh Visar Ymeri.

Edhe më parë, “Vetëvendosja” e ka akuzuar qeverinë e drejtuar nga Hashim Thaçi dhe vetë atë si një person që nuk mund ta çojë vendin përpara.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Fionaa
Member
Member

Post by Fionaa » Sat Feb 19, 2011 8:04 pm

Mir do ishte te behej nje kualicion mese PDK dhe Vv!

Arbëri
Universe Member
Universe Member

Post by Arbëri » Mon Feb 21, 2011 1:32 pm

Lëvizja VETËVENDOSJE! - betohet me flamurin kombëtar

Ne u betuam mbi flamurin kuqezi
21 SHKURT 2011 - E Hënë 13:59 Ne sot u betuam mbi flamurin kuqezi. Lëvizja VETËVENDOSJE, në përputhje me programin e vet politik, nuk i njeh simbolet e imponuara, të cilat nuk i janë nënshtruar verifikimit nga populli. Synimi ynë po ashtu është që nëpërmjet punës e angazhimit tonë brenda dhe jashtë institucioneve, t’ia kthejmë popullit simbolet kombëtare. Vetëm me to populli identifikohet dhe ndjehet vetvetja. Ne konsiderojmë që simbolet kombëtare janë shumë të rëndësishme për historinë dhe ekzistencën e kombit, prandaj me to nuk mund të luhet. Betimin mbi flamurin tonë kombëtar e kemi obligim nga e gjithë përpjekja e deritashme e kombit shqiptar për liri, si dhe nga të gjithë ata që ranë pas betimit mbi këtë flamur. Amaneti i tyre vazhdon të na obligojë.

Kurse sa i përket tekstit të betimit, ai është në përputhje me programin tonë politik. Të gjitha fushat të cilat ai i prek (interesi i popullit, sovraniteti, integriteti territorial dhe kushtetutshmëria) janë synime programatike të Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

Arsyet pse votuam kundër Jakup Krasniqit për kryetar të Kuvendit të Kosovës

Jakup Krasniqi ishte Ministër i Shërbimeve Publike, në kohën kur filloi procesi i decentralizimit në Kosovë. Më 20 korrik 2004 Jakup Krasniqi, së bashku me Drejtorin e Zyres së Çështjeve Politike të UNMIK-ut, rusin Petr Ivantsov, e nënshkruajtën draftin e parë njëzetfaqësh të decentralizimit. Ky proces pastaj evoluoi në atë që sot po e shohim: 5 komuna të reja me shumicë serbe, dyfishimi i territorit të Artanës përmes përfshirjes së fshatrave me shumicë serbe në të, krijimi në letër i komunës së Mitrovicës pas spastrimit etnik të kryer nga strukturat paralele të Serbisë atje.

Jakup Krasniqi e ka pranuar Planin e Ahtisaarit dhe si kryetar i Kuvendit të Kosovës i ka kontrabanduar simbolet e Kosovës që e mohojnë tërësisht historinë dhe përkatësinë kombëtare të shumicës së popullit të Kosovës; e ka kontrabanduar Kushtetutën e Kosovës e cila na e ndalon bashkimin me Shqipërinë, ligjet e planit të Ahtisaarit të cilat na ndajnë për së brendshmi dhe na e sipërvendosin një pushtet absolut sovran ndërkombëtar. Ai e përkrahu protokollin e EULEX-it me Serbinë. Jakup Krasniqi në Kuvendin e kaluar e ka përfaqësuar Qeverinë e Hashim Thaçit në Kuvend e jo Kuvendin përballë qeverisë.

Gjatë kohës së zgjedhjeve kur ndodih vjedhja dhe manipulimi masiv i votive të qytetarëve të Kosovës, Jakup Krasniqi ishte edhe ushtrues detyre i Kryetarit të Kosovës, por edhe kryetar në largim i Kuvendit të Kosovës. Asnjëherë nuk reagoi kundër vjedhjes e manipulimit deri në momentin kur iu vodhën edhe atij votat nga vetë PDK-ja. Pra, reagimi i tij ishte personal e jo parimor.

Edhe tash po na paraqitet një Jakup i njëjtë. Ai është shprehur i gatshëm t’i pranojë negociatat e vazhdueshme me Serbinë, si dhe ta pranojë privatizimin neoliberal të ndërmarrjeve publike në Kosovë, edhe përkundër qartësisë absolute politike për rrezikun e tyre. Kjo, prapë, e bën atë jo parimor. Prandaj votuam kundër.

Lëvizja VETËVENDOSJE! votoi kundër dy nënkryetarëve të Kuvendit që vijnë nga pakicat kombëtare në Kosovë, jo se kemi ndonjë gjë kundër pakicave, por për shkak se jemi kundër vendeve të rezervuara në të gjitha instancat e pushtetit në Kosovë, dhe pabarazisë që këto kushtëzojnë në politikën e Kosovës.

Arbëri
Universe Member
Universe Member

Post by Arbëri » Mon Feb 21, 2011 1:41 pm

Rruga jonë është e vështirë, sepse është përpjetë, por ajo është e qartë, sepse është e drejtë...( Albin Kurti).

Patush
Grand Star Member
Grand Star Member

Post by Patush » Mon Feb 21, 2011 4:30 pm

Me shka merret Ramushi dhe a din kush planet qi ai ka?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Politikë shqiptare”