"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Faleminderit zotit Arvizu.

Flisni për politikën shqiptare, ndikimi i saj në jetën tuaj, mund të diskutoni për partitë politike shqiptare dhe frymën e to lerances ne politikën shqiptare.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Faleminderit zotit Arvizu.

#1

Post by Orakulli » Sun May 15, 2011 6:14 am

Faleminderit zotit Arvizu.
by Atmir Ilias on Saturday, May 14, 2011 at 11:03pm
Dinakëria e ambasadorit amerikan Arvizu në zgjedhjet e fundit lokale në Shqiperi parandaloi degradimin e zakonshëm të procesit te numërimit te votave ne diten e fundit, në kutine e fundit të votimit.Ai shkoi dhe nuk levizi prej atje ku ishte thembra e akilit, duke dhene nje mesazh te forte te dy paleve: Une nuk leviz prej ketej pa u numeruar fleta e fundit e votimit. Dhe ndodhi çudia e pare e zgjedhjeve ne Shqiperi, si asnjehere tjeter, aq normale sa ne çdo vend tjeter demokratik. Pa zhurma, thirje, grushta, kontestime, te shtena armesh, vleresime hajdut, britma hapni kutite. Dhe ndodhi normaliteti i procesit te numerimit, i ndikuar me se shumti nga hilet e planifikuara per abuzim nga dy partite e kryesore, i cili eshte nje nga treguesit kryesore te shkalles demokratike te zgjedhjeve. Skema e vjeter e dy partive kësaj radhe dështoi. Fitoi demokracia, fituan te gjithë.
Demokracia shqiptare ka reth 20 vjet që vuan nga polarizimi i grupit, ku opinionet e grupeve te dy kraheve politike bëheshin gjithmone edhe me extreme, duke percjelle gjitmonë e me shume nji ndikimin shoqeror negativ tek mbështetesit përkates gjatë procesit zgjedhjeve. Njerezit që janë të lidhur në njëfare manyre me njërin prej grupeve adoptonin nga zgjedhjet ne zgjedhje pozicione gjithmonë e më ekstreme diten e zgjedhjeve dhe sidomos ditën e numërimit te votave. Pasojat tashmë ne i dimë. Rrahje me grushta, qëllime me armë e deri ne vrasje. Zgjedhjet kishin koston e tyre me jete te njerezore.
Humbesit u cfaqen me se fundi me fytyra normale, te qeta që tregonin qarte pranimin e vendimeve te te zgjedhjeve.
Me se fundi ndjehet ndjehet lëshimi i muskujvë të tendosur në fytyrat e dy paleve. E vecanta eshte vetëm që syte e tyre tregojne paksa habi per rezulatin kaq te ngushte midis kanidateve. Udheheqesit partiake propagandistike, shkaktaret kryesore te problemeve te perhershme gjate zgjedhjeve u kishin folur për nji fitore të thellë. Tani panë qartë që pothuaj jane te ndare ne gjysem dhe kjo tregon sa afer , te barabarte dhe sa i madh eshte interes i perbashket që i perbashkon.
Per here te pare ata ndjehen te gjithe fitues.
Image

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

#2

Post by Phoenix » Tue May 17, 2011 2:57 pm

A mendoni se do të ketë trazira duke shkuar edhe në përdorim armësh, nëse KQZ shpall Bashën si fitues në Tiranë?!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

#3

Post by Arbëri » Tue May 17, 2011 10:04 pm

Dinakëria e ambasadorit amerikan Arvizu në zgjedhjet e fundit lokale në Shqiperi parandaloi degradimin e zakonshëm të procesit te numërimit te votave ne diten e fundit, në kutine e fundit të votimit.Ai shkoi dhe nuk levizi prej atje ku ishte thembra e akilit, duke dhene nje mesazh te forte te dy paleve: Une nuk leviz prej ketej pa u numeruar fleta e fundit e votimit.
Une nuk e besoj se z.Arvizu mban njeres apo tjetres ane krahun , nese donin t'ia mbajne anen njeres ane , ata e thuan TROQ dhe e kishin bere ate deri me tani .
Mendimi im eshte qe kishte per qellim vetem te ndihmonte ( shpejtonte ) ne numrimin e votave , pasi qe njihen SHBA si shtet mik i shqiptareve .
A mendoni se do të ketë trazira duke shkuar edhe në përdorim armësh, nëse KQZ shpall Bashën si fitues në Tiranë?!
Sipas Erjon Brace: i ftoi qytetaret qe te nesermen nga ora 9 per protesta para KQZ-es , dhe mendoj do kete trazira ne ditet qe vijojne .. :(

P.s.
Deshiroj edhe anetaret tjere te forumit te japin mendimin e vet ne kete pyetje , pasi gjithandej po diskutohet ky lajm .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

#4

Post by CERMENIKASI » Tue May 17, 2011 10:48 pm

Qëndrimi i PS-së asht "shantazhocraci " dhe jo demokraci !
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 67
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

#5

Post by arianmarku » Wed May 18, 2011 10:15 am

Phoenix wrote:A mendoni se do të ketë trazira duke shkuar edhe në përdorim armësh, nëse KQZ shpall Bashën si fitues në Tiranë?!
Nëse Ramua humbet, jo vetëm që s'do heqi dorë nga bashkia, por do e fusi vendin në luftë. Ky njeri hijerëndë e i dhunshëm, sa të jetë në politikë, vetëm tensione e dhunë do gatuaj.

Post Reply

Return to “Politikë shqiptare”