Page 1 of 1

Faleminderit zotit Arvizu.

Posted: Sun May 15, 2011 6:14 am
by Orakulli
Faleminderit zotit Arvizu.
by Atmir Ilias on Saturday, May 14, 2011 at 11:03pm
Dinakëria e ambasadorit amerikan Arvizu në zgjedhjet e fundit lokale në Shqiperi parandaloi degradimin e zakonshëm të procesit te numërimit te votave ne diten e fundit, në kutine e fundit të votimit.Ai shkoi dhe nuk levizi prej atje ku ishte thembra e akilit, duke dhene nje mesazh te forte te dy paleve: Une nuk leviz prej ketej pa u numeruar fleta e fundit e votimit. Dhe ndodhi çudia e pare e zgjedhjeve ne Shqiperi, si asnjehere tjeter, aq normale sa ne çdo vend tjeter demokratik. Pa zhurma, thirje, grushta, kontestime, te shtena armesh, vleresime hajdut, britma hapni kutite. Dhe ndodhi normaliteti i procesit te numerimit, i ndikuar me se shumti nga hilet e planifikuara per abuzim nga dy partite e kryesore, i cili eshte nje nga treguesit kryesore te shkalles demokratike te zgjedhjeve. Skema e vjeter e dy partive kësaj radhe dështoi. Fitoi demokracia, fituan te gjithë.
Demokracia shqiptare ka reth 20 vjet që vuan nga polarizimi i grupit, ku opinionet e grupeve te dy kraheve politike bëheshin gjithmone edhe me extreme, duke percjelle gjitmonë e me shume nji ndikimin shoqeror negativ tek mbështetesit përkates gjatë procesit zgjedhjeve. Njerezit që janë të lidhur në njëfare manyre me njërin prej grupeve adoptonin nga zgjedhjet ne zgjedhje pozicione gjithmonë e më ekstreme diten e zgjedhjeve dhe sidomos ditën e numërimit te votave. Pasojat tashmë ne i dimë. Rrahje me grushta, qëllime me armë e deri ne vrasje. Zgjedhjet kishin koston e tyre me jete te njerezore.
Humbesit u cfaqen me se fundi me fytyra normale, te qeta që tregonin qarte pranimin e vendimeve te te zgjedhjeve.
Me se fundi ndjehet ndjehet lëshimi i muskujvë të tendosur në fytyrat e dy paleve. E vecanta eshte vetëm që syte e tyre tregojne paksa habi per rezulatin kaq te ngushte midis kanidateve. Udheheqesit partiake propagandistike, shkaktaret kryesore te problemeve te perhershme gjate zgjedhjeve u kishin folur për nji fitore të thellë. Tani panë qartë që pothuaj jane te ndare ne gjysem dhe kjo tregon sa afer , te barabarte dhe sa i madh eshte interes i perbashket që i perbashkon.
Per here te pare ata ndjehen te gjithe fitues.

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

Posted: Tue May 17, 2011 2:57 pm
by Phoenix
A mendoni se do të ketë trazira duke shkuar edhe në përdorim armësh, nëse KQZ shpall Bashën si fitues në Tiranë?!

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

Posted: Tue May 17, 2011 10:04 pm
by Arbëri
Dinakëria e ambasadorit amerikan Arvizu në zgjedhjet e fundit lokale në Shqiperi parandaloi degradimin e zakonshëm të procesit te numërimit te votave ne diten e fundit, në kutine e fundit të votimit.Ai shkoi dhe nuk levizi prej atje ku ishte thembra e akilit, duke dhene nje mesazh te forte te dy paleve: Une nuk leviz prej ketej pa u numeruar fleta e fundit e votimit.
Une nuk e besoj se z.Arvizu mban njeres apo tjetres ane krahun , nese donin t'ia mbajne anen njeres ane , ata e thuan TROQ dhe e kishin bere ate deri me tani .
Mendimi im eshte qe kishte per qellim vetem te ndihmonte ( shpejtonte ) ne numrimin e votave , pasi qe njihen SHBA si shtet mik i shqiptareve .
A mendoni se do të ketë trazira duke shkuar edhe në përdorim armësh, nëse KQZ shpall Bashën si fitues në Tiranë?!
Sipas Erjon Brace: i ftoi qytetaret qe te nesermen nga ora 9 per protesta para KQZ-es , dhe mendoj do kete trazira ne ditet qe vijojne .. :(

P.s.
Deshiroj edhe anetaret tjere te forumit te japin mendimin e vet ne kete pyetje , pasi gjithandej po diskutohet ky lajm .

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

Posted: Tue May 17, 2011 10:48 pm
by CERMENIKASI
Qëndrimi i PS-së asht "shantazhocraci " dhe jo demokraci !

Re: Faleminderit zotit Arvizu.

Posted: Wed May 18, 2011 10:15 am
by arianmarku
Phoenix wrote:A mendoni se do të ketë trazira duke shkuar edhe në përdorim armësh, nëse KQZ shpall Bashën si fitues në Tiranë?!
Nëse Ramua humbet, jo vetëm që s'do heqi dorë nga bashkia, por do e fusi vendin në luftë. Ky njeri hijerëndë e i dhunshëm, sa të jetë në politikë, vetëm tensione e dhunë do gatuaj.