"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

1990-2015: Shqiperia 25-Vjet me PD

Flisni për politikën shqiptare, ndikimi i saj në jetën tuaj, mund të diskutoni për partitë politike shqiptare dhe frymën e to lerances ne politikën shqiptare.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

1990-2015: Shqiperia 25-Vjet me PD

#1

Post by Adriana » Sun Aug 02, 2015 4:02 pm

Nisma e demokrateve, me shume se nje feste me permasa kombetare, synon te risjelle ne kujtesen e shoqerise shqiptare momentet dhe mesazhet kryesore te ndryshimit historik te Shqiperise, rrezimit te komunizmit, nisjes se rruges se demokracise per vendin tone, etj, etj...

Kjo date shenon nje kthese te madhe ne historine e vendit tone, si e mendoni kete kthese, e ka arritur qellimin e saj, ju ftoj te jepni mendimin tuaj...


OraNews: Partia Demokratike nis 6 muaj para, pergatitjet per kremtimin e pervjetorit te 25-të te themelimit te saj, qe shenoi nje ngjarje te rendesishme ne Shqiperine komuniste, pasi ishte e para parti opozitare. Për këtë qëllim, në selinë blu është ngritur Komisioni Organizator Kombëtar. Aktivitetet do te mbahen ne gjithe vendin për të kulmuar më një festë të madhe në Tiranë me 8 dhjetor ne ditën kur nisen protestat studentore kunder regjimit komunsit 25 vjet me pare dhe per te vijuar me pas me 11 dhjetor ditën e themelimit të Partisë Demokratike.

Ahmetaj, drejtues i grupimit Dhjetor ’90: “Do ketë aktivitete shumë të larmishme, shumë dinamike, të tilla që të ngrenë lart atë lëvizje që solli lirinë dhe hapi dyert e Shqipërisë drejt Europës. Dyer të cilat akoma janë të mbyllura për fat të keq, por ne si protagonist të “Dhjetorit ‘90” besojmë dhe duam të arrijmë tek ai ideal”.

Por a do ja dale Komisioni nismetar dhe lidershpi i ri i PD-së të mbledhë në 25-vjetorin e themelimit të saj, arkitektët e atyre oreve te veshtira qe shenuan nje kthese te madhe ne historine e vendit.

Bislim Ahmetaj: “Hera e fundit që u mblodhën të gjithë studentët ishte dhjetori ’90-ës për të legalizuar pluralizmin politik shqiptar, sigurisht që disa zgjodhën PD, disa partitë e tjera, disa emigracionin. Por në Komisionin organizator do të ketë përfaqësues të ish-studentëve që jetonë në Amerikë, Kanada dhe vende të tjera që kanë gjetur emigracionin si zgjidhje, do ketë nga shoqëria civile që nuk kanë zgjedhur PD si forcë politike që i përfaqëson”. Video: http://www.pakufije.com/2015/08/02/vide ... he-vendin/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë shqiptare”