"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Manjani: Shkarkimi im Hakmarrje e ....

Flisni për politikën shqiptare, ndikimi i saj në jetën tuaj, mund të diskutoni për partitë politike shqiptare dhe frymën e to lerances ne politikën shqiptare.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Manjani: Shkarkimi im Hakmarrje e ....

#1

Post by Sally » Mon Jan 30, 2017 11:26 pm

Ka disa dite qe flitej per shkarkimin e ministrit te Drejtesise, Ylli Manjani, dhe sic thot nje fjale e urt popullore 'ku ka ze, s'eshte pa gje' .... video e plote te konferences, Ylli Manjani tregon arsyet e shkarkimit :
Për Luan Ramën kishin mbetur dy rrugë për zgjidhjen e situatës, të shkarkohej Kryeministri ose Ministri:

Luan Rama: Më lejoni të shpjegoj që është e vërtetë që në raportet e bashkëpunimit dhe të komunikimit midis Kryeministrit dhe Ministrit të Drejtësisë ka ekzistuar një situatë problematike, e cila për fat të keq është agravuar ditë pas dite derisa mbërritëm një zgjidhje që kishte vetëm dy rrugëkalime.Njëri ishte të shkarkonim Kryeministrin ose të shkarkohej ministri. Oranews
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Manjani: Shkarkimi im Hakmarrje e ....

#2

Post by Adriana » Tue Jan 31, 2017 4:50 pm

Si gjithmon kur plas nje skandal politik dihet qe te nesermen te gjithe 'vrapojne' te japin shpjegime.... kjo gje ka ndodhur dhe sot, ja disa tituj nga reagimet sot ne media:

-Shkarkimi i Manjanit, Blendi Fevziu: Meta u tërhoq para forcës së Ramës
-Nga Astrit Patozi/ Pse “pajtohen” gjithmonë Rama dhe Meta
-Nga Mero Baze / Ylli Manjani ishte duke thënë të vërtetën, kur e shpjegoi shkarkimin nga Kryeministri
-Emrat e ministrave që kanë fjetur me dashnoret tek Balili
-“Ra miti se Ilir Meta mban fjalën, shiti ministrin e vet”
-A e shiti Manjanin? Meta: S’dorëzohem para asnjë presioni, as nga Rama
-Meta sfidon Ramën për largimin nga qeveria “Nëse kryeministri Rama konfirmon se i ka 71 mandate legjitime, LSI del në opozitë që tani”
-Manjani i përgjigjet deputetit të PS: Kërko analizat mjekësore të Ramës


Etj, etj, etj, shkarkimi i Ylli Manjanit nga kryeministri ka frymezuar rrjetin, komentet kane qene te shumta, si per arsyet e shkarkimit te tij, ashtu dhe per akuzat, por gjithashtu nuk ka munguar as humori me fotot e shumta plot ironi:

Image


Image


Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë shqiptare”