"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Questions for europe -Pyetje per evropen

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Questions for europe -Pyetje per evropen

#1

Post by Adriana » Sun Dec 27, 2009 1:59 pm

Ne kete teme do te publikojm dhe diskutojm videot nga ""Questions for europe"", pyetjet e ndryshme qe i drejtohen parlamentarve evropian te shoqeruara me videot origjinale, do mundohem qe te gjitha videot te vijne te shoqeruara me tekstin e perkthyer ne Shqip.
Last edited by Adriana on Sun Dec 27, 2009 4:07 pm, edited 2 times in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Questions for europe /Pyetje per evropen

#2

Post by Adriana » Sun Dec 27, 2009 2:03 pm
Pyetje:
Eshte gati Europa per te integruar nje Shtet jo te krishtere sic eshte Turqia?


Pergjigje: Poul Nyrup Rasmussen Presidenti i partise socialiste:

Mendoj se po, por duhet te kuptojme nese kjo gje varet nga Turqia apo nga ne. Te dya anet duhet te bejme disa tolerime. Ne themi ne Ankara: qe duhet te vazhdojme te modernizojme vendin, qe te sigurohen vlerat kryesore demokratike, brenda dhe jashte burgut, njesoj si per femrat gjithshtu dhe per meshkujt. Te gjithe ne turqi duhet te kene te drejta te barabarta. Ka disa probleme per sa i perket lirive me te rendesishme. Keto probleme duhen zgjifdhur para se te fillojmem te flasim per kete ceshtje se si edhe kur duhet bere; ua them Turqeve: ne ju respektojme, jeni pjese e nje kombi te madh, keni nje kulture shum te pasur edhe nje histori te madhe. Duam te bashkpunojme me ju, por duhet te na premtoni qe do te plotesoni deri ne fund keto riforma. Ne nga ana jone do te bejme gjithecka per te bindur te gjithe Evropianet per faktin qe kemi nje te ardhme te perbashket. Nuk po i mbyll portat, por behet fjale per disa kerkesa reciproke dhe disa detyrime qe duhen plotesuar. Vetem ne kete menyre mund te kemi nje zhvillim konkret per sa i perket kesaj ceshtje.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Questions for europe -Pyetje per evropen

#3

Post by Adriana » Sun Dec 27, 2009 3:19 pm
Pyetje: Pershendetje, quhem Alexia dhe do doja te dija se: "cfar mendon te beje Europa per sa i perket te drejtave te popullit rom qe te respektohen ne cdo shtet qe i perket Bashkimit Evropian".


Pergjigje: "Emri im eshte Ivan Ivanov, jam drejtori egzekutiv i Zyres Evropiane te informacionit mbi popullin Rom, nje organizate qe punon ne nivele evropiane dhe qe ndodhet ne Bruksel. Ate qe Bashkimi Evropian po ben per minorancat Rom ne Europe....mund te them qe nuk ben shum, por ne te njejten kohe mund te them qe ne kohet e fundit te pakten dicka po ben. Ne vitet e fundit, BE-ja k bere dicka shum te rendesishme: e ka futur ceshtjen e popullit Rom ne ditarin evropian".
Nje mbledhje qe u zhvillua ne shtator, e organizuar nga presidenti i turnit francez te Bashkimit Evropian dha nga Komisioni Evropian, eshte nje sinjal i dukshem qe tregon qe ceshtja e popullit Rom eshte ne nje nivel te larte ne ditarin politik te BE-se. Venja ne praktike e detyrimeve te BE-se per sa i perket rracizmit eshte nje akt ligjor shume i forte , qe, neqoftese aplikohet ne menyre korrekte, mund te ndihmoje minorancat e popullit Rom kunder rracizmit dhe diskriminacionit. Nje plan tjeter qe Europa premtoi, eshte krijimi i te ashtequajtures Platforma per Integrimin e Romeve.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Questions for europe -Pyetje per evropen

#4

Post by Adriana » Sun Dec 27, 2009 4:04 pm

Pyetje:Pershendetje, quhem Jürgens, kam nje pyetje per t'iu drejtuar.Kur te aplikohet Traktati i Lizbones, a do mund ti hapen portat dhe me shume drejt europes shteteve te Ballkanit perendimor dhe Turqise?


Pergjigje:Jam Jean-Michel De Waele, profesor universiteti i shkencave politike. Nuk mendoj se Traktati i Lizbones do i hape portat Turqise dhe Vendeve te Ballkanit. Perkundrazi, mund te beje keto hyrje me te veshtira. sidoqofte debati per sa i perket zgjerimit se BE-se do te jete me demokratik, sepse traktati, edhe pse ka deifekte, e ben Bashkimin Evropian me demokratik. Keshtu qe debati ne parlamentin evropian per sa i perket kesaj ceshtje do te jete pa dyshim me i rendesishem se heret e tjera. Hyrjet ne BE te shteteve te tjera jan ceshtje politike; nuk flitet vetem per ceshtje politike; prandaj hyrja e Turqise dhe e Shteteve te Ballkanit ne BE do te jete nje vendim i mare nga te gjitha shtetet qe bejne pjese ne BE dhe nuk do jete nje risultat i negociatave mes paleve.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”