"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Solana ky antipatik

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Solana ky antipatik

#1

Post by Zeus10 » Tue Jul 14, 2009 2:38 pm

Solana eshte perfaqesuesi spanjoll ne BE, ai u zgjodh ne krye te seksionit te sigurise se BE, si manekin i bindur per te zbatuar planet e BE per 'triumfin' e krishterimit dhe zhberjen e popujve qe si perkasin ketij besimi, ne Europe. Ka qene ndermjetesi politik, per inkurajimin e spastrimeve etnike, mbetet filkoserb i lindur, dhe vazhdues i denje i politikes kolonialiste te Spanjes ne mesjete, tashme e zbatuar prej BE.
Ai si perfaqsues i seksionit te sigurise te BE, tregon se cperfaqson Europa e bashkuar: nje organizate politiko-fetare sunduese dhe kolonialiste qe e ka krijuar mireqenien e saj mbi varferine ekstreme te "popujve inferior" kryesisht jo te krishtere. Qendra e kesaj te keqe ka emrin VATIKAN .
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Solana ky antipatik

#2

Post by ALBPelasgian » Tue Jul 14, 2009 4:05 pm

Tamam e ke thene Zeus10! Une nder te tjerash do te ndalem vetem tek njeri aspekt i Havier Solanes. Solanen e shquan nder te tjere perfaqesues te BE-se serbofilia e pafre. Me sa di une, ky ka qene njeri prej me te zeshmeve ne BE qe Serbia dhe Mali i Zi te 'martohen' ne nje Union te perbashket, ku vullnetin e shqiptareve as qe e honepste, sepse parashihte Kosoven pjese perberese te Serbise. Nder te tjerash do te sjell ketu disa pasazhe shkrimesh se cka asht mizerja me emrin Solane;
"Të gjithëve na kujtohet Javier Solana kur s’përmbahej dot nga gëzimi që dëshironte ta ndante me të gjithë me rastin e fitores së Tadiqit".
ALBIN KURTI, shkeputur nga nje shkrim me i gjate
Havier Solana ndër këto tetë vite, ka qenë figura më ngulmuese për ‘ndryshime’ në Ballkanit Përëndimor. ‘Ndryshimet’ e tij ‘historike’ rezultuan fillimisht me krijimin e Unionit Serbi dhe Mali i Zi, me ç’rast Kosova u rikonfirmua e ritrajtua si pjesë e Serbisë. I tillë Solana ka qenë edhe në ruajtjen e mëtutjeshme të këtij Unioni duke e kundërshtuar, madje, edhe pavarësinë e Malit të Zi. Siç është i njëjtë edhe ngulmimi egërshan i tij për ruajtjen e Kosovës si pjesë të Serbisë. Ai tani po kërkon kompromis për decentralizim.
www.vetevendosje.org
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Solana ky antipatik

#3

Post by qiellikaltër » Sun Jul 19, 2009 6:30 pm

Dhe eshte serish Solana qe javen e kaluar arriti nje projekt-marreveshje me qeverine serbe per kontrollin e kufirit me Kosoven. Kjo i paraprin nje marreveshjeje qe do nenshkruhet mes Eulexit e Serbise me vone. Kjo eshte "puna e mire" qe bejne nderkometaret per te stabilizuar gjendjen ne rajon, se tjeter gje pervec qendrueshmerise nuk ka rendesi per ata.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1006
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Solana ky antipatik

#4

Post by Hymniarber » Sun Jul 19, 2009 6:35 pm

qiellikaltër wrote:Dhe eshte serish Solana qe javen e kaluar arriti nje projekt-marreveshje me qeverine serbe per kontrollin e kufirit me Kosoven. Kjo i paraprin nje marreveshjeje qe do nenshkruhet mes Eulexit e Serbise me vone. Kjo eshte "puna e mire" qe bejne nderkometaret per te stabilizuar gjendjen ne rajon, se tjeter gje pervec qendrueshmerise nuk ka rendesi per ata.
Qiellikalter, e para te pershendes dhe mireseerdhe ne forum.
Europa nepermjet Solanes nuk po kujdeset vetem te siguroj paqen ne rajon, por mbi te gjitha te sigurohet qe "bisha" e krishtere (SERBIA) e komanduar dhe ushqyer prej tyre, te jete e kenaqur dhe e bindur. Serbia i ka sherbyer me se miri Europes, por Europa ka nje ngerç per ta shperblyer: 'opinionin publik', keshtu i duhet te gjeje rruge te terthorta.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”