"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Geert Wilders: ekstremisti i djathtë Hollandez

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Geert Wilders: ekstremisti i djathtë Hollandez

#1

Post by Sally » Sat Oct 02, 2010 5:59 pm

Shembulli i populistit Geert Wilders në Holandë mund të bëhet model në vende të tjera


Kristiandemokratët holandezë formojnë koalicionin me liberalët e djathtë, të toleruar nga ekstremisti i djathtë Geert Wilders. Hera e parë në Evropën perëndimore që një parti islamofobe ka ndikim në formimin e qeverisë


Evropa ndryshon dhe kozmosi i Holandës së vogël është një indikator i besueshëm për kthesën në shumë vende. Nga një vend liberal, model i tolerancës dhe lirisë ky vend po rrezikon të kthehet në një vend të mbyllur, të izoluar, në të cilin përkatësia në një fe tjetër, veç asaj kristiane, të kthehet në shenjë dalluese. Ndalimi i planifikuar i burkës, kufizimet për emigracionin për qytetarët nga vendet joperëndimore, shkurtimet sociale dhe reduktimi i kontributeve në BE të bëjnë të vëmendshëm.

Në Holandë po fryjnë erëra të tjera, të cilat u fusin të dridhura myslimanëve dhe organizatave bamirëse. Por edhe fqinjët evropianë të holandezëve duhet të pyesin veten: Mos është Holanda tërësisht në përputhje me prirjen evropiane? Si mund të ndodhë që një populist dhe demagog si Geert Wilders brenda një kohe të shkurtër ta çojë partinë e tij në një rezultat zgjedhor dyshifror duke i vënë përpara partitë tradicionale?


Holanda jo më model i një shoqërie konsensusi dhe tolerance

Geert Wilders është që tani shefi në prapaskenë i qeverisë. Vrasja e populistit të djathtë, Pim Fortyun në vitin 2002, e kritikut të islamit dhe regjisorit, Theo van Gogh dy vite më vonë si edhe rezultati negativ i referendumit të BE-së në vitin 2005 lëshuan sinjalin e ndryshimit të paradigmës në Holandë. Modeli i një shoqërie konsensusi dhe tolerance nisi të shpërbëhej sepse tensionet në vend, për një kohë të gjatë u fshehën nën mantelin e shtetit bamirës social.

Tashmë tregohen efektet e asaj që u lejua formimi i subkulturave nga të huajt e vendosur në periferi. Këta të fundit u rehatuan në cepat e gjetur të shtetit bamirës, pa u përpjekur të jenë vetë aktivë në integrim.


Partitë tradicionale humbasin votues - rreziku i fenomenit Wilders

Bashkëjetesa paqësore u zëvendësua nga tendencat në rritje të polarizimit. Për politikën kjo nuk përbënte ndonjë temë, përsa kohë që mjaftonin të ardhurat nga taksat, dhe njerëzit vazhdonin të votonin partitë tradicionale. Por tanimë Geert Wilders dhe pasuesit e tij po e shkundin mirë imazhin e një vendi tradicionalisht të hapur dhe të orientuar nga shkëmbimi mes kulturave.

Shembulli i Wilders mund të bëhet model edhe në vende të tjera evropiane. Politika e Francës ndaj romëve gjendet në një harmoni kritike me tonin armiqësor në shtetin e mullinjve të erës dhe kanaleve të famshëm. Në Hungari partia ekstremiste e djathtë Jobbik mori 15% të votave, edhe në Poloni, Danimarkë, Sllovaki janë futur në parlament parti armiqësore ndaj të huajve, Gert Wilders nuk është një rast i veçuar dhe zjarrvënësit e tolerancës fetare shpejt mund të gjejnë imitues përtej Holandës.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Geert Wilders: ekstremisti i djathtë Hollandez

#2

Post by Sally » Sat Oct 02, 2010 6:11 pm

Pritej nje gje e tille ne Hollande, qe nga vrasja e Pim Fortuyn ne Rorterdam me 06-05-2002, gjithashtu dhe me vrasjen e
Theo Van Gogh ne Amsterdam me 02-11-2004.
Last edited by Sally on Sat Oct 02, 2010 6:33 pm, edited 1 time in total.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Geert Wilders: ekstremisti i djathtë Hollandez

#3

Post by Patush » Sat Oct 02, 2010 6:24 pm

Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Geert Wilders: ekstremisti i djathtë Hollandez

#4

Post by Sally » Sat Oct 02, 2010 6:33 pm

Fjalimi ne shtator ne New YorkNuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Geert Wilders: ekstremisti i djathtë Hollandez

#5

Post by Sally » Mon Oct 04, 2010 7:00 pm

Deputeti anti-islamik holandez del në gjyq
Geert Wilders i njohur për qëndrimet e tij anti-islamike, ka dalë në gjyq i akuzuar për nxitje të urrejtjes fetare ndaj myslimanëve.Nëse gjendet fajtor, Geert Wilders mund te dënohet deri në një vit burg ose të gjobitet me 10 mijë dollarë.

Gjyqi pritet të dalë me një vendim në datën 4 nëntor.

Ai është paditur në lidhje me një film të titulluar (Fitna) kur ka bërë paralelizma mes Kuranit dhe ideologjisë naziste.

Me të filluar gjyqi, zoti Wilders deklaroi tha se ishte në rrezik liria e shprehjes së shumë shtetasve holandezë.

Ai tha se po mbron të drejtën e tij për lirinë e fjalës dhe e ka cilësuar proces politik gjyqin ndaj tij.

Partia e tij ka deklaruar se do ta mbështeste qeverinë holandeze të minoritetit në këmbim të politikave që ndalon mbatjen e burkës dhe kufizon imigracionin.

Për shkak të kërcënimeve të shumta që ka marrë Geert Wilders është gjithmonë i rrethuar nga truproje, teksa siç thotë vazhdon misionin e tij për të ndaluar islamizimin e Holandës.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Geert Wilders: ekstremisti i djathtë Hollandez

#6

Post by Sally » Mon Oct 04, 2010 7:17 pm

Kjo ceshtje ka kostuar me shume se 100 gjygje deri tani, po pse pikerisht e lane per kete date ;) ?!Me 01-10-2010: fitoj votat ( Kristiandemokratët holandezë formojnë koalicionin me liberalët e djathtë).

Me 02-10-2010: shkoj ne Berlin ( mbajti nje fjalim) Video:


Me 03-10-2010: :? ( e dila eshte pushim )

Me 04-10-2010: domethen sot: gjygji mbi filmin Fitna, video:

Me 05-10-2010: domethen neser (ne oren 10:00) fillon senaca e fundit per te vendosur rezultat zgjedhore.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”