"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#16

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 04, 2012 10:20 pm

Duke lene menjane peripecite e trupes televizive (te cilat nuk eshte hera e pare qe ndeshin ne "burokracirat" e te keshtuquajturit shtet demokratik dhe i lire, pra qe u kerkojne leje te posaçme qe te bejne punen e tyre) te ftova te degjoje me vemendje çfare thote nipi i Papa Kristo Negovanit, i cili quhet Kiço Negovani dhe jo te gjykosh punen e gazetarit. Apo qe mos ti pergjigjemi pyetjes kerkojme te anashkalojme pergjigjen duke u marr me çeshtje dytesore?

Ai gazetari, fill mbas ketij dokumentari, sikurse disa te tjere qe ka bere pertej kufirit Londinez shqiptar, nuk lejohet me te hyje ne Greqi pasi "perben rrezik sigurie kombetare" per Greqine.
Thua te perbeje me te vertet nje rrezikshmeri kaq te madhe nje telekamer per Greqine? Ne asnje shtet te botes demokratike, nuk kam degjuar qe nje trup televizive apo nje gazetar te privohet pasi thjesht kerkon te ushtroj profesionin e vet. Perse te kete kaq frike Greqia valle prej nje gazetari?

(Letra e refuzimit, dhe mos-hyrja ne territorin "grek" pa afat, karshi gazetarit Marin Mema leshuar prej autoriteteve kufitare greke ne gusht 2012)
Image

P.s: Nese ke interes ketu ke diçka me te gjera lidhur dokumentarit dhe do te ftoja te gjykoje rojet kufitare greke me teper sesa gazetaret apo gazetarin.
http://www.arberiaonline.com/viewtopic. ... 625#p35625
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#17

Post by elikranon » Sun Nov 04, 2012 10:35 pm

Mallakastriot
E degjova nipin e papa Kristo Negovanit, por degjova edhe te mbesen e papa Kristo Negovanit. Kur gazetari e pyet, ajo i pergjigjet dhe gazetari e gjykon pergjigjen sipas qefit te tij, atehere kalohet ne propagande.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#18

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 04, 2012 10:50 pm

Cili prej dy pinjolleve ateher te kete frike te flasi dhe te thote te verteten?
Ai te cilit i ofruan pensione dhe pashaporte apo edhe te mira materiale, i cili gjendet ne Shqiperine e varfer, apo ajo e cila gjendet ne Greqine e pasur, ne ate Greqi ku ke frike te thuash qe jam shqiptar?
Ne mos gaboj Papa Kristo Negovani e pagoi me jeten e tij per letrat dhe mesimet shqipe e jo per ato greke.
Kur ne nje pike kufitare, rojat apo oficeret kufitare nuk te lejojne te hysh me nje telekamer dhe te besh nje dokumentar, pasi duhet nje leje e posaçme te besh diçka te tille, si mund ta quash ti kete? (Ministria e Informacionit????---CENSURE NE ZEMREN E SHTETIT QE KRIJOI DEMOKRACINE DHE LIRINE E FJALES?!)
Une do e quaja frike prej se vertetes. Dhe kur nje shtet ka frike, kete frike kerkon tia percjell gjithe njerezve apo popullsise qe banon ne ate shtet.
Apo mos valle edhe kur arreston dhe fut ne burg nje gazetar investigativ (shembulli i gazetarit grek para pak ditesh) i cili nxjerr te palarat, bene pjese ne pseudo-demokracine e fodulleve neobizantine?!
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#19

Post by elikranon » Sun Nov 04, 2012 11:09 pm

Mallakastrioti wrote:Cili prej dy pinjolleve ateher te kete frike te flasi dhe te thote te verteten?
Ai te cilit i ofruan pensione dhe pashaporte apo edhe te mira materiale, i cili gjendet ne Shqiperine e varfer, apo ajo e cila gjendet ne Greqine e pasur, ne ate Greqi ku ke frike te thuash qe jam shqiptar?
Ne mos gaboj Papa Kristo Negovani e pagoi me jeten e tij per letrat dhe mesimet shqipe e jo per ato greke.
Kur ne nje pike kufitare, rojat apo oficeret kufitare nuk te lejojne te hysh me nje telekamer dhe te besh nje dokumentar, pasi duhet nje leje e posaçme te besh diçka te tille, si mund ta quash ti kete? (Ministria e Informacionit????---CENSURE NE ZEMREN E SHTETIT QE KRIJOI DEMOKRACINE DHE LIRINE E FJALES?!)
Une do e quaja frike prej se vertetes. Dhe kur nje shtet ka frike, kete frike kerkon tia percjell gjithe njerezve apo popullsise qe banon ne ate shtet.
Apo mos valle edhe kur arreston dhe fut ne burg nje gazetar investigativ (shembulli i gazetarit grek para pak ditesh) i cili nxjerr te palarat, bene pjese ne pseudo-demokracine e fodulleve neobizantine?!
E ndoqa me kurreshtje dokumentarin, jo tani, por qe kur u be ceshtje me ndalimin ne kufi.
Nga vizita e tij ne Negovan, prisja te shihja dicka tjeter, dicka nga ato te palarat ne shesh qe thua dhe ti. Po asgje nga keto, vetem tituj dhe interpretime te ekzagjeruara dhe propagande e holle.
Per gazetarin grek nuk e di ceshtjen ne fjale, ashtu sic nuk e di dhe ti. U krye nje padi, ceshtja vajti ne gjyq dhe gjyqi e trajton. Se edhe gazetari nga ana tjeter nuk ben vetem investigim, mund te hedh dhe balte.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#20

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 04, 2012 11:16 pm

Po, por kur te ndjekin me makinat e asfalise apo EYP-it, apo kerkojne te shantazhojne ndoshta ndonje gje kane greket te fshehin, apo jo? Ka disa raste te tilla me trupat televizive shqiptare dhe nuk eshte i pari.
Por nuk iu pergjigje pyetjes. Cfare rreziku kombetar per Greqine mund te perbeje gazetari i Top Chanel, Marin Mema? A po mos ndoshta Athina ka frike se zgjohet ndergjegja e shqiptareve ne Cameri dhe ne zonat e Kosturit, Follorines dhe Negovanit?
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#21

Post by Sally » Sat Feb 02, 2013 8:20 am

  Greqia jep 337 milionë euro për pensionistët e “Epirit të Veriut”

Athinë, 1 shkurt - Mediet greke raportojnë se sot Organizata për Sigurimin Bujqësor ka dhënë pensionin për 767 mijë pensionistët e “Epirit të Veriut”. OGA, sipas faqes “Aftonomi”, ka paguar 337,259,419.96 euro për 767,798 pensionistë grekë që jetojnë në Shqipëri.

Një lajm i tillë vjen pas takimit që deputeti i PASOK-ut, Pirro Dhima ka zhvilluar me Ministrin e Punës, Sigurisë dhe Kujdesit, John Vroutsi ku u diskutua masat për ndihmën ekonomike për minoritetin grek në Shqipëri. Dhima ka paraqitur shqetësimet e tij për masat e qeverisë për këtë çështje dhe kanë rënë dakord për një zgjidhje.

Ministri Vroutsi e ka siguruar deputetin e PASOK-ut se do të gjendet një zgjidhje e re dhe se së shpejti propozimin e tij do t’ia paraqesë Ministrit të Financave.

Propozimi i iniciuar nga Dhima është hartuar në bashkëpunim me organizatat e minoritetit grek në Shqipëri. Për shkak të ndikimit të krizës financiare qeveria greke u ka hequr të drejtën e pensionit apo ndihmës ekonomike shumë familjeve që jetojnë në Shqipëri.

Pirro Dhima, i cili është shpallur tre herë kampion botë në peshëngritje ka lindur në Himarë. Ai emigroi në Greqi në vitin 1991 dhe një vit më pas mori shtetësinë greke. Titujt i ka fituar me flamurin grek
. nga: zhurnal.com  


Pak si te egzagjiruara nuk ju duken shifrat e mesiperme?
Ja se cfare thot nje lajme tjeter...

Prerja e pensioneve greke, Pirro Dhima merr iniciativa ligjore

Deputeti i Parlamentit grek, Pirro Dhima merr iniciativa ligjore, për çështjen pensioneve të minoritarëve grekë në Shqipëri.

I shqetësuar për prerjen e 18 000 pensioneve greke të atyre që i quan “vorioepirotë”, Pirro Dhima ka zhvilluar një takim me ministrin grek të Punës, Janis Vrutsis.

Deputeti Dhima e vlerësoi “të pafavorshme” situatën aktuale për Epirin e Veriut. Sipas tij, "për shumë familje pensionet e OGA janë një mjet i rëndësishëm për të përballuar problemet shumë serioze ekonomike dhe sociale, por gjithashtu ato ndihmojnë për të stimuluar praninë greke në Epirin e Veriut".

Dhima kërkoi nga ministri që të miratohen ligje mbi këtë çështje. Ministri i Punës ka rënë dakord mbi nevojën e gjetjes së një zgjidhjeje dhe i kërkoi deputetit të zhvillojë propozime konkrete, të cilat pas konsultimit me Sekretarin e Demokracisë së Re, Manolis Kefalojanis, do të dorëzohen në Ministrinë e Financave.

Pirro Dhima mori iniciativën për përgatitjen dhe hartimin e një propozimi legjislativ në bashkëpunim me përfaqësuesit e Organizatave të Veriut, me të cilët do të mblidhen në një seancë të përbashkët për këtë çështje.

Ligji që parashikon heqjen e pensioneve të rreth 18 000 minoritarëve grekë në Shqipëri, është bërë shqetësim për disa deputetë të Parlamentit grek. Më herët edhe deputeti i Demokracisë se Re, Janis Mihelakis ka kërkuar interpelancë me ministrin e Punës dhe atë të Financave, lidhur me këtë çështje. Ai e ka quajtur ligjin “një padrejtësi të madhe që iu bëhet pensionistëve të Epirit të Veriut”, të cilët deri tani kanë marrë nga enti i sigurimeve OGA, një shumë prej 330 euro në muaj dhe me prerjen e këtij pensioni, “do të marrin një goditje të padurueshme”.


nga: ballkanweb.com

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#22

Post by Mallakastrioti » Sun Feb 17, 2013 8:56 pm

Image
------------------

Na paskesh dale sot nje fare Pirro Dhima (ish shtangist, pra hekurangrites) dhe feston 99-vjetorin e Autonomise e te keshtuquajturit "Epir i Veriut". Jo vetem kaq, por Pirrua na shkoka edhe me tej duke lene intervista qe eshte nje "grek" den baba den dhe ne Shqiperi te Jugut jane mijra si puna e tij qe vuajne "shtypjen e shqiptareve". Te ngresh hekura Z. Pirro nuk do te thote te ngresh apo te ndritesh edhe trurin. Prej asaj Himare, te cilen na e deklaroke si "greke", do mjaftonin dokumenta te kohes te cilat flasin qarte lidhur "grekeve" himariote , te cilet Kantakuzeni i cileson "barinje Shqiptar te pavarur". Lexo ndonje liber Z. Pirro se nuk te ben keq, perkundrazi.
Lidhur deklarimit tend qe je grek, personalisht nuk e dija qe Kurveleshasit, pra prej nga kane rrenjen te paret apo fisi Dhimaj, qenkeshin grek. Jo per gje po tu thuash Kurveleshasve (Labeve) qe kane origjine apo jane "grek", mendoj se jo llogjika tashme ka arritur majat e veta ne koken e disa njerezve (pak rendesi ka ne se jane kampione te ngritjes se hekurave).
Ketu faktet Z. Pirro (Kurveleshasi) lidhur sa grek cilesoheshin ne kohen e Kantakuzenit himariotet:
Vepra: A classical and topographical tour through Greece: during the ... - Vell. 1 - f. 24. Viti i botimit - 1819, autor: Edward Dodwell.
----
Image

Keshtu pra Pirro Dhima Kurveleshasi, gjuhen greke si e flet sot ti, jo vetem tradheton genjeshtrat e tua por shkon edhe me tej, pasi ke tradhetuar vetveten me kohe dhe nuk ke mesuar kurre prej historise se renegateve, te cilet asnjehere nuk paten nje Atdhe!
................

Per me teper info lexo ketu: http://www.gazetatema.net/web/2013/02/1 ... ne-athine/
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#23

Post by Adriana » Sat Aug 03, 2013 6:07 pm

-hahaha- kam pare dhe kam lexuar plot SAHANLEPIRESA por ky thyen rekordin...

Ne greqi para nje muaj u mbyll kanali shteteror EPT ( per arsyje ekonomike ) as vet ''grekeve'' nuk u ka dhimbur me shume se sa ''grekut'' tone -pis- Piro Dhimes. Aji shprehu keqardhjen e tij per kete kanal (EPT) ndermjet rrjetit social Facebook duke kujtuar se:

Me kete kanal ka kaluar ''nostaligjine'' e tij ne moshen e femijerise ne Himare duke pritur cdo mbremje naten e mire per te gjithe dhe duke degjuar himnin grek para se te flinte ( duke e cilesuar qarte qe nuk shkonte te flinte pa pritur keto momente )... gjithashtu ka theksuar se ky kanal e ka shoqeruar kudo ne karrieren e tij, dhe paharruar qe gjithashtu ne kete kanal ka njohur dhe bashkeshoerten e tij.


( perkthyer nga une pak shkurt )
buron nga:

Πύρρος Δήμας: «Τις νύχτες στη Χειμάρα μου έλεγε «καληνύχτα» η ΕΡΤ»


Ο Πύρρος Δήμας σχολίασε μέσω της προσωπικής του σελίδας στο facebook το κλείσιμο της ΕΡΤ.
Έγραψε χαρακτηριστικά ο Ολυμπιονίκης μας: «Όταν ήμουν μικρός στη Χειμάρα, τα βράδια δεν πήγαινα να κοιμηθώ αν δεν έβλεπα την παρουσιάστρια της ΕΡΤ να μου λέει » Καληνύχτα » και να ακούσω τον Εθνικό Ύμνο. Μπορεί για κάποιους να είναι μελό, για εμένα όμως αυτές είναι οι πιο δυνατές εικόνες της παιδικής και εφηβικής μου ηλικίας. Η ΕΡΤ έδινε σάρκα και οστά στην εικόνα της Ελλάδας που είχα μέσα στη φαντασία μου. Έδινε σχήμα στα αχνά φωτάκια που έβλεπα με λαχτάρα να αχνοφέγγουν στην απέναντι από τη Χειμάρα , Κέρκυρα.
Αργότερα, η κάμερα της ΕΡΤ ήταν αυτή που έλειπε από το πρώτο μου μετάλλιο στην ολυμπιάδα της Βαρκελώνης, αλλά και η ΕΡΤ είναι αυτή που έχει στο αρχείο της όλους τους αγώνες και τα παγκόσμια ρεκόρ μου. Στην ΕΡΤ γνώρισα και τη γυναίκα μου, συμβασιούχος για μια επταετία κι απ' αυτούς που αμείβονταν με μπλοκάκι και τους στραβοκοιτούσαν οι μόνιμοι γιατί τους χαλούσαν τον τραχανά... Γλυκές και πικρές αναμνήσεις. Οπως και να έχει πάντως, η δημόσια τηλεόραση πρέπει να εκπέμπει, γιατί το οφείλουμε στη Δημοκρατία».


Πηγή: http://www.gossip-tv.gr/sports/story/26 ... z2avl80A4b

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”