"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Koreja e Veriut: Ushtria mund të rrëzojë Kim Jong-un

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Koreja e Veriut: Ushtria mund të rrëzojë Kim Jong-un

#1

Post by Adriana » Wed Feb 24, 2016 7:05 am

Gati ‘grushti’: Ushtria do të dëbojë diktatorin korean?

Lideri i Koresë së Veriut mund të dëbohet nga vendi nga disa prej drejtuesve të lartë të ushtrisë në rast se nuk e zgjidh çështjen e ekonomisë në rënie të lirë. Sipas mediave të Koresë së Jugut, ekonomia e dobët mund të bëhet shkak për rrëzimin e Kim Jong-un. Raportimet e tyre theksojnë se do jetë ushtria dhe jo populli i thjeshtë ajo që do të kërkojë ndryshime nga Kim Jong-un. Raporti thekson se në disa zona të vendit, ushtria ka më shumë fuqi se vetë partia në pushtet. Kjo vjen në një kohë kur Kim Jong-un i ka përkeqësuar akoma më shumë marrëdhëniet me botën e jashtme pas testimeve bërthamore dhe hedhjes së një sateliti. Koreja e Veriut ka sfiduar sanksionet, duke theksuar se do pushtojnë hapësirën pasi kanë në plan të hedhin të tjerë satelitë. Ndërkohë vendi po vuan nga varfëria e skajshme. /MAPO/

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”