"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Komente dhe analiza: Zgjedhjet në SHBA

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Komente dhe analiza: Zgjedhjet në SHBA

#1

Post by Adriana » Thu Mar 03, 2016 8:47 pm


Clooney: Trump, një fashist ksenofobik

Në 2012 mblodhi më shumë se 12 milionë dollarë brenda një nate për të financuar fushatën e Barack Obamas në betejën e tij për t’u rizgjedhur në krye të Shtëpisë së Bardhë dhe kjo e bën lehtësisht të kuptueshme se cilin krah mbështet sot.

George Clooney ka dalë hapur kundër Donald Trump. Në një intervistë për “The Guardian”, aktori i famshëm ka qenë i drejtpërdrejtë në akuzat e bërë kundër Donald Trump.

“Trump është një oportunist, më keq akoma një fashist, një fashist ksenofobik”, thotë ai.

Megjithatë, aktori nuk është shprehet optimist duke iu referuar një shprehjeje të Ëinston Churchull.

“Mund t’u besojmë amerikanëve se do të bëjnë zgjedhjet e duhur pasi të kenë shteruar të gjitha mundësitë e tjera”, citon ai.

Me këtë ai i referohet indirekt betejës së mundshme në finale mes Trump dhe Clinton, ku sigurisht që e sheh veten në krah të ish-Sekretares së Shtetit, megjithëse aktualisht simpatizon rivalin e saj brenda demokratëve.

“Më pëlqen Bernie Sanders. Më bëhet qejfi që ai është në këtë garë sepse po detyron që të flitet për gjëra që nuk flitet në politikën amerikane; për hendekun dhe pabarazinë mes të pasurve dhe të varfërve që vazhdon të thellohet çdo ditë”, thotë Clooney.

Por admirimi për Sanders nuk mjafton që aktori të përfshihet në mbledhjen e fondeve për të, përkundrazi. Clooney njoftoi se është duke mbledhur fonde për Hillary Clinton, për ta ndihmuar atë në fushatën finale përballë republikanëve.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Komente dhe analiza: Zgjedhjet në SHBA

#2

Post by Adriana » Thu Mar 03, 2016 8:54 pm

Trump nuk mund të drejtojë këtë vend

Ish-kandidati republikan për president në SHBA, Mitt Romney, në një dalje për mediat, që u transmetua live nga shumë prej mediave ndërkombëtare, sulmoi ashpër kandidatin aktual për president nga republikanët, Donald Trump:

Ai tha se Trump nuk ka as temperamentin dhe as gjykimin e duhur për president.

Ai e akuzoi Trump se është tip ngacmues, mizogjin dhe i pandershëm.

“Ja çfarë di unë: Trump është një hipokrit dhe mashtrues. Premtimet e tij janë të pavlera si një diplomë nga Universiteti Trump,” tha Romney.

Trump nga ana tjetër e talli zotin Romney në Twitter, duke e quajtur një kandidat të dështuar, që nuk duhet të japë këshilla për zgjedhjet.


Sipas BBC, shumë zyrtarë të lartë republikanë janë të alarmuar nga mundësia që Trump të sigurojë kandidimin në zgjedhjet e nëntorit.

-Disa prej anëtarëve të komitetit të sigurisë së republikanëve publikuan një letër të hapur duke theksuar se vizioni i Trump është i paqëndrueshëm dhe i paqartë.

-Edhe kandidati republikan në zgjedhjet e vitit 2008, John McCain tha se deklaratat e Trump janë të rrezikshme.

-Por deklaratat e Mitt Romney-t janë goditja më e madhe që ka marrë Trump nga vetë republikanët. /BBC/MAPO.AL/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”