"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Albanians are Reliable Allies

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Albanians are Reliable Allies

#1

Post by Adriana » Wed Dec 21, 2016 9:34 pm

Profesori i Universitetit të Kolumbias në SHBA, David Philips, shkruan në një koment në të përditshmen “Huffington Post” se, Shqipëria dhe Kosova duhet të shihen si aleatë të besuar të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s.

Ai shprehet se, në kushtet e rrezikut rus dhe paqëndrueshmërisë së Turqisë si aleate, NATO mund të ngrejë një bazë të rëndësishme në Gjadër (Lezhë) të Shqipërisë.

“Baza Ajrore e Gjadrit në Shqipëri do të mund të zgjerohet për të plotësuar objektivat e reja të NATO-s. Zgjatjen e pistës dhe infrastruktura e përmirësuar do ta bëjnë Gjadrin një pistë ajrore luftarake plotësisht të gatshme për operacionet në Lindjen e Mesme, apo për të mbrojtur anëtarët e NATO-s”,- shkruan në komentin e tij, Philips.


Këtë sugjerim, Philips ia ka drejtuar dhe presidentit të sapozgjedhur të SHBA-ve, Donald Truymp, të cilit i kërkon që të kthejë sytë nga “aleatët e sigurtë” të SHBA-ve, siç janë Shqipëria dhe Kosova.[quoteemAlbanians are Reliable Allies]David L. Phillips
Director of the Program on Peace-building and Rights, Columbia University’s Institute for the Study of Human RightsBrussels - Greater security cooperation with Albania and Kosovo would augment Europe’s existing security architecture, and advance US strategic interests. Albanians are staunchly pro-American. They crave closer security, cultural, and commercial cooperation with the US. Albania and Kosovo would welcome the expansion of US military bases on their territory.

Albania and Kosovo are all the more important given trends with Russia and Turkey. Steely-eyed realism: Russia is a strategic adversary; Turkey an uncertain ally.

Vladimir Putin has dangerous disregard for the international system. After illegally seizing Crimea, Putin threatened other parts of Ukraine as well as Poland and the Baltic States. Russia sponsors European far-right parties in a bid to erode European unity and trans-Atlantic consensus. Russia’s insidious campaign to spread false news, propaganda, and disinformation may have influenced elections in the US and Italy.

Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan has gone rogue. Erdogan is Islamist and anti-American. He hurls invectives at the US and targets “oppositionists” at home. Erdogan detained or dismissed 140,000 members of the military and police, as well as journalists, judges, mayors, parliamentarians, and teachers since the failed coup of July 2016. Turkey has more journalists in jail than any other country.

In response to this volatile environment and shifting alliances, the US needs a new security strategy.

Albania has been a NATO member since 2009. It currently contributes troops and medical personnel to the International Security Assistance Force in Afghanistan. Albania also participates in Operation Active Endeavour, NATO’s maritime counter-terrorist operation in the Mediterranean. Albania contributed to the Stabilization Force in Bosnia and Herzegovina. It also supported peacekeeping operations in Kosovo, hosting a logistics support command that became a NATO regional military headquarters.

The Gjader Air Base in Albania could be expanded to complement other NATO facilities. Lengthening the runway and improved infrastructure would make Gjader a fully combat-ready air field for operations in the Middle East or to protect NATO members.

Cooperation with Albania is multifaceted. The US and Albania signed a strategic partnership agreement in 2014. Further integration with Euro-Atlantic institutions would make Albania a stronger security, political, and commercial partner of the West.

Increasing Kosovo’s capacity would also enhance NATO and US interests.

Camp Bondsteel is the main base of the US Army in Kosovo. Covering nearly 100 acres, Bondsteel hosts a Multinational Battle Group from NATO countries. Bondsteel could be transformed into a major transit hub for troops and equipment. It could also host a rapid reaction force for emergencies in the Baltics to the Black Sea.

Kosovo is more than willing. Kosovo Albanians are deeply grateful to the US for leading a NATO-led operation that drove out Serbian troops in 1999. They are also grateful to the US for spearheading Kosovo’s coordinated declaration of independence in 2008.

America’s presence in Southeast Europe also serves strategic interests. It would deter Russia from turning vulnerable states into proxies, or setting up bases in the Western Balkans. It would also act as a bulwark against Turkey’s export of Islamism.

Preventing violent extremism (PVE) is an important element of US-Albanian relations. Both Albania and Kosovo are pluralist societies with Muslim majorities. The US is supporting local leaders to reintegrate returnees from Syria and Iraq. It is also helping to prevent the further radicalization of their societies. The PVE experience in Albania and Kosovo could be a model to other countries.

Cooperation with Albanians transcends the territories of Albania and Kosovo. The Albanian neighborhood also includes Albanians in parts of Macedonia, Montenegro, Serbia, and Greece. More than any other nation in Southeast Europe, Albanians have a commitment to the United States and a bond with Americans.

If the US is looking for partners in an increasingly complex world, it can rely on Albanians. President-elect Donald J. Trump knows the value of a diversified portfolio. Albania and Kosovo are indispensable assets. Albanians are reliable friends.*Mr. Phillips is Director of the Program on Peace-building and Rights at Columbia University’s Institute for the Study of Human Rights. He served as a Senior Adviser for Regional Stability to the State Department’s Bureau for European Affairs (1999-2001).

Albanians are Reliable Allies[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Albanians are Reliable Allies

#2

Post by Adriana » Sun Jan 08, 2017 12:03 am

NEW YORK: Mbas zgjedhjeve të fundit në Maqedoni , dhe situatës të krijuar post zgjedhore atje, Profesor David L. Phillips i cili aktualisht është Drejtor i Programit për Studimin e të Drejtave të Njeriut, vendosjen e Paqes në Institutin e Paqes - Columbia University, foli në një intervistë të posaçme me gazetën Bota Sot në Nju Jork drejtuar nga gazetari Beqir SINA. Me poshtë mund të lexoni një pjesë te shkëputur ng kjo intervistë ku behet fjalë pikërishtë edhe për këtë temë:


Por, është thënë shpesh se Shqipëria dhe Kosova, janë të vetmet vende që ndoshta kanë “mbetur” jashtë këtij ndikimi. Megjithatë, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar se “çdo vonesë për vendet e Ballkanit, në BE, dhe liberalizmi i vizave për Kosovën, shkojnë në favor të Rusisë, pra ndikimin e Rusisë, në këto vende përfshirë Shqipërinë! Si e komentoni ju këtë?

SHBA-ja dhe NATO duhet t’a zgjerojnë bashkëpunimin e tyre me Shqipërinë, dhe Kosovën. Shqipëtarët bëhen akoma më të rëndësishëm për Turqinë. Turqia nën diktaturën e Erdoganit do t’a distancojë veten më tej nga NATO-ja. Turqia do t’a kufizojë lejimin e fluturimit të avionëve luftarak amerikanë në vend të Forcave Ajrore Incirlik. NATO duhet të fillojë të shpërngulë bazat e saj në Shqipëri dhe Kosovë. Shqipëtarët janë aleatë besnikë. NJë e ardhme e ndritëshme do mund t’a presë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë me anë të integrimit të tyre në BE dhe kërkesave reformale për anëtarësim.

Zoti Philips është folur kohët e fundit se po shifet një ndikim në rritje të Rusisë edhe në rajonin e Ballkanit, sidomos ne Beograd dhe Shkup. Sipas jush, sa e pranishme është Rusia dhe ndikimi i saj në gjithë rajonin tonë? Balkanin

Rusia është një kundërshtare strategjike e SHBA-së. Ajo nënvlerëson rregullat e sistemit themelor ndërkombëtar me anë të luftës kibernetike dhe aktiviteteve të tjera të një natyre të ulët. Rusia ka kryer krime lufte në Siri. Udhëheqësit e saj duhet të mbahen përgjegjës për to. Udhëheqësit e Ballkanit perëndimor duhet të bëjnë kujdes. Për Vladimir Putin ata nuk janë veçse pangje që mund të manipulohen për avancimin e realizimin e ambicjeve të Rusisë për një perandori të re. Rusia ofron miqësi shtirëse dhe në realitet qëllimi i saj është nënvlerësimi I influences së Evropës dhe SHBA-së. Rusia ka një frikë për mbijetesën e saj për shkak të rrethimit nga NATO.

Kur flasim për poltikën ballkanike, madje, Kryeministri Rama, e ka vlerësuar si një lider botëror Presidentin e Turqisë, Tajip Erdogan, i cili duket si njeriu më i afërt me Rusinë, në skenën ndërkombëtare. Si e shihni ju politikën e liderit turk, Rexhep Tajip Erdogan dhe në raport me shqiptarët ? E rajonin Ballkanik.

Erdogan dëshiron të bëhet Kalif i politikës Islamike. Drejtësia e tij dhe Partia e Zhvillimit nuk janë veçse një degë e Vëllazërisë Myslimane. Pavarësisht nga mohimet që bën pala Turke, Turqia ndihmoj në formimin e ISIS-it dhe e ushqeu me armatime e ushtarë. Me anë të TIKA-s e instrumenteve të tjera, Turqia po përpiqet të vendosë influencën e saj në Ballkanin Perëndimor me qëllim që të radikalizojë shqipëtarët e t’I kthejë ata kundra Perëndimit. Turqit po blejnë asete ne Shqipëri, Kosovë e Maqedoni. Kontrollimi I këtyre aseteve e rrit influencën e Turqisë në rajon si dhe influencën e axhendës islamike. Edi Rama duhet të ruhet nga miq që shtiren. Sikurse Putin, dhe Erdogani udhëhiqet nga idea për një perandori të re. Erdogani nuk është mik i Shqipërisë e shqipëtarëve.

Për më shumë mund të ndiqni intervistën e plotë: Philips: Politikanët maqedonas u kthyen në mendjengushtë dhe dritëshkurtër. Maqedonia është në krizë që nga dhuna etnike, e cila kishte shpërthyer në vitin 2001
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”