"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SKENDERBEU-humor

Ky është vendi ku ju mund të sillni pjeseza humori, shqiptare apo të huaj, si dhe krijimin tuaj të humorit.

Moderator: Adriana

Post Reply
petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

SKENDERBEU-humor

#1

Post by petritkola » Sat Sep 11, 2010 6:15 pm

Friday, April 14, 2006
Po, po Gjergj Kastrioti eshte grek


T; Zoti Kola;- Si do ta komentonit tentativen greke per pervetesimin e idenditetit te Skenderbeut?

P.Kola;- Po, po… Eshte me se e vertete. Skenderbeu eshte grek dhe jo vetem kaq, por edhe Jezusi eshte greku Janis nga fshatrat e Athines. Ndersa profeti Muhamed eshte Mihalis nga Kallamata. Sa per Even dhe Adamin, (banoret e pare te Tokes) as qe mund te vihet ne diskutim e kunderta, sepse vorreza e tyre ndodhet brenda nje kishe greke e cila sherben edhe si qender e Globit.
Konfuci, ne fakt eshte nje emigrant grek nga Thesaloniku, emigruar ne Kine per te mesuar artin e pocerise, por qe cuditerisht u shnderua ne nje nga filozofet me te medhenj jo vetem te Kines por te te gjithe Botes.
Gandi, eshte me origjine greke, me prinder nga fshatrat e Kretes te cilet u gjenden ne Indi per te mbledhur fasule. Ne fakt Gandi (Grigoris) notin, e mesoi ne Krete kur kthehej me pushime tek toka e te pareve.
I madhi Nelson Mandela, eshte greku Nikos Mangas nga Glifadha qe per hire te humanizmit gjithe jeten e tij lyejti surratin me boje kepuce qe te mos dallohej nga populli te cilit i kushtoi jeten…
Ndersa idenditeti i vertete i Albert Anshtajnit eshte Aleks Haxhijanis nga lagja Kato Paticia me prinder te divorcuar. Dashuria e tij per fiziken lindi kur vogelushi luante me balla ne lagjet e Athines.
P.S. Pjese nga intervista e botuar ne revisten “Troc”
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

Post Reply

Return to “Humor”