"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Fragmente nga humori Shqipetar.

Ky është vendi ku ju mund të sillni pjeseza humori, shqiptare apo të huaj, si dhe krijimin tuaj të humorit.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Fragmente nga humori Shqipetar.

#1

Post by Sally » Sat Jun 13, 2009 4:34 pm

Pallati 176.
Dhe pse vitet kalojn ne familjen time gjithmon i kujtojn keto fragmente......

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Fragmente nga humori Shqipetar.

#2

Post by Socio » Wed Jun 23, 2010 8:43 pm

Tregimi qe vijon eshte i bazuar ne ngjarje te vertete:

Ne kohen e komunizmit, ne Kosove, vazhdimisht, nga autoritetet komuniste, behej propagande e madhe publike per 'vellazerim-bashkim' ne mes shqiptareve dhe sllaveve.

Ne nje emision televiziv te drejteperdrejte, qe, natyrisht, kishte kete qellim te shperndarjes se propagandes se ''vellazerim-bashkimit'', drejtuesi i emsionit, me mikrofon ne dore, e pyet nje katundar shqiptar, diku ne nje katund te Kosoves:

'Si e kaloni bashkejetesen me vellezerit Serbe ketu ... Sa te forte e keni 'vellazerim-bashkimin' ?

Katundari, ashtu si e kishin pregaditur paraprakisht te flase, pergjigjet para kameres;

'Shkelqyshem e kalojme ... 'Vellazerim bashkimin' e kemi shume te forte, dhe nuk ka kush qe mund te na e prish kete dashuri vellazerore qe kemi' ...

Megjithate, katundarit menjehere me pas i shpeton edhe nje fjali tjeter nga goja, fjali e sinqerte qe nuk ishte imponuar nga projektuesit e propagandes ...

'Kush s'guxon te na e prish 'vellazerim-bashkimin' se ja hjekim kryet si shkaut'


:lol: :lol: :D :D
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Fragmente nga humori Shqipetar.

#3

Post by Socio » Thu Jul 15, 2010 11:22 am

Tregimi qe vijon eshte i bazuar ne ngjarje te vertete:

Jo shume kohe me pare, gjyshi im tregonte se ne Tetove, (si qytet qe kishte qene historikisht shume i influencuar nga feja islame si dhe gjuha turke) populli, zakonisht, keshillat, mesimet etj i merrnin nga hoxhallaret, si me te diturit, aty ne xhamia ku mblidheshin.

Kishte hoxhallare keshillues te mire, por kishte edhe te tille te cileve gjaku u ishte bere uje, sic themi, dhe nuk kishin fare ndjenja kombetare.

Nejse, nje hoxhe i tille, ne nje mbledhi ne xhami te Tetoves, u drejtohet xhematit (njerezve) duke kerkuar haptazi dhe insistuar qe shqiptaret myslimane duhet patjeter ne shtepi, ne xhami, e ku do tjeter ne jeten e perditshme, te flasin vetem turqisht, qe ishte gjuha ''e zgjedhur'' sepse ne te kunderten do te shkonin ne xhehnem (ferr).
Pra, hoxha thoshte ishte haram te flisnin shqip !

(Fatkeqesisht, ne ate kohe kishte shume njerez qe ishin te pa-arsimuar, dhe si te tille i besonin cdo keshille/urdheri qe vinte nga hoxha)

Megjithate, ne kete mbledhje ndodhi dicka e pa-parashikueshme, qe i prishi hoxhes fytyren ''e bekuar''. Jo, pse xhemati e kundershtuan. Asesi, por diku ne thellesi te turmes u degjua nje qarje e sinqerte dhe me shpirt e nje individi, qe do ti prishte hoxhes fjalet ''e uruara''

Hoxha, degjoi te qarit, verejti personin ne fjale, dhe ne presencen e krejt xhematit kerkoi shpjegim nga ky.

'Jo, jo hoxhe nuk kam asgje, vetem u pikellova shume kur kuptova se hazreti Muhamedi paska gjetur xhehnemin (ferrin), sepse ai turqishten nuk e ka folur asnjehere, ai ka qene Arab' i a ktheu njeriu.:oops:

:lol: :D
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Fragmente nga humori Shqipetar.

#4

Post by ALBPelasgian » Thu Jul 15, 2010 1:40 pm

Socio wrote:Tregimi qe vijon eshte i bazuar ne ngjarje te vertete:

Jo shume kohe me pare, gjyshi im tregonte se ne Tetove, (si qytet qe kishte qene historikisht shume i influencuar nga feja islame si dhe gjuha turke) populli, zakonisht, keshillat, mesimet etj i merrnin nga hoxhallaret, si me te diturit, aty ne xhamia ku mblidheshin.

Kishte hoxhallare keshillues te mire, por kishte edhe te tille te cileve gjaku u ishte bere uje, sic themi, dhe nuk kishin fare ndjenja kombetare.

Nejse, nje hoxhe i tille, ne nje mbledhi ne xhami te Tetoves, u drejtohet xhematit (njerezve) duke kerkuar haptazi dhe insistuar qe shqiptaret myslimane duhet patjeter ne shtepi, ne xhami, e ku do tjeter ne jeten e perditshme, te flasin vetem turqisht, qe ishte gjuha ''e zgjedhur'' sepse ne te kunderten do te shkonin ne xhehnem (ferr).
Pra, hoxha thoshte ishte haram te flisnin shqip !

(Fatkeqesisht, ne ate kohe kishte shume njerez qe ishin te pa-arsimuar, dhe si te tille i besonin cdo keshille/urdheri qe vinte nga hoxha)

Megjithate, ne kete mbledhje ndodhi dicka e pa-parashikueshme, qe i prishi hoxhes fytyren ''e bekuar''. Jo, pse xhemati e kundershtuan. Asesi, por diku ne thellesi te turmes u degjua nje qarje e sinqerte dhe me shpirt e nje individi, qe do ti prishte hoxhes fjalet ''e uruara''

Hoxha, degjoi te qarit, verejti personin ne fjale, dhe ne presencen e krejt xhematit kerkoi shpjegim nga ky.

'Jo, jo hoxhe nuk kam asgje, vetem u pikellova shume kur kuptova se hazreti Muhamedi paska gjetur xhehnemin (ferrin), sepse ai turqishten nuk e ka folur asnjehere, ai ka qene Arab' i a ktheu njeriu.

:oops:

:lol: :D
hahahahahahahahahaha, kjo qe shume interesante! Hoxhallarët e "ditur" gjithnjë i ka nxenë sherri prej xhematit "kafir" e te "paditur". Ne fakt fale sinceritetit dhe mencurise latente te po ketij xhemati ka dale ne shesh dhe eshte demaskuar "dija" e hoxhallareve. Ma kujton sidomos nje anektode tejet popullore ne Drenicen foklklorike:
E kishin pas pvetë hoxhën:
- O hoxhë a ta ka ënda rakinë?
- Uh, tybe stukfurullah - pergjigjet hoxha.
- Po pa pare ka qellu!
- Eh, ishalla s'asht gjynah! - ia kthen hoxha duke pranuar te pije raki. :) :D
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Humor”