"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ndahet nga luani, e kishte marre qe te vogel

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Ndahet nga luani, e kishte marre qe te vogel

#1

Post by Aulona » Tue Dec 01, 2009 5:26 pm

Pershendetja e fundit mes nje djali dhe luanit te tij. Rumunit Lucian Craita i eshte dashur qe te ndahet me dhimbje nga Richie, luani, te cilin e mbante ne kopshtin e shtepise prej shume vitesh.

Luciani e kishte marre kafshen qekur ishte kelysh, por tani ka vendosur qe t'ia besoje nje fondacioni qe mbron te drejtat e kafsheve.

Luani eshte transferuar ne Lionsrock,nje qender e madhe ne Afriken e Jugut.Image Image


Image Image


Image Image

Image


ohhhhh this is so cute and sad...... :cry: :)
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

seminol
Junior Member
Junior Member
Posts: 6
Joined: Mon Jun 08, 2009 5:06 am
Gender: Male

Re: Ndahet nga luani, e kishte marre qe te vogel

#2

Post by seminol » Tue Dec 01, 2009 5:50 pm

nuk do kisha fuqi ta beja kete ..por e verteta eshte ai duhet te shkoje atje ku belong

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Ndahet nga luani, e kishte marre qe te vogel

#3

Post by Patush » Fri Dec 11, 2009 11:31 pmHistori e vertete.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Ndahet nga luani, e kishte marre qe te vogel

#4

Post by Kolivilor » Sun Dec 13, 2009 8:36 am

Mu më duket marrëzi kjo.

Si ka mundësi kafshën e vet t'ia japë dikujt tjetër? Kush janë ata që atë mbrojnë të drejtat e kafshës që ky e do me gjithë zemër?

Kjo osht absurde. Ata nën emrin e mbrojtjes së drejtave të kafshës, i marrin kafshët për vete, edhe bëjnë biznes.

Perëndimi po kalon në injorancë, çdo ditë e më tepër, me këso farë "të drejtash".

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”