"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Interesante !

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

Bashkimi
Member
Member
Posts: 47
Joined: Sat Jul 16, 2011 2:07 am
Gender: Male

Interesante !

#1

Post by Bashkimi » Wed Sep 07, 2011 3:01 pm

Mallakastër, gjeniu i matematikës lihet në mëshirë të fatitTIRANE- Në fshatin Varibop të Mallakastrës jeton një gjeni. Që në moshën 13-vjecare Fatmir Rrokaj ra në sy të mësuesve si një nxënës me të dhëna të jashtëzakonshme në matematike, duke arritur të shumëzonte edhe me 20 shifra, por tashmë në fshat e mbajnë për të cmendur.

Historia e tij është e dhimbshme pasi tashmë, ky gjeni ka mbetur rrugëve, pa mbështetje, pa strehë e ushqim. Njerëzit e ngacmonin, i jepnin shumë ushtrime për të zgjidhur, madje e rrihnin kur ai nuk iu përgjigjej. "E përdornin si një makinë llogaritëse, e shfrytëzonin në atë kohë", thonë moshatarët e tij në fshat.

Duke e konsideruar sit ë cmendur, Fatmiri është shtruar 3 herë në spitalin psikiatrik të Vlorës. Tashmë nuk ka asgjë, rri rrugëve, s’ka familje e shkollë. Lokalet e fshatit kundrejt një birre e shfrytëzojnë atë për t’ju bërë llogaritë, edhe tashmë në moshën 41-vjecare.

Njerëz të tillë në vende të tjera të botës vlerësohen. Një tjetër 41-vjecar nga Bolivia, me aftësi të zhvilluara ka fituar cmime e ka thyer rekorde, ndërsa së fundmi është përfolur të hyjë edhe në Gines për aftësitë e tij matematikore. Ai është Alberto Koto 41- vjec nga Bolivia.

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Interesante !

#2

Post by CERMENIKASI » Wed Sep 07, 2011 5:36 pm

Nuk asht vetëm interesant por edhe e dhimbshme!
Disa nga lëvizjet e tij trupore që duken si të pa kontrollueme japin me kuptue që ay mund të jetë autist.
Nëse asht i tillë atëhere do të duhej nji përkujdesje të veçantë për të.
Kur e pashë videon , mu kujtue nji dokumentar që kam pa në tv para disa vite dhe që tregonte për nji Amerikan që ishte autist.Kur i tregojshin ndo nji datë të së kaluemës ose të së ardhmës ,ay menjiherë arrinte të tregonte ditën e javës të asaj date!Po ashtu vetëm me NJI lexim kishte mbrri të mbajë për mendsh krejt faqet e nji numeratori telefonik!!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#3

Post by Arbëri » Tue Dec 06, 2011 10:22 pm

Baby Swimming

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#4

Post by Arbëri » Fri Aug 31, 2012 9:07 pm

Image
"Kjo foto e pabesueshme shënon fundin e karrierës së Matador,Toreros Alvaro Munera. Ai u rrëzua në pendim në mes te dyluftimit kur kuptoi se kishte nxitur këtë kafshë të butë të luftoj.E cila shkoi për t'u bërë një kundërshtar i pasionuar i luftës së demave. Madje plagosur rëndë nga shtizat, ai nuk e sulmoi kurr këtë njeri.

Torrero Munera citohet të ketë thënë në këtë moment: "Dhe befas, unë vështroj demin. Ai kishte këtë pafajësinë që të gjitha kafshët kanë në sytë e tyre, dhe me veshtroi me këtë shprehi. Ajo ishte si një thirrje për drejtësi. Thellë poshtë brenda meje e përshkruaj atë si si një lutje sepse nëse një njeri rrëfet,shpreson se është falur. Un u ndjeva si fekale e keq në tokë. "
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#5

Post by Arbëri » Thu Sep 06, 2012 6:52 pm

Ne moshen 71 vjecare behet baba i 15 femijeve,
kesaj here me djale


“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

tomaras
Member
Member
Posts: 41
Joined: Sat Jun 05, 2010 11:25 am
Gender: Male

Re: Interesante !

#6

Post by tomaras » Thu Sep 06, 2012 11:28 pm

Arbëri wrote:Ne moshen 71 vjecare behet baba i 15 femijeve,
kesaj here me djale


Arbër në janar djali i Rexhepit bëhet dy vjeç. Lajmi është pak më i hershëm.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#7

Post by Arbëri » Thu Sep 06, 2012 11:44 pm

tomaras wrote:
Arbëri wrote:Ne moshen 71 vjecare behet baba i 15 femijeve,
kesaj here me djale


Arbër në janar djali i Rexhepit bëhet dy vjeç. Lajmi është pak më i hershëm.
Me siguri eshte publikuar me vones ne youtube "Published on Sep 6, 2012 " , une rastesisht e gjeta :)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#8

Post by Arbëri » Tue Sep 18, 2012 10:06 pm

Keni pare peshqit te fluturojne?

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#9

Post by Arbëri » Tue Sep 18, 2012 10:11 pm

Amazing flying fish!

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Interesante !

#10

Post by bardus » Thu Sep 20, 2012 6:23 pm

Pilot me aftesi te jashtezakonshme,ul avionin me nje krah,e pabesueshme.Shikoni videon.User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#11

Post by Arbëri » Sun Sep 23, 2012 11:46 am

“Maqedonia shqiptare”, 32 herë superhit në “Google”

Image

Sipas “World Service Counter”, vepra “Maqedonia shqiptare” e publicistit Njazi Muhamedi, ka arritur të jetë 32 herë radhazi hit në”Google”, me klikime milionëshe në rrafsh ndërkombëtar, nga fundi i dhjetorit 2009, kur u promovua deri në mbarim të janarit 2010, në mesin e 15 ngjarjeve apo lajmeve mediatike të këtyre muajve, kurse emri i autorit ka qenë dy herë hit i “Google”.

“Maqedonia shqiptare” po ashtu mban rekordin me numrin e forumeve mbarëshqiptare dhe maqedonase, por edhe ndërkombëtare nëpër disa web-faqe të mediave televizive dhe të shkruara ndërkombëtare, si në Greqi, Australi, në Al-Jazeera, në të cilat kryesisht është hapur për debat përkatësia shqiptare e mbretit Aleksandri i Madh. (ina 2012)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#12

Post by Arbëri » Tue Mar 05, 2013 10:06 pm

Sa më shumë i njoh njerëzit, aq më tepër i dua kafshët ,
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Interesante !

#13

Post by Adriana » Tue Mar 05, 2013 10:31 pm

Arbëri wrote: Sa më shumë i njoh njerëzit, aq më tepër i dua kafshët ,


FANTASTIKE -bravo-
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#14

Post by Arbëri » Tue May 14, 2013 7:13 pm

Jetoi 256 vjet, kishte 23 gra beri 180 femije

Image

Rriti 180 fëmijë, ndërsa 23 bashkëshortet që kishte vdiqën shumë me herët se ai… Li-Ching-Yun lindi në një fshat të vogël të Kinës (Szchewan) dhe deri në moshën dhjetëvjeçare, shkoi në shkollë. Për atë periudhë ishte shumë.

Më pas udhëtoi në krahina të ndryshme të Kinës, ku dhe mblodhi shumë bimë medicinale. Sipas “New York Times”, pas kësaj përvoje, Li-Ching-Yun shiti për 100-vjet rresht bimë medicinale. Një ditë, kreu i perandorisë Pei Wu-Fu shkoi në shtëpinë e Li, për ta pyetur atë se cili ishte sekreti i jetëgjatësisë dhe ai iu përgjigj: “Mbaje të qetë zemrën, qëndro si breshkë, shëtit i lumtur si pëllumb dhe fli si qen”. Atëherë njerëzit, çuditeshin se si Li nuk ngjante aspak me një të moshuar, madje ai dukej shumë i fuqishëm për moshën e tij. Të shumtë ishin ata të cilët pretendonin se e njihnin që në fëmijëri, ndërsa të tjerë thoshin se Li ishte moshatar i gjyshërve të tyre të cilët nuk jetonin më.

Në 1930-n, Wu -Chung- Chien, lektor në Minkuo University gjeti disa dokumente me anë të të cilave faktohej se Li kishte lindur në më 1677-n. Të njëjtat arshiva, faktonin se qeveria kineze kishte uruar Li-Ching-Yun, për 150 vjetorin e lindjes , por edhe kur ai mbushi të 200-at. Si mendoni, mos vallë Li harroi ditëlindjen e tij? Sipas librit të rekordeve Guinness, njeriu i cili ka jetuar më shumë në këtë botë është qytetar francez, që jetoi 122 vjet dhe 164 ditë.

Po pse vallë kinezët nuk kanë dëshmuar asgjë për të famshimin Li?
Është e mundur që një njeri të jetojë 256 vjet?

Duhet theksuar se historia e Li-Ching-Yun aktualisht ndodhet nën studim nga studiues specialistë të fushës, pasi historia e tij vërtet është shumë me interes.

Per me shume : https://www.google.com/search?hl=en&gs_ ... =805&cad=h
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#15

Post by Arbëri » Mon May 20, 2013 7:01 pm

Kjo prezantusja italiane me programin e saj 'Quelli che' eshte shume e pergatitur te bej pyetje te shpejta dhe pak ironike,
po ja qe e gjeti dike ti pergjigjet edhe ndryshe
:)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”