"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Interesante !

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Interesante !

#16

Post by Sally » Mon May 20, 2013 7:13 pm

Arbëri wrote:Kjo prezantusja italiane me programin e saj 'Quelli che' eshte shume e pergatitur te bej pyetje te shpejta dhe pak ironike,
po ja qe e gjeti dike ti pergjigjet edhe ndryshe
:)


-hahaha- -hahaha-

-itsok- Bravissimo Rex
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Interesante !

#17

Post by Arbëri » Tue May 21, 2013 4:57 pm

Moderatori nga Mitrovica, Blerim Peçi i rezervoi një surprizë të këndshme Arian Canit :)

video : http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... vTnxZcNxtY
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Interesante !

#18

Post by Sally » Tue May 21, 2013 6:31 pm

Arbëri wrote:Moderatori nga Mitrovica, Blerim Peçi i rezervoi një surprizë të këndshme Arian Canit :)

video : http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... vTnxZcNxtY


-pis- shpresoj kur te ken kohen per te bere intervisten le te te ndryshojne edhe muziken !!!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”