Page 1 of 1

LIGJE TE CUDITSHME!!!

Posted: Sun Jan 08, 2012 6:44 pm
by Stilian
Ligjet më të çuditshme të Amerikës !!!

- Në Teksas është e jashtëligjshme për gjithkënd të ketë në posedim dy palë pinca!!!!

- Në Filadelfia është e ndaluar të fusësh precëls (biskota të kripura) në qese letre, sipas një ligji të viti 1760.

- Një ligj në Alaskë të ndalon të shohësh një musë (lloj dreri) nga aeroplani.

- Në Korpus Kristi është e jashtëligjshme të rritësh aligatorë në shtëpi.

- Në Majami është i ndaluar imitimi i kafshëve.

- Në Arkansas është e jashtëligjshme të shqiptosh keq emrin e shtetit (Arkansas).

- Në Ilinois ka një ligj që thotë se makina duhet të drejtohet patjetër me një timon!!!

- Kalifornia ndalon gratë t’i japin makinës veshur me robdishan.

- Në Memfis, Tenesi, që një grua t’i japë makinës, duhet që një burrë të lajmërojë shoferët e tjerë në rrugë duke ecur në këmbë para makinës që po drejtohet nga gruaja!!!!

- Por në Tenesi ka dhe një ligj tjetër shumë të rrallë: ndalohet të drejtosh një makinë në gjumë!!!!

- Pas kësaj vjen Nju Jorku ku ndalohet t’i japin makinës njerëzit e verbër!!!

- Në Virxhinian Perëndimore vetëm bebet mund të udhëtojnë në një karrocë bebesh!!!

- Në Xhorxhia është e jashtëligjshme të gjuash me shuplakë një burrë në kurris apo gjoks.

- Berberëve, në Xhorxhia, iu ndalohet të shfaqin në vitrinë çmimet e shërbimit.

- Parlamenti i Luizianës kaloi një ligj jo shumë kohë më parë që vendoste një çmim tavan prej 25 cent për qerosët.

- Në Oklahoma ndalohen ekipet e bejsbollit të hedhin topin matanë gardhit të fushës.

- Në Roçester, Miçigan, ka një ligj që thotë se nëse dikush bën banjë në publik, duhet të

kalojë një inspektim të rrobave të banjës nga një polic në fillim!!!

- Në Kentaki ka një ligj që sanksionon se çdo njeri duhet të bëjë banjë të paktën një herë në vit.

- Në Utah, zogjtë kanë të drejtën e kalimit para automjeteve në të gjitha autostradat.

- Në Ohajo duhet të kesh liçensë për të mbajtur një ari.

- Në Tenesi ka një ligj që ndalon shitjen e Bolonja (nja sandviç me mish) të djelave.

- Në Virxhinia, kodi zgjedhor i viti 1930 ndalon korrupsionin dhe ryshfetet për çdo person tjetër veç kandidatëve politikë!!!

- Në Providencë, Rode Ajland është e jashtëligjshme të hidhesh nga ura!!!

- Në Kansas ndalohet të ecësh me një bufalo nëpër rrugë.

- Në florida është e ndaluar të fusësh kafshë (dele, lopë) në autobusët e shkollave.

- Lakrat nuk mund të shiten të dielën në New Xhersi.

- Në Kalveston është e ndaluar të kesh një deve të zgjidhur nëpër rrugë.

- Karolina e Veriut ka një ligj që thotë se ndalohet të zihen qentë me macet.

- Në Kliveland, Ohajo është e jashtëligjshme të lesh çimçakizin në vende publike.

- Në Virxhinia pulat nuk mund të bëjnë vezë para orës 8:00 dhe duhet të kenë mbaruar deri në 16:00.

- Në Nju Jork u ndalohet fëmijëve të kapin me dorë apo të mbledhin bishta cigaresh.

- Në Masaçusets është e ndaluar të fusësh domate në clam chowder (një lloj supe).

- Në Washington nuk mund të mbash të fshehur një armë që është më e gjatë se 6 këmbë

- Në San Francisko ka një ligj që ndalon të marrësh kuti bosh e të gjuash me to dikë.

- Në Kentaki u ndalohet tregtarëve të fusin klientët me zor në dyqan!!!

- Në Konektikat djemtë ndalohet t’i shkruajnë një vajze, nëna apo babai i së cilës e ka

ndaluar këtë marrëdhënie.

- Në Miçigan çiftet e martuara rrezikojnë burgun po nuk jetuan së bashku.

- Në Kolorado, nëse macja del nga shtëpia duhet të ketë një dritë në bisht!!!

- Në Kaliforni, një ligj i vitit 1925 thotë se ndalohet të tundesh kur kërcen!!!

- Në Utah, mes kërcimtarëve duhet të duket drita e ditës.

- Në Miçigan është e jashtëligjshme për një zonjë të ngrerë fundin e saj më shumë se 18

cm kur kalon në një pellg me baltë.

- Në Karolinën e Veriut është e ndalur që lepujt të vrapojnë nëpër rrugë.

- Në Xhorxhi është e jashtëligjshme të përhapësh një thashetheme të rremë!!!

- Në Virxhinian Perëndimore është e ndaluar të gatuash lakra për shkak të erës, mund të dënohesh me burg.

- Në Misuri burrët duhet të kenë leje për t’u rruar!!!

- Një ligj thotë se në Bulevardin e Hollivudit nuk mund të kalojnë njëkohësisht më shumë se 3000 dele njëkohësisht.

- Në Teksas dënohesh akoma me varje për vjedhjen e lopëve.