Page 1 of 1

KURIOZITETE

Posted: Sun Jan 08, 2012 6:45 pm
by Stilian
1. Bërrylat nuk mund të puthiten, gjithashtu nuk mund të preken me gjuhë

2. Një lopë mund ti ngjisë shkallët, por s'mund ti zbresë ato

3. Në vitin 1987 America Airlines kurseu 40.000 dollarë vetëm sepse hoqi nga një kokërr ulliri në çdo sallatë që shërbente në klasin e parë

4. Duke shumëzuar 111.111.111 x 111.111.111 përfitohet 12.345.678.987.654.321

5. Eshtë e pamundur të teshtish me sy hapur ( e kotë qe e provoni!!!)

6. Mesatarisht nje mengjerash jeton 9 vjet me pak ne raport me ate qe perdor doren e djathte

7. Nje bubuzhel mund te jetoj 9 dite nqs i pritet koka... me pas vdes nga uria!

8. Elefantet jane te vetmet kafshe qe nuk mund te kercejne! (natyra eshte e zgjuar )

9. Normalisht nje njeri qesh 15 here ne dite

10. Thomas Alva Edison kishte frike nga erresira (mbase per kete arsye e shpiku llampen?)

11. Numri i famshem 666 qe lidhet me djallin, vjen nga romaket qe perdornin numrin DCLXVI si nje numer te vecante (si kemi ne 654321)

12. E keni pyetur ndonjehere veten se sa peshon nje re? Peggy LeMons, studjuese ne National Center for Atmospheric Research del Colorado, ka llogaritur se sa peshojne rete, duke perdorur si njesi matese elefantet. Nje re ne dimensione te vogla peshon 550 ton, rreth 100 elefant. Rete e nje stuhie i korrespondojne 200 milion pakiderma, 40 milion ne rastin e nje uragani.

13. Fjala "varreza" vjen nga greqishtja "koimetirion" qe do te thote "vend per te fjetur"

14. Te hash nje molle, eshte me efektive se nje filxhan kafe per te ndenjur zgjuar...

15. Nje xhirafe mund ti pastroj veshet e saj lehtesishte me gjuhe

16. Milingonat shtriqen ne mengjes sapo zgjohen

17. Ne 1/3 e botes, akullorja me vanilje eshte ajo me e shitura

18. Shimjet dhe delfinat jane te vetmet kafshe qe e njohin veten e tyre perpara nje pasqyre...

Re: KURIOZITETE

Posted: Mon Aug 19, 2013 1:40 pm
by bardus
Foto e shqiptarit në CNN

Kjo foto është realizuar nga fotografi shqiptar Adrian Limani dhe është publikuar në faqen zyrtare të “Facebook”-ut të agjencisë botërore të lajmeve, CNN.
Në foto shfaqet një djalë i cili “puth” diellin. Në diçiturën e saj thuhet:
“Ngrohuni me këtë fotografi të bukur të perëndimit të diellit, të realizuar nga fotografi shqiptar Adrian Limani”.

Image___________________________________________


(DIELLI O ATTA)