"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KINEZET DHE HOTELI

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

Post Reply
Stilian
Honored Member
Honored Member

KINEZET DHE HOTELI

Post by Stilian » Tue Jan 10, 2012 9:34 am

Hotel i ndertuar ne 15 dite!
"IN GOLD WE TRUST"

Adriana
Universe Member
Universe Member

Re: KINEZET DHE HOTELI

Post by Adriana » Tue Jan 10, 2012 9:39 am

Kinezët ndërtojnë hotelin 30 katësh për 15 ditë

Tani Kina pretendon një tjetër titull: atë të ndërtuesve më të shpejtë në planet pasi kanë ngritur një hotel 30 katësh brenda 15 ditësh.
Ndërtimi i hotelit në qytetin Changsha përfundoi pa asnjë lëndim të punonjësve.
Akademia Kineze e Kërkimeve në Ndërtim tha se godina mund të përballojë edhe tërmetet 9 ballë. Hoteli ka një rezistencë pesë herë më të madhe se godinat e tjera.
Rekordi i mëparshëm ishte ai i ndërtimit të një godine 15 katëshe në gjashtë ditë, por ky rekord është më domethënës sepse hoteli plotëson çdo parametër të një ndërtimi modern.

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!

Adriana
Universe Member
Universe Member

Post by Adriana » Tue Jan 10, 2012 9:44 am

-nono- Nuk me duket ndonje cudi nga kinezet, ne tirane kur u dogj kazino ''merkuri'' ne qytetin studenti e ndertuan perseri per 4-dite -hahaha- -hahaha-
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.

Stilian
Honored Member
Honored Member

Post by Stilian » Tue Jan 10, 2012 9:46 am

Adriana wrote:

Tani Kina pretendon një tjetër titull: atë të ndërtuesve më të shpejtë në planet pasi kanë ngritur një hotel 30 katësh brenda 15 ditësh.
Akademia Kineze e Kërkimeve në Ndërtim tha se godina mund të përballojë edhe tërmetet 9 ballë. Hoteli ka një rezistencë pesë herë më të madhe se godinat e tjera.
Rekordi i mëparshëm ishte ai i ndërtimit të një godine 15 katëshe në gjashtë ditë, por ky rekord është më domethënës sepse hoteli plotëson çdo parametër të një ndërtimi modern.

Jane popull punetor, ska llafe me ata!! Ketu ne itali po pushtojne gjithçka, nga "kafet" tek industria e tekstileve.
"IN GOLD WE TRUST"

Adriana
Universe Member
Universe Member

Post by Adriana » Tue Jan 10, 2012 9:49 am

Edhe ne popull puntore kemi qene me xhaxhin..... -haha- , jo se ata nuk kane llafe, nuk kane te drejtat qe te ken llafe!!
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.

Patush
Grand Star Member
Grand Star Member

Post by Patush » Tue Jan 10, 2012 10:02 am

Stilian wrote:
Adriana wrote:

Jane popull punetor, ska llafe me ata!! Ketu ne itali po pushtojne gjithçka, nga "kafet" tek industria e tekstileve.

Jo popull puntor por popull skllav! Te tille dihet se gjithmone kan lakmuar pasurin materiale siperfaqesuese dhe jo ate shpirterore dhe Hyjnore! Mbase e ke vu re se si mbushen me emocione dhe madheshti kur vizitojne qytetet e Talise, nder pjacat e tyre te mbushura me art, skulptura dhe nje dashuri e cila ka kthyer guret e ftofte dhe te ngurte ne qenje te ngrohta dhe plot jete? Eshte kjo force jete qe te jep fuqi ty te hedhesh vrer ndaj tyre, ne nje menyre apo tjetren! O ironi e fatit fame keq!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”