"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Principata e Kastriotit(Mbreterit e Rilindjes)

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

Post Reply
Leka_Dukagjini
Member
Member
Posts: 35
Joined: Mon Jun 15, 2009 6:30 pm
Gender: Male
Location: Arbëni
Contact:

Principata e Kastriotit(Mbreterit e Rilindjes)

#1

Post by Leka_Dukagjini » Mon Jun 15, 2009 6:48 pm

Kjo eshte nje loje historike qe luhet online nga pothuajse nga 25 mbreter, nder to dhe Mbreteria e Arberit.
Kur te regjistrohuni ne kete loje, ju keni personazhin tuaj qe duhet ta ushqeni dhe ta zhvilloni dite per dite. Ju mund te beheni, tregtar, pronar bujtine, pronar tokash, politikan apo keshilltar i Pricipates se Kastriotit, luftetar, apo edhe prift i kishes:), e plot gjera te tjera, qe mund ti gjesh ne loje.

Per momentin Principata e Kastriotit ka vetem nje qytet dhe ai eshte qyteti i Lezhes.
Per te hap qytetin e dyte, neve na duhet me shume lojtar, per momentin kemi vetem 250 lojtar shqiptar, qe nuk eshte e mjaftushme per te hap nje qytet tjeter(duhen 600 lojtar per nje qytet te dyte) Mbreterite fqinje, si Greqia e Serbia kan nga 3 dhe 2 qytete, dhe per momentin jane me te fuqishem se ne. Po se hapem qytetin e dyte do mbesim te fundit ne rajon.
Pra sa me shume lojtar ne loje, aq me te fuqishem jemi, tamam si ne kohen e Skenderbeut ;)

linku shqip per lojen eshte ky; www.mbreteriterilindjes.com

Kur te regjistrohi, se pari futuni ne forumin e lojes qe eshte brenda lojes(e gjeni aty) dhe shkoni tek sub-forumi Principata e Kastriotit, pastaj shkoni tek Udhezuesit, dhe lexoni separi gjerat se si luhet loja dhe si shkon.
Ose, futuni ne bujtina/taverna, te cilat jane si nje lloj chati ku mund te flasesh dhe ta ushqesh karakterin tend. Por tavernat nuk mund te hapen nepermjet gjuhes shqipe, nese deshironi te futeni ne taverne futeni nepermjet ketij linku; www.renaisancekingdoms.com


Nese keni ndonje paqartesi, apo deshironi te dini me shume per lojen, me shkruani ketu, apo ne karakterin tim ne loj Leka_Dukagjini

www.mbreteriterilindjes.com

Futuni ne kete loje dhe luani dhe ju perkrah shqiptareve tjere!

Arberia ju therret!!
Image

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”