"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Çfare po degjoni ne keto momente?

Mund të sillni lirikat e këngëve tuaja më të pëlqyera, si dhe krijimet tuaja.

Moderator: Strokulli

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Fatmira Breçani - Rreth e rreth SHQIPNISË ETNIKE

#166

Post by rrëqebull » Sun Oct 19, 2014 9:08 pm

Rreth e rreth SHQIPNISË ETNIKE
U nis pëllum e kthye Shqipe
Bali Bajrami BALI SHQIPTARI

Këngë për BALI SHQIPTARIN: «Luftëtar në Luftën e Nokshiqit (1879-1880), luftë që i paraprini Pavarësisë së Shqipërisë. Pjesmarrës në “Dërgatën e Pavarësisë” nga Shqipëria Veriore (Kosova) për në Vlorë më 1912. Veprimtar i çetave për lirinë e pavarësinë e Plavë-Gucisë (1912-1941). Komandant Kufini i Nënprefekturës së Plavës (1941-1944). Vritet në luftë me malazezët në Shekullar në mbrojtje të kufinit shqiptar më 6 gusht 1944 duke prirë ballas me Flamur Kombëtar në dorë!»


RROFSH SA SHKËLZENI MOJ FATMIRA ZË-ZANË PËR KËTË KËNGË MADHËSHTORE QË SI FËRTYMË KUJTIMESH TË PRUSHTA USHQEN ZJARRIN E VULLNETIT TONË TË PA-SHUESHËM PËR TË KRYER DETYRËN E SHENJTË PËR TË CILËN BURRAT E KOMBIT SI BALI SHQIPTARI DHANË GJITHÇKA! - MËNYRA E VETME PËR T'I NDERUAR SIÇ DUHET ËSHTË PLOTËSIMI I VULLNETIT TË TYRE PËR NJË SHQIPNI TË BASHKUAR E TË PANDASHME!

http://www.youtube.com/watch?v=7GnL3RqkA1Q
BALI BAJRAM NOKSHIQI
LUFTËTAR MARTIR I ÇËSHTJES KOMBTARE SHQIPTARE

Bali Bajram Nokshiqi gjatë kohës të qëndrimit në Malësinë e Gjakovës (1912-1941), së bashku me të vllanë, Brahimin, ishte një nga veprimtarët e çetave shqiptare që vepronin për lirinë e Plavë-Gucisë e bashkimin e saj me Shqipërinë e Kosovën, si ato në Ultinën e Limit të Epërm (Nokshiq, Pepaj, Zharnicë etj.) e deri në Guci e Vuthaj dhe ato në Malësi të Gjakovës, në Pejë, në Krujë, në Shkodër etj. duke kryer disa aksione, që serbo-malazezët ua referuan si shqetësim disa kancelarive të Europës.

Bali Bajram Nokshiqi, nga prilli 1941 deri më 6 gusht 1944 ishte një nga krerët ushtarak e politik më të shquar të nënprefekturës së Plavës, e cila kësokohe nga vendasit u cilësua “Koha e Shqipnisë”. Për katër vite ishte një nga komandantët më të sprovuar të mbrojtjes së kufirit me Malin e Zi aqsa një inspektim i lartë i kufinit nga Tirana, teksa e kontrolluan më 12 korrik 1941 në pikën kufitare në Murinë u shprehën: “Sikur t’i kishim të gjithë komandantët e kufinit si Bali Bajram Nokshiqi”. Në pranverën e vitit 1941 e thirri familjen e vet të madhe në Llugaj të Malësisë së Gjakovës për të shkue në Nokshiq, te kulla e toka e vet, sepse kufijtë ishin vendos si në vitin 1912, ku qëndruan për katër vite në paqe e begati, duke i kontribuar mbrojtjes së krahinës, derisa në vitin 1944 pas ripushtimit malazez të Plavë-Gucisë u rikthyen prapë në Llugaj të rrethit të Tropojës për rreth pesë dekada.

Në kuvendin e prillit 1941, në drejtimin e personaliteteve vendase mbi 80 vjeçar, Çun Mulaj (Vuthaj) dhe Shaban Begu (Plavë), me pjesmarrje edhe të Prekë Calit nga vllaznia kelmendase e Vermoshit, i ftuar edhe kapedan Nika nga Mali i Zi, u vendos në mënyrë plebishitare që Plavë-Gucia të jetë nënprefekturë, të ketë një ushtri civile vullnetare me shtab të mbrojtjes popullore në Plavë; etj. Kuvendi i dha fjalën me rend e vend edhe Bali Bajram Nokshiqit, kulla e të cilit ishte qëndrestare në shekuj aty pranë Velikës, (fshat shqiptar i kthyem ma së shumti me asimilim në malazez ortodoks antishqiptar) etj., ku u betue se do ta mbronte me jetën e vet e të vllaznisë së vet (Mekuli) vijën e kufinit përballë Nokshiqit dhe krejt tokën e Plavë-Gucisë e çdo vend të Novi Pazarit, Shqipërisë, Kosovës e Çamërisë, betim të cilin e përmbushi realisht me gjakun e vet më 6 gusht 1944 në luftë me malazezët e serbët
.
/prishtinapress

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#167

Post by rrëqebull » Sun Nov 02, 2014 5:37 pm


https://www.youtube.com/watch?v=I3XS_mN7N74

Hej ngado ika e shkova,
Ngado brodha nëpër botë,
Prap' ndrinjët më kthejn' te kjo tok'.
Hej e shoh nënën time, tek pjek bukët në çerep,
Pastaj na përkund me këng' në djep,

Syt' naj lan' me uj' bore,
E na flet në gjuh' arb'rore,
Rritu djal' si lisi n'mal,
Ti m'u bëfsh bir sikur Leka i Madh.

N'dasmat tona me tadora,
T'i vejm' plisat bardh si bora,
Të dëgjoj çdo gur e lis,
Kët' gjuh' t'ëmbël, gjuh' të përëndis'.

Pyete gjakun, pyete zemrën,
Pyete tokën, ku e hedh këmbën,
Pyeti lisat, përmbi kreshta,
Përshëndesin me dor' n'zemër, tungjatjeta.

Hej se ç'më vjen të thrras,
Me zë burri të pisk'lloj,
Ta shprush gjakun, zemrën ta trazoj,
Hej n'gjitha gjuht' e botës,
Dit' për dit' un' ligjëroja,
Pastaj, natën, veç në shqip vajtoja.

Gjith' rekanët kudo jeni,
Siç ka thën' Josif Bageri,
Amanetet stërgjyshore,
Flasin shqip në gjuhën ton' arb'rore.
Shtroni petkat me syngjer,
N'brigje t'rekës, n'mal përpjet',
Eni t'bajm' Bajram e Pashk',
Se atdheun për jet' e kemi bashk'...

Pyete gjakun, pyete zemrën,
Pyete tokën, ku e hedh këmbën,
Pyeti lisat, përmbi kreshta,
Përshëndesin me dor' n'zemër, tungjatjeta.

Pyete gjakun, pyete zemrën,
Pyete tokën, ku e hedh këmbën,
Pyeti lisat, përmbi kreshta,
Përshëndesin me dor' n'zemër, tungjatjeta.

Pyete gjakun, ndër damar,
Ai të thot' se ti je shqiptar,
KOMBI YNË PREJ DIELLIT LAHET,
SHPAT' ME I RÁ, NË DYSH AI KURR' PËR JET' NUK NDAHET!

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#168

Post by rrëqebull » Sun Nov 16, 2014 5:19 pm

Perlë e Muzikës sonë të lehtë nacionaliste, në frymë fishtiste.

Dallimi i kësaj lehto-muzike nacionaliste me "muzikën" e lehtë globaliste është porsi dallimi midis Fishtës dhe lubonjës.
I pabashkëmatshëm.

PËR LIRI 'KUSH MOS TË MASHTROHET: AJO S'FALET POR FITOHET!


https://www.youtube.com/watch?v=pf9Ru1hBsig

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#169

Post by rrëqebull » Fri Nov 21, 2014 8:13 pm

Jeta në fshat të qytetëron


User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#170

Post by rrëqebull » Fri Nov 21, 2014 10:00 pm

Nuk ka gjë më çlodhëse se sa pamjet e një vashe që punon me kaq zell e bukuri në natyrë. Çfarë dallimi me "vidjoklipet moderne" pocaqi që jo vetëm nxisin prishjen e moralit, por të prishin edhe sytë me pamje kot-së-koti të dhëna me shpejtësi marramendëse për të na bërë tru-shpëlarje nën-vetëdijore (mesazhe subliminale)!

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#171

Post by rrëqebull » Thu Nov 27, 2014 9:31 pm

PA BASHKIM NUK KA FUQI! PA KOSOVË NUK KA SHQIPËRI!
Moj Shqipëri, djep i lirisë
Nana jonë djep i trimërisë,
Vorri i të hujve, votra jonë,
Ty të paçim përgjithmonë

Pa bashkim, nuk ka fuqi
Pa Kosovë nuk ka Shqipëri,
Pa Shqipëri, Kosovë nuk ka,
Bashkë të dyjat ngrejnë kala


Moj Shqipëri, shqiponja nanë,
Kosova jote u plagos ranë,
Qaje qiellin flakë e gjamë,
Fluturo qoje në kamë!

Pa bashkim, nuk ka fuqi
Pa Kosovë nuk ka Shqipëri,
Pa Shqipëri, Kosovë nuk ka,
Bashkë të dyja ngrejnë kala

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#172

Post by rrëqebull » Sun Dec 07, 2014 8:45 am

Dua Shqip t'ju përshëndes!
Në çdo Vatër e në çdo brez!
Shqipëtare moj le të mbes!S'TË NDËRROJ ME ASNJË TJETËR
në gjithë botën an'e mbanë!


User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 67
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#173

Post by arianmarku » Thu Jan 01, 2015 7:32 pm


User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#174

Post by Zeus10 » Fri Jan 02, 2015 4:14 pm

Ky eshte momenti, kur kultura jone aq solide, hyn triumfalisht ne "dyert" e kultures europiane, aq shume te mbivleresuar, por aq josinjifikante dhe dekadente ne thelb.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#175

Post by Strokulli » Wed Jan 07, 2015 9:56 pm


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#176

Post by Strokulli » Thu Jan 08, 2015 10:42 am


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#177

Post by Strokulli » Thu Jan 08, 2015 10:43 am


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#178

Post by Strokulli » Thu Jan 08, 2015 10:45 amUser avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#179

Post by Strokulli » Thu Jan 08, 2015 10:46 am


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#180

Post by Strokulli » Thu Jan 08, 2015 10:50 am


Post Reply

Return to “Muzike, këngë”