"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Çfare po degjoni ne keto momente?

Mund të sillni lirikat e këngëve tuaja më të pëlqyera, si dhe krijimet tuaja.

Moderator: Strokulli

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#181

Post by Strokulli » Tue Jan 13, 2015 12:45 pm


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#182

Post by Strokulli » Tue Jan 13, 2015 12:46 pm


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#183

Post by Strokulli » Tue Jan 13, 2015 12:47 pm


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#184

Post by Strokulli » Tue Jan 13, 2015 1:31 pm


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#185

Post by Strokulli » Tue Jan 13, 2015 4:51 pm


User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#186

Post by rrëqebull » Wed May 20, 2015 3:10 pm

SHKAMB MBI SHKAMB E GUR MBI GUR
MBI SUP PUSHKËN E NË DORË FLAMUR!


User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#187

Post by rrëqebull » Tue Jun 09, 2015 1:24 pm


https://www.youtube.com/watch?v=ZwWOPluuBaU
Kjo po që quhet këngë qytetare, 'folk qytetar shqiptar' madje.

Po sot? Sot nëpër ekranet e radiot tona kemi këngë globaliste me fjalë gjys' anglisht e gjys' degjenerisht, kemi kundrafolk, kemi "folk qytetar afroamerikan" (rep), kemi "folk qytetar xhamaikan" (rege), kemi "folk metropolitan" (pop, rrok, dabstep), kemi "folk qytetar latinoamerikan" (regeton, salsa, baçata), kemi "folk evgjito-gabelo-cigan" (tallava), kemi zhveshlakuriqtare që bëjnë sikur këndojnë duke u fërkuar me çkado e këdo nëpër videoklipe, kemi "folk abrahamik" (këngë protestante, këngë në gjuhë kishtare "greke" dhe megafona që "na i kënaqin" veshët, lagjet, fshatrat e qytetet me "këngë operistike" në arabisht që në pesë të mëngjesit për pesë herë në ditë). Ça nuk kemi or vëlla..

Me gjithë këto "folqe" e "muzikra" të huaja ç'na duhet Folku e Muzika Shqip or taj. Nuk të pranojnë nëpër ``iks faktora``, nëpër ``vojsra`` e nëpër "talent shoua" në pronësi të globalistëve po këndove e loze Muzikë Shqiptare. Ç'na duhet neve se ka me mijëra punë nga më të ndryshmet dhe më të dobishmet që mund të kryhen në dobi të Kombit, neve s'na mban vendi se po afrohen audicionet e ardhshme! Ne do të bëhemi të gjithë sa jemi këngëtarë "talent shou"-esh që talent më të madh kanë mos-të-kënduarin në Shqip.. Se s'ka gjë që e magjeps më shumë këtë botën e sotshme të kontrolluar nga globalistët se sa njerëzit që e mohojnë e braktisin dhe e shkëmbejnë identitetin e vet me "identitete globale" pa u menduar dy herë.. Se grabitqari vërtet 'mahnitet' me talentin e madh që tregon preja e tij për të rënë në grackën që ai i ka përgatitur.

Vërtet një "talent i madh", ky i rënies me këmbët e veta në grackën identitet-zhveshëse të përgatitur nga globalistët.
"Talent shou" më i madh qenka vet globalizmi.

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#188

Post by rrëqebull » Wed Jun 10, 2015 3:42 pm

Një këngë me tematikë kombëtare nga një shqiptar që banon në Sh.B.A.; këndimi, muzika, vargjet të gjitha tregojnë talent, artistikësí dhe identitet. Dallohet që është Këngë Shqip edhe pse fjalët i ka në anglisht, dhe kjo i thotë të gjitha.

Këngë të tilla cilësore në anglisht, edhe të gjinive të tjera, e kanë vlerën e tyre në përfaqësimin e Kombit Tonë.

Një gjë është: të këndosh në anglisht, me artistikësí dhe identitet shqiptar, për një publik ndërkombëtar, duke u treguar se ç'do të thotë të jesh shqiptar
dhe
tjetër gjë është: të "këndosh" në anglisht me "identitet artistik made in BBF apo MTV", për publikun shqiptar, duke ia shkatërruar shijet, fjalorin dhe moralin bashkëkombësve.


User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#189

Post by Adriana » Tue Jun 23, 2015 5:35 pm

(VIDEO) 4-vjeçarja këndon në New York:

Shqip kam fol e shqip jam rrit ...
Jam malsore, Jam Shqiptare...
Emrin e kam Iliriane...

https://www.facebook.com/video.php?v=833634566690235

Nese nuk ju shfaqet video ketu me kodin embed, kliko këtu
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 67
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#190

Post by arianmarku » Sun Jul 05, 2015 8:04 pm


User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#191

Post by Adriana » Tue Nov 03, 2015 11:00 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#192

Post by Arban bArbArian » Fri Nov 27, 2015 6:31 pm

A din kush mem tregu qfar muzike o qikjo , sepse se kom dit qe egziston kjo lloj muzike Shqip.


User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 67
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#193

Post by arianmarku » Fri Nov 27, 2015 7:42 pm

Është muzikë popullore shqiptare nga arkivi i Radio Shkupit, para dhe pas viteve të 60-ta.

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#194

Post by Arban bArbArian » Fri Nov 27, 2015 9:56 pm

arianmarku wrote:Është muzikë popullore shqiptare nga arkivi i Radio Shkupit, para dhe pas viteve të 60-ta.
Spo di mu nal tu i ndegju , shpresoj t'rikthehet dhe t'mos vdes ky zhander i muzikes shqiptare,esht fantastik per TV edhe per restorante/muzik t'gjall.
Flm per info.

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#195

Post by Arban bArbArian » Sat Nov 28, 2015 1:50 am

[youtube]https://youtu.be/SjUmJkkl5Hs[/youtube]

Post Reply

Return to “Muzike, këngë”