"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Çfare po degjoni ne keto momente?

Mund të sillni lirikat e këngëve tuaja më të pëlqyera, si dhe krijimet tuaja.

Moderator: Strokulli

Post Reply
Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#61

Post by Phoenix » Mon Apr 30, 2012 12:43 am


Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#62

Post by Rina » Mon Apr 30, 2012 11:43 am

Patush wrote:
Rina wrote:E Rites shume suksese ne rrugen e saj muzikore aty ku dominojne yjet boterore, e qe do me na zbardh ftyren. I lumte per arritjet ! Keto xhelozirat ndaj saj, jane si puna e asja dhelpres qe ska mund ta mbrrije rrushin.... e keshtu me radhe.Rita zhveshet per me ju ba qefin mashkujve te cilet ushqehen ne seksualitetin e saj, me fjale te tjera ajo a skllave e urise mashkullore!

Mbi te gjitha ajo nuk duhet te jete modele per brezat e ri dhe naive!

Xhelozi aspak, personalishte me erdhi keq qi kanga nuk kje ma a gjat....

Po kjo i pershtatet stilit te cilin e kendon ! Te pakten kjo e ben per artin qe e zhvillon dhe me te thane te drejten stili i saj muzikor nuk eshte per maloket, qe nuk e degjojne muziken por pamjen e kengetares. Asgje te keqe nuk pat aty tek veshja e saj dhe e sheh pothuajse perdite te kengetaret boterore (apo edhe tek arti i mirefillte sic eshte baleti), qe degjohen dhe adhurohen nga te gjithe e tani kjo meqe qenka shqiptare duhet te gjindet nje menyre per ta minimizuar. Kjo thjesht po kendon, dhe veshjen e ka sipas trendit boteror dhe nuk e pame te beje nje gjest jashte etikes.

Mund te hysh ne nje thes, por kjo nuk ta beje asgje me etiken.

P.S. Nuk mund ta krahasosh kete me kengetaret provinciale si Bleona Qerreti, Adelina Ismaili qe nuk kane ze dhe nuk japin art dhe arritjet e tyer jane fale ketij mentalitetit malokor qe mbizoteron ende.. Qashtutne edhe ma kujdes me shprehjet !

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#63

Post by Arban Blandi » Tue May 01, 2012 7:13 am

Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#64

Post by Rina » Wed May 02, 2012 6:10 pm


Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#65

Post by Rina » Wed May 02, 2012 6:33 pm


User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#66

Post by Patush » Mon May 07, 2012 1:00 amJo bre nuk a nevoja me dal bythjashte per me kerku vemendje!

102.000.000.00 shikime !
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#67

Post by bardus » Mon May 07, 2012 12:21 pm

Ancient Macedonian Polyphonic Music.Varjanti polifonik i shqiptareve te Maqedonise.polyphonic singing from epirus (tavern) - MUSIC VILLAGE 2007. Camet akoma kendojne kengen e cobanit shqip ne Cameri.


User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#68

Post by Patush » Mon May 07, 2012 11:06 pm

Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#69

Post by Arban Blandi » Tue May 15, 2012 12:08 pm

Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#70

Post by Rina » Tue May 15, 2012 4:11 pm


Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#71

Post by Rina » Tue May 15, 2012 4:17 pm


User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#72

Post by bardus » Thu May 17, 2012 3:39 pm

Duli - Çon selam Sulltan Murati (Çifteli)(Maqedoni)
Çon selam qai Sulltan Murati
kanvardiat te mi bani gati
nen komanden e Dervish Pashes
me i cu n'Mat te guri i vashes

Ban sulltani medet amane
s'la xhami o pa fal akshame
nuk la lutje o pa i ba zotit
me e zhduk rracen e Kastriotit

Skender Beu o te guri i vashes
na i con fjale qati Dervish Pashes
thuj le t'con sa ma shume kto oborre
se n'varosh i kan gati vorret

Dridhet zani o i burise
thyhen forcat o e turqise
Dervish Pasha me lot ne sye
kqyr flamurin o kuqe e zie :alb:

Skender Beu o me shpate ne dore
per liri luftoi ai gjithmone
ky sulltani ni turk oj zi
s'ja pret shpata ne Shqipni

S'ja pret shpata as gjylja e topit
para shpates o t'Gjergj Kastriotit
kane me ik si qene zagari
kane meu la o me gjak shqiptari.


http://www.youtube.com/watch?v=XuYxmk6XRnI

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#73

Post by bardus » Thu May 17, 2012 3:50 pmSEFER ZAJAZI, KACAKU I ZAJAZIT QE LUFTOI KUNTER TURKUT PO EDHE KOMITAVE BULLGARESefer Zajazi, kacaku me i madh i Zajazit bie në konflikt ne fillim me pushtetin Osman, për shkak se si pas ligjeve të reja të Tanzimatit shqiptarët do të duhej të dorzonin armët dhe të paguanin tatimet të cilat si pas ligjit te ri u rritën shumfish. Kur në Zajaz vjen Yzbashi turk qe te tuboje armet dhe te marre tatimin, ndeshet ne pritwn qe i kishte vene Sefer Zajazi, Zaptijet turke nuk dihet se sa kan qenë në numër dhe sa kan mbetur të vrarë. Këtë ngjarje që për Evropën nuk ka qenë aq e rëndësishme nuk e kemi të shënuara në analet diplomatike të kohës e as në dokumentat turke.Të vetmin burim e kemi këngën “Ky Zajazi treqind shtëpi e kan vra Yzbashin e ri” të cilën këngë e gjejmë në përmbëledhjen e këngve kërçovare nga Dr.Hamit Xhaferri.
http://kercova.net/modules/newbbex/view ... 73&forum=4

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#74

Post by Rina » Thu May 17, 2012 4:59 pm

Edhe Idriz Seferi dhe Karadaku, pa kufirin artifical te sotem eshte pjese e shqiptareve te Maqedonise. Skane dallim per nga trimeria nga shqiptaret tjere, skemi pse ta veme ne dyshim! Madje Zajazi eshte nje nga krahinat me patriotike, qe ka dhene aq shume per kete popull!

Kacanik te rafte pika
Nuk e din se cka eshte frika
Nande sahat tu pre me thikaRina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Çfare po degjoni ne keto momente?

#75

Post by Rina » Thu May 17, 2012 5:11 pm

Ani moj Shqipni mos thuj marova
Se djemte e tu ende jane gjalle
Ne kambe jane cu krejt Kosova
E bajne luften balle per balle.

Kryengritja e Kosoves dhe e Shkupit 1910


Post Reply

Return to “Muzike, këngë”