"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#16

Post by elikranon » Tue Aug 24, 2010 9:32 pm

"Ajo cfare kishte futur ky shqiptar nuk ishte hell sic e quajne disa media shqiptare qe vetem fabrikojne lajme por ishte bishti i fsheses i cili i ishte thyer.
Zoteria ne fjale ishte nje qejfli qe nen efektet e droges, vete apo dikush tjeter mbase, kjo akoma nuk dihet, ka arritur te fute bishtin e fsheses atje ku e futi.
Zoteria ne fjale ka edhe shenjat e fsheses tek syri i kembes ku me sa duket ka kerkuar te levize bishtin duke e kapur bishtin me pjesen e brendshme te kembeve. Jam i sigurt se asnje media shqiptare, nga ato qe u moren me kete ceshtje nuk do ta pergenjeshtroje lajmin e rreme te futjes ne hell.
Ne fakt ajo qe dihet e sigurt tani eshte se behet fjale per bisht fshese dhe jo per hell dhe as per tentative per pjekje ne hell pasi shqiptari u gjet ne banjen e shtepise se vet nga vellai dhe nuk kishte asnje shenje dhune te jashtme"

s'ka rendesi | May 1, 2010 11:04 AM | Repliko


"Nqs eshte keshtu si e shpjegon ti kjo eshte nje poshtersi e shtypit shqiptar, qe perplasin lajme ne faqet e para te gazetave pa asnje verifikim.
Eshte e pamoralshme dhe e demshme te krijohen raste te papprecendente qe vetem krijojne tensione.
Si mund te besohet qe nje person te duroje gjalle nje shufer hekuri qe e pershkon nga by..a deri ne gjoks. FANTAHORROR"

sokol replike per komentin nga s'ka rendesi | May 1, 2010 11:38 AM | Repliko

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#17

Post by Arta » Tue Aug 24, 2010 11:26 pm

Edhe replikat e njerzve neper gazeta duhet te na thote dicka?!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#18

Post by elikranon » Fri Sep 17, 2010 9:34 am

Kristo Frasheri ne nje artikull te Gazeta Shqiptare me date 14/09/2010 shkruan:


Përse si kryepeshkop që e mban veten humanist nuk ka dalë në mbrojtje të shqiptarëve dhe nuk ka protestuar në Greqinë e tij të dashur kundër barbarizmave të pashembullta të harruara prej kohësh si ajo që kryen bishat e Kretës kur para disa kohësh kaluan në hell një shqiptar fatkeq?Po edhe ky me kete avaz? Po edhe kur shkruan histori informacionin nga gazetat e merr?Para se te korrigjoje te tjeret, le te korrigjoje veten e tij!

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#19

Post by gtcc1 » Sat Sep 18, 2010 3:53 am

Elikranon,

Sa kuptoj, qellimi yt eshte te fyejsh shqipetaret e te lavdrosh greket. Nje te drejte nuk e ke, nuk mund te na i shesish greket si faktual e shkencor. Pse, brutalititi greke eshte vetem teme gazetash e jo pervoje historike e shqipetarve? Te lutem mos be propagande ofenduse e urrejtse. Ju "idealistat" minoritar, Greket mund ti shesni te ata qe nuk i njohine, po edhe prej ketyre nuk ka shume.

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#20

Post by petritkola » Sat Sep 18, 2010 10:51 am

Ne se kolnel i zbulimit grek Janullatosi do te shkohet ne hell, munde te konsiderohet normale sepse ai eshte ushtarak i larte.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#21

Post by elikranon » Sun Sep 19, 2010 6:19 pm

gtcc1 wrote:Elikranon,

Sa kuptoj, qellimi yt eshte te fyejsh shqipetaret e te lavdrosh greket. Nje te drejte nuk e ke, nuk mund te na i shesish greket si faktual e shkencor. Pse, brutalititi greke eshte vetem teme gazetash e jo pervoje historike e shqipetarve? Te lutem mos be propagande ofenduse e urrejtse. Ju "idealistat" minoritar, Greket mund ti shesni te ata qe nuk i njohine, po edhe prej ketyre nuk ka shume.
gtcc1
Nuk kam qellim te fyej shqiptaret.
"kaluan shqiptarin ne hell", eshte kthyer ne nje klishe te shumeperdorur te shume opinionisteve shqiptar. Merre me mend kur rra ne kurthin e tyre edhe nje personalitet si Kristo Frasheri qe na flet per perbindesha te Kretes. Por perbindeshat ne kete rast jane demagoget shqiptar qe krijuan kete klishe.
Nuk indinjohem nese u adresoni grekeve ate qe u takon. Indinjohem kur i demonizoni me ngjarrje te rreme.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#22

Post by elikranon » Mon Sep 20, 2010 8:47 am

KETA PA DINJITET JANE QEVERITARET TANE QE NUK HAPIN GOJEN PER SHQIPTARIN QE SHKUAN NE HELL NE KRETE APO PER TE DREJTAT E CAMEVE DHE ARVANITASVE NE GREQI PALE TE EMIGRANTEVE SHQIPTARE QE TRAJTOHEN SI KAFSHE PUNE.DUAN ME CDO KUSHT TE JAPIN DETIN DHE ILIRI E LARGOI PROBLEMIN NGA VETJA DHE JA NGULI HAXHINASTOS QE DO SHKOJE PER L....SI PRIFTI.I DO SHOKET SHUME DERVISHI .. I SKRAPARIT.
SKENDER BEU | September 18, 2010 3:56 PM | Repliko

Me fal o Gjergj Kastrioti >,po te lutem punen e patriotit ne Krete mos e permend me,sepse muhabeti eshte krejt ndryshe!!!!!,(besoj qe e kuptuat).mos te ja u leme te gjitha grekeve,Se per shqipetarin qe u kap diten e hene ne Athine bashke me shoqen e tij nga Rumania,qe akuzohet per 11vrasje Dhe per 13 tentativa per vrasje shqiptaresh biles,si dhe per disa vjedhje me arme ne disa banka,!nuk po flet asnjeri!!!,Keshtu duhet te kemi pak kujdes besoj une sepse nuk jane gjerat kaq kontradiktore ne mes grekeve dhe shqiptareve tashme,tashme ne selanik dhe ne athine shqiptaret kane kontradikta te medha me njeri tjetrin!.Keshtu qe besoj se duhet te kemi pak kujdes,sepse as ne nuk jemi aq njerez te mire sa hiqemi.Une kam njohur shume rraca njerzish nga e gjithe bota dhe kam vajtur ne te gjithe europen ,por vetem ne vritemi per nje llaf.
Mergimtari replike per komentin nga SKENDER BEU | September 19, 2010 1:23 AM | Repliko

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#23

Post by Trojan » Mon Sep 20, 2010 11:20 am

Akoma me "Klodin" e Kretes merreni ju ?

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3814
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Greqi, shqiptari ‘shkohet në hell’

#24

Post by Arbëri » Fri Mar 25, 2011 5:56 pm

Athinë, incidente raciste në paradën e festës

ATHINE-Pavarësisht nga masat e rrepta të policisë, nuk shpëtoi pa incidente parada ushtarake, që zhvillohet cdo 25 Mars në Athinë, me rastin e festës kombëtare të Greqisë.
Rreth 150 anëtarë e grupit ekstremist të djathtë të quajtur “Mëngjesi i artë” u shfaqën në paradë pak para orës 11:00 në sheshin “Sintagma”.
Ekstremistët hodhën sharje dhe parrulla kundër politikanëve dhe emigrantëve, kryesisht kundër shqiptarëve.
Pastaj u zhvendosën në sheshin ku një grup emigrantësh pakistanezë shisnin artikuj të vegjël, kryesisht flamuj grekë me rastin e festës dhe i sulmuan ata duke i rrahur.
Pasi morrën flamujt grekë u kthyen sërish pranë paradës, pa u shqetësuar aspak nga prania e policisë, e cila edhe pse kishte deklaruar masa të rrepta, nuk bëri asgjë për të arrestuar qoftë edhe një person.
25 marsi është festa kombëtare e Greqisë, kur kujtohet fillimi i revolucionit të 1821 dhe lufta kundër turqve, që coi në njohjen e shtetit grek në vitin 1830 nga Traktati i Londrës.
Gjatë festimeve, presidenti Karolos Papulias përshëndeti popullin dhe kërkoi angazhimin e të gjithëve për të kaluar vështirësitë, me të cilat po përballet vendi.

(d.b/BalkanWeb)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”