"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1000
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#31

Post by Hymniarber » Wed Sep 08, 2010 10:16 pm

petritkola wrote:
Fatkeqsisht ose fatmirsht fakt eshte se nuk do te kete levizje te lire per momentin.
Ky po qe eshte patriotizem.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#32

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 10:17 pm

Hymniarber wrote:
petritkola wrote:Arberi,

Gjerat jane ne kompleks dhe ne kompleks do te ndodhin, Greqia fillon protestat ne vjesht, e ne vjesht ka mundesi te fillojne protestat ne Shqiperi... e me tej.
Mos valle po planifikoni ndonje 97 tjeter? Nese po, kesaj rradhe kemi ca surpriza per ju.
1997 e organizoi PD,PS,PR,PSD...Berisha, Nano, Gjinushi, Godo...

Ne se ndodh kete radhe, mendoje se do te jete ndryshe.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#33

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 10:18 pm

Hymniarber wrote:
petritkola wrote:
Fatkeqsisht ose fatmirsht fakt eshte se nuk do te kete levizje te lire per momentin.
Ky po qe eshte patriotizem.
Varet nga ifnormacioni qe keni dhe kendveshtrimi.

Kam postuar nje foto. Ju lutem nje koment!
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1000
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#34

Post by Hymniarber » Wed Sep 08, 2010 10:29 pm

petritkola wrote:
Kam postuar nje foto. Ju lutem nje koment!
Them se eshte jashte teme, kur te postohet ne temen e duhur, ose kur diskutimi te veje natyrshem atje, mund te bej nje koment, por e kam nje koment per sjelljen tende: "Ti i rremben temat per ti drejtuar ato, ne drejtime qe te japin emocion, apo i ke per mision".
Fere libenter homines id quod volunt credunt

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#35

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 10:34 pm

Hymniarber,

Jeni jasht teme me kete pyetje, megjithate as njera dhe as tjetra.

Tema kerkon ti japi oksigjen atishqiptareve qe te shtyne edhe disa muaj, detyra ime si shqiptar me bene te reagoje kunder antishqiptareve 50+20 +...
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1000
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#36

Post by Hymniarber » Wed Sep 08, 2010 10:52 pm

petritkola wrote:Hymniarber,

Jeni jasht teme me kete pyetje, megjithate as njera dhe as tjetra.
Une skam bere asnje pyetje, eshte nje fjali ne pohore dhe njekohosisht koment.
Tema kerkon ti japi oksigjen atishqiptareve qe te shtyne edhe disa muaj, detyra ime si shqiptar me bene te reagoje kunder antishqiptareve 50+20 +...
Besoj se shqiptaret i kane dy pare mend sa te dallojne keto gjera, problemi i vetem mbetet alternativat, sulm, por pa dhene alternativa, fsheh qellime te tjera.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#37

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 10:54 pm

I nderuar,

Sipas edhe sygjerimit tuaj e hapa temen, me teper se e pashe qe kish nevoje per kete teme.

Jeni i lutur te mirni pjese.

http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=56&t=3257
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#38

Post by Sally » Thu Sep 16, 2010 6:19 am

Komisioni europian ne raportin e tij perfundimtar per liberalizimin e vizave vlereson pozitivisht permbushjen e detyrimeve nga ana e Shqiperise.

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE

#39

Post by Sally » Fri Sep 24, 2010 7:53 am

Adriana wrote:

Le te shpresojm qe ne kete periudh mos te fillojne debatet-politike per kundervenje, se sic jemi ne dijeni sa here qe jemi ne qendren e vemendjes per nje aprovim gjithmone do kemi telashe/debate politike qe komisioni evropian ta kete me te lehte te na pergjigjet perseri qe nuk i kemi mbushur kriteret!


Rifillojn debatetet politike perseri......

Pergatitjet per protestat e tetorit!

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#40

Post by Sally » Fri Sep 24, 2010 8:22 am

;) Nderkombetaret nuk e humbin kete rast, (thjeshte nje rastesi?!) me duket se ishin ne dijeni per kete, debati ne parlament lindi dje ne mesdite, ku ne te njejten ore ( "pa e ditur se cfar po ndothte ne parlamentin tone") , gjate nje inagurimi ja si deklaron nje nga nderkombetaret.....

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#41

Post by Adriana » Thu Oct 07, 2010 8:19 am

Kryeministri Sali Berisha njoftoi dje në mbledhjen e qeverisë se nesër 07-10-2010 do të jetë një ditë e rëndësishme për gjithë shqiptarët pasi Parlamenti Europian pritet të votojë rezolutën për liberalizimin e vizave për Shqipërinë. “Nesër me një votë historike PE do të votojë për heqjen e vizave. Për cdo kohë kjo përbën një arritje madhore historike” ka thënë Berisha. Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, Berisha u shpreh se për çdo komb, heqja e vizave shënon arritje madhore historike, por për shqiptarët përbën një arritje të jashtëzakonshme. Më tej Berisha theksoi se vota e nesërme do të jetë një përgjegjësi e madhe për qeverinë shqiptare, pasi kërkesat e udhërrëfyesit do të jenë një program i vazhdueshëm për qeverinë.“Vota e nesërme do të jetë përgjegjësi e madhe për ne, në mënyrë që të gjitha agjencitë tona, udhërrëfyesit dhe kërkesat e udhërrëfyesit të jenë një program i vazhdueshëm për ne” shtoi Berisha. Ai theksoi se heqja e vizave do të jetë njëkohësisht dhe heqje e brengave për familjarët që kanë të afërmit larg."Shqiptarët ishin të vetmit që pas rënies së perdes së hekurt vërshuan në një eksod biblik, duke bërë kështu që rreth 25 për qind e kombit të ndërtojë jetën në emigracion. Heqja e vizave i jep mundësi të madhe qetësimit të brengave familjare dhe në rrafshin njerëzor, kjo është arritja më e madhe për familjet shqiptare” tha Berisha. Pas votës së nesërme të Parlamentit Europian, Kryeministri Berisha uroi që në muajin nëntor të merret vendimi përfundimtar nga Këshilli i Ministrave të Brendshëm duke realizuar kështu një ëndërr të kombit shqiptar për heqjen e vizave
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#42

Post by Sally » Thu Oct 07, 2010 9:19 am

07-10-2010 do të jetë një ditë e rëndësishme për gjithë shqiptarët pasi Parlamenti Europian pritet të votojë rezolutën për liberalizimin e vizave për Shqipërinë?!

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4212
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#43

Post by Zeus10 » Thu Oct 07, 2010 1:46 pm

Raportuesja Tanja Fajon, meriton nje falenderim te madh nga shqiptaret, sepse punoi shume per largimin e 'gardhit' te vizave. Kjo eshte adresa e saj ne facebook:

http://www.facebook.com/tanja.fajon?v=w ... jon?v=wall

Kush deshiron, mund ti dergoj nje mesazh falenderimi, apo nje pelqim.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#44

Post by erix77 » Thu Oct 07, 2010 3:27 pm

Heqja e vizave u miratua nga PE me nje shumice derrmuese votash por duhet permendur qe 47 deputete votuan kunder dhe midis tyre nuk kishte si te mungonin dhe greket te cilet edhe kete here nuk humben rastin per te shfaqur urrejtjen e tyre ndaj shqiptareve.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: 19 dhjetor 2010-të dita e parë drejt integrimit të BE?

#45

Post by Arban Blandi » Thu Oct 07, 2010 3:39 pm

Shënim-Kujtim: Kryeministri i Belgjikës Verhofstad, tha në vitin 2002 nga katedra e Universitetit të qytetit të lashtë të Gentit se «Shqipëria nuk ka për të hyrë kurrë në Evropën e krishterë!».
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”