"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Digjet flamuri serb në shenjë proteste

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#31

Post by elikranon » Sat Oct 16, 2010 10:46 pm

Mallakastriot
Mos fshihet dhe ndonje ndjenje inferioriteti pas ketyre demonstrimeve?
Ok, e kuptova reagimin tuaj te drejte qe zgjati me muaj per thirrjet e ushtareve grek ne paraden ushtarake se ishte nje manifestim i organizuar nga shteti dhe u be nga ushtare te atij shteti.
Po tani, se doli nje ose ca huligan dhe dogjen flamurin shqiptar, tere keto demonstrime!
Me duken vertet gjera te ekzagjeruara.

Qiellikalter
Fjale te medha me duken ato.
Sikur te reagonin ashtu dhe amerikanet per "flamuj te djegur" do kishin zhdukur gjysmen e botes.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#32

Post by Arbëri » Sat Oct 16, 2010 10:48 pm

elikranon wrote:Kam nje pyetje.
Me thoni nje vend tjeter evropian qe do kete patur reagime te tilla per djegien e flamurit kombetar nga nje huligan apo cfaredo emer tjeter ti vini?
Une kam pershtypjen se duhej nje pergjigje me indiferente.
Sa dolem nga lufterat me kete rrace , dhe jane shkruar ca marrveshje nderkombetare qe gjitha palet qe ishin ne konflikte tju shmangen te kaluares .. Vetem popujt jo-Serbe e respektojne kete marreveshje , keta tjeret asnjeher nuk i ndalen provokimet , as ne Bosnje , as ne Kroaci e as ne Kosove ..
Kjo protest ne Shkup ishte e disciplinuar , pa provokime dhe pa djegjen te flamurit te anes tjeter , thjesht nje mesazhe per Serbet dhe per ata qe veprojne si ata : Neve jemi ketu .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4212
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#33

Post by Zeus10 » Sat Oct 16, 2010 10:58 pm

elikranon wrote:Po tani, se doli nje ose ca huligan dhe dogjen flamurin shqiptar, tere keto demonstrime!
Me duken vertet gjera te ekzagjeruara.
Kush tha qe ai ishte huligan? Dhe meqe ishte huligan dhe s'dinte cbente, perse nuk zgjodhi te diqte nje flamur tjeter(psh ate grek), por pikerisht flamurin shqiptar?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#34

Post by elikranon » Sat Oct 16, 2010 11:10 pm

Zeus
Mesa kam lexuar neper gazeta nje Italian nxorri flamurin shqiptar per ti provokuar.
P.sh. tek stadiumi "Qemal Stafa" ca tipa shpalosen flamurin e se ashtuquajtures "Republika Turke e Qipros se Veriut" per te provokuar lojtaret grek.

Une them qe ai Serbi dinte shume mire se c`bente. Se doli nje apo me shume idiote dhe dogjen flamurin duhet patjeter te prononcohet Ministria e Jashtme? Mua ma merr mendja se nga Ministria e Jashtme u shtyne nga populizmi, kur pane tere ato reagime "ku eshte qeveria, pse s`reagon?" u shtyne per te leshuar nje note proteste.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4212
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#35

Post by Zeus10 » Sat Oct 16, 2010 11:21 pm

elikranon wrote:Zeus
Mesa kam lexuar neper gazeta nje Italian nxorri flamurin shqiptar per ti provokuar.
P.sh. tek stadiumi "Qemal Stafa" ca tipa shpalosen flamurin e se ashtuquajtures "Republika Turke e Qipros se Veriut" per te provokuar lojtaret grek.
Po serbet vete ku e gjeten flamurin shqiptar? Apo mos u bene me krahe, duke fluturuar tek tribuna ku ndodheshin italianet dhe ja rrembyen atij?
A nuk te duket justifikim naiv ky i joti, kur eshte fare e qarte se gjithshka ka qene e parapergatitur?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#36

Post by qiellikaltër » Sun Oct 17, 2010 9:39 pm

elikranon wrote:Qiellikalter
Fjale te medha me duken ato.
Sikur te reagonin ashtu dhe amerikanet per "flamuj te djegur" do kishin zhdukur gjysmen e botes.
T'i vret syte ai flamur, e kuptoj, po s'ke c'i ben, mos e ha veten perbrenda, s'ke gje ne dore. Per fat ka ende shqiptare qe ta valevisin lart ate.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#37

Post by Arban Blandi » Mon Oct 18, 2010 1:02 am

Shiheni dhe sa thellë ishtë kapluar me propagandën serbe analfabeti bogdan-oviç. A nuk është edhe fytyra e skenderbeut (jorgos do thoshte dikush) tek tatuazhi?
Image
Sa e egër dhe e paturpshme është propaganda e tyre?... pa koment.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#38

Post by Arbëri » Mon Oct 18, 2010 1:16 am

Giulio22 wrote:Shiheni dhe sa thellë ishtë kapluar me propagandën serbe analfabeti bogdan-oviç. A nuk është edhe fytyra e skenderbeut (jorgos do thoshte dikush) tek tatuazhi?
Image
Sa e egër dhe e paturpshme është propaganda e tyre?
Ne tetouazhe e kishe "Betejen e Kosoves" por nuk ka lidhje ajo sa ka lidhje kjo , qe filluan ta shajne "Trimin Serb" vet Serbet sot kur moren vesh qe simpatizuesit Serb qe benin skanadalin ne ndeshjen Italy-Serbia , (gazeta titullon ) "kane frige nga Shqiptaret " dhe ndaj jane neper burgje te Grave :mrgreen:
SRPSKI HULIGANI OD STRAHA ALBANSKIH ZATVORENIKA
http://forum.krstarica.com/showthread.p ... ATVORENIKA
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#39

Post by erix77 » Mon Oct 18, 2010 7:11 am

po ky qenka agjent i fshehte shqiptar -lol- ka ca vite qe serbet kane filluar nje fushate per vjedhjen e Skenderbeut,i ka lene truri fare te shkretet.

eshte e vertete qe e cuan ne burgun e grave kete trimin se tek burrat nuk e pranonte kush,thashethemet thone se (Ha)ivani i tmerrshem kishte frike se po e benin synet :oops:
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#40

Post by Mallakastrioti » Mon Oct 18, 2010 5:19 pm

Arbëri wrote:
Giulio22 wrote:Shiheni dhe sa thellë ishtë kapluar me propagandën serbe analfabeti bogdan-oviç. A nuk është edhe fytyra e skenderbeut (jorgos do thoshte dikush) tek tatuazhi?
Image
Sa e egër dhe e paturpshme është propaganda e tyre?
Ne tetouazhe e kishe "Betejen e Kosoves" por nuk ka lidhje ajo sa ka lidhje kjo , qe filluan ta shajne "Trimin Serb" vet Serbet sot kur moren vesh qe simpatizuesit Serb qe benin skanadalin ne ndeshjen Italy-Serbia , (gazeta titullon ) "kane frige nga Shqiptaret " dhe ndaj jane neper burgje te Grave :mrgreen:
SRPSKI HULIGANI OD STRAHA ALBANSKIH ZATVORENIKA
http://forum.krstarica.com/showthread.p ... ATVORENIKA
Nje imazh disi me afer, por me jep pershtypjen si figura e Krishtit ai tatuazh Arberi dhe jo si ajo e Skenderbeut...(ose ndonje prej Careve te tyre nje dreq e merr vesh)


Image
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#41

Post by Adriana » Fri Oct 22, 2010 5:49 pm

Pas serbëve, edhe tifozët rusë djegin flamurin shqiptar


RUSI- Pas ngjarjeve në Xhenova të Italisë, një tjetër episod i shëmtuar është dhuruar nga tifozët rusë në ndeshjen Zenit i Shën Pjetërburgut – Hajduk i Splitit, e vlefshme për fazën në grupe të Europa League. Tifozët vendas kanë djegur në stadium flamurin shqiptar, duke regjistruar një tjetër akt të rëndë në fushat e futbollit. Në tribuna ndërkohë ka patur edhe pankarta të shumta kundër Kosovës, si edhe një tjetër që shkruante Serbia zemra jonë. Ngjarja e ndodhur në stadiumin e Shën Pjetërburgut ka qenë epilogu i një dite të gjatë të mbushur me përleshje mes tifozëve rusë dhe atyre kroatë.

Ultrasët e Zenitit sulmuan ata të Hajdukut në hotelin Dostojevski, ndërsa tre tifozë kroatë kanë mbetur të plagosur përpara takimit. Në këtë ndeshje, që përfundoi 2-0 për Zenitin, ka qenë në fushë edhe mesfushori shqiptar Ervin Bulku. Rrëmujat në Rusi kanë ngritur dyshime të shumta për këtë vend, që është një nga dy favoritët kryesorë, bashkë me Anglinë, për marrjen e të drejtës për organizimin e Botërorit 2018.

Ngjarja në Rusi është e dyta brenda pak ditësh, kur digjet flamuri shqiptar. Në datën 12 tetor, në Xhenova të Italisë, para ndeshjes Itali-Serbi, u dogj flamuri kuqezi nga një tifoz serb i quajtur Ivan Bogdanov. Ai është në burg në Itali, në pritje të vendimit, ndërkohë që ngjarja mori përmasa të jashtëzakonshme, duke shkaktuar protesta edhe në Tiranë.http://www.balkanweb.com/sport/2692/pas ... 49727.html
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#42

Post by qiellikaltër » Fri Oct 22, 2010 7:51 pm

Po nuk jane tifoza keta, tifozet nxehen per lojen, nuk merren me politike.

Ruset moren fund me shkaterrimin e BS, fuqia e tyre nuk kthehet me, tani kot bejne ham-ham e per ke... per Serbine te cilen gjithmone e kane shfrytezuar sipas interesave te veta

Image

Image
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#43

Post by Adriana » Thu May 26, 2011 9:22 am

Itali, lirohet huligani serb Ivan Bogdanovic

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”