"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Digjet flamuri serb në shenjë proteste

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#16

Post by Arbëri » Thu Oct 14, 2010 10:37 pm

Arbëri wrote:
Mallakastrioti wrote:Kur tigrat kthehen ne mace!

Gjithe Bota u çudit dhe pyeste si ishte e mundur qe nje njeri i vetem mund te sfidonte hapur nje shtet Perendimor si Italia.Ne se do kerkojme te analizojme apo te bejme pyetje ne se ia arriti qellimit,personalisht besoj se po."Ivani i tmerreshem" me syte akull te ftohte arriti qellimin qe i kish vene vetvetes,apo qellimet qe dikush tjeter kishte ndermend.Ivani sfidoi jo vetem Italine,memen e vet shterpe qe i dha token qe nuk i perkiste,por mbare Evropen qe lindi keta mostra si ne Beograd apo Athine qofte.

Personalisht e shoh si nje shuplake e femijes se ledhatuar kete rast,ashtu sikurse eshte femija tjeter i ledhatuar ne Athine,por ky i fundit doemos eshte disi me dredharak ne shtazarekun e sojit te vet.

Maçoku Ivan,qe sipas fjaleve te veta ,citoj "Kam qene ultranacionalist si gjithe serbet"---marre nga gazeta italiane "Il Messagero", vuri nen kembe nje sistem sigurie te nje prej superfuqive Boterore siç eshte italia,jo vetem tregoi ftyren e vertet te shtetit te vet,por ajme edhe te popullit te vet.Eshte e rende kjo te pergjithesosh gjithe nje popull me aktet e ketij apo te ketyre individesh,por keshtu ndosh kur Mema Shterpe (Evropa) kerkon te jetezgjati shterperine e saj duke perkedhelur artificialitetin ballkanik te Athino-Beogradezeve

Djegja e Flamurit tone Kombetar ne kete rast nuk duhet pare si diçka e jashtzakonshme,pasi ketu dolen ne pah çfare mendon jo vetem nje "Ivan i Tmerrshem"- maçok arkanas,por dolen para syve te gjithe botes shpirti i nje populli te tere.

A eshte i lig ky shpirt populli serb? Kur pushtetaret qe e perfaqesojne ate shtet nuk kerkuan ndjese shqiptareve une mendoj se ka hedhur rrenje e keqja ne shpirtin e atij populli.

"Ivan i Tmerrshem"1Ti mund te djegesh Flamuj Shqipesh sa te duash,mund te mbash peng nje Itali te tere dhe ta sfidosh ate----por me mbas mos u pendo per gjerat qe ben,pasi ngelesh vetem nje hiç ashtu sikurse rraca qe te polli!
Cili do qe te jete ai Ivan derman , nuk mund ti shpetoje kesaj : " Plagos ish-gjeneralin serb në burg http://www.top-channel.tv/video.php?id=15232
Eshte e pamundur , vetem nese e dergojne diku ne burg special , ajo do ishte shpetimi i Ivanit qe ska pare akoma shqiptare ai pervetem se ne TV Serb...tash do i shofe , shpresoj .
Sikur me paskan degjuar :mrgreen:
Ivan Bogdanov, i njohur me pseudonimin "Bisha" dhe organizatori i trazirave në stadiumin "Marasi" të Xhenoas, si dhe autori i djegies së flamurit shqiptar, izolohet në burgun e femrave.
http://www.top-channel.tv/artikull.php? ... &ref=lajme
http://lajme.parajsa.com/Shqiperia/id_242561/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#17

Post by Zeus10 » Thu Oct 14, 2010 10:49 pm

Eshte me gjithe mend per te qeshur, se si keta "trima" behen pula:
Ivan Bogdanov “La Bestia” racconta la sua verità dal carcere femminile14 ottobre 2010 10:12 Redazione 0 Comments
GENOVA / Secondo quanto riferito dalla TV satellitare Sky, Ivan «il terribile» Bogdanovic, il capo degli ultras serbi, avrebbe raccontato la sua personale verità ai secondini della casa circondariale in cui è rinchiuso al momento: GUARDA IL VIDEO. Sono state riferite due frasi, “Non ho niente contro l’Italia, io ce l’ho con la mia squadra» e «Ho un passato da militare in Serbia». Avrebbe poi concluso sostenendo di amare la sua patria.
Bogdanov è stato infatti trasferito al carcere di Pontedecimo (dove gli è stato assegnato un avvocato d’ufficio) che è in realtà una casa circondariale femminile con qualche sezione maschile. A Marassi infatti, Bogdanov non sarebbe potuto entrare: tra i detenuti, troppi sono gli albanesi, troppi gli italiani, troppi i serbi, in generale troppi i detenuti.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#18

Post by Zeus10 » Thu Oct 14, 2010 11:13 pm

GENOVA (13 ottobre) - La faccia di Ivan Bogdanov, 30 anni, il capo ultrà appeso alla rete di recinzione dello stadio Ferraris di Genova, ha fatto il giro del mondo in tv mentre l'arbitro di Italia-Serbia, gara valevole per le qualificazione agli Europei del 2012, decideva di sospendere la partita.

Poi Bogdanov ha cercato di scappare e come un topo si è nascosto in una tana che reputava sicura per darsela a gambe dopo aver scatenato l'inferno: il bagagliaio di un autobus. Ma non ce l'ha fatta, perchè la polizia sapeva chi doveva cercare: quell'uomo imponente che aveva tatuato sul braccio anche il '1389', la data della battaglia della Piana dei Merli: il mito fondante dello spirito ultranazionalista serbo.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#19

Post by Arbëri » Thu Oct 14, 2010 11:29 pm

Si me vie inati tashi , popull vertet pa fat jemi :oops:
Kur munden personat qe perdhunojne femij te jene ne burg normal si te tjeret , pse ky "trimi" mos te jete aty qe te njoftohet se paku me shqiptare :x !

"Ivani i tmerrshëm" duket se është penduar për djegien e flamurit shqiptar dhe për trazirat.
Fytyra e tij e njohur e ka bërë subjekt krimi, dhe "shqiptarët" anembanë botës ia kanë "bërë benë".
http://www.ikub.al/1010140098/Article_I ... -time.aspx
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#20

Post by Arban Blandi » Thu Oct 14, 2010 11:45 pm

"Një prej tifozëve italianë nxorri në stadium flamurin shqiptar dhe atë tringjyrësh italian. Ne u inatosëm shumë dhe morëm flamurin shqiptar duke e djegur."

Një ish-ushtar pseudo-patriot serb, "la bestia, il terribile", që fshihet si pulë në bagazhet e autobuzit.

Edhe tashti shpifin lloj-lloj broçkulla për me i la gojën kundër djegjes e flamurit të shënjtë shqiptar para gjithë botës.
Last edited by Arban Blandi on Fri Oct 15, 2010 12:31 am, edited 1 time in total.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#21

Post by Zeus10 » Thu Oct 14, 2010 11:58 pm

Mund te lexoni me teper ketu:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#22

Post by Adriana » Fri Oct 15, 2010 8:52 am

Italia përzë për 10 vjet 35 tifozët serbë, dogjën flamurin shqiptar .ROME – Lajmifundit – Policia italiane dëboi sot nga vendi fqinj 35 tifozët serbë që shkaktuan trazira dhe

dogjën flamurin shqiptar në stadiumin e Xhenovës, gjatë ndeshjes së futbollit mes Italisë dhe Serbisë.
Lajmi është bërë i ditur nga drejtori i Përgjithshëm i policisë italiane Antonio Manganelli, i cili deklaroi sot se 35 serbët e denoncuar janë dëbuar nga vendi të shoqëruar nga policia deri në kufi, pasi konsiderohen si persona të rrezikshëm për sigurinë publike.
Zyrtarët e policisë italiane njoftuan se të njëjtin fat do të kenë edhe 17 serbët e arrestuar kur të dalin nga burgu, ka bërë të ditur Manganelli.
Serbët e arrestuar do të dalin nesër përpara prokurorëve dhe trupit gjykues, të cilët në ambjentet e burgut do të japin masën e arrestit. Prokurorët, vendimi i të cilëve lejon thellimin e hetimeve, kanë hipotizuar akuza për vepra të ndryshme penale që shkojnë nga shkaktimi i dëmeve deri tek shkelja e normave të rendit publik
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#23

Post by Sally » Fri Oct 15, 2010 9:50 am

Rastesi apo ..., qe po te njejten dite pothuajse, ne Prishtin nga momenti ne moment hoqen te gjithe Flamurat Shqiptare.
Po keta cfar i gjeti tani qe e kan zene keq me Flamurin tone?!NJOFTIM PUBLIK
Rivendoset Flamuri Kombëtar

Mbrëmë, në orët e vona, të rinjtë e Lëvizjes për Bashkim (LRB) së bashku me Tifozat Kuq e Zi (TKZ) dhe me ndihmën e Lëvizjes Vetëvendosje! (VV), të revoltuar nga veprimi antikombëtar i qeveritarëve të Kosovës, të cilët i hoqën flamujt kombëtarë nga sheshet e Prishtinës, kanë ndërmarrë aksion për RIVENDOSJEN E FLAMURIT KOMBËTAR në Prishtinë.

Prishtinë, 13.10.2010
ZYRA PËR INFORMIM
E LËVIZJES PËR BASHKIM
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tiranë: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#24

Post by Mallakastrioti » Fri Oct 15, 2010 4:52 pm

Media: Masakra e Dubravës u krye nga serbët
Masakra e të burgosurve shqiptarë në burgun e Dubravës gjatë bombardimeve të NATO-s në vitin 1999, është kryer me urdhër të Qeverisë së Serbisë. Kështu pohon Prokuroria serbe për krime lufte, e cila ka siguruar dokumentin që e ngarkon ministrin e atëhershëm serb të drejtësisë, Dragolub Jankoviç, dhe zëvendëskryeministrin Nikolla Shainoviç, për krimet e luftës në burgun e Dubravës afër Istogut.

Me urdhër të tyre, të burgosurit serbë për krime të rënda u transferuan në burgun e Dubravës, për të larë hesapet me të burgosurit shqiptarë. Siç shkruan e përditshmja “Danas” gjatë hetimeve është zbuluar se mbi të burgosurit shqiptarë fillimisht u hap zjarr me pistoleta dhe pushkë.

Pastaj kur të dyshuarit e kuptuan se për këtë krim nuk mund ta "akuzonin NATO-n, qëlluan nëpër dhoma me predha. Pas krimit, rreth 90 për qind e të burgosurve serbë morrën pushim nga 15 deri më 20 ditë, dhe nuk u kthyen me kurrë për të vazhduar dënimin. Fondi për të Drejtën Humanitare, me seli në Beograd, në maj të këtij viti ka bërë kallëzim penal në Prokurorinë për krime lufte kundër 34 përgjegjësve për vrasjen e mbi 90 të burgosurve shqiptarë dhe plagosjen e më se 150 të tjerëve në burgun e Dubravës.
(m.a/News24/BalkanWeb)
.......................

---Personalisht une nuk do i ndeshkoja keta kriminele,perkundrazi do u jepja leje qendrime ne tere Evropen,ndoshta atehere do hapte syte miope k... Plake!

Ndeshkimin me te madh ta merrte Evropa ne kete rast,pasi raste te tilla si "maçoket e Arkanit" Evropa do i kete perhere qe ketej e tutje me kete popull kriminelesh!
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#25

Post by Sally » Sat Oct 16, 2010 11:12 am

Itali, nis marrja në pyetje e huliganëve

Ka nisur mëngjesin e sotëm në burgun e Marasit, në Itali, marrja në pyetje e Ivan Bogdanovic dhe shtatë tifozëve serbë, të akuzuar për trazirat mbrëmjen e ndeshjes Itali-Serbi.

Avokatët mbrojtës të Bogdanov kanë kërkuar një marrëveshje për dy vjet burg dhe më pas dëbim, duke u bazuar në faktin se është një person i huaj.

Nga ana tjetër, prokurori i cështjes ka deklaruar se akuzat që mund të rëndojnë mbi të pandehurin variojnë nga shkaktimi i dëmeve dhe shkelja e normave të rendit publik deri tek rezistenca ndaj zyrtarëve publikë.

Bogdanov, i cili u etiketua nga mediat italiane me nofkën “bisha”, rrezikon nga një deri në katër vjet burg, dënim ky që mund të rritet në bazë të sjelljes.

Për shkak se dogji flamurin shqiptar në stadiumin e Xhenovës, autoritetet italiane e kanë transferuar atë në një qeli izolimi të sektorit femëror, nga frika se mos përplaset me të burgosur shqiptarë.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Protestë në Shkup kundër djegies së flamurit shqiptar

#26

Post by qiellikaltër » Sat Oct 16, 2010 10:00 pm

Qindra qytetarë shqiptarë kanë protestuar para Ambasadës Serbe në Shkup.

Protesta u organizua nga Lëvizja Qytetare ‘Zgjohu”, e cila improvizoi një lojë futbolli para ambasadës serbe, të cilës i dhuroi dy flamuj, të BE-së dhe NATO-s.

Me këtë gjest “Zgjohu” kërkoi të nënkuptohej se “me djegien e flamurit shqiptar, serbët kanë djegur edhe gjasat për integrimin e tyre në këto dy institucione të fuqishme ndërkombëtare sic janë Aleanca e Atlantikut të Veriut dhe Bashkimi Europian”.

Protestuesit kërkuan nga Serbia që t’i kërkoj falje gjithë shqiptarëve për djegien e flamurit.
“Kemi ardhur këtu para përfaqësisë së shtetit serb në Maqedoni për të theksuar se shqiptarët nuk tolerojnë përdhosje të flamurit të tij kombëtar dhe të tregojmë se 7 milionë shqiptarët në rajon jemi një, sepse me të vërtet jemi një dhe i ndajmë vlerat e njëjta.”, deklaroi Ismail Krifca nga Lëvizja Qytetare “Zgjohu”.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#27

Post by elikranon » Sat Oct 16, 2010 10:21 pm

Kam nje pyetje.
Me thoni nje vend tjeter evropian qe do kete patur reagime te tilla per djegien e flamurit kombetar nga nje huligan apo cfaredo emer tjeter ti vini?
Une kam pershtypjen se duhej nje pergjigje me indiferente.

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#28

Post by qiellikaltër » Sat Oct 16, 2010 10:28 pm

elikranon wrote:Une kam pershtypjen se duhej nje pergjigje me indiferente.
Kurse une mendoj se duke u organizuar dhe duke e ngritur zerin kundra ngjarjeve te tilla, ju tregojme ndonje njeriu tjeter qe mund te mendoje te beje te njejten gje, qe me mire mos ta provoje se ne jemi ende ketu e s'na shkel dot me kembe, as ne dhe as flamurin tone.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Digjet flamuri serb në shenjë proteste

#29

Post by Mallakastrioti » Sat Oct 16, 2010 10:30 pm

elikranon wrote:Kam nje pyetje.
Me thoni nje vend tjeter evropian qe do kete patur reagime te tilla per djegien e flamurit kombetar nga nje huligan apo cfaredo emer tjeter ti vini?
Une kam pershtypjen se duhej nje pergjigje me indiferente.

Njerezit pa identitet sigurisht do ishin indiferent.
Image

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Për flamur, shqiptari s'fal

#30

Post by qiellikaltër » Sat Oct 16, 2010 10:38 pm

"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”