"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

28 Nentori Kosove: feste jo zyrtare!

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply

A duhet te rikthehet festa e 28 Nentorit si feste zyrtare ne Kosove?!

Poll ended at Wed Jan 05, 2011 10:03 am

Po
4
80%
JO
1
20%
Nuk e di
0
No votes
 
Total votes: 5

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

28 Nentori Kosove: feste jo zyrtare!

#1

Post by Adriana » Fri Nov 26, 2010 10:03 am

A duhet te hiqesh festa e 28 Nentorit si feste zyrtare ne Kosove?!


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: 28 Nentori Kosove: feste jo zyrtare!

#2

Post by Adriana » Fri Nov 26, 2010 10:09 am

25.11.2010


Më 28 nëntor kryeqyteti i Kosovës do të ngjyroset "kuqezi"


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: 28 Nentori Kosove: feste jo zyrtare!

#3

Post by ErjonH. » Fri Nov 26, 2010 4:30 pm

Me sa di un eshte fest zyrtare pasi qe shkollat fillore dhe te mesme nuk punojn te henen pershkak se te diellen eshte fest gjithashtu edhe ora e pare ne te gjitha shkollat fillore dhe te mesme ishte ore historike sot (e premte).

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: 28 Nentori Kosove: feste jo zyrtare!

#4

Post by ALBPelasgian » Fri Nov 26, 2010 7:48 pm

Per fat te keq Eriom, 28 Nentorin e kane shlyer prej agjendes se festave shteterore ne Kosove. Nderkaq veprimet e tyre te fundme (gjoja respektimi i kesaj date te madherishme permes "1 dite pushim") jane perpjekje e deshperuar per t'u justifikuar nga krimi dhe tradhtia qe bene. 28 NENTORI duhet te jete kryedate e vitit, por ja qe politika dhe bartesit aktual te saj ne Kosove udhehiqen prej paradigmave kolonizatore te hartuara prej 'nderkombetareve' te cilet per te lehtesuar sundimin e tyre ne Kosove perpiqen ta deshqiptarizojne ate.

Duke e deshqiptarizue kesisoj Kosoven (himni i huaj, flamuri i huaj, festa qe s'kane te bejne me kombin) synojne qe asaj t'ia shkulin mbamendjen historike, ta huajesojne prej trungut te saj si dhe ta kthejne ne nje poligon eksperimental te tyre.

Prandaj ne keso rrethena spikat roli dhe misioni i forumit tone qe te kaluaren tone ta ndricojme ne menyre qe shqiptaret te ndejne perbashkesine, madheshtine dhe dinjitetin e tyre. Historia jone eshte e verteta demaskuese ndaj tyre.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”