"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nuk donte të tregonte se ishte shqiptare,deklaronte latine

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Nuk donte të tregonte se ishte shqiptare,deklaronte latine

#1

Post by Adriana » Sat Dec 11, 2010 11:23 am

Nuk donte të tregonte se ishte shqiptare,deklaronte latine ne greqi.

Filloi të bëjë karrierë duke fshehur faktin që është shqiptare dhe la të kuptohej se ishte nga Amerika Latine!

Fillimisht u mësua se ishte minoritare,mirëpo të dhënat e fundit bëjnë fjalë për një vajzë me nënë nga Vlora ,e cila është nga fshati Mekat dhe është vllehe,ndërsa babai i këngëtares “latine” është nga qyteti i bukur i Fierit.

Bëhet fjalë për këngëtaren Eleni Furira,e cila është bërë e njohur në Greqi,për pamjen e saj dhe veçanarisht flokët,të cilat i ka si një latine.

Në shumë emisione që kishte marrë pjesë,askund nuk thoshte që ishte shqiptare.Në një emision të gazetares së njohur Tatiana Stefanidhu kishte thënë se nëna e saj është greke dhe babai i saj i huaj,por nuk thoshte se ishte shqiptar.

“Nëna ime është greke dhe babai im është i huaj.Kam erdhur që 13 vjeç në Greqi dhe më është dashur të punoj shumë”ka thënë këngëtarja “latine”.

Sipas agjencisë greke Madata.gr e gjithë Greqia dinin se rrënjët e “këngëtares” Eleni Furiera ishin nga Amerika Latine,madje edhe pamja e saj ndikonte që të besohej ky fakt.

Në emisionin “Super Star” ,një gazetar tha se dokumentat origjinale të Furirës tregojnë se është Shqiptare.

“Ndërroi emrin e saj që të ishte më tërheqëse dhe filloi karrierën e saj në këngë,duke fshehur nga të gjithë shtetësinë e saj të vërtetë”,thuhet në mediat vendase

Akoma nuk është mësuar nëse ishte ideja ishte e saj apo e ndonjë manaxheri.Siç bëjnë fjalë edhe mediat greke,fakti që Furiera ka fshehur identitetin e saj ,nuk e nderon aspak.

Mediat greke thonë atë që mund të thoshte çdo njeri,nuk mund të mohojë dikush paraardhësit dhe historinë e familjes së tij,vetëm e vetëm për të bërë sukses në Showbiz,kjo është temë krenarie dhe çdo kush duhet të jetë krenar për vendin ku është rritur.http://shqiperia.gr/nuk-donte-te-tregon ... atine.html
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nuk donte të tregonte se ishte shqiptare,deklaronte lati

#2

Post by Zeus10 » Sat Dec 11, 2010 6:25 pm

Eshte per te ardhur keq, ndjenja e inferioritetit per shume bashkeatdhetare tane ne Greqi, megjithese, ne kete drejtim ndikon dhe ksenofobia ekstreme e shoqerise greke, sidomos ndaj shqiptareve, e cila i intimidon sidomos ata, qe nuk arriten te ndertonin nje stature shpirterore, sepse e kaluan jeten ne emigrim. Prandaj nuk ka dyshim qe pjesa me e madhe e te keqes, duhet gjetur jo tek individet qe thyhen para presionit ksenofob, por tek ata qe e ushtrojne ate, qe eshte shoqeria greke.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”