"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#16

Post by land » Thu Mar 03, 2011 7:34 am

URGJENTISHT.

ISLAMI DUHET ZHDUKUR NGA TROJET SHQIPTARE.

ARMIKU ME I MADH I KOMBIT SHQIPTAR ESHTE ISLAMI.NESE NUK BEHET KJO TANI, NESER DO JETE VONE PER KOMBIN SHQIPTAR.

DAULLET BIEN PER ATA QE KANE VESHE.

KY KERMA ISLAMIKE QE VRAU USHTARAKET AMERIKANE I KA BERE NJE DEM TE PALLOGARITSHEM TE GJITHE SHQIPTAREVE.

USA FOREVER
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

martin3456
Member
Member
Posts: 19
Joined: Mon Feb 21, 2011 9:14 am
Gender: Male

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#17

Post by martin3456 » Thu Mar 03, 2011 7:56 am

http://www.youtube.com/watch?v=Br3zOrspkB0

A gunman shouting "Allah Akbar" opened fire on a bus carrying U.S. airmen in Frankfurt, Germany, killing two and wounding two others before his gun jammed and he was subdued, officials said. An ethnic Albanian from Kosovo was taken into custody and the FBI was heading an investigation because U.S. citizens were killed and to determine whether the shooting was an act of terrorism. President Obama made an unscheduled appearance to say, "I am saddened and I am outraged by this attack" and U.S. investigators would work with German authorities and "spare no effort" to ensure that "all of the perpetrators are brought to justice." He added that the killings were a "stark reminder of the extraordinary sacrifices" of American servicemembers. Sources told ABC News that the gunman boarded a shuttle bus at the Frankfurt airport. The bus was marked United States Air Force and was carrying 13 or 14 people, plus the driver. When he opened fire, the gunman shouted "Allah Akbar," according to sources. He fired nine times, killling two and critically wounding two others before the gun jammed and he was subdued by other passengers. While being wrestled into submission, the suspect shouted either "Jihad Jihad" or "Allah Akbar," sources said. One of the dead was the bus driver, military officials said. The servicemembers who were attacked were members of a Security Forces team assigned to RAF Lakenheath in Great Britain. They were en route to support Overseas Contingency Operations, although their exact destination was not stated. Rep. Patrick Meehan, R-Pa., said at a House Homeland Security Committee hearing today that the shooting looks like it could be a terrorist attack. Meehan said he was briefed by his staff, who are continuing to collect information. Kosovo Interior Minister Bajram Rexhepi said the German police have identified the suspect as Arif Uka, a Kosovo citizen from the northern town of Mitrovica, according to the Associated Press. "This is a devastating and a tragic event," Rexhepi said. "We are trying to find out was this something that was organized or what was the nature of the attack."


Shpresoj qe te sqarohet sa me shpejt, dhe qe te kete sa me pak pasoja per ne Shqiptaret.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#18

Post by erix77 » Thu Mar 03, 2011 8:41 am

@Land
Ekstremizma te tille nuk zgjidhen me veprime ekstreme!

Islami Shqiptar eshte me i moderuari ne bote dhe mendoj i vetmi pro-amerikan e pro-perendimor,myslimanet shqiptare e kane per turp te vrasin te pafajshem dhe per me teper ata respektojne dhe besimet e tjera ne Shqiperi,pra Islami nuk eshte problemi.Aq me teper qe ky njeri ishte lindur e rritur ne gjermani dhe ndoshta nuk e njihte fare islamin Shqiptar.
Problemi eshte infiltrimi i ekstremisteve arabe ne radhet e te rinjeve islame Shqiptare,kjo nuk duhet te lejohet te ndodhe dhe qeverite tona duhet ti ndalojne keta njerez te veprojne ne Shqiperi apo Kosove si dhe ne nuk duhet te lejojme qe te rinjte tane te studiojne ne disa vende qe njihen per ekstremizmin dhe anti-amerikanizmin e tyre.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#19

Post by land » Thu Mar 03, 2011 11:06 am

Une tmerrohem kur shoh si jane arabizuar shqiptaret e maqedonise, dhe ata te kosoves(mjafton te beni nje xhiro neper youtube me lloj lloj videosh islamike dhe komentues shqipfoles mjeker caper). Ne shqiperi eshte ndryshe, ka nje shumice ateisto-agnostike, por dhe atje kane futur kthetrat qelbesirat arabe.
Ne jemi kombi me proamerikan i europes, nuk do lejojme kurre te na humbe ky status, nese na indentifikojne me kermat islamike na mori te gjitheve lumi. Pas disa dekadash nuk do kemi me shqiptare.

islami duhet zhdukur urgjentisht, me cdo menyre, eshte armiku me djallezor dhe me i tmerrshem i shqiptareve.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#20

Post by land » Thu Mar 03, 2011 11:16 am

nuk ka islam tolerant dhe te moderuar, islami eshte intolerant dhe i dhunshem, islami eshte kancer, qe tek libri i tij kurani....ty te duket islam i moderuar ai shqiptar sepse shqiptareve(te shqiperise) nuk ju a ndjen shume palla per islam.

islami duhet zhdukur nga rrenjet sa jemi akoma ne kohe, neser do jete vone.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#21

Post by land » Thu Mar 03, 2011 11:21 am

Ka nje ilac per zhdukjen e islamit.

Ringjallja e fuqishme mbarekombetare e traditave tona te lashta pagane ILIRE.
KJO TE JETE FEJA E SHQIPTAREVE
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#22

Post by Adriana » Thu Mar 03, 2011 12:00 pm

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#23

Post by Arbëri » Thu Mar 03, 2011 12:55 pm

land wrote:Une tmerrohem kur shoh si jane arabizuar shqiptaret e maqedonise, dhe ata te kosoves(mjafton te beni nje xhiro neper youtube me lloj lloj videosh islamike dhe komentues shqipfoles mjeker caper). Ne shqiperi eshte ndryshe, ka nje shumice ateisto-agnostike, por dhe atje kane futur kthetrat qelbesirat arabe.
Ne jemi kombi me proamerikan i europes, nuk do lejojme kurre te na humbe ky status, nese na indentifikojne me kermat islamike na mori te gjitheve lumi. Pas disa dekadash nuk do kemi me shqiptare.

islami duhet zhdukur urgjentisht, me cdo menyre, eshte armiku me djallezor dhe me i tmerrshem i shqiptareve.
Ke qene ndonjehere ti Land ne Maqedoni qe i shef shqiptaret e Maqedonise te arabaziuar ?
Cfare Arabazimi shef ne rinine e Maqedonise :
Para ca muaj , p.sh. ne Tetove : http://www.youtube.com/watch?v=SbZ6cBQxcGM
Para ca muaj ne Shkup : http://www.youtube.com/watch?v=lgyc9RWeZ9Y
Mos u merr me propaganda te Forumit te Albos dhe disa gazetareve Vlleh neper TV te shitura te lutem se ne ate drejtim punohet aty , mer disa persona si shembull qe te garantoj ka me shume te arabizuar ne ITALI aty ku je ti se sa ne Maqedoni , sidomos gjenerata e re qe eshte teresisht ndryshe nga ajo e vjetra , ne perjashtim nga nje pakic shum e vogel ..
Disa shoke nga Fieri me erdhen para ca ditesh mysafir , dhe pyetja e pare e tyre ishte "si ka mundesi" , neve kemi degjuar qe jane Arabista ketu por krejtesisht ndryshe e verteta , ndaj eja edhe ti , je i mireseardhur te njoftoj me shume per kete vend qe luftohet qe 100 vite rresht per flamurin e Skenderbeut e asnjiher per ate Arap .
Neve jemi Musliman , por siq tha erix77 te moderuar (shumica) .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#24

Post by Arbëri » Thu Mar 03, 2011 1:16 pm

Attentäter gesteht Anschlag auf US-SoldatenAP
Militärbus nach Anschlag auf Frankfurter Flughafen: "Islamistisch motivierte Tat"
Der Angriff auf US-Soldaten am Frankfurter Flughafen war offenbar ein Attentat: Der tatverdächtige Kosovare hat schon in den ersten Vernehmungen gestanden. Laut dem hessischen Innenminister Rhein ist der 21-Jährige ein radikalisierter Islamist.
Gazeta gjermane sot " KA PRANUAR VRASESI QE ISHTE SULM KUNDER USHTAREVE AMERIKAN "
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#25

Post by erix77 » Thu Mar 03, 2011 1:43 pm

Ringjallja e fuqishme mbarekombetare e traditave tona te lashta pagane ILIRE.
KJO TE JETE FEJA E SHQIPTAREVE
me fal Land qe po ta them por keto jane thjesht brockulla dhe ne nivelin e atyre njerezve qe duan ta identifikojne fene njesoj me kombin.
Besimi eshte nje zgjedhje individuale dhe nuk mund ti imponohet askujt,ringjalja e traditave te lashta eshte dicka krejt ndryshe nga imponimi i paganizmit.
Veprimi i atij djalit na shqetesoi shume te gjitheve por kjo ne asnje menyre nuk eshte nje arsye per te sulmuar myslimanet shqiptare,perndryshe cfare duhet te bejme ne kunder atyre ortodokseve qe po kthehen ne greke?
Cdo fe ne shqiperi ka patur mekatet e veta por ne asnje menyre nuk duhet te gjeneralizojme dhe te krijojme stereotipa si p.sh. mysliman=terrorist apo orthodoks=greek sepse keto gjera cojne uje vetem ne mullirin e antishqiptareve.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#26

Post by Adriana » Thu Mar 03, 2011 2:33 pm

Arbëri wrote:
land wrote:Une tmerrohem kur shoh si jane arabizuar shqiptaret e maqedonise, dhe ata te kosoves(mjafton te beni nje xhiro neper youtube me lloj lloj videosh islamike dhe komentues shqipfoles mjeker caper). Ne shqiperi eshte ndryshe, ka nje shumice ateisto-agnostike, por dhe atje kane futur kthetrat qelbesirat arabe.
Ne jemi kombi me proamerikan i europes, nuk do lejojme kurre te na humbe ky status, nese na indentifikojne me kermat islamike na mori te gjitheve lumi. Pas disa dekadash nuk do kemi me shqiptare.

islami duhet zhdukur urgjentisht, me cdo menyre, eshte armiku me djallezor dhe me i tmerrshem i shqiptareve.
Ke qene ndonjehere ti Land ne Maqedoni qe i shef shqiptaret e Maqedonise te arabaziuar ?
Cfare Arabazimi shef ne rinine e Maqedonise :
Para ca muaj , p.sh. ne Tetove : http://www.youtube.com/watch?v=SbZ6cBQxcGM
Para ca muaj ne Shkup : http://www.youtube.com/watch?v=lgyc9RWeZ9Y
Mos u merr me propaganda te Forumit te Albos dhe disa gazetareve Vlleh neper TV te shitura te lutem se ne ate drejtim punohet aty , mer disa persona si shembull qe te garantoj ka me shume te arabizuar ne ITALI aty ku je ti se sa ne Maqedoni , sidomos gjenerata e re qe eshte teresisht ndryshe nga ajo e vjetra , ne perjashtim nga nje pakic shum e vogel ..
Disa shoke nga Fieri me erdhen para ca ditesh mysafir , dhe pyetja e pare e tyre ishte "si ka mundesi" , neve kemi degjuar qe jane Arabista ketu por krejtesisht ndryshe e verteta , ndaj eja edhe ti , je i mireseardhur te njoftoj me shume per kete vend qe luftohet qe 100 vite rresht per flamurin e Skenderbeut e asnjiher per ate Arap .
Neve jemi Musliman , por siq tha erix77 te moderuar (shumica) .


Mos u percani per kete teme, se perdorimi i shprehjes ''terrorrismi islamik'' nuk eshte asnjegje me shume asnjegje me pak sesa nje percarje qe amerikanet dhe cifutet bashke kerkojne te perhamin kete panik ne europe. Ja si e paralajmeroj ha-mer-ika europen ne tetor te 2010: http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=65&t=3523, dhe pse pikerisht gjermanin?!
Dhe pse pikerisht ndodhi ky akte ne gjermani?!
Dhe pse pikerisht me trupat amerikane?!
Dhe jo me ato europiane?!


Ky eshte preteksti i shekullit XXl, torrorrizmi islamik, terrorrizmi islamik, ato vet e perhapin kete percarje, se te percare eshte me elehte per ha-mer-iken (ameriken) & mcif-fut (cifut). Me kete pretekst ata kane gjetur se si ti japin ti kuptojn botes qe nuk luftojn per interesat e tyre, po per ''tonat'' te na sjellin PEACE ( -lol- ) .

Nuk jam as menjeren pal as me tjetren ( jam SHQIPTARE dhe pike), po ama ndonjeher mendoj: eshte e vertet qe islamistet jane gjaknxehte dhe veprojn te rrembyer, po kjo nuk dote thote qe cifutet,kristjanet,orthothokset rrin duar kryq, perkundrazi keta jane shkendite me te cilen merr zjarr benzina islamike! (flas me gjykimin tim per politiken nga shekulli XX)

Gjithashtu jam e mendimit qe islami ne Shqiperi eshte shume shume me i moderuar nga vendet e tjera!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#27

Post by Arbëri » Thu Mar 03, 2011 4:15 pm

Uka dyshohet të ketë vepruar i vetëm
Amerikanët janë miqtë tanë, thotë babai i Aridit
(I plotësuar) Arid Uka, 21 vjeç, i njohur me emrin Abu Reyann, ka pranuar autorësinë e vrasjes së dy ushtarëve amerikanë dhe plagosjen e dy të tjerëve. Lajmin e ka konfirmuar ministri i Brendshëm gjerman, Borid Rhein, i cili ka thënë se ky është rezultat i marrjes në pyetje të të dyshuarit.
Ai ka vepruar i vetëm dhe nuk mendohet se ndonjë organizatë qëndron pas tij, por sulmi ka elemente të radikalizmit islamik. Policia gjermane gjatë gjithë natës ka bastisur shtëpinë e familjes Uka në Frankfurt. Një shok i klasës ka thënë për Bild se “Aridi është shumë i qetë, por i rezervuar. Nuk kishte miq”.
Gazeta britanike Daily Mail ka publikuar sot foton e Arid Ukës nga ueb faqja e Facebookut – që është listuar sipas emrit të tij real, por është ndryshuar më vonë në Abu Reyann, emri i tij i zgjedhur “i luftës”.
Sajti është i mbushur me referenca për Luftën e Shenjtë, urrejtje për “jobesimtarët” dhe ka thënien e tij të favorshme – “të mos flenë kurrë sytë e frikacakëve” – të Khalid Bin Walid, një luftëtar i lashtë islamik, i cili bashkoi Arabinë për herën e parë, transmeton gazeta britanike “Daily Mail”.
“Koha për t’u nisur, ti vrasës i vjetër!”, ka postuar në adresën e mikut të tij, Kastriot Ferizi, në foton që është vendosur në faqen e tij në dhjetor të vitit të kaluar. Në një tjetër ai shkruan se Abu Reyyani është nofka me të cilën e njeh.
Aty ka edhe shumë thirrje kundër hebrenjve dhe një thirrje për xhihad që thotë: “Nëse dikush ju thirr në Luftën e Shenjtë... po, dhe? “Kjo është pjesë e kësaj feje të bukur. Besimtarit i lejohet të luftojë jobesimtarët kur të sulmohet”.
Në gusht të vitit të kaluar 21-vjeçari iu përgjigj një pyetje online për armën e tij të preferuar, e cila doli të jetë snajperi Barrett M82.
“Jobesimtarët e mjerueshëm” është një këngë anti-perëndimore në ueb sajt, të cilës i referohet gjithashtu.
“Gjermanët janë të frikësuar nga Islami dhe përhapja e tij dhe më parë do të besonin në Santa Claus”, shkruan ai.
* * * * * *
Amerikanët janë miqtë tanë, thotë babai i Aridit
Murat Uka, babai i Arid Ukës, 21-vjecarit, i cili dyshohet se vrau dy ushtarë amerikanë dhe plagosi dy të tjerë në Aeroportin e Frankfurtit, shprehet se janë të shokuar me atë çfarë ka ndodhur.
“Amerikanët janë miqtë tanë dhe na kanë ndihmuar shumë. Sigurisht, që kurrë nuk pajtohem me atë çfarë ka ndodhur“, thotë ai për media.
Edhe të afërmit e Aridit, të cilët jetojnë në Mitrovicë, e dënojnë sulmin mbi ushtarët amerikanë.
Behgjeti, djali i axhës së Aridit, thotë se më i lumtur do të ishte sikur një rast i tillë t’i ndodhte familjes, sesa që ju ka ndodhur ushtarëve amerikanë.
Aridi i pranon vrasjet
Arid Uka, 21-vjeçar, i njohur me emrin Abu Reyyan, ka pranuar autorësinë e vrasjes së dy ushtarëve amerikanë dhe plagosjen e dy të tjerëve.
Lajmin e ka konfirmuar ministri i brendshëm gjerman, Borid Rhein, dhe ka thënë se ky është rezultat i marrjes në pyetje të të dyshuarit.
Ai ka vepruar i vetëm dhe nuk mendohet se ndonjë organizatë qëndron pas tij, por sulmi ka elemente të radikalizmit islamik. Policia gjermane gjatë gjithë natës ka bastisur shtëpinë e familjes Uka në Frankfurt.
Një shok i klasës ka thënë për Bild se “Aridi është shumë i qetë, por i rezevuar. Nuk kishte miq”.
Ministri i Brendshëm i shtetit Hes, Boris Rein, tha se Arid Uka ka pranuar se cak i sulmeve të tij ishin ushtarët amerikanë.
"Hetimet kanë treguar se ai ka vepruar i vetëm dhe se nuk i përket ndonjë rrjeti terrorist", citon AP deklaratën e Reinit.
Uka ka qëlluar për vdekje dy ushtarë amerikanë, ndërsa ka plagosur dy të tjerë në Aeroportin e Frankfurtit në Gjermani.
* * * * * *
Organet e sigurisë po hetojnë nëse akti ishte terrorist
Në Mitrovicë, anëtarët e familjes Uka, kanë thënë se emri i të dyshuarit është "Arid" jo "Arif," duke shtuar se ai është lindur dhe edukuar në Gjermani, ku edhe familja e tij ishte shpërngulur 40 vjet më herët.
Xhaxhai Rexhep Uka ka thënë për agjencinë AP se gjyshi i të dyshuarit ishte një lider fetar në një xhami, në një fshat afër Mitrovicës.
Djali i Rexhepit, Behxheti, ka thënë se ka biseduar me babanë e të dyshuarit, Murat Uka, disa herë përmes telefonit nga Frankfurti pasi më herët janë kontaktuar nga Policia e Kosovës, dhe e vetmja gjë që ai u ka thënë është se e di që djali nuk është kthyer nga puna të mërkurën.
Murat Uka nuk iu është përgjigjur thirrjeve të telefonit në shtëpinë e tij në Frankfurt.
* * * * * *
Sipas faqes online të revistës gjermane 'Der Spiegel' organet gjermane dhe amerikane të sigurisë po hetojnë me intensitet të lartë për të zbuluar, nëse të shtënat në Aeroportin e Frankfurtit ishin një atentat i qëllimshëm terrorist kundër ushtrisë amerikane dhe nëse rrezikohen sulme të tjera ndaj ushtarëve amerikanë në Gjermani.
Duke iu referuar qarqeve gjermane të sigurisë dhe autoriteteve amerikane Spiegel Online shkruan, se ndërkohë ka tregues të qartë për lidhje të sulmuesit me qarqe islamiste në Gjermani. Madje në SHBA druajn, se i riu mund të jetë pjesë e një celule terroriste dhe se duhen pritur atentate të tjera ndaj caqeve amerikane në Gjermani.
SHBA-ja ka dërguar hetues në Gjermani. Pohimi se kemi të bëjmë me atentat terrorist, bazohet kryesisht në hetimet fillestare në lidhje me të dyshuarin. Spiegel Online thotë, se sipas familjes së tij, që jeton në Mitrovicë, atentatori është një besimtar mysliman, i cili ka punuar në Aeroportin e Frankfurtit.
Gjithnjë sipas Spiegel Online hetuesit gjermanë verifikuan një faqe facebook-u, e cila sipas të gjitha gjasave është përgatitur nga atentatori 21 vjeçar. I riu paraqet atje hapur brumosjen e tij islamiste. Sipas hetuesve faqja dëshmon një mendësi radikale të të riut.
Kurse gazeta "Die Welt" shkruan se i riu punonte në aeroportin e Franfkurtit dhe se ungji i tij ka thënë se ai është "besimtar mysliman". I ungji, që jeton në një fshat të Kosovës ka shpjeguar se i riu është rritur në Gjermani. Prindërit e tij kanë emigruar atje, 40 vjet më parë, shkruan Die Welt.
* * * * * *
Prokurorët federalë në Gjermani i kanë marrë përsipër hetimet për vrasjen e dy ushtarëve amerikanë në aeroportin e Frankfurtit.
Policia tha se hetuesit dyshojnë se sulmuesi është ekstremist islamist.
"Kryeprokurori federal e drejton hetimin", tha zëdhënësi i policisë, Jyrgen Linker.
Zyra e prokurëve federalë në Karlsruhe, Gjermani, është përgjegjëse për rastet "terroriste".
Të mërkurën, një sulmues i qëlloi për vdekje dy ushtarë amerikanë dhe i plagosi rëndë dy të tjerë, ndërsa autobusi i tyre priste që t'i transportojë nga aeroporti i Frankfurtit në bazën ajrore Ramstein, tha policia gjermane,.
Hetuesit në Shtetet e Bashkuara dhe në Gjermani thanë se ka indicje në rritje se sulmuesi 21 vjeçar Arid Uka me origjinë nga Kosova, ishte ekstremist islamik
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#28

Post by Adriana » Thu Mar 03, 2011 5:12 pm

Policia e Kosovës deklaron se emri i autorit të vrasjes së dy ushtarëve amerikanë dhe plagosjes së dy të tjerëve në aeroportin e Frankfurtit, nuk ndodhet në listen e personave të dyshuar. Sulmi i djeshem në Gjermani, u dënua nga presidenti dhe qeveria e Kosovës, si dhe nga shefi i Shtëpisë së Bardhë, Barak Obama i cili garantoi se do të bëhet gjithcka për të nxjerrë autorët para drejtësisë.


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#29

Post by Adriana » Fri Mar 04, 2011 9:29 amNë Kosovë ka pak njohuri për autorin e vrasjes së djeshme në Frankfurt, i cili u identifikua si Arid Uka, me prejardhje nga rajoni i Mitrovicës. Të afërm të tij që jetojnë në fshatin Zhabar të kësaj komune, shprehen të tronditur me veprimin e Arid Ukajt, familja e të cilit jeton për dhjetëra vjet në Gjermani. Ngjarja e djeshme është dënuar gjerësisht nga institucionet e Kosovës. Presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli dhe kryeministri Hashim Thaçi ritheksuan rolin e Shteteve të Bashkuara në historinë më të re të Kosovës.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#30

Post by Adriana » Fri Mar 04, 2011 9:35 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”