"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#31

Post by land » Fri Mar 04, 2011 11:13 am

Arbëri wrote:
land wrote:Une tmerrohem kur shoh si jane arabizuar shqiptaret e maqedonise, dhe ata te kosoves(mjafton te beni nje xhiro neper youtube me lloj lloj videosh islamike dhe komentues shqipfoles mjeker caper). Ne shqiperi eshte ndryshe, ka nje shumice ateisto-agnostike, por dhe atje kane futur kthetrat qelbesirat arabe.
Ne jemi kombi me proamerikan i europes, nuk do lejojme kurre te na humbe ky status, nese na indentifikojne me kermat islamike na mori te gjitheve lumi. Pas disa dekadash nuk do kemi me shqiptare.

islami duhet zhdukur urgjentisht, me cdo menyre, eshte armiku me djallezor dhe me i tmerrshem i shqiptareve.
Ke qene ndonjehere ti Land ne Maqedoni qe i shef shqiptaret e Maqedonise te arabaziuar ?
Cfare Arabazimi shef ne rinine e Maqedonise :
Para ca muaj , p.sh. ne Tetove : http://www.youtube.com/watch?v=SbZ6cBQxcGM
Para ca muaj ne Shkup : http://www.youtube.com/watch?v=lgyc9RWeZ9Y
Mos u merr me propaganda te Forumit te Albos dhe disa gazetareve Vlleh neper TV te shitura te lutem se ne ate drejtim punohet aty , mer disa persona si shembull qe te garantoj ka me shume te arabizuar ne ITALI aty ku je ti se sa ne Maqedoni , sidomos gjenerata e re qe eshte teresisht ndryshe nga ajo e vjetra , ne perjashtim nga nje pakic shum e vogel ..
Disa shoke nga Fieri me erdhen para ca ditesh mysafir , dhe pyetja e pare e tyre ishte "si ka mundesi" , neve kemi degjuar qe jane Arabista ketu por krejtesisht ndryshe e verteta , ndaj eja edhe ti , je i mireseardhur te njoftoj me shume per kete vend qe luftohet qe 100 vite rresht per flamurin e Skenderbeut e asnjiher per ate Arap .
Neve jemi Musliman , por siq tha erix77 te moderuar (shumica) .
Mos e merr pergjithsuese ate qe shkrova, une e di shume mire qe shqiptare 24 karat ka dhe ne maqedoni dhe ne kosove te cilet jane te paster nga c'do lloj ndikimi fetar, por eshte fakt qe ekstremizmi islam eshte me teper ne maqedoni dhe ne kosove, te pakten ne struge dhe ne oher kam pare me syte e mi mjekercape dhe femra me ferexhe qe flisnin shqip, po ashtu eshte e vertete qe kam shoke shqiptare nga maqedonia ekzaktesisht si une, qe refuzojne cdo lloj feje.

feja islame eshte armik i identitetit shqiptar, feja islame te shpelan trute dhe te ben te dalesh kunder kombit tend.

Amerikanet jane clirimtaret e kosoves pike, cdo sulm kunder tyre eshte antikombetar....pikerisht ata amerikane qe vrau ai i zgjebosuri nga kosova, po ata cliruan kosoven...sepse po te mos kishin nderhyre amerikanet sot kosovaret do endeshin si romet neper bote, 3 dite ju deshen milloshevicit te debonte 2 milione kosovare.

ky krim qe ka bere ky i zgjebosuri nga kosova nuk lahet me asgje.

R.I.P USHTARAKEVE AMERIKANE QE MBETEN TE VRARE.


Earth produces nothing worse than an ungrateful man.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#32

Post by land » Fri Mar 04, 2011 11:28 am

Po ju kujtoj dy momentet me decizive per kombin shqiptar.
Jemi mesuar shpesh me thenie te tipit liria fitohet me gjak e lalalala.

1-Nese nuk do kishte nderhyre presidenti amerikan Woodrow Wilson dikur, nuk do te kishim nje shtet shqiptar, shqiptaret do ishin si kurdet te shperndare neper ballkan...ne jemi te zotet vetem per te nxjerre haxhi qamiler dhe dumbabiste.

2- Nese nuk do kishte nderhyre Wiliam Clinton me ushtrine amerikane, dhe me pas George Bush sot nuk do kishim nje kosove te pavarur.

Per mua heronjte e kombit shqiptar shekullin e kaluar dhe kete qe jemi tani jane keta qe permenda me siper, nuk ka te tjere.

Amerika eshte aleati yne i perhershem, kush eshte kunder amerikes eshte kunder shqiptareve.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3814
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#33

Post by Arbëri » Fri Mar 04, 2011 4:26 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#34

Post by Adriana » Fri Mar 04, 2011 5:19 pm:cry: , kete video e kam para afersisht 2 vjet me pare ( ndodhet dhe ne google,) dhe te them te drejten kam ndjere po te njejten urrejtje qe paska ndjere UKA, vetem qe arsyja nuk ishte qe ajo familje ishte muslumane, po thjesht nje familje si e kujdo qofte. ISHTE MEGJITHMEND NJE TRAGJEDI SHUME PREKESE!Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#35

Post by Adriana » Fri Mar 04, 2011 8:13 pm

[quoteemVrasjet në Frankfurt, media gjermane: Feja e shqiptarëve është shqiptaria .]Dy ditë pas atentatit të një të riu të lindur në Kosovë dhe të rritur në Gjermani, autorët e shkrimeve në të përditshmet gjermane janë ende të paqartë nëse atentati ka lidhje me myslimanizmin në Kosovë
Disa autorë bëjnë një analizë të lidhjes së shqiptarëve të Kosovës me fenë myslimane. DW ka shkëputur dy prej tyre:
Në numrin e sotëm të gazetës Frankfurter Allgemeine Zeitung, në artikullin me titull "Shqiptarët e Kosovës - formalisht myslimanë, këmbëngulin që janë laikë dhe proamerikanë", autori pasi përmend shifrat se mbi 90 përqind e popullsisë së Kosovës pranon formalisht myslimanizmin shpjegon se shifrat nuk thonë shumë për rëndësinë faktike të islamizmit në Kosovë, sepse "feja e shqiptarëve është shqiptaria"siç thotë një shprehje që sipas mendimit të tij e tregon mirë gjendjen.
Në jetën e përditshme ose në politikë mendon autori, islamizmi luan një rol të dorës së dytë. Një parti që kërkonte të fuste sherihatin, nuk pati asnjë shans për ta kaluar pengesën e kufirit minimal të votave për t'u futur në parlament: Elita kosovare thekson laicizmin.

Asnjë politikan, shkruan autori i FAZ, nuk ka shanse të marrë vota me parulla islamike. Kjo nuk është një nga arsyet më të rëndësishme, por është njëra prej tyre, pse shumë vende islame nuk e kanë njohur deri tani pavarësinë e Kosovës, ose e kanë njohur pasi ka kaluar kohë. Autori përmend vendet si Pakistani, Egjipti,apo Indonezia prej të cilave Kosova pret të njihet. Pavarësisht aspektit të të drejtës ndërkombëtare, një arsye tjetër për këto rezerva është edhe qëndrimi tejet pro amerikan i popullsisë shqiptare të Kosovës. Dhe më tej: "Shqiptarët e Kosovës e dinë se jo vetëm dëbimi i ushtrisë serbe, por edhe krijimi i shtetit u bë falë Uashingtonit."

Që islamizmi nuk gjen jehonë të madhe në Kosovë, mendon edhe Norbert Mappes-Niediek. Në shkrimin me titull "Feja e shtetit- Kombi", botuar në gazetën Frankfurter Rundschau, ai shkruan se megjithëse pjesa më e madhe e shqiptarëve të Kosovës janë pjesë e familjes myslimane, ata janë imunë ndaj joshjeve islamiste. Këtë e tregon edhe emërimi i një ish repisti si ministër kulture. Megjithatë mbetet të sqarohet nëse islamizmi në rritje atje ka lidhje me gjakderdhjen e shkaktuar nga Arid U. në Frankfurt. Një lloj feje e shtetit në Kosovë, është nacionalizmi shqiptar, "Islamizmi u detyrua tek shqiptarët". Kjo është formula me të cilën nacionalistët e vërtetë i kanë mbajtur larg muxhahedinët sauditë ose boshnjakë. Fëmijëve u ngjiten emra si Ilir apo Dardan, Vlora ose Teuta. Kush quhet Hajrudin, Nezir ose Muharrem, e zë turpi për emrin që ka.
Dhe më tej, Mappes-Niediek pasi vëren se pas 11 shtatorit në Kosovë ka mbretëruar solidaritet i qartë me çlirimtarët amerikanë, shton se që prej asaj kohe midis nacionalizmit shqiptar dhe fundamentalizmit mysliman është krijuar një urë ideologjike. "Nëse nuk do të kishim pranuar islamizmin, do të kishim qenë sot serbë po grekë," citon autori Abdi Baletën, një "shqiptaromadh" i cili nuk ka pas vetes shumë ithtarë në Shqipëri. Ddhe Kosova prej kohësh ka qenë e lirë nga ide të tilla, mendon autori.


http://www.lajmifundit.com/lajmet/polit ... shqiptaria[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#36

Post by Adriana » Fri Mar 04, 2011 8:17 pm

[quoteemProkurorët e SHBA: Vrasjet në Frankfurt kundër luftës në Afganistan .]Prokurorët gjermanë që po hetojnë incidentin në aeroportin e Frankfurtit thanë se personi sulmoi trupat amerikane nga zemërimi për luftën e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan.
Prokurori Rainer Griesbaum tha se 21 vjeçari Arid Uka nga Kosova ishte revoltuar nga një video që ka parë në internet një ditë më parë ku tregohen ushtarë amerikanë që bastisin një shtëpi në Afganistan. Prokurori tha se i pandehuri u tha autoriteteve se donte të parandalonte akte të tilla.
Prokurorët citojnë të dyshuarin të ketë thënë se ndërsa punonte në aeroport kishte dëgjuar shpesh trupat amerikane të mburreshin për aktet e përgjakshme që do të kryenin në Afganistan.
Prokurori tha se Uka iu drejtua shoferit të autobuzit me pretekstin për të kërkuar një cigare. Pasi pyeti nëse ushtarët po shkonin në Afganistan, Uka qëlloi atë që u përgjigj në kokë. Më pas ai bërtiti Allahu Akbar dhe qëlloi shoferin gjithashtu në kokë.
Dy ushtarë të tjerë amerikanë u plagosën nga sulmi. Prokurori tha se i pandehuri u përpoq të qëllonte një ushtar tjetër në kokë por arma iu bllokua.
Autoritetet gjermane besojnë se Uka ishte radikalizuar nga informatat në Internet dhe thanë se nuk ka tregues që ai të ketë lidhje me ndonjë grup terrorist. Por prokurori tha se incidenti tregon rrezikun e islamistëve që veprojnë më vete.

http://www.lajmifundit.com/lajmet/nderk ... afganistan[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#37

Post by Adriana » Fri Mar 04, 2011 8:25 pm
Behet nje gabim ketu, dhe nuk e kuptoj pse te gjitha mediat po e ngatarrojn Irakun me Afganistanin, sepse pamjet qe jepen ne video qe Uka eshte acaruar nuk jane nga Afganistani po nga Iraku, filmi titullohet ''Redacted'' dhe eshte histori e ndodhur ne Irak, kete gabim e kane bere pothuajse te gjtha mediat :?
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3814
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#38

Post by Arbëri » Fri Mar 04, 2011 9:12 pm

Adriana wrote:[quoteemVrasjet në Frankfurt, media gjermane: Feja e shqiptarëve është shqiptaria .]Dy ditë pas atentatit të një të riu të lindur në Kosovë dhe të rritur në Gjermani, autorët e shkrimeve në të përditshmet gjermane janë ende të paqartë nëse atentati ka lidhje me myslimanizmin në Kosovë
Disa autorë bëjnë një analizë të lidhjes së shqiptarëve të Kosovës me fenë myslimane. DW ka shkëputur dy prej tyre:
Në numrin e sotëm të gazetës Frankfurter Allgemeine Zeitung, në artikullin me titull "Shqiptarët e Kosovës - formalisht myslimanë, këmbëngulin që janë laikë dhe proamerikanë", autori pasi përmend shifrat se mbi 90 përqind e popullsisë së Kosovës pranon formalisht myslimanizmin shpjegon se shifrat nuk thonë shumë për rëndësinë faktike të islamizmit në Kosovë, sepse "feja e shqiptarëve është shqiptaria"siç thotë një shprehje që sipas mendimit të tij e tregon mirë gjendjen.
Në jetën e përditshme ose në politikë mendon autori, islamizmi luan një rol të dorës së dytë. Një parti që kërkonte të fuste sherihatin, nuk pati asnjë shans për ta kaluar pengesën e kufirit minimal të votave për t'u futur në parlament: Elita kosovare thekson laicizmin.

Asnjë politikan, shkruan autori i FAZ, nuk ka shanse të marrë vota me parulla islamike. Kjo nuk është një nga arsyet më të rëndësishme, por është njëra prej tyre, pse shumë vende islame nuk e kanë njohur deri tani pavarësinë e Kosovës, ose e kanë njohur pasi ka kaluar kohë. Autori përmend vendet si Pakistani, Egjipti,apo Indonezia prej të cilave Kosova pret të njihet. Pavarësisht aspektit të të drejtës ndërkombëtare, një arsye tjetër për këto rezerva është edhe qëndrimi tejet pro amerikan i popullsisë shqiptare të Kosovës. Dhe më tej: "Shqiptarët e Kosovës e dinë se jo vetëm dëbimi i ushtrisë serbe, por edhe krijimi i shtetit u bë falë Uashingtonit."

Që islamizmi nuk gjen jehonë të madhe në Kosovë, mendon edhe Norbert Mappes-Niediek. Në shkrimin me titull "Feja e shtetit- Kombi", botuar në gazetën Frankfurter Rundschau, ai shkruan se megjithëse pjesa më e madhe e shqiptarëve të Kosovës janë pjesë e familjes myslimane, ata janë imunë ndaj joshjeve islamiste. Këtë e tregon edhe emërimi i një ish repisti si ministër kulture. Megjithatë mbetet të sqarohet nëse islamizmi në rritje atje ka lidhje me gjakderdhjen e shkaktuar nga Arid U. në Frankfurt. Një lloj feje e shtetit në Kosovë, është nacionalizmi shqiptar, "Islamizmi u detyrua tek shqiptarët". Kjo është formula me të cilën nacionalistët e vërtetë i kanë mbajtur larg muxhahedinët sauditë ose boshnjakë. Fëmijëve u ngjiten emra si Ilir apo Dardan, Vlora ose Teuta. Kush quhet Hajrudin, Nezir ose Muharrem, e zë turpi për emrin që ka.
Dhe më tej, Mappes-Niediek pasi vëren se pas 11 shtatorit në Kosovë ka mbretëruar solidaritet i qartë me çlirimtarët amerikanë, shton se që prej asaj kohe midis nacionalizmit shqiptar dhe fundamentalizmit mysliman është krijuar një urë ideologjike. "Nëse nuk do të kishim pranuar islamizmin, do të kishim qenë sot serbë po grekë," citon autori Abdi Baletën, një "shqiptaromadh" i cili nuk ka pas vetes shumë ithtarë në Shqipëri. Ddhe Kosova prej kohësh ka qenë e lirë nga ide të tilla, mendon autori.


http://www.lajmifundit.com/lajmet/polit ... shqiptaria[/quoteem]
„Staatsreligion“ Nation

Frankfurt-Attentäter Arid U.: Im Kosovo findet Islamismus kaum ein Echo.

Kosovo-Albaner gehören zu mehr als 90 Prozent muslimischen Familien an. Trotzdem galten sie gegen islamistische Verführung lange als immun. Dass sich der Befund ändern könnte, zeigt die Ernennung eines bekehrten Ex-Rappers zum neuen Kulturminister. Ob der langsam wachsende Islamismus allerdings mit der Bluttat des Arid U. in Frankfurt zu tun hat, harrt noch der Klärung.

Eine Art Staatsreligion ist im Kosovo der albanische Nationalismus. „Der Islam wurde den Albanern nur aufgezwungen“: Mit dieser Formel weisen überzeugte Nationalisten alle Avancen von Saudis und bosnischen Mudschaheddin zurück. Die Kindern bekommen albanische Vornamen wie Ilir oder Dardan, Vlora oder Teuta. Wer Hajrudin, Nezir oder Muharem heißt, schämt sich oft dafür.

Albaniens Nationalheld ist Skanderbeg, ein christlicher Fürst, der die damals christlichen Albaner im 15. Jahrhundert gegen die muslimischen Osmanen verteidigte. Gleich dahinter kommt die katholische Mutter Teresa. Kinnbart und Hidschab gehören allenfalls im ländlichen Mazedonien zum Straßenbild, die dortigen Albaner gelten andernorts als konservativ und rückständig. Im Kosovo herrschte nach dem 11. September 2001 einhellige Solidarität mit den US-Befreiern.

Seither allerdings ist zwischen albanischem Nationalismus und muslimischem Fundamentalismus eine ideologische Brücke entstanden. „Hätten wir nicht den Islam angenommen, so wären wir heute Serben oder Griechen“, sagt Abdi Baleta, Chefideologe dieser Ideen. Der Albaner aus Tirana war Diplomat unter dem kommunistischen Diktator Enver Hoxha und führt seit dem Umsturz 1991 diverse Splitterparteien. In Albanien hat der bekennende „Großalbaner“ nur eine kleine Minderheit hinter sich.

Kosovo galt von solchen Ideen lange als frei. In der Emigration, wo viele junge Albaner als Teil einer deklassierten Einwandererschicht aufwachsen, finden Baletas Thesen aber mehr Widerhall und gelangen so auch auf den Balkan zurück. Der neue kosovarische Kulturminister Memli Krasniqi ist für Teile der jungen Generation ein Idol. Als erste Amtshandlung ließ Krasniqi die Portraits von Mutter Teresa und des betont säkularen Staatsgründers Ibrahim Rugova im Flur seiner Behörde abhängen.
http://www.fr-online.de/politik/-staats ... index.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#39

Post by Zeus10 » Fri Mar 04, 2011 10:40 pm

"Nëse nuk do të kishim pranuar islamizmin, do të kishim qenë sot serbë po grekë," citon autori Abdi Baletën, një "shqiptaromadh".
Kjo eshte e vertete, por kjo nuk do te thote qe tani duhet te leme shqiptarizmin, per t'ju bashkuar muslimanizmit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#40

Post by erix77 » Sat Mar 05, 2011 9:01 am

Zeus10 wrote:
"Nëse nuk do të kishim pranuar islamizmin, do të kishim qenë sot serbë po grekë," citon autori Abdi Baletën, një "shqiptaromadh".
Kjo eshte e vertete, por kjo nuk do te thote qe tani duhet te leme shqiptarizmin, per t'ju bashkuar muslimanizmit.
Kjo eshte nje tjeter brockull dhe nje fyerje e rende per te gjithe te krishteret shqiptare dhe sidomos per patriotet e krishtere qe dhane jeten per shqiperine.Mjafton te kujtojme qe ca "patriote" myslimane donin flamur jeshil me shkronja arabe dhe ca te tjere kerkonin sulltanin edhe kur ai ishte i mbaruar e ca te tjere nuk e kishin fare problem te viheshin ne sherbim te serbeve apo te tjere armiqve te Shqiperise.
Islamizmi nuk e mbrojti identitetin shqiptar perkundrazi e demtoi ate njesoj dhe ndoshta edhe me shume se fete e tjera,por ishin shqiptaret ata qe diten te vene atdheun mbi fene dhe kesisoj te mbrojne egzistencen e tyre.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#41

Post by Adriana » Sat Mar 05, 2011 12:28 pm

[quoteemProfesori Michael Daxner: Nuk mund të vendosen lidhje kaq të thjeshta midis fesë, ideologjisë, Kosovës dhe atentatit]Lidhur me interpretimet e mediave gjermane të atentatit të të riut të lindur në Kosovë dhe të rritur në Gjermani mbi ushtarët amerikanë, Profesori Michael Daxner ka rezerva.

Për Profesorin Michael Daxner nuk mund të vendosen lidhje kaq të thjeshta midis islamizmit, fesë, ideologjisë, Kosovës dhe atentatit në Gjermani. "Unë vetë do të druhesha dhe nuk do të vendosja lidhje midis islamit si fe, midis zhvillimeve islamike në Ballkan, midis deformimit islamik të Kosovës dhe këtij sulmi. Unë besoj se ai është një argument i mirëpritur nga djathta gjermane por nga pikëpamja empirike nuk ekziston."

Shtypi gjerman i ditës, po ashtu si mediat edhe publike kanë shtruar dy ditët e fundit pyetjet "sa islame është Kosova". Profesori i sociologjisë, ka qenë rektor i Universitetit të Prishtinës, dhe kujton: "Në Kosovë, kam qenë përgjegjës për arsimin dhe edukimin. Dhe që në atë kohë me mua është diskutuar nëse islami mund të bëhej feja shtetërore në Kosovë. Kjo është refuzuar nga pjesa më e madhe e kosovarëve, sepse islami ishte feja e Perandorisë Osmane dhe në këtë mënyrë e kolonialistëve. Pra, islami nuk ka rrënjë të thella në Kosovë. Por islamizmi është shumë i përshtatshëm për të krijuar identitete afatshkurtra, kështu që nga fe kthehet në ideologji. Prandaj ne nuk flasim për islam por për islamizëm. Islamizmi nuk mund të merret seriozisht nga pikëpamja fetare, por ai duhet marrë seriozisht nga pikëpamja politike, nga ajo kriminale, po ashtu si të krishterët fundamentalë në SHBA që janë të gatshëm të bëjnë vepra të shëmtuara nuk kanë lidhje me krishtërimin. Megjithatë, ata i referohen fesë".


Përveç kësaj "Grupet e ekstremistëve përdorin fenë nganjëherë, për të përligjur dhunën. Kjo nuk është tipike për islamin as për ndonjë fe tjetër." Prej shumë vitesh, thotë Professori Daxner feja fillestare popullore islame, ka qenë shumë dekada e dobët në Balljan. Në kuadër të luftrave pas vitit 1991, dhe pas intervenimit në Kosovë 1999, ka pasur misione të përforcuara islame si nga ana e drejtimeve sunite dhe vahabiste, ashtu edhe nga ana shiite për shembull në Bosnjë.

"Por pavarësisht nga sfondi, me të cilin lidhet sulmi i të riut, nëse ai injektohet me kaq shumë ekstremizëm këtu në Gjermani, atëherë këtu ka një seri motivesh të ngjashme si ato që kanë të rinjtë meshkuj, kur përfundojnë tek talibanët, ose shkojnë në Pakistan", thotë Prof. Daxner.

Por si shpjegohen reagimet në Gjermani, pas atentatit të të riut?

"Këtu kemi të bëjmë me një fushë agjitacioni dhe interpretacioni e cila udhëhiqet nga antiislamizmi zyrtar gjerman, si ajo që shihni në rastin e ministrit të ri. Shoqëria pluraliste ka po të njëjtin ndikim tek të rinjtë. Pra ka mundësi që familja të ketë ndihmuar këtë indoktrimin. Nëse ai djalë është pjesë e një rrjeti, këtë nuk e di, atë do e gjejë BKA. Ajo që më shqetëson mua është se reaksionet janë shumë më të mëdha, sepse në këtë rast janë prekur ushtarë amerikanë. Nëse do të kishin qenë njerëz të tjerë, atëherë ka mundësi të ishin bërë më pak vlerësime politike. Por, si thashë nëse mbledh të gjitha informacionet, kjo vepër ka pak të bëjë me diskutimet për islamizmin, që zhvillojmë ne, madje në Gjermani," thotë i bindur Prof. Michael Daxner Profesor i Sociologjise dhe President i Universitetit të Oldenburgut.


http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14 ... lb-609-xml[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#42

Post by Patush » Sun Mar 06, 2011 6:41 pm

http://www.forum-islamik.com/forum/show ... rankfurtit

Njerez te tille jane nje semudnje vdekje prurese per shoqnine Shqiptare. Per pa ken to punu per agjensite sekrete serbe kto ska se si me e ba punen e tyre kaq devotshmerishte.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#43

Post by Patush » Sun Mar 06, 2011 6:58 pm

Zeus10 wrote:Pyetja ime eshte:
Pse nje person nga Kosova dhe pikerisht nga Mitrovica, kryen nje vrasje per motive fondimentalizmi fetar(teza e preferuar antishqiptare e serbeve), pikerisht ndaj PILOTAVE amerikane(atyre qe bombarduan Serbine)(aleatit tone me te madh), pikerisht ne mes te nje shteti te pozicionuar dukshem pro Shqiperise dhe Kosoves(si Gjermania), pikerisht tani ne prag te "bisedimeve" Kosove- Serbi, ku tema sekrete e bisedimeve do te jete ndarja e Kosoves, perkatesisht Mitrovices?

Ketu ka dicka qe nuk shkon.

Edhe une kyt mendim kam, realiteti qendron se njerez me fanatizem te tille kan ngule kambe ne rinin Shqiptare! Edhe pse numri i tyne ashte shume i vogel, mjafton nje mendje shperlare me gjestin e tije shnjerezore te perdhosi punen e tjereve. Turqit numerohen aty rreth 4 milionash por i duhet nje qyqari Shqiptar te dali dhe te martirizoje vedin per te drejtat e Myslimanve mbare boterore!
Tjetra eshte se ala nuk jane dhane fakte zyrtare persa i perket ktij akti kriminal qe tronditi Shqiptaret ane e mbane botes. Per Shqiptarin ne fjale akoma flitet si i dyshuar. Edhe sikur te dali qe vrasesi nuk a Shqiptar damtimi i imazhit te Shqiptareve a kry, njesoj si me lajmin qe Shqiptaret i vodhen oren Bushit!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#44

Post by Patush » Sun Mar 06, 2011 7:03 pm

Arbëri wrote:
land wrote:Une tmerrohem kur shoh si jane arabizuar shqiptaret e maqedonise, dhe ata te kosoves(mjafton te beni nje xhiro neper youtube me lloj lloj videosh islamike dhe komentues shqipfoles mjeker caper). Ne shqiperi eshte ndryshe, ka nje shumice ateisto-agnostike, por dhe atje kane futur kthetrat qelbesirat arabe.
Ne jemi kombi me proamerikan i europes, nuk do lejojme kurre te na humbe ky status, nese na indentifikojne me kermat islamike na mori te gjitheve lumi. Pas disa dekadash nuk do kemi me shqiptare.

islami duhet zhdukur urgjentisht, me cdo menyre, eshte armiku me djallezor dhe me i tmerrshem i shqiptareve.
Ke qene ndonjehere ti Land ne Maqedoni qe i shef shqiptaret e Maqedonise te arabaziuar ?
Cfare Arabazimi shef ne rinine e Maqedonise :
Para ca muaj , p.sh. ne Tetove : http://www.youtube.com/watch?v=SbZ6cBQxcGM
Para ca muaj ne Shkup : http://www.youtube.com/watch?v=lgyc9RWeZ9Y
Mos u merr me propaganda te Forumit te Albos dhe disa gazetareve Vlleh neper TV te shitura te lutem se ne ate drejtim punohet aty , mer disa persona si shembull qe te garantoj ka me shume te arabizuar ne ITALI aty ku je ti se sa ne Maqedoni , sidomos gjenerata e re qe eshte teresisht ndryshe nga ajo e vjetra , ne perjashtim nga nje pakic shum e vogel ..
Disa shoke nga Fieri me erdhen para ca ditesh mysafir , dhe pyetja e pare e tyre ishte "si ka mundesi" , neve kemi degjuar qe jane Arabista ketu por krejtesisht ndryshe e verteta , ndaj eja edhe ti , je i mireseardhur te njoftoj me shume per kete vend qe luftohet qe 100 vite rresht per flamurin e Skenderbeut e asnjiher per ate Arap .
Neve jemi Musliman , por siq tha erix77 te moderuar (shumica) .
Rinine Shqiptare une e ndaj ne dy kategori:
1. Liberale ne kulm (shumica)
2. Fanatike fetare ne kulm (pakisa)
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vrasje ne aerodromin e Frankfurtit

#45

Post by Patush » Sun Mar 06, 2011 7:11 pm

Patush wrote:http://www.forum-islamik.com/forum/show ... rankfurtit

Njerez te tille jane nje semudnje vdekje prurese per shoqnine Shqiptare. Per pa ken to punu per agjensite sekrete serbe kto ska se si me e ba punen e tyre kaq devotshmerishte.

Po kto ftyre qena te ktij forumi pse nuk shkojne ne serbi dhe te vrasin ndonje gjeneral serb se besa e Zotin adhe ato paten vra, dhunu e perdhunu Shqiptare apo nuk ja vlen te flijohesh per te drejtat e Shqiptareve por vetem per ato te maxhypeve te shkretetinave?!
Nejse pytje retorike kjo!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”