"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1007
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#1

Post by Hymniarber » Thu Jun 10, 2010 1:41 pm

Dua ta hap kete teme, sepse kam ve re me shqetesim, qe aktiviteti dhe propaganda qe bejne pasuesit e atyre, qe mbeshteten masakrimin e shqiptareve ne fillim te shek te 20 eshte aktive dhe jo ne renie. Po behen perpjekje te ethshme per te bere konfuze shqiptaret, me terma epirote, feja e te pareve, komb fetar etj si keto. Nepermjet ketyre faqeve te ketij libri(qe mi dergoi Arta, e falenderoj), tregohet se sa perpjekje te ndyra jane bere nga Kisha greke ne Jug te Shqiperise, sidomos ne Permet, per te indoktrinuar shqiptaret me dogma fetare, per shnderrimin e thelbit te tyre etnik, duke masakruar intelektualet qe reaguan ndaj ketyre veprimeve. Ne krye te cerdhes se propagandes fetare antishqiptare, ishte gjyshi i pronarit te forumishqiptar.

Image

Image

Lexojini dhe ju ftoj te diskutoni per kete problem madhor.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

misteralb
Member
Member
Posts: 12
Joined: Sat May 22, 2010 6:15 pm
Gender: Male

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#2

Post by misteralb » Thu Jun 10, 2010 2:49 pm

Po ai eshte Ilirjan Papa, nga dera e Papadhopuli nje dere e shitur koke e kembe tek greket dhe qe forumi financohet prej tyre.

Aurena
Junior Member
Junior Member
Posts: 9
Joined: Fri May 28, 2010 1:07 pm
Gender: Female

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#3

Post by Aurena » Thu Jun 10, 2010 2:53 pm

Une nuk e kuptoj pse frekuentohet ai forum aq shume? Nuk e kuptoni o njerez qe i sherbeni qellimit te tyre?
Largojuni atij forumi derisa ta marrin ne dore te tjere njerez. Prapa tij eshte Kisha greke dhe Greqia.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#4

Post by Arbëri » Thu Jun 10, 2010 2:58 pm

Aurena wrote:Une nuk e kuptoj pse frekuentohet ai forum aq shume? Nuk e kuptoni o njerez qe i sherbeni qellimit te tyre?
Largojuni atij forumi derisa ta marrin ne dore te tjere njerez. Prapa tij eshte Kisha greke dhe Greqia.
Mesazh nga Forumi
Ju jeni përjashtuar nga forumi me këtë arsye:
Nese qendra e kishes greke qenka ky forum, atehere cfare ben ketu ti?

Dita kur mund të hyni përsëri në forum: Asnjëherë
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Ani i Ri
Member
Member
Posts: 15
Joined: Sun May 09, 2010 5:16 am
Gender: Male
Location: Canata e deres
Contact:

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#5

Post by Ani i Ri » Thu Jun 10, 2010 3:04 pm

Me e keqja eshte se ai forum financohet nga parate e anetaresise se shqiptareve qe jane te konvertuar ne greke si ne Shqiperi dhe ne Greqi.

Protoalbanian
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Wed Jan 13, 2010 12:56 pm
Gender: Male

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#6

Post by Protoalbanian » Thu Jun 10, 2010 3:11 pm

Ja se cfare shkruan Albo greku tek nje nga temat.

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=82935

Skenderbeu perfundon ne koshin e forumit!?

--------------------------------------------------------------------------------
Tema juaj u transferua në një forum tjetër
Tungjatjeta ajeti07,

Tema më poshtë që ju keni hapur u transferua në një forum tjetër nga stafi i forumit pasi nuk ishte hapur në vendin e duhur ose ishte në kundërshtim me rregullat e forumit.

----------
Tema: Bollano, Skënderbeu quhej Jorgji
Destinacioni: Koshi i forumit
----------

Faleminderit për keqkuptimin,
Albo

P.S Ky është një mesazh i automatizuar i forumit.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Perse?!

A nuk te duket e drejt te diskutohet kjo tem dhe te mbrohet origjina e heronjve te kombit tend?

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#7

Post by Phoenix » Thu Jun 10, 2010 3:14 pm

misteralb wrote:Po ai eshte Ilirjan Papa...........................................User avatar
Mendi
Regular Member
Regular Member
Posts: 68
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:03 am
Gender: Male

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#8

Post by Mendi » Thu Jun 10, 2010 3:25 pm

Ky Albo ose Ilirjan Panajot Papa nuk ishte keshtu qe ne fillim. Une mbaj mend nje anetar me nick Seminaristi qe e ka kercenuar njehere. Ky "Seminarsti" eshte altoparlant i Kishes greke dhe i tha:
"te njoh rrenje e dhemballe une ty Albo" dhe kjo ndodhi kur Albo nuk ishte shfaqur me kete fytyre qe ka sot.
Ndoshta ai u hoq si patriot derisa te grumbullonte anetaret qe ka sot dhe pastaj shfaqi fytyren e vertete.... une nuk e di.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1007
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#9

Post by Hymniarber » Thu Jun 10, 2010 3:28 pm

Po e zhvendos kete forum ne 'Problematika shqiptare ne media dhe shtyp', sepse diskutimi morri drejtim tjeter dhe nuk mendoj se i perket me historise se Shqiperise.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

User avatar
Shpata
Member
Member
Posts: 20
Joined: Thu Jul 23, 2009 10:56 pm
Gender: Male

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#10

Post by Shpata » Thu Jun 10, 2010 3:38 pm

Une do bej nje propozim qe tu themi miqve dhe shokeve ta abandonojne fare ate forum.
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#11

Post by Arta » Thu Jun 10, 2010 7:16 pm

Une ja kam thene direkt Albos persa i perket qendrimeve te tij nga cdo pikepamje, as e kam problem, atij dhe kujtdo tjeter qe qendron kunder se vertetes! Sa per miqte dhe shoket te ikin nga andej duhet ta bejne vete, nqs ata e shikojne qe ai forum nuk u sherben problematikes sone kombetare!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#12

Post by alfeko sukaraku » Thu Jun 10, 2010 7:54 pm

[quote="Hymniarber"] e. Po behen perpjekje te ethshme per te bere konfuze shqiptaret, me terma epirote, feja e te pareve, komb fetar etj si keto. Nepermjet ketyre faqeve te ketij libri(qe mi dergoi Arta, e falenderoj), tregohet se sa perpjekje te ndyra jane bere nga Kisha greke ne Jug te Shqiperise, sidomos ne Permet, per te indoktrinuar shqiptaret me dogma fetare, per shnderrimin e thelbit te tyre etnik, duke masakruar intelektualet qe reaguan ndaj ketyre veprimeve. Ne krye te cerdhes se propagandes fetare antishqiptare, ishte gjyshi i pronarit te forumishqiptar.

nuk e di a e ka dhen dorheqien ai moderatori i atij forumi qe eshte mike ideesh te perbashketa me Arten edhe me mua ..qe e kemi mbeshtetur ne c do hap edhe me mundesin e pare na ve shkelmin.

Nejse..edhe po te largohem nga ky forum e kam mendjen te qete se te pakten ai miku yne ka gjetur rrugen e vertet te shqiptaris me dy temat fantastike qe ka hapur keto dy dite.

ne teme:
kjo eshte strategjia e qelbur qe kan perdorur e po perdorin fqinjet me ne.Ne radhe te pare ne duhet ta njohim lojen e tyre edhe pastaj te veprojm duke i kundershtuar me zjarre idet edhe veprat qe cojn uje ne mullirin e fqinjve.

urime per temen e goditur edhe shume jetike per ekzistencen tone si shqiptar
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#13

Post by qiellikaltër » Thu Jun 10, 2010 10:44 pm

Dine ta luajne mire propaganden aty, sepse po te jesh vizitor jo i perhershem, te duket sikur lexon gjera qe i perkasin ceshtjes kombetare shqiptare aty. Propaganda antishqiptare eshte e maskuar, ndaj edhe eshte efektive.

Bejme mire te keshillojme te tjeret qe te ruhen nga mendimet e shtruara ne kete forum. Po ndonje teme tjeter, ku duket qarte synimi antishqiptar i drejtuesve te ketij forumi a kemi?
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#14

Post by Arbëri » Fri Jun 11, 2010 9:06 pm

Disa shkrime që i gjeta në faqet tjera për forumin''shqiptar'' ,
Nëse mendoni se dëmton seriozitetin e forumit lirisht mund të fshihen ose ti dërgoni në kosh ..


Një Porosi e Kohës
http://www.gazetakritika.net/Forumi/ind ... itemid=315

Një porosi e kohës
http://my.opera.com/Altruisti/blog/


Nga Gazeta Metropol

http://www.forumilir.com/viewtopic.php? ... 81786d8a52

...
http://iliriatimes.blogspot.com/2007_07_01_archive.html

Facebook
http://www.facebook.com/people/Ilirjan-Papa/613451249
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Fara e grekomaneve eshte shume aktive.

#15

Post by alfeko sukaraku » Fri Jun 11, 2010 9:35 pm

qiellikaltër wrote: Po ndonje teme tjeter, ku duket qarte synimi antishqiptar i drejtuesve te ketij forumi a kemi?
po, historia e shqiperis e shkruajtur nga albo

historia e shqiperis e shkruajtur nga tanhauser
=
historia e shqiperis e shkruajtur nga vllahu sotiraqish polloaqis
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”