"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shteti shqiptar tregon dinjitet

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#16

Post by petritkola » Wed Aug 25, 2010 12:50 am

Meta: Ka ekzistuar gjithnjë minoriteti serb në Shqipëri

Shekulli Online | 16/03/2010

UPDATE - Zëvendëskryeministri dhe njëherësh ministri i Jashtëm Ilir Meta, deklaroi dje se ekzistenca ose jo e minoritetit serb në Shqipëri do të provohet nëpërmjet regjistrimit të popullsisë, ku secili mund të shprehë besimin e tij fetar dhe përkatësinë etnike. Megjithëse pretendimi i shfaqur nga qeveria e Serbisë, gjatë vizitës së ministrit shqiptar në Beograd, për ekzistencën e një minoriteti serb në vendin tonë, është hedhur poshtë nga historianët shqiptarë me argumente historike, se as në të kaluarën nuk ka ekzistuar një pakicë e tillë etnike, kreu i diplomacisë shqiptare artikuloi se në të shkuarën ka ekzistuar ky minoritet.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#17

Post by Zeus10 » Wed Aug 25, 2010 12:53 am

petritkola wrote:Meta: Ka ekzistuar gjithnjë minoriteti serb në Shqipëri

Shekulli Online | 16/03/2010

UPDATE - Zëvendëskryeministri dhe njëherësh ministri i Jashtëm Ilir Meta, deklaroi dje se ekzistenca ose jo e minoritetit serb në Shqipëri do të provohet nëpërmjet regjistrimit të popullsisë, ku secili mund të shprehë besimin e tij fetar dhe përkatësinë etnike. Megjithëse pretendimi i shfaqur nga qeveria e Serbisë, gjatë vizitës së ministrit shqiptar në Beograd, për ekzistencën e një minoriteti serb në vendin tonë, është hedhur poshtë nga historianët shqiptarë me argumente historike, se as në të kaluarën nuk ka ekzistuar një pakicë e tillë etnike, kreu i diplomacisë shqiptare artikuloi se në të shkuarën ka ekzistuar ky minoritet.
Ky nuk perben nje pohim te tij per egzistencen e minotitetit serb, ashtu sic e parashtruat ju. Ai thjeshte ka thene qe egzistenca e minoritetit serb, vlen per tu provuar. Titulli i Shekullit eshte spekulativ, permbajtja e lajmit eshte krejt e ndryshme ne thelb.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#18

Post by petritkola » Wed Aug 25, 2010 12:59 am

Eshte edhe me keq se ka shprehur Shekulli.

Flokverdha ne video a ka qene ne takimin sekret Berisha-Milloshevic per te cilin deri me tani jane vrare Hoxha dhe Kryeziu?

Cila eshte detyra (titulli qe ka) e flokverdhes
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#19

Post by petritkola » Wed Aug 25, 2010 2:26 am

A ka dinjitet dhe siguri shqiptare ne kete video qe une e postova?
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#20

Post by Patush » Wed Aug 25, 2010 2:29 am

Petrit nuk do te lejoj qe ti besh spam te gjitha tamat, aq me teper qe nuk do ti mbylli ato por do me detyrosh te te jap pak pushim sepse dukesh se ke marr flake!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#21

Post by Arta » Wed Aug 25, 2010 2:31 am

Zues: Lerini partite te ndajne torten e pushtetit, koha e biografive ka vdekur. Vetem fakti qe flasim per ate kohe, e ndyn kete forum.Tema e humbi fillin e saj, prandaj jam i detyruar ta mbyll.
Nuk jam kundra kesaj, jam kundra qe pikerisht percarjet dhe biografite jane bere edhe si "sitcker" per njeren parti dhe jo per tjetren kur jane te dyja njesoj, keshtu qe them nuk filloi ketu problemi i forumit, e ka zanafillen diku tjeter! (mu duk e vlefshme pergjigja e kesaj replike, ndryshe se beja, e mbyll debatin me kaq).
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#22

Post by petritkola » Wed Aug 25, 2010 2:32 am

Patush wrote:Petrit nuk do te lejoj qe ti besh spam te gjitha tamat, aq me teper qe nuk do ti mbylli ato por do me detyrosh te te jap pak pushim sepse dukesh se ke marr flake!
Jepi vella si te te vije per mbare, une nuk ndryshoje.

Vasalitetin edhe me keq tradhetine nuk munde ta pranojme per dinjitet.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#23

Post by petritkola » Wed Aug 25, 2010 2:34 am

Jo nuk kemi per ti leme reaht as partie e shitura dhe as personat e shitur, llogari do te japin dhe shume shpejt,
Po vjen...
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#24

Post by petritkola » Wed Aug 25, 2010 2:38 am

Zeus,

Ne temen qe mbyllet juve u shprehet se jeni angazhaur ta zhbeni kulturen shqiptare.

Sikur nuk shkon kjo ne kete forum.

"Egzistencen e shqiptareve e rrezikon vetem percarja dhe antagonizmi, nje gje qe fatkeqesisht ti po perpiqesh ta besh. Ne kemi zgjedhur te revokojme kulturen dhe historine tone, per te cilat ti deri tani nuk ke thene asnje fjale.
Tema mbyllet."
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#25

Post by Zeus10 » Wed Aug 25, 2010 11:43 am

petritkola wrote:Zeus,

Ne temen qe mbyllet juve u shprehet se jeni angazhaur ta zhbeni kulturen shqiptare.

Sikur nuk shkon kjo ne kete forum.

"Egzistencen e shqiptareve e rrezikon vetem percarja dhe antagonizmi, nje gje qe fatkeqesisht ti po perpiqesh ta besh. Ne kemi zgjedhur te revokojme kulturen dhe historine tone, per te cilat ti deri tani nuk ke thene asnje fjale.
Tema mbyllet."
Po zoteri, historia ka nevoje te rishkruhet, pra ka nevoje per nje revokim, per nje rithirje per ta zhveshur ate nga falsifikimet dhe manipulimet. Kur te mbaroj ky proces, do te filloj procesi evokuimit, i ringjalljes te asaj qe eshte e vertete per kulturen shpirterore dhe historike.
Ne nuk mund te fillojme evokuimin, pa kaluar me pare ne procesin e revokimit, duke revizionuar totalisht genjeshtrat per greko-romake, e per kulture inferiore pa tradite shkrimi te shqiptareve. Po ne do ta revokojme historine e falsifikuar te shqiptareve dhe do te evokojme me pas te verteten.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#26

Post by petritkola » Wed Aug 25, 2010 7:51 pm

Mund te jepni nje shembull konkret se si keni vepruar deri me tani.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#27

Post by Zeus10 » Wed Aug 25, 2010 9:46 pm

petritkola wrote:Mund te jepni nje shembull konkret se si keni vepruar deri me tani.
Gjithe forumi eshte nje shembull, se si ta shikojme historine ne menyre analitike, duke lene menjane skolasticizmin. Psh ne kete forum gjeresisht perkrahet ideja, qe paraardhesit tane nuk kane qene nje grupim etnik inferior, qe vetem vuante influencen e bumit kuturor greko-romak, por perfaqsonte kulturen me te shkelqyer ne ato ane te dheut, kurse greko-romaket jane me shume nje sajim, qe per menyren si na jane paraqitur, nuk perkojne me realitetin e atehershem.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#28

Post by petritkola » Thu Aug 26, 2010 9:32 pm

Shume drejt,

E kush do ta shkruaj historine ashtu sic eshte Nano qe e tha hapur se do ta beje historine sikur ka kerkuar greku apo Pollo, Berisha qe e futin Vloren ne tekstin e Historise nen Greqi?

PD + PS = PPSH + UDB + KGB + EYP + Sigurimi.

Juve si specialista dhe te apasionuar thuajeni dhe shkruajeni sic eshte historine dhe ne pjesa tjeter do ta bejme (pasqyrojm) zyrtare ne tekste historie te shkolllave dhe kudo.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#29

Post by Zeus10 » Thu Aug 26, 2010 9:40 pm

petritkola wrote:Shume drejt,

E kush do ta shkruaj historine ashtu sic eshte Nano qe e tha hapur se do ta beje historine sikur ka kerkuar greku apo Pollo, Berisha qe e futin Vloren ne tekstin e Historise nen Greqi?

PD + PS = PPSH + UDB + KGB + EYP + Sigurimi.

Juve si specialista dhe te apasionuar thuajeni dhe shkruajeni sic eshte historine dhe ne pjesa tjeter do ta bejme (pasqyrojm) zyrtare ne tekste historie te shkolllave dhe kudo.
Dua te te them, qe historia e Shqiperise, nuk fillon as me Nanon as me Berishen dhe me asnje parti politike, ajo fillon nga kohera qe s'mbahen mend dhe njerezit atehere nuk luftonin per partite. Ne kerkojme te zbardhim ate pjese te historise, sepse ne kete menyre ju mesojme brezave te rinj, qe partite dhe ideologjite shkojne e vijne, por Shqiperia do te roje dhe duhet te behet e forte si dikur, por per kete duhet qe te merremi sa me pak me lufte politike.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Shteti shqiptar tregon dinjitet

#30

Post by petritkola » Thu Aug 26, 2010 9:46 pm

Jam dakort qe Nano dhe Berisha jane antihistoria shqiptare dhe historia fillon ku juve theksoni.

Une them se nga ana ekzekutive, organizative do tu behet e njohur me force shqiptareve dhe botes dhe to te jete politike e hapur zyrtare historia e vertet e shqiptareve.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”