Page 1 of 1

Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Posted: Thu Feb 24, 2011 10:38 pm
by Arbëri
Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Thu Feb 24, 2011 11:00 pm
by Arbëri

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Thu Feb 24, 2011 11:21 pm
by Adriana
Arbëri wrote:Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.


:cry: Cpo behet keshtu?!
Kaq e kaq vite po prisnim te bashkoheshim, ndersa tani po nderrojme kombesine?!

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Thu Feb 24, 2011 11:34 pm
by Arbëri
Adriana wrote:
Arbëri wrote:Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.


:cry: Cpo behet keshtu?!
Kaq e kaq vite po prisnim te bashkoheshim, ndersa tani po nderrojme kombesine?!
Bashkimi eshte obligim per gjdo Shqiptar jo vetem vullnet .. ata qe pengojne bashkimin e Shqiperise natyrale jane te shitur qe po i numrojne ditet e fundit , ndaj skane te ndalur keta maskarenj , u ka ardh fundi dhe ata e dijne me mire kete .
Shqiperia natyrale e largon mallkimin tone qe ja beme vetes, dhe kjo do ribehet se shpejti .

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Thu Feb 24, 2011 11:35 pm
by Zeus10
Nuk mendoj, se numri i atyre ne Veri qe konvertohen ne serbe do te jete i konsiderueshem, problemi i vertete eshte per "greket" ne Jug, qe kane provuar qe dine ta luajne mire 'politiken e karrotes'.

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Fri Feb 25, 2011 3:15 am
by Patush
Adriana wrote:
Arbëri wrote:Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.


:cry: Cpo behet keshtu?!
Kaq e kaq vite po prisnim te bashkoheshim, ndersa tani po nderrojme kombesine?!

Ne veri ka kombesi malazeze dhe ne jug ka kombesi "Greke", lajme te tilla te cilat vlojne ne burimet mediake untishqiptare jane thjeshte per te thyer moralin e Shqiptareve dhe asgje tjeter. Me kujtohet koha kur mbaroj autostrada qe bashkoi Prishtinen me Tiranen dhe nje Serb nacionalist shkrovi nje artikull me titullin " Me ne fund dolem ne det". Qellimi i atij artikull ishte te kthente nje hap kaq te madh pro Shqiptar ne te kunderten dhe te vriste moralin Shqiptar. Ne gjdo forum qe u hapej tama per kete artikull dilnin 'patriotat' dhe na kujtonin se Sala eshte agjent Serbe sepse per ato kjo autostrade vetem Serbeve ju sherben! Une jam shkodran dhe e di qe ne Shkoder ka malazes, magjype, fale Komunizmit keto pakica u bane Shqiptare. Personalishte une mendoj se nderrimi i kombesise per keto individe dhe ato gjakprishurit eshte nje gje e mire, sepse me sa di une kur nuk ke kombesine Shqiptare nuk mund te zgjellesh dhe te fitosh vende ne sherbim publik te puneve shteterore.

Pra kemi nje sulm qe i behet Shqiptarizmit, ne veri Shkodra burimi i nacionalizmit dhe kultures veriore, "djep i kultures" kurse ne Korce kemi binjaken e Shkodres me nje history te sterlashte, burim i atdhetarizmit dhe mendjeve me te ndritura Shqiptare.
Po qfare i duhen kujte nenshtetesia Malazeze apo Serbe Shqiptareve tani kur Shqiperia e mori te drejten e lejimit ne Evrope pa pengesa, vazhdon te kete nje rritje ekonomie, arsimi dhe te nivelit te jeteses?
Le ta nderrojne kombesine ne ate Greke sidomos Camet sepse ligjerishte ato ashtu ishin, keshtu qe ti fitojne te drejtat e qytetareve Grek ashtu siq i kishin bashke me banesat qe ju moren pa te drejte!
Por Greku nuk eshte kaq i marre qi ti japi nenshtetesine cilit do qe e kerkon ato thjeshte duan te vrasin moralin Shiptar. Nuk e kan me patriotin e tyre te shquar enver hoxhen qe ti mbaje Shqiptaret te izoluar dhe ne erresire.

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Fri Feb 25, 2011 12:54 pm
by erix77
Per mendimin tim keta 2-3 mije njerez qe duan kombesi joshqiptare po na bejne nje nder goxha te madh sepse ne radhe te pare zgjojne ndergjegjen shqiptare tek pjesa me e madhe e popullsise dhe ne radhe te dyte e pastrojne kombin nga gjakshprishurit.
Shqiptar nuk te ben njeri me zor nqs ndjehesh shqiptar dhe ke gjak shqiptari je i mirepritur kudo ne viset tona,nqs ke turp per prejardhjen tende rruga e mbare Shqiperia nuk ka nevoje per njerez pa shtylle kurrizore,apo sic i thone shqip mish me dy sy.

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Fri Feb 25, 2011 3:28 pm
by CERMENIKASI
Oh sa mir asht me qene SHQIPTAR!!!!

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

Posted: Fri Feb 25, 2011 7:28 pm
by Adriana