"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakrohen 5 Maqedonas.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Masakrohen 5 Maqedonas.

#1

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue May 01, 2012 3:49 pm

Policia maqedonase ka kap ata qi jan pergjegjs per masakren e 5 qytetarvet maqedonas, jan tan fanatik islamik (me shumic shqiptare). Tash jam kurioz me pa Aleancen si do ta mroj ket gjest shamtut te barbaris dhe prapametjes shqiptare!! (m'vjen keq po duhet than)

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Aleanca Kuqezi

#2

Post by Mallakastrioti » Tue May 01, 2012 4:01 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:ket gjest shamtut te barbaris dhe prapametjes shqiptare!! (m'vjen keq po duhet than)
Bota e civilizuar, i dashur Gardhi, gjykon nje njeri apo nje grup njerezish ne baze te ligjit "parashikohet i pafajshem deri ne prove te kundert qe te gjenden provat bindese per fajesi" dhe jo mbi baza merr apo arresto 50-100 apo 1000 njerez se njeri mos njeri do dali i fajshem. Ndoshta do ishte mire ti leme kohe kohes dhe jo te merremi me lajme sensacionale gazetareske apo te nje se keshtuquajture ministre qe arreston njerez kot se koti, pasi kerkon fajtor dhe keta domosdosjhmerisht duhet te jene shqiptar dhe domosdoshmerisht ti perkasin nje feje te ndryshme prej sllavo-maqedonasve.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Aleanca Kuqezi

#3

Post by Zeus10 » Tue May 01, 2012 4:06 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:Policia maqedonase ka kap ata qi jan pergjegjs per masakren e 5 qytetarvet maqedonas, jan tan fanatik islamik (me shumic shqiptare). Tash jam kurioz me pa Aleancen si do ta mroj ket gjest shamtut te barbaris dhe prapametjes shqiptare!! (m'vjen keq po duhet than)
Shume po nxitohesh o Gardh, te dalesh ne konkluzione, vetem duke u bazuar ne njoftimet e nje ministreje, te nje shteti sllavo-ortodoks, te provuar e sterprovuar per urrejtjen patologjike ndaj shqiptareve dhe te afte per skenaret me ogurzinj.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Aleanca Kuqezi

#4

Post by Rina » Tue May 01, 2012 4:17 pm

Tash jam kurioz me pa Aleancen si do ta mroj ket gjest shamtut te barbaris dhe prapametjes shqiptare!! (m'vjen keq po duhet than)
Po ai polici maqedon qe vrau tre te rinj shqiptare per nje vend parkingu cka qenka ai?!! Apo ata qe i rrahen femijt ne autobus edhe njeri vdiq nga rrahja deri ne alivanosje nga cilet barabare u be?!! a??

Ec bre pashe zotin mos perhap propagande ketu sllavo maqedone se vet i kane vra edhe te vetet ! Ku paskan qene ata terrorista qe si paskan gjetur deri sot?? 100 % e bindun jam qe vet i kane vra, tash lozin me fatin e shqiptareve!

P.S. nuk eshte hera e pare qe sllavet vrasin te vetet e mundohen te ndyejne shqiptaret. Ka ndodh edhe ne Kosove gjate regjimit te Milloshevicit! Informohu per njefare rasti Martinovic!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Aleanca Kuqezi

#5

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue May 01, 2012 4:43 pm

Rina wrote:
Po ai polici maqedon qe vrau tre te rinj shqiptare per nje vend parkingu cka qenka ai?!! Apo ata qe i rrahen femijt ne autobus edhe njeri vdiq nga rrahja deri ne alivanosje nga cilet barabare u be?!! a??

Ec bre pashe zotin mos perhap propagande ketu sllavo maqedone se vet i kane vra edhe te vetet ! Ku paskan qene ata terrorista qe si paskan gjetur deri sot?? 100 % e bindun jam qe vet i kane vra, tash lozin me fatin e shqiptareve!

P.S. nuk eshte hera e pare qe sllavet vrasin te vetet e mundohen te ndyejne shqiptaret. Ka ndodh edhe ne Kosove gjate regjimit te Milloshevicit! Informohu per njefare rasti Martinovic!
Me vjen keq qi flet ne ket mnyre. Si e justifikon ti vrasjen me vrasje te tjera? Ky asht barbarizem!!! çfare lidhje kan peshkataret me fmijt e goditun me gur a me vrasjet e policit? Masandej per çfare "propagande sllavo'maqedonase" je tuj fol, te dyshuarit jan tan shqiptare radikal islamik, ket e ka than policia!! Deri sa nuk ka prova qi ky asht komplot nuk ka kuptim per me fol per komplot!! E kena ves shum te keq qi kurre nuk pranojm kur kemi faji a kur bajm nji gja t'gabume, dhe tash dona me gjejt dredhina per me shmang pergjegjsin. Nuk kena per me msu kurr kshu!! Tash situata do acarohet tejmas!! Na rroft dashnia e marre qi kena per Islamutin (me fal per shprehjen).

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Aleanca Kuqezi

#6

Post by Rina » Tue May 01, 2012 4:48 pm

Jo shqiptaret duhet ti perkedhelin! Ata me gure e shqiptaret me buke. Jo mor kjo as nuk eshte njerezore, edhe pse mesa pe shoh disa e deshirojne kete.

Megjithekete, une as qe besoj qe i kane vrare shqiptaret ata, megjithe ato turmat per lincim qe i benin keto ndyresirat sllavo-bullgare e ua sulmonin shqiptareve shpijat e ua demtonin pronen private. Eshte turp shqiptaret ti barazosh me ta, me keto egersirat sllave! Keto turmat sllave qe donin ti sulmonin te gjithe shqiptaret te ngjanin ne ato turmat barbare te Ku Klux Klanit. Dmth i vuri shteti maqedon shqiptaret para aktit te kryer dhe turmat e moren ne dore situaten, i bene shqiptaret pa kurfare hetimi fajtor, e tash i shpallin edhe terrorista, keto funderrinat sllave me gjak mongol!!

Atyre qe u pelqejne sllavet, ju deshiroj jetese me ta! (por po me duket disa e marrin si urim kete)
Last edited by Rina on Tue May 01, 2012 5:02 pm, edited 4 times in total.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Aleanca Kuqezi

#7

Post by Mallakastrioti » Tue May 01, 2012 4:51 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:
Rina wrote:
Masandej per çfare "propagande sllavo'maqedonase" je tuj fol, te dyshuarit jan tan shqiptare radikal islamik, ket e ka than policia!! Deri sa nuk ka prova qi ky asht komplot nuk ka kuptim per me fol per komplot!! E kena ves shum te keq qi kurre nuk pranojm kur kemi faji a kur bajm nji gja t'gabume, dhe tash dona me gjejt dredhina per me shmang pergjegjsin. Nuk kena per me msu kurr kshu!! Tash situata do acarohet tejmas!! Na rroft dashnia e marre qi kena per Islamutin (me fal per shprehjen).

Ne çfare provash, faktesh apo ku bazohen ? Ne videon qe paraqet policia duken forcat speciale qe hyjne neper banesa dhe gjejne shume arme sigurisht...telefona celulare dhe disa kompjutera te epokes kur kompjuteri shkonte me manovele. Keta qenkan terroriste te armatosur deri ne dhemb?
Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

mASAKROHEN1

#8

Post by bardus » Tue May 01, 2012 5:33 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:Policia maqedonase ka kap ata qi jan pergjegjs per masakren e 5 qytetarvet maqedonas, jan tan fanatik islamik (me shumic shqiptare). Tash jam kurioz me pa Aleancen si do ta mroj ket gjest shamtut te barbaris dhe prapametjes shqiptare!! (m'vjen keq po duhet than)
Gardh , nuk besoj se kjo eshte aresyeja.Shqiptaret e maqedonise sot jane perballe nje presioni nga te gjitha anet.Po ju kujtoj tekstet e shkolles,enciklopedine e maqedonise, vrasjet ,rrahjet nga turma maqedonesh te organizuar qe sulmojne shqiptaret dhe e gjithe kjo me politikane shqiptare bashkeqeverises qe bejne rolin e spektatorit.
Te gjitha keto kane per qellim nje mesazh " asimilohu ose largohu" dhe eshte me i theksuar ne ato fshatra apo qytete me popullate te perzjere nga ku shqiptaret skane cbejne tjeter vecse te braktisin shtepite e tyre .
Ja nje shembull klasik :
____________________
Ohri po zbrazet nga shqiptarët

Në 100 vitet e kaluara, shqiptarët përbënin rreth 80 për qind të banorëve të Ohrit, kurse sot mezi se janë 6 për qind. Askush nuk u ka dalë zot ndër vite. Janë shpërndarë gjithandej, shpërngulur dhe heshtur, aq sa që shqiptarët nga viset tjera habitur pyesin: "Paska shqiptarë në Ohër?"

Patriot LUMANI/KOHA


Strugë, 10 shkurt - Dikur Ohri ishte qytet i rëndësishëm për shqiptarët, si për nga prezenca ashtu edhe për ndikimin e madh të banorëve të tij për kauzën shqiptare. Madje në momente të caktuara të Rilindjes kombëtare në shekullin XIX, Ohri nga patriotët shqiptar propagandohej edhe si kryeqytet i Shqipërisë së pavarur nga perandoria osmane. Por sot pas njëqind vitesh gjërat kanë ndryshuar shumë. Tashmë edhe prezenca shqiptare këtu është simbolike dhe e papërfillshme dhe padyshim shpërnguljet në drejtim të Turqisë dhe migrimet më të vonshme drejt Evropës dhe Amerikës kanë bërë të vetën në boshatisjen e këtij qyteti. Qyteti i cili në mesjetë qeverisej nga familja fisnike shqiptare Gropa, qyteti nga ku kanë dalë luftëtarët e mëdhenj të pavarësisë shqiptare si Dervish Hima, Hamdi bej Ohri dhe figura të tjera, sipas regjistrimit të fundit të vitit 2002 numëron rreth 3600 banorë shqiptarë ose rreth 6% të numrit të përgjithshëm të banorëve të Komunës së Ohrit.

Nën "hijen" e Strugës

Sot qytetarët shqiptar të Ohrit në masë të madhe ndjehen nën hijen e atyre të Strugës, sepse gjithçka i lidh me Strugën, duke filluar nga biznesi, shkollimi apo edhe punësimi në disa raste. Kjo situatë ka ndikuar që disa edhe të shpërngulen në drejtim të Strugës, tendencë e cila duhet thënë se akoma është në suazat e minimales. Pothuajse nga gjithë qytetarët shqiptar me të cilët kontaktuam, morëm shqetësimin se shqiptarët po braktisin Ohrin si rezultat i paperespektivës dhe mospasjes së vendeve të punës, respektivisht diskriminimit në këtë aspekt.

Ndërkohë, për të përforcuar këtë deklarim, banorët shqiptar sjellin shembullin me nxënësit në shkollën e vetme fillore ku mësohet në gjuhën shqipe "Vëllazërim Bashkimi", ku numri i nxënësve shqiptar është reduktuar në masë të madhe. Para disa viteve funksiononin katër klasë të para me nga tridhjetë nxënës, ndërsa sot zhvillojnë mësimin vetëm dy klasë me nga pesëmbëdhjetë nxënës, pohojnë me shqetësim banorët shqiptarë të Ohrit. Nedim Pollozhani, aktivist politik nga Ohri, thekson se pavarësisht ecurisë pozitive që është bërë në disa drejtime viteve të fundit, shqiptarëve të Ohrit iu mbetet të vazhdojnë me përpjekjet për përmirësimin e gjendjes se tyre. "Padyshim se për ndryshimin dhe përmirësimin e situatës së shqiptarëve këtu në Ohër, rol të rëndësishëm luajnë dhe subjektet politike shqiptare. Këtu para së gjithash është e nevojshme që subjektet politike të kenë më shumë mirëkuptim për kërkesat e qytetarëve të Ohrit të cilat nuk janë të parealizueshme. Kjo sipas mendimit tim më së miri do të arrihej duke bërë përfshirjen dhe avancimin e kuadrove nga qyteti jonë në pushtetin qendror, si mekanizëm i drejtpërdrejtë në funksion të zgjidhjes së problemeve të qytetarëve të kësaj ane. Mendoj se Ohri ka edhe potencial kadrovik edhe vullnet, por edhe nevojë, që të përfshihet më seriozisht në të gjitha nivelet e pushtetit", thotë aktivisti Nedim Pollozhani.

Degdisje me bekimin e politikanëve shqiptar

Ndërkohë Bekim Qoku, gjithashtu banor dhe aktivist i njohur nga Ohri, thotë se vetëm politikanët shqiptarë në pushtet nuk qahen për gjendjen e përgjithshme të shqiptarëve në Maqedoni, por për popullin kjo është e dukshme. "Nëse duam të përmendim vetëm një fakt për gjendjen e mjerueshme të shqiptarëve në Ohër, por që në të vërtetë implikon të tërë mjerimin-e që në realisht është edhe synimi final i atyre që s'na duan të mirën, ky është braktisja e vendit, emigrimi, largimi si fjalë eufemike për përzënien, dëbimin apo degdisjen e shqiptarëve nga këto troje", thotë ai. Ndërkaq tani jo si më parë, thekson Qoku, por me "bekimin" e politikanëve shqiptarë legjitim të një shoqërie, kushtimisht të themi demokratike.

"Në 100 vjetët e shkuara në Ohër jetonin rreth 80% shqiptarë, ndërsa tani, kur takon ndonjë bashkëkombës nga diku tjetër, të pyet: 'paska shqiptarë në Ohër?'", thekson Qoku. Një fenomen që përmend Qoku, është edhe ai që partitë shqiptare gradualisht po humbasin votuesit në Ohër, të cilët më shumë po votojnë partitë maqedonase, sepse aty shohin oportunitet më të madh. "Shqiptarët këtu kam përshtypjen se janë si ai zogu i vogël që sapo ka dalë nga veza e që pret zogun mëmë t'i sjellë për të ngrënë. Na ka mbetur të shpresojmë se mrekullitë vërtetë ekzistojnë", thotë Qoku. Ndërkohë, këshilltari i vetëm shqiptar në Këshillin Komunal të Ohrit, Kujtim Hyseni, thotë se pavarësisht problemeve me kryetarin e Komunës së Ohrit Aleksandër Petreski, gradualisht gjendja e shqiptarëve po ndryshon pozitivisht në aspektin e investimeve dhe përfaqësimin e tyre në organet e pushtetit vendor. Sipas Hysenit, vetëm në qeverisjen lokale të Petreskit janë bërë një sërë investimesh në lagjet shqiptare, që për dekada të tëra ishin në pritje dhe harresë. Edhe për këshilltarin Hyseni, problematike është çështja e punësimit sidomos nëpër institucionet e nivelit qendror. "Është e pakuptueshme që në Ohër të punësohen kuadro nga Struga, Dibra apo vende të tjera dhe qytetarët shqiptarë të Ohrit të mbesin pa punë. Kjo praktikë duhet të ndalet në të mirë të avancimit të banorëve shqiptar të këtushëm. Ndërsa sa i përket punësimit në organet e pushtetit lokal, mund të them se janë bërë përpjekje dhe gradualisht numri i shqiptarëve është në rritje progresive, falë edhe kujdesit që po tregon në këtë drejtim Kryetari i komunës së Ohrit", thekson këshilltari i vetëm shqiptar në Këshillin e Ohrit, Kujtim Hyseni.


http://www.koha.mk/aktuale/11515.html

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Aleanca Kuqezi

#9

Post by erix77 » Tue May 01, 2012 11:09 pm

Ti Gardhi Ondrrove qenka me gjith mend neper Ondrra.
Po pse ti ke inate personale me islamin dhe gjete sebep tju hakerrehesh Shqiptareve te Maqedonise duke i bere reklame ministres serbe.Pra per inat te vjerres vajti fjeti me mullixhine!
Po me Aleancen cfare pate apo ndoshta te ka mbetur hatri sepse ste kane pranuar si antar?
Kur ti nuk di asgje si pse jane arrestuar ata njerez mos u bej tellall i jankullovkes vraseses te Shqiptareve.

Shpresoj qe te mos jesh nga ata qe mendojne keshtu:
2- Shqiptarët janë nje bashkesi myslimane pa identitet racor dhe avangardi i muslymanizmit ne Europë
3- Shqiptarët janë shpirterisht te lidhur me terrorismin per arsye te pikes 2.
4- shqiptarët nuk respektojnë ligjet, nuk njohin civilizimin dhe per me teper ne kete kuader nuk respektojne të drejtat e njeriut.
5- Shqiptaret jane te sjelle me qellim prej turkut në Ballkan per te infektuar Europen me fene aziatike dhe terrorizem, ne "mbreterine e krishterimit", pra Europen.
Mblidhe mendjen or ti shok se ketu ja ke futur shume kot.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Aleanca Kuqezi

#10

Post by Patush » Wed May 02, 2012 2:02 am

Gardhi i Ondrrave wrote:Policia maqedonase ka kap ata qi jan pergjegjs per masakren e 5 qytetarvet maqedonas, jan tan fanatik islamik (me shumic shqiptare). Tash jam kurioz me pa Aleancen si do ta mroj ket gjest shamtut te barbaris dhe prapametjes shqiptare!! (m'vjen keq po duhet than)

Radilkalet fanatik Islamike ne kete rast jane 60-vjeçarja Feride Bilalli dhe Qani Haziri 64 vjet!

Mos bini pre e sajimeve sllave, fanatizmi islamik kundra sllaveve as qe nuk me ban pershtypje, ne fakt jam pro e perdorimit te fese per qeshtjen Shqiptare! Ajo qe me trishton ashte kur kemi raste shume te rralla ku ky fanatizem perdoher kundra vendeve perendimore te cilet liruan Shqiperne, Kosoven dhe vazhdojne te na mbajne afer!


Shqiptaret e Maqedonise kan tregu nje gjakeftoftesi dhe durim shume te madh me kto bushtra sllave!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Aleanca Kuqezi

#11

Post by Rina » Wed May 02, 2012 6:55 am

Nuk ka fanatizem fetar tek shqiptaret. Ka individe qe bien pre e ideologjive fetare, sic e kemi ketu rastin konkret ky Gordhi, qe ka ra pre e ideologjise se krishtene dhe tani eshte ne gjendje te beje cdo gje per vllezerit ne fe, qofshin ata edhe sllave. Shtetet sllave jane te tana te ndertuara mbi ideologji terroriste, e paskan ftyre ata te flasin per radikalzmin e dikujt. Ne trojet shqiptare cdo levizje qe bahet eshte thjesht etnike dhe nacionaliste se perndryshe qe ne start do te ishin te deshtuara.

Ne pergjithesi ndaj Enverit dhe komunizmit kam antipatine me te madhe, ama ne aspektin e ideologjive fetare, bravo i qofte. Ne ate kohe ska guxuar askujt me ju ndi zani, as per krishterimin perendimor e as per lindjen, e tashti secilit ju ka hap goja, duke e shprehur njefare heroizmi fetar per dofare kulturash fetare. Ku na ishin mor keta heronjite na ate kohe, qe e shkaterruan cdo gje me spiunimet tek Enveri. Kur vjen puna te ideologjite fetare, na duhet edhe nje here nje Enver, fatkeqesisht.

Cka flasin keta e kane te rreme dhe shtiren ose e kane dike mbrapa, se perndryshe te kishin qene aq ngulmues ne keto fare kulturat fetare, nuk kishin jetuar gati per 50 vjet ateiste dhe per ate periudhe nuk kemi pare as kundershtine ma te vogel ndaj menyres sesi ai sistem i trajtonte fete apo keto kulturat fetare. -dona-

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Aleanca Kuqezi

#12

Post by Gardhi i Ondrrave » Wed May 02, 2012 10:20 am

erix77 wrote:Ti Gardhi Ondrrove qenka me gjith mend neper Ondrra.
Po pse ti ke inate personale me islamin dhe gjete sebep tju hakerrehesh Shqiptareve te Maqedonise duke i bere reklame ministres serbe.Pra per inat te vjerres vajti fjeti me mullixhine!
Po me Aleancen cfare pate apo ndoshta te ka mbetur hatri sepse ste kane pranuar si antar?
Kur ti nuk di asgje si pse jane arrestuar ata njerez mos u bej tellall i jankullovkes vraseses te Shqiptareve.

Shpresoj qe te mos jesh nga ata qe mendojne keshtu:
2- Shqiptarët janë nje bashkesi myslimane pa identitet racor dhe avangardi i muslymanizmit ne Europë
3- Shqiptarët janë shpirterisht te lidhur me terrorismin per arsye te pikes 2.
4- shqiptarët nuk respektojnë ligjet, nuk njohin civilizimin dhe per me teper ne kete kuader nuk respektojne të drejtat e njeriut.
5- Shqiptaret jane te sjelle me qellim prej turkut në Ballkan per te infektuar Europen me fene aziatike dhe terrorizem, ne "mbreterine e krishterimit", pra Europen.
Mblidhe mendjen or ti shok se ketu ja ke futur shume kot.
Erix TI je tuj fol kot!!! Un nuk kam inate me asnji, jam thjesht i merakosun per te ardhmen e shqiptarvet ne Maqedoni dhe ne Kosove. Un e konsideroj Islamin ner shqiptare degjenerim i nji populli me identitet komtare te smur!! Ky asht fakt!! Mos thuj qi nuk ka radikal islamik ner shqiptare se bie nesh me realitetin. Po ai djaloshi kokrisun qi vrau ushtare Amerikane ne Koln te Gjermanise tuj bartit "Allahu Ekber" çfare asht?? Po shqiptaret qi kapen ne celula teroriste te Jihadit nga Interpoli çfare jan? Propagande e "perendimit anmik" qi urrejn shqiptart? Behuna serioz i here e mire..Mase asht e vartet qi shqiptart nuk jan radikal fetare midis tyne, por kjo situat nryshon kur shqiptart vin ne kontakt me popuj te tjere..ata e perdorin Islamin radikal si nji arme ideologjike dhe identitare bashkimi kur vjen koha per me luftu anmikt dhe fqinjt, qi ne mnyre fare idiote ata e identifikojn me "krishterimin europjan". Ksaj i thon me tret fmijn ne rrug bashk me ujn e pist!! Pra problemi fetare ne Shqipni nuk eksiston mrenda zones shqipfolse, ekziston ne marrdhanje me tjetrin. Bashkimi asht gja e mire, por jo ne "emnin e Allahut", nryshe ne jemi tamam çfare thote propaganda serbe! Aleanca duhet me marr nji posicion te rrepte kunder vrasjevet me sfond fetar, si maqedonase , ashtu dhe shqiptare!!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Aleanca Kuqezi

#13

Post by Rina » Wed May 02, 2012 10:51 am

.Mase asht e vartet qi shqiptart nuk jan radikal fetare midis tyne, por kjo situat nryshon kur shqiptart vin ne kontakt me popuj te tjere..ata e perdorin Islamin radikal si nji arme ideologjike dhe identitare bashkimi kur vjen koha per me luftu anmikt dhe fqinjt, qi ne mnyre fare idiote ata e identifikojn me "krishterimin europjan"
Ti koke ma i zi se Cubrillovici! -waiting- weh ca koke ti, ty edhe Milloshevici ta kish pase lakmi -haha-

Po ata katoliket qe luftuan ne luften e Kosoves kunder shkjeve rreth ciles fe radikale u mblodhen. Madje ka pasur edhe nje masaker te thelle te katolikeve, gati 500 shqiptare te vrare nga serbet. Lexo masakren e Mejes. Ka plot krime qe kryhen nga radikalet fetare te te gjitha feve, por nuk mund te vish me akuza kolektive. Hyn ne internet dhe ben kerkim per krime nga radikatet fetare te krishtere dhe gjen plot.

Kjo tendenca jote per te ndyer shqiptaret eshte nje strategji e mocme serbe, se gjoja shqiptaret po luftojkan me emrin e fese ne goje kunder te krishtereve, por ka deshtuar edhe tek bota e civilizuar. Ashtu do te deshtoni edhe ju tjeret. Shqiptaret sigurisht qe do te bashkohen mes vete e jo me fqinjet apo ndyresirat sllave.

Mos u shqeteso ti per Kosoven dhe Maqedonine, se e kane boten mbrapa qe i bombarodi pikerisht keta fqinjet ne emrin e tyre! Shqetesohu me shume per veten se kur te bashkohen shqiptaret do te vdesin soji e sorrollopi proserb se me shume jeni ju qe ia keni frike bashkimit te shqiptareve! Ciao!

P.S. Shqiptare perdite ballafaqohen me rrezikun per jeten dhe te eliminohen nga sllavet ky vjen na i ben shqiptaret agresore.

P.S. edhe harro qe sllavet do te jetojne pergjithmone ne keto troje, e ishalla po ju lene ment per ta! Te Kosova e keni ju dhimten e madhe, se e ka ba gjithmone shqiperine edhe do ta beje. Ja kini friken si djallit!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Aleanca Kuqezi

#14

Post by Gardhi i Ondrrave » Wed May 02, 2012 12:28 pm

Rina wrote: Ti koke ma i zi se Cubrillovici! -waiting- weh ca koke ti, ty edhe Milloshevici ta kish pase lakmi -haha-

Po ata katoliket qe luftuan ne luften e Kosoves kunder shkjeve rreth ciles fe radikale u mblodhen. Madje ka pasur edhe nje masaker te thelle te katolikeve, gati 500 shqiptare te vrare nga serbet. Lexo masakren e Mejes. Ka plot krime qe kryhen nga radikalet fetare te te gjitha feve, por nuk mund te vish me akuza kolektive. Hyn ne internet dhe ben kerkim per krime nga radikatet fetare te krishtere dhe gjen plot.

Kjo tendenca jote per te ndyer shqiptaret eshte nje strategji e mocme serbe, se gjoja shqiptaret po luftojkan me emrin e fese ne goje kunder te krishtereve, por ka deshtuar edhe tek bota e civilizuar. Ashtu do te deshtoni edhe ju tjeret. Shqiptaret sigurisht qe do te bashkohen mes vete e jo me fqinjet apo ndyresirat sllave.

Mos u shqeteso ti per Kosoven dhe Maqedonine, se e kane boten mbrapa qe i bombarodi pikerisht keta fqinjet ne emrin e tyre! Shqetesohu me shume per veten se kur te bashkohen shqiptaret do te vdesin soji e sorrollopi proserb se me shume jeni ju qe ia keni frike bashkimit te shqiptareve! Ciao!

P.S. Shqiptare perdite ballafaqohen me rrezikun per jeten dhe te eliminohen nga sllavet ky vjen na i ben shqiptaret agresore.

P.S. edhe harro qe sllavet do te jetojne pergjithmone ne keto troje, e ishalla po ju lene ment per ta! Te Kosova e keni ju dhimten e madhe, se e ka ba gjithmone shqiperine edhe do ta beje. Ja kini friken si djallit!
Rina nuk je tuj kuptu asi gja çfare jam tuj fol!! Fakti qi ka pat te krishtere ne ushtrin e UCK nuk domethan qi ushtria e kosovs ka luftu per vlerat e qytetnimit kristiane! Ata kan ken minorance, masandej nuk asht problemi se kush ka kry masakra ne emnin e fes, sepse tan kan kry masakra, krishtere e musulman. Mu veq sme pelqen fakti qi shqiptart luftojn ne emen te fes Islame. Mbasanej ti je tu ba diferenca midis njarzevet, perse un kekam "proserb", sepse them qi ne Shqipni ka i problem me Islamin? Sepse nuk ma pelqen kultura orientale?Nuk e di çfare e nin vedin ti, po un jam shqiptare, pasardhes i gegve skenderbejan qi kan luftu per komin dhe kulturen shqiptare qi ASHT EUROPJANE DHE JO ISLAME!!!! Un nuk pranoj shqiptare me mjeker qi i kenojn Allahut, sepse ata thjesht NUK JAN shqiptare, jan meturinat e turko-anadollakve, ne gjak e ne shpirt, qi duhet te ikin prej Shqipnis nji here e mire. Dhe jan ata qi cysin urrejtje naj krishtervet, dhe jo e kunderta!! Asht mjerim qi ka shqiptare qi i negjojn.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

MASAKROHEN1

#15

Post by Rina » Wed May 02, 2012 12:40 pm

Nuk eshte me rendesi sa ka qene perqindja fetare se nuk kane qene shqiptaret duke bere lufte fetare aty, por lufte per ekzistence kunder okuptorit, se nuk jemi ne mesjete. Shqipetaret kane luftuar per identitetin e tyre kombetar, per gjuhen, flamurin etj. Sigurisht se Kosova ka luftuar per identitetin europain sepse sot eshte nje shtet me vlera demokratike/laike te Europes Moderne. Tashti as mua nuk me pelqejne fetaret asnjera pale, por meqe jetojme ne nje sistem demokratik mua aspak nuk me pengojne liria shpirterore e shqiptareve, perderisa ajo nuk behet nje rrezik per identitetin kombetar. Po hajde provoje ti qiti apo largoi shqiptaret ! ;)

Une jam shume e bindun qe 90% te Kosoves kane ide shume me perparmitare dhe tolerante se ti edhe ndihen me shqiptar se ti. Eshte problemi yt qe mendon se te gjithe shqiptaret po u duheshka te shkojne ne kishe, meqe ti po shkoke edhe nuk e di se cfare lidhje ka kjo me identitetin kombetar tonin apo edhe me ate Europian. Shqiptaret jane duke shkuar rruges se mbare, nuk eshte shtet fetar, por plotesisht shtet me identitet shqiptar, ku respektohen ne maksimum ata qe kane bere te mira per kombin, pavaresishte fese.

ketu perfundon edhe muhabeti me ty se une personalsht kam nje antipati te madhe ndaj ekstemeve fetare, kah cilado ane te vijne!

P.S. Edhe mos shko me sjell raste ekstreme te emigranteve qe rriten neper getot e botes perendimore me gjithfare popuj radikale, qe u mungon totalisht kultura e larte e shoqnise shqiptare. Edhe nuk vlen kjo vetem per nje grup fetar, por per te gjithe. Mandej mendoj se keta emigrantet, qofte muslimane qofte te krishtere, nese kthehen do te kene ndikim shume negativ ne frymen tolerante dhe jo urrejtese, shume pak fetare te shoqnise shqiptare, ne trojet etnike.

Problemi me ju emigrantet eshte se duke jetuar ne mungese te nje kulture kombetare ne shtete te huaja, e keni gjetur veten vetem tek feja. Dhe ka plot qe i lexon e shprehin njefare urrejtje nderfetare shqiptare. Kurgjo nuk i duhen shoqnise shqiptare njerezit e tille.

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”