"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakrohen 5 Maqedonas.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#136

Post by Patush » Sat May 12, 2012 5:29 pm

Zeus10 wrote:Shiheni pak me vemendje kete proteste:

http://www.youtube.com/watch?feature=en ... 1jJLa9O0-A

Ne krye jane trushplaret muslimane qe therrasin Allahu ekber, ne ate gjuhe bastarde dhe pastaj vijne djelmoshat shqiptare, qe therrasin Shqiperi etnike. Dy realitete qe nuk duhet te ishin bashkuar ne nje, sepse perjashtojne njera-tjetren.

Te gjithe jane ne dijeni te ketij realiteti Zeus, ajo qe nuk thuhet eshte se eshte pikerishte feja ne fjale qe lejon, vllazeron dhe mbulon individe te tille!
Asgje nuk i lidh me ta perveq fese, asgje jeter!

Te vehet kjo fe ne pyetje dhe kandar per rrolin, pasojat dhe ndikimin qe ka pasur dhe ka kjo tek Shqiptaret eshte kerkese e teperte ne shoqerine injorante dhe hipokrite mbare Shqiptare!
Personalishte do kisha qef te ndertoja nje kishe dhe ta emnoj Shnda Sllapodan Millosheviqi, qe te shpreh fyerjen qe Shqiptaret e fese myslimane shkaktojne mbi mua me mbajtjen e kesaj feje dhe poshterimin qe ato i bajne vedit!

E di e di feja eshte zgjedhje personale, tolerance fatare bla bla allahu agbar lol
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#137

Post by Zeus10 » Sat May 12, 2012 5:34 pm

Nuk eshte problemi tek feja Patush, problemi eshte instrumentalizimi i saj, per te njollosur dhe etiketuar nje komb te tere.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#138

Post by Patush » Sat May 12, 2012 5:44 pm

Zeus10 wrote:Nuk eshte problemi tek feja Patush, problemi eshte instrumentalizimi i saj, per te njollosur dhe etiketuar nje komb te tere.

Dhe nen mbrojtjen e kujte beher kjo gje ( etikimi) perpos nepermbjet fese dhe nen mbrojtjen (mos rreagimin e tyre) e besimtareve?


Nejse.....
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Arben Llalla: Manipulimi i shqiptarëve mysliman në Maqedoni

#139

Post by Patush » Sat May 12, 2012 5:57 pm

Image

PROTESTUAN SHQIPTARËT, POR JO ME KULTURË
Nga Arben LLALLA
Protestat që u mbajtën të premten në disa qytete të Maqedonisë që banohen me shumicë nga shqiptarët dolën jashtë kontrollit duke kaluar në degradim të plotë. Që në fillim ata që organizuan protestat nëntokë dhe mbi tokë qëllimisht vunë si parullë kryesore, myslimanet nuk janë terrorist, nuk janë radikal. Por në këto protesta nuk protestuan myslimanët e asnjë bashkësi e kombësive të tjera që i përkasin fesë islame në FYROM si: turqit, torbeshët, boshnjakët, romët, sllavomaqedonasit myslimanë. Këta, nuk dolën në protesta për të vënë nderin e myslimanëve në vend nga ofendimet dhe akuzat e pabaza të zyrtarëve shtetëror. Qeveria e Maqedonisë ka deklaruar pak ditë më parë se janë arrestuar radikal islamik dhe kjo akuzë nuk rëndon vetëm mbi shqiptarët mysliman, por mbi të gjithë myslimanët e Maqedonisë. Myslimanët e kombësive të tjera nuk e prishën rehatinë nga këto akuza, përfaqësuesit e tyre politik as nuk dhanë ndonjë deklaratë për të kundërshtuar këtë etiketim për myslimanët në Maqedoni. E pra, dikush u ka thënë që i kemi vetëm me shqiptarët mysliman akuzat për terrorizëm.
Askush sot nuk e merr përgjegjësinë e organizimit të protestave edhe pse organizatorët dihen, ata ishin në ballë të tyre me megafon duke drejtuar me fjali-parrulla turmën e cila sapo kishte dalë nga shtëpia e Zotit, Xhamia.

Shqiptarët protestuan në Shkup, në Tetovë dhe Gostivar me flamur kombëtar dhe me flamur të Arabisë. Nuk e kuptoj se çfarë lidhje ka flamuri shtetëror i Arabisë me shqiptarët, protestën? Disa protestues ulërinin Allahu Ekber dhe fjalë të tjera që shumica e shqiptarëve në Ballkan nuk i dinë kuptimin e këtyre fjalëve arabe. Dikush tha se: “Selamin” e morën ata që duhet ta marrin. Por askush nga qeveritarët nuk mori “Selamin” përveç që ne, shqiptarët e Maqedonisë i treguan Europës se jemi për NATO dhe BE, por me flamurin e Arabisë, pra duam të shkojmë në Europë jo si shqiptar, por si arab. Pra, tashmë një pjesë e shqiptarëve kanë vendosur që në çdo protestë, dasëm, synet, varrimi dhe xhami të valëvitet flamuri i Arabisë dhe jo flamuri shqiptar.
E vetmja protestë e cila kishte kuptimin e plotë se për çfarë protestohet ishe ajo që u mbajt në Kumanovë me flamurin shqiptar dhe të BE. Organizatorët ishin në ballë të saj me në krye axhën Idriz Sinani, kryetar i Forumit Ndërkombëtar i të Drejtave të Njeriut. Pra, organizatorët diheshin, ishin në krye për atë se çfarë protestonin paqësisht. Në Kumanovë u protestua qartë dhe qetë, me rregulla njerëzore dhe demokratike ashtu siç e ka zakon shqiptari.
Protestat e fundit nuk u përkrahën nga partitë shqiptare, as nga unionet studentore dhe shoqatat joqeveritare, kjo tregoi qartë se shqiptarët duhen të distancohen nga tubime të tilla që organizohen pas faljes të së Premtes dhe ku nuk tregohet kulturë, por dhunë. Sllavët dhe grekët të mbështetur nga Rusia po i dërgojnë shqiptarët drejtë kurtheve që ua kanë ngritur ndër vite dhe siç po shihet një pjesë e shqiptarëve me britma arabe dhe flamur të Arabisë po shkojnë me dëshirë drejtë këtyre shtigjeve të vdekjes. Jo rastësisht ministria e punëve të brendshme znj.Jankullovska ishte një natë më parë në tv Alsat-M , veprime të koordinuara për nxitje edhe më shumë për të protestuar me dhunë dhe ofendime. Në atë emision ajo i ra të njëjtës daulle që i bien serbët dhe grekët prej shumë vitesh. Ministria e cila gjithnjë hapët ka deklaruar se nuk dëshiron përkthim në gjuhën shqipe, me gjuhën e saj politike nxiti edhe më shumë që shqiptarët të protestojnë të premten si mysliman dhe jo si shqiptar. Nuk ishte rastësi dalja e saj në emisionin e Alsat-M, pasi ishin paralajmëruar protestat, kaq gjë edhe bebet e kopshteve e kuptojnë.
Në protestat e fundit u dëshmua dhunë, ofendime të cilat asnjëherë nuk janë parë në protestat e mëparshme që kanë organizuar shqiptarët në Maqedoni. Është hera e parë që protestuesit shqiptar në Maqedoni gjuajtën me gurë institucionet shtetërore, ofenduan vend e pavend, kjo lloj proteste nuk është vërejtur asnjëherë. Prej 20 vitesh shqiptarët kanë protestuar në Maqedoni për të drejta njerëzore, për universitet në gjuhën shqipe, për ndalimin e vrasjeve enigmatike që kanë ndodhur, të qetë, me kulturë, me parrulla demokratike, dhe gjithnjë në ballë të këtyre protestave kanë qenë burrat e mençur me flamurin shqiptar.
Qartë duket se protestat e së premtes janë nxituar nga qarqet antishqiptare të cilët vrasjen e pesëfishtë duan tua veshin shqiptarëve duke i etiketuar terrorist të Ballkanit. Sllavët financojnë milion euro prej shumë vitesh që islamizmi tradicional shqiptarë të degradohet, të etiketohet si islamizëm që prodhon dhunë, urrejtje dhe terrorizëm.
Shqiptarët e së premtes protestuan sepse islami është quajtur terrorist radikal, por ka disa vite që shqiptarët e Maqedonisë nuk kanë protestuar kaq masovishtë për vrasjet enigme të ish-komandantëve të UÇK. Shqiptarët nuk kanë protestuar viteve të fundit përse gjuha shqipe nuk përdoret në bazë të MO, shqiptarët nuk kanë protestuar për botimin e librave të shkollave fillore dhe të mesme ku injorohet gjuha, kultura, historia shqiptare, shqiptarët nuk kanë protestuar që me të hollat e tyre investohet në kulturën sllavomaqedonase dhe qytetet ku ata janë shumicë dhe shteti nuk investon në qytetet shqiptare si Tetovë, Gostivar, Kërçovë, Dibër etj.
Dikush po i manipulon shqiptarët mysliman në Maqedoni, dikush po kërkon që ne të shkojmë drejtë humnerës, drejtë Lindjes Sllave dhe jo drejtë Perëndimit Europian.
Kjo u kuptua edhe nga letra e një grupi të rinjsh shqiptar të cilët reaguan ndaj grupeve dhe individëve që keqpërdorën protestën, duke implikuar flamujt dhe thirrje fetare.

Image

http://www.zemrashqiptare.net/news/id-2 ... edoni.html


Sado qe te na doje zemra ato te pshtjellun me flamur arab nuk jane sllavo maqedon apo te ndoje kombesie tjeter perveq asaj Shqiptare!
Kur ngjarje te tilla kan trazu zemren, mendjen dhe ndergjegjen e Arben Llalles, dihet se sa fort ashte gabu!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#140

Post by erix77 » Sat May 12, 2012 8:31 pm

Te vehet kjo fe ne pyetje dhe kandar per rrolin, pasojat dhe ndikimin qe ka pasur dhe ka kjo tek Shqiptaret eshte kerkese e teperte ne shoqerine injorante dhe hipokrite mbare Shqiptare!
Personalishte do kisha qef te ndertoja nje kishe dhe ta emnoj Shnda Sllapodan Millosheviqi, qe te shpreh fyerjen qe Shqiptaret e fese myslimane shkaktojne mbi mua me mbajtjen e kesaj feje dhe poshterimin qe ato i bajne vedit!
A te kan fy kaq shume myslimanet apo me te vertete je idhulltar i sllobos?

Sa per ju te tjeret qe jepni mend nga interneti imagjinojeni si eshte te jetosh nen presionin e nje pushtuesi qe ben cdo gje per te shkaterruar egzistencen e nje kombi te tere ne nje kohe qe klasa jote politike i eshte nenshtruar totalisht okupatorit duke u shnderruar ne nje servile kuislinge.

Imagjinoni qe edhe pse nje popull i tere u quajt terrorist radikal islamik ,askush nuk e ngriti zerin per ti mbrojtur as Ali Ahmeti as Menduh Thaci dhe as Arben Llalla.Te vetmit qe e ngriten popullin ne kembe ishin hoxhallaret ndoshta kane interesa te fshehura ndoshta qellime jo shqiptare ndoshta jo por te pakten dikush e mori guximin te organizoje nje pergjigje.
Ju nuk mund ta gjykoni kete rini pse ndoqi hoxhallaret kur nuk kishte rruge tjeter.Kur ata qe duhej ta udhehiqnin u fshehen pas fustaneve te grave apo ekraneve te kompjuterit.Ju jo vetem qe nuk mund ti gjykoni por ju nuk keni te drejte ti gjykoni.

Sado qe nuk na pelqejne ato flamuj tip Haxhi qamili te pakten duhet ta pranojme qe ata njerez ngriten krye nderkohe qe ne te tjeret heshtim.

Sot hoxhallaret i dolen ne krye popullit dhe bene dicka per te.Une ju them ju lumte,te njejten gje do tja them edhe kishes apo klases politike kur ta beje dicka te tille.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#141

Post by Zeus10 » Sat May 12, 2012 8:47 pm

erix77 wrote: Te vetmit qe e ngriten popullin ne kembe ishin hoxhallaret ndoshta kane interesa te fshehura ndoshta qellime jo shqiptare ndoshta jo por te pakten dikush e mori guximin te organizoje nje pergjigje.
Ju nuk mund ta gjykoni kete rini pse ndoqi hoxhallaret kur nuk kishte rruge tjeter.Kur ata qe duhej ta udhehiqnin u fshehen pas fustaneve te grave apo ekraneve te kompjuterit.Ju jo vetem qe nuk mund ti gjykoni por ju nuk keni te drejte ti gjykoni.

Sado qe nuk na pelqejne ato flamuj tip Haxhi qamili te pakten duhet ta pranojme qe ata njerez ngriten krye nderkohe qe ne te tjeret heshtim.

Sot hoxhallaret i dolen ne krye popullit dhe bene dicka per te.Une ju them ju lumte,te njejten gje do tja them edhe kishes apo klases politike kur ta beje dicka te tille.
Kjo eshte e keqja me e madhe, qe mund ti ndodhte shqiptareve: IDENTIFIKIMI I TYRE ME ISLAMIN, DHE VENJA NE LLOGOREN KUNDRA KRISHTERIMIT. Prandaj, rendesia e protestes humbet, kur ajo vihet nen flamur tjeter. Kjo nuk eshte lufte e muslimaneve kunder te krishtereve, KJO ESHTE PROTESTE E SHQIPTAREVE KUNDER TENTATIVES TE ATYRE QARQESH TE SLLAVIZMIT, PER TI PARAQITUR ATA SI TERRORISTE E FONDAMENTALISTE. Dalja me flamujt arabo-islamike, me simbole te luftes fetare, eshte pikerisht ajo qe e demton me se shumti imazhin tone, qe dhe pa keto eshte shume i brishte dhe i lehte per tu perdorur per propagande ndaj nesh:

Image

ai flamur dhe ajo qeleshe, jo me kot jane bashkuar prej ketyre provokatoreve fytyrefshehur.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#142

Post by erix77 » Sat May 12, 2012 9:06 pm

eshte e lehte te flasesh me fjale te medhaja dhe te ndash shapin nga sheqeri kur je larg.eshte edhe me e lehte te korrigjosh te tjeret kur bejne dicka,pak rendesi ka mire apo keq.por eshte e veshtire ta vendosesh veten ne vendin e atyre njerezve dhe te jetosh problemet qe ata jetojne.

Kete here sllavet sulmuan besimin e tyre dhe ata te rinj u ngriten ne proteste per te mbrojtur ate besim.Ai flamur nuk thote se shqiptaret e maqedonise jane fanatike islamike por thote se nuk ka zot tjeter vec allahut dhe muhamedi eshte i derguari i tij.Ai flamur eshte thjesht nje simbol fetar dhe nuk eshte nje simbol terrorist apo politik.

vertet ai flamur i identifikon ata shqiptare me islamin por nuk i identifikon dot te gjithe shqiptaret me islamin dhe aq me shume nuk i vendos ata njerez ne llogore kunder krishterimit.Nje njeri me arsye nuk mund te beje dot pergjithesime te tilla.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#143

Post by Patush » Sun May 13, 2012 1:52 am

erix77 wrote:A te kan fy kaq shume myslimanet apo me te vertete je idhulltar i sllobos?
E di qe per ty dhe shume te tjere mbajtja e enmit Shqiptare dhe identifikimi me turko arabet nuk te bezdise, eshte e drejta e juaj ashtu siq eshte e drejta e te tjereve te ju quajne kopila te tyre dhe tju klasifikojne si delja e zeze ne evrope! Nje kishe me emrin sllapodan millosheviqi sigurishte qe do te vinte ne levizje trurin e mykur te shume myslimaneve te cilet pa piken e turpit falen ne xhami te sllopove dikur turq, mbase kjo nuk ka rendesi sepse krimet e atyre sllopove turq kan ndollur shume kohe me pare? Nejse sejcili kerkon justifikime per tja ba qefin vedit dhe per te shfajesuar veprimet e tyre, por mos kerkoni tja myllni gojen botes, mundoheni te mos e bani boten me fole!
Image
Nje ngritje e nje kishe te tille eshte pjese e se drejtes time fetare apo jo erix? Ti duhet te ma mbrosh nismetiven time sepse ti duhet te rrespektosh tolerancen fetare lol


Sa per ju te tjeret qe jepni mend nga interneti imagjinojeni si eshte te jetosh nen presionin e nje pushtuesi qe ben cdo gje per te shkaterruar egzistencen e nje kombi te tere ne nje kohe qe klasa jote politike i eshte nenshtruar totalisht okupatorit duke u shnderruar ne nje servile kuislinge.
Dhe kjo te ben te dalesh nga binaret dhe te identifikohesh me arabo turq? Po pse nuk e duket ty shkaterrim veteqenjeje arabo turqizmi i disa Shqiptareve?
Imagjinoni qe edhe pse nje popull i tere u quajt terrorist radikal islamik ,askush nuk e ngriti zerin per ti mbrojtur as Ali Ahmeti as Menduh Thaci dhe as Arben Llalla.Te vetmit qe e ngriten popullin ne kembe ishin hoxhallaret ndoshta kane interesa te fshehura ndoshta qellime jo shqiptare ndoshta jo por te pakten dikush e mori guximin te organizoje nje pergjigje.

Kjo ishte strategjia e humbur e psedo patriotave ne luften e kosoves, ti shpallim lufte serbit me gishta mbyth, te veprojme edhe pse nuk ja dijme perfundimin, te veprojme pa u menduar! Pa e ditur se serbi kete kerkonte, nje shkak qe te ndihej ne rrezik dhe te merrte kundersulm! Dihet pasoja, Kosova u zhbraz ne kohe rrekord!
Veprimi i hoxhallareve kallzon se ku ndodhen me shpirt e zemer dhe se ku po i drejtojne rinine e corjentuar dhe naive!

Pastaj nuk u quajte nje popull i tere terrorrist islamik sepse nuk eshte i gjithe populli Shqiptare islamik, Menduh Thaci eshte veti ai qe nxit ndjenjat e tyre me shprehje ''per allahu agbar'' ne fushatat e tija politike, ndersa Arben Llalla i mbron Shqiptaret me gjithe mundesite the fuqine qe ka, por mundit te tije i bihet shkjelm nga vete Shqiptaret sado qe Arbeni mundohet ti paraqese Shqiptaret ndryshe nga q'popagandohet per neve!
Ju nuk mund ta gjykoni kete rini pse ndoqi hoxhallaret kur nuk kishte rruge tjeter.Kur ata qe duhej ta udhehiqnin u fshehen pas fustaneve te grave apo ekraneve te kompjuterit.Ju jo vetem qe nuk mund ti gjykoni por ju nuk keni te drejte ti gjykoni.
Si jo more nuk paskam te drejte?

Sado qe nuk na pelqejne ato flamuj tip Haxhi qamili te pakten duhet ta pranojme qe ata njerez ngriten krye nderkohe qe ne te tjeret heshtim.

Sot hoxhallaret i dolen ne krye popullit dhe bene dicka per te.Une ju them ju lumte,te njejten gje do tja them edhe kishes apo klases politike kur ta beje dicka te tille.
Qudi nje here qe u ndriten hoxhallaret e drejtuan popullin drejte turko arabise dhe neve na u kerkoka ti duatrokasim?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#144

Post by erix77 » Sun May 13, 2012 7:45 am

Nje ngritje e nje kishe te tille eshte pjese e se drejtes time fetare apo jo erix? Ti duhet te ma mbrosh nismetiven time sepse ti duhet te rrespektosh tolerancen fetare lol
Ti mund te besh cte duash per te nxjerre ne pah identitetin tend sllavo-kristian por mos prit qe une te te mbeshtes,sigurisht nuk do te te ndaloja jo dhe aq prej tolerances por prej mosperfilljes.Ti ne ate serbine tende te dashur mund te besh sa te duash kisha te sllobodanit por mos prit qe edhe ne te vijme ne ate kishe.
Dhe kjo te ben te dalesh nga binaret dhe te identifikohesh me arabo turq? Po pse nuk e duket ty shkaterrim veteqenjeje arabo turqizmi i disa Shqiptareve?
Dale njehere mos e merr me kaq yrysh se nuk u identifikua njeri me arabo-turq,mos e ngaterro fene me nacionalitetin,pse bie kaq shpejt ne gracken e sllavo -grekeve apo keshtu te leverdis ty.
Kjo ishte strategjia e humbur e psedo patriotave ne luften e kosoves, ti shpallim lufte serbit me gishta mbyth, te veprojme edhe pse nuk ja dijme perfundimin, te veprojme pa u menduar! Pa e ditur se serbi kete kerkonte, nje shkak qe te ndihej ne rrezik dhe te merrte kundersulm! Dihet pasoja, Kosova u zhbraz ne kohe rrekord!
tani fillove te na shash dhe luften e UCK po normal se serbeve ju dhembi shume.
Si jo more nuk paskam te drejte?
Po he pra na thuaj njehere kush je ti qe paske te drejte te gjykosh te tjeret?Na trego pak cke bere ti (pervec kishes se sllobos) per ata njerez?Kush je ti qe mund te gjykosh njerez se me sa di une sipas jush vetem zoti ka te drejte te na gjykoje apo jo?
Qudi nje here qe u ndriten hoxhallaret e drejtuan popullin drejte turko arabise dhe neve na u kerkoka ti duatrokasim?
Po nuk te kerkoi njeri ty te duartrokasesh mor shok as te kuptosh situaten qe ata njerez perjetojne por ama mos prit qe ne te heshtim kur ti i fyen boterisht ata njerez.

P.s.boll me keto peralla me arabe se te gjithe i dime 1001 netet.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#145

Post by Patush » Sun May 13, 2012 10:58 am

erix77 wrote:Ti mund te besh cte duash per te nxjerre ne pah identitetin tend sllavo-kristian por mos prit qe une te te mbeshtes,sigurisht nuk do te te ndaloja jo dhe aq prej tolerances por prej mosperfilljes.Ti ne ate serbine tende te dashur mund te besh sa te duash kisha te sllobodanit por mos prit qe edhe ne te vijme ne ate kishe.
erix

Ne qoftese qellimi i jot a per me ndryshu kuptimin e fjaleve te mia dhe si rrjellim tja bash qefin vedid, kjo i nderuar a paftyresi dhe fyemje ndaj meje dhe stafit te ketij forumi te cilet kane lejuar ''sllavo kristian'' ne mesin e tyre, madje moderator!
Mesa e maj mend une ti me pyete pse ndihem i fyem me mbajtjen e flamujve islamo arab per krah atij Shqiptar apo jo? Tek shume kushe nje pyetje e tille nuk ka vend se pergjigjeja dihet, por per fat te keq ka nga ato qe nuk shohin gje te keqe me nje fenomen te tille prandaj duhet kthyer pergjigje!
Tashti pergjigjen time do ta shtjelloj: mos pergjegjesia a ves i keq me pasoja po te njajta, ndersa pergjegjesia a ves hyjnore dhe perparimtar! Tuj ken se si une dhe ato vetequhemi Shqiptare atehere veprimet tona per te mire apo te keqe ndikojne ne mireqenien tone apo jo? Tashti si duket une te kenunit Shqiptare e kuptoj ndryshe se nga ato, dhe per mu identiteti i Shqiptarit nuk ka nevoje per perfocime identiteti me flamuj islamik! Si Shqiptare dhe si i vetdijshem per historine tone une nje veprim te tille e shikoj fyes dhe poshterues ndaj identitetit tim Shqiptar. Por nga sinqeriteti une shkova pak ma tej dhe pohova se UNE e shikoj islamin ne pergjithesi fyes ndaj identitetit tim si Shqipare! Mora si shembull poshterimin qe kjo fe ju ban besimtareve te tyre, ku sot faltoret e tyre mbajne emnin e pushtuesve dhe vrasesve te te pareve te tyre, me fjale te tjera xhamia e sulltan muratit! Prandaj perdora shembullin ne fjale dhe e krahasova me nje poshtersi te tille siq mund te jete ajo e ndertimit te nje kishe me emnin te sllapodan millosheviqit!

Ndaq me kuptu mire po sdeshe vazhdo se nuk e kam vu ne mend me thartu trute me ty!


Dale njehere mos e merr me kaq yrysh se nuk u identifikua njeri me arabo-turq,mos e ngaterro fene me nacionalitetin,pse bie kaq shpejt ne gracken e sllavo -grekeve apo keshtu te leverdis ty.
Sllavo grekerve ju leverdise qe Shqiptaret te identifikohen me turq, qe te humbin ndjenjat dhe kujtesen e tyre te se kaluares, rryma filoturke tek elita udheheqese myslimane verteton gjendjen e mjeruar qe rinia e ketij komuniteti ka ra! Shpalosja e flamurit Shqiptare, te lirise per krah atij islamik te roberise (muslimanet thojne jane rob te allahut) tregon injorancen dhe mendje shperlarjen qe i ashte ba rinise!
Jo me kot kerkohet ndryshimi i historise sepse nuk mund te bashkjetojne dy gjan qe shkojne kundra njana tjetres! Nuk mund te jetosh jete te dyfishte ku ne shkolle mesohet per Gjergj Kastriot patriot Shqiptare kundra armikut turk dhe ne xhami mesohet per turk shpetim prures dhe Gjergjin trathetor!

tani fillove te na shash dhe luften e UCK po normal se serbeve ju dhembi shume.
Ah po, si gjithmone kur vjen puna per me kene pergjegjes te papergjegjshmit flasin me emocione ku si rrjellim humb permajtja e muhabetit! Nuk e ula sakrificen e UCKs erix, ajo eshte e shejte! Lavdi ju kjofte gjaku atyre trimave qe flijuan jeten, i perjetshem kjofte kujtimi i tyre! Ajo qe une thash dhe qe tani me duhet ta shtjelloj eshte se, sado i madh te jete vullneti i njezve kur ai vullnet ne kohe lufte nuk barazohet me potencial armatimi, ushtrie dhe organizimi, lufta eshte vete vrasese! UCK-ja e kishte vullnetin por i mungonte potenciali ushtarak qe te perballonte ushtrin serbe, dhe si rrjelloje nuk ishte ne gjendje te ndalonte shpernguljen apo te mbronte popullsine! N'qoftese ti je nga ato qe mendojne se serbin e mundi UCK-ja, une nuk baj pjese ne ate spital te marresh, sado qe do t'ma kishte qefi qe nje gje e tille te ishte e vertete! Nje gje te tille u mundua dhe Rugova tju shpjegoje njerezve por per fat te keq nuk ja doli, arroganca dhe naiviteti i njerezve e mundi!
Po he pra na thuaj njehere kush je ti qe paske te drejte te gjykosh te tjeret?Na trego pak cke bere ti (pervec kishes se sllobos) per ata njerez?Kush je ti qe mund te gjykosh njerez se me sa di une sipas jush vetem zoti ka te drejte te na gjykoje apo jo?
Vetem ne mendjen anadollake despotike nuk kane njerezit te drejte te gjykojne veprimet e bashkeatdhetareve te tij/saj ku per te mire apo te keqe ndikojne te gjithe pa perjashtim! Fakti qe ky mentalitet pa pergjegjesie qendron ne shumicen e Shqiptareve tregon indiferizmen ndaj politikaneve te cilet pijne gjakun e popullit dita e dites!
Pe erix kam te drejte te flas kundra atyre qe njollosin identitetin tim!

Po nuk te kerkoi njeri ty te duartrokasesh mor shok as te kuptosh situaten qe ata njerez perjetojne por ama mos prit qe ne te heshtim kur ti i fyen boterisht ata njerez.
Edhe ksaj tjam pergjigjur, rrespekti fitohet dhe nuk lypet, dhe kurre nuk do te fitojne rrespekt perderisa te fillojne te rrespektojne vetevedin dhe te paret e tyre!
P.s.boll me keto peralla me arabe se te gjithe i dime 1001 netet.

Kush te pyeti?

Shnet..
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#146

Post by Rina » Sun May 13, 2012 11:51 am

Po mos harro qe ka edhe keso foto, qe perdite ju thuhet vellezer e miq e pertej miq.


Image

Image

Image

Image

Image

Pse ke erdogani ne nje vizite dhe pse iu tha vlla nuk u be nami (me te thane te drejten mua spo me kujtohet, por kete e thone keto dy grupet radikale) se te gjitheve ju thuhet. Edhe nje gje qe duhet te marrin vesh ketu disa, qe individe te caktuar nuk perfaqesojne popullin shqiptar, as ata qe therrasin per zhdukje te tere shqiptareve muslimane e as ata qe dalin me flamuj fetar. Se nuk ekziston vetem nje grup radikal, por jane dy rryma ekstreme, qe i meshojne te njejtes teori dhe qe bejne propagande. Grupi i pare thone qe erdoganin e kemi vlla dhe vjen grupi i dyte opozitar dhe thote po qashtu eshte, vlla e kane! (dhe shkojne e sjellin materialin e grupit te pare lol)

Del ai grupi i pare dhe thote: ne nuk e duam Skenderbeun se i ka vrare shqiptaret muslimane.

Del grupi i dyte thote: Po ashtu eshte Skenderbeu do ti vrante te gjithe shqiptaret musliman !

I godasin pikat e shenjta te ketij kombi se kane qellim shperberjen e tij! Heronjte e kombit, te verteten e ketij kombi dhe rrugen per te cilen eshte percaktuar! dhe per te cilen punohet cdo dite!

Keto dy grupet e luftojne gjasme njeri -tjetrin, por te dy grupet radikale nje vrime i bien -haha- Dhe, fatkeqesia e ketij populli jane te dy palet! Edhe shikojeni te njejten material dhe propagande e bejne dhe e bartin neper internet te dyja grupet! :D

P.S. Keta edhe pse duket qe e luftojne njeri-tjerin, jane ngusht te lidhun !

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#147

Post by erix77 » Sun May 13, 2012 2:06 pm

Mora si shembull poshterimin qe kjo fe ju ban besimtareve te tyre, ku sot faltoret e tyre mbajne emnin e pushtuesve dhe vrasesve te te pareve te tyre, me fjale te tjera xhamia e sulltan muratit!
Te njejten gje kane bere edhe fete e tjera!Patush nuk ta kam une fajin pse ti preferon kishen e sllobos ndaj shqiptareve myslimane!
Por nga sinqeriteti une shkova pak ma tej dhe pohova se UNE e shikoj islamin ne pergjithesi fyes ndaj identitetit tim si Shqipare!
eshte mendimi yt dhe e respektoj por megjithate kjo nuk te jep te drejte te fyesh myslimanet.
Sllavo grekerve ju leverdise qe Shqiptaret te identifikohen me turq, qe te humbin ndjenjat dhe kujtesen e tyre te se kaluares, rryma filoturke tek elita udheheqese myslimane verteton gjendjen e mjeruar qe rinia e ketij komuniteti ka ra!
per fat te keq ju intereson edhe ca shqiptareve filofetare fanatike dhe rraciste.
Nuk e ula sakrificen e UCKs erix, ajo eshte e shejte! Lavdi ju kjofte gjaku atyre trimave qe flijuan jeten, i perjetshem kjofte kujtimi i tyre! Ajo qe une thash dhe qe tani me duhet ta shtjelloj eshte se, sado i madh te jete vullneti i njezve kur ai vullnet ne kohe lufte nuk barazohet me potencial armatimi, ushtrie dhe organizimi, lufta eshte vete vrasese! UCK-ja e kishte vullnetin por i mungonte potenciali ushtarak qe te perballonte ushtrin serbe, dhe si rrjelloje nuk ishte ne gjendje te ndalonte shpernguljen apo te mbronte popullsine! N'qoftese ti je nga ato qe mendojne se serbin e mundi UCK-ja, une nuk baj pjese ne ate spital te marresh, sado qe do t'ma kishte qefi qe nje gje e tille te ishte e vertete! Nje gje te tille u mundua dhe Rugova tju shpjegoje njerezve por per fat te keq nuk ja doli, arroganca dhe naiviteti i njerezve e mundi!
po te pergjigjem me fjalet e tua:
mos pergjegjesia a ves i keq me pasoja po te njajta, ndersa pergjegjesia a ves hyjnore dhe perparimtar!
Vetem ne mendjen anadollake despotike nuk kane njerezit te drejte te gjykojne veprimet e bashkeatdhetareve te tij/saj ku per te mire apo te keqe ndikojne te gjithe pa perjashtim!
Pe erix kam te drejte te flas kundra atyre qe njollosin identitetin tim!
ti ke te drejte te flasesh kunder kujt te duash dhe kur te duash por ti nuk ke te drejte ti gjykosh dhe denosh ata njerez.mundohu ta kuptosh diferencen.

Dhe si perfundim se u zgjatem shume:Ti nuk e ke problemin me ata 2-3 flamuj jeshile por ti problemin e ke me te gjithe myslimanet shqiptare,i brumosur me nje ideologji fetare x ti sheh vetem armiq tek feja y.Ty nuk ta ndjen fare pse ata njerez jane mysliman njesoj ti do te reagoje edhe nqs do te ishin budiste hindu ,pagane apo cfaredo feje tjeter nga feja jote.Ti je kundra tyre sepse ata jane ndryshe nga ty dhe kjo quhet intolerance ne rastin me te mire dhe radikalizem apo ekstremizem fetar ne rastin me te keq.
Po ta perseris edhe njehere parrullen e tyre :Myslimanet nuk jane terroriste.
Por kush e perdor fene per te sulmuar te tjeret,te ndryshmit nga ai eshte nga soji me i keq i terroristeve.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#148

Post by Patush » Sun May 13, 2012 4:21 pm

Si shume ta paska qefi me e perdore termin rracist more erix, nuk po te shkon valle nder mend se ti po i quan Shqipatret e fese islame te nje rrace tjeter, se per ndryshe une nuk ka se si te dal rracist? Po ban autogol ;)
Une shpreh pa kenaqesine time per islamin ndersati ti e perveteson ate si pjese te identitetit Shqiptare dhe me sulmon mua!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#149

Post by Gardhi i Ondrrave » Mon May 14, 2012 9:10 pm

[quote="erix77"]Ti mund te besh cte duash per te nxjerre ne pah identitetin tend sllavo-kristian por mos prit qe une te te mbeshtes,sigurisht nuk do te te ndaloja jo dhe aq prej tolerances por prej mosperfilljes.Ti ne ate serbine tende te dashur mund te besh sa te duash kisha te sllobodanit por mos prit qe edhe ne te vijme ne ate kishe.
[quote]

Si guxon ti morr me identifiku krishtnimin shqiptare me sllavizmin?? çfare din ti mor kopil turkut mi identitetin kultnore te shqiptarvet?? Asigja!!! Nuk t'vin mir kur t'thojn arab o turk kur valvit flamurin e Islamutit ne Shqipni por je i pari qi akuzon shqiptart e fes tjeter per "protosllavizem" kur ata dojn me nartu objektet e tyne fetare!! Ja ku asht "toleranca" fetare e Islamit!!JASHT ISLAMI NGA SHQIPNIA!!!!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#150

Post by Gardhi i Ondrrave » Mon May 14, 2012 9:20 pm

Patush wrote:Si shume ta paska qefi me e perdore termin rracist more erix, nuk po te shkon valle nder mend se ti po i quan Shqipatret e fese islame te nje rrace tjeter, se per ndryshe une nuk ka se si te dal rracist? Po ban autogol ;)
Une shpreh pa kenaqesine time per islamin ndersati ti e perveteson ate si pjese te identitetit Shqiptare dhe me sulmon mua!
Por ktu qendron problemi mor Patush i dashtun, sepse madhsia e musulmanve ne Shqipni JAN nji rrace tjeter, jan meturinat e gjakut turk qi najn te njajtat besime dhe bot shpirtnore me vlleznit e tyne, vetem kshu shpjegohet dashnia e marre qi ata kan per njani tjetrin!!! Kombi yn me koh asht tuj perplit per me asimilu ne trupin ton komtare ket trup t'huj, dhe ne ket mnyre ai po shkattron vedin. Por ne si gjithmone jena qorr dhe injorant, per ne çdo gja asht e mire dhe "tolerante". Koha asht dashmitare!!

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”