"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakrohen 5 Maqedonas.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#151

Post by Hymniarber » Mon May 14, 2012 9:49 pm

Por ktu qendron problemi mor Patush i dashtun, sepse madhsia e musulmanve ne Shqipni JAN nji rrace tjeter, jan meturinat e gjakut turk qi najn te njajtat besime dhe bot shpirtnore me vlleznit e tyne, vetem kshu shpjegohet dashnia e marre qi ata kan per njani tjetrin!
Gardhi, ketu e ke tepruar shume. Nuk e di si arrite ne kete konkluzion, por kete qe po thua ti dikush prane kufijve tane, do te jepte njerin sy, ta degjonte te dilte nga goja e shqiptareve. Mos u beni klane tani e mos akuzoni njeri-tjetrin per turq e serbe.
I kerkoj Patushit dhe Erix te lene menjane grindjet dhe te shkruajne me arsye.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#152

Post by Patush » Mon May 14, 2012 10:16 pm

Hymniarber wrote:
Por ktu qendron problemi mor Patush i dashtun, sepse madhsia e musulmanve ne Shqipni JAN nji rrace tjeter, jan meturinat e gjakut turk qi najn te njajtat besime dhe bot shpirtnore me vlleznit e tyne, vetem kshu shpjegohet dashnia e marre qi ata kan per njani tjetrin!
Gardhi, ketu e ke tepruar shume. Nuk e di si arrite ne kete konkluzion, por kete qe po thua ti dikush prane kufijve tane, do te jepte njerin sy, ta degjonte te dilte nga goja e shqiptareve. Mos u beni klane tani e mos akuzoni njeri-tjetrin per turq e serbe.
I kerkoj Patushit dhe Erix te lene menjane grindjet dhe te shkruajne me arsye.

Ka gabu dhe ka gabu rande por dhe jo fort!
Ka gabu sepse shumica e Shqiptareve te fese islame jane te rraces Shqiptare por nuk ka gabu sepse ne kete kumunitet mshehen kopila turq dhe veprojne ne emen te shumices qe jane Shqiptare! Me ju than Shqiptareve mysliman se Naim Terrnava a turk, nuk e besojne!Zv/kryeministri i Turqisë, Bylent Arinç, ka marrë pjesën të mërkurën në ceremoninë turke të 622-vjetorit të vdekjes së Muratit I, organizuar në fshatin Mazgit të Kastriotit.

Pas vizitës në varrin e ashtuquajtur të "sulltan Muratit" në territor shqiptar, zv/kryeministri turk ka pohuar se midis Turqisë dhe Ballkanit ka lidhje të thella dhe se ka një solidaritet të madh midis popullit turk dhe atij "kosovar".

Ndërkaq për rëndësinë e varrit të Muratit ka folur edhe kryetari i komunës së Bursës, Turqi, Reçep Altepe.

"Jemi mbledhur për të kujtuar një personalitet që ishte shumë i rëndësishëm. Sulltan Murati ishte i gatshëm të luftonte në çdo kohë dhe zhvilloi 37 luftëra dhe e fundit ishte ajo në Kosovë, ku ishte një luftë për ekzistencë, dhe pati thënë se 'Edhe nëse do të bie dëshmor, me rëndësi është që të fitohet lufta'", ka deklaruar Altepe.

Më tej ai ka vazhduar me falsifikimin e historisë shqiptare duke pohuar se Murati I u vra nga "një serb".

“Ai me djemtë e tij arriti ta fitonte luftën por në këtë vend në të cilin ndodhemi ai u vra nga një serb. Ai është i varrosur në dy pjesë në Bursa dhe në këtë vend ku ndodhemi dhe ne do të vazhdojmë ta përkujtojmë këtë njeri kaq të mençur”, ka thënë Altepe.

Në shënimin e përvjetorit të 622-të të vdekjes së Muratit, sulltanit që nisi pushtimin e tokave të Arbërit, kanë marrë pjesë edhe ministri i Administratës Publike, Mahir Jagçilar, si dhe kryetari i organizatës abrahamike "Bashkësia Islame e Kosovës", Naim Tërnava.

Në fjalën e tij në varrin e ashtuquajtur të "sulltan Muratit", kreu i BIK-ut, Naim Tërnava, ka deklaruar se turqit dhe shqiptarët i kanë familjet dhe gjakun e përzier me njëri-tjetrin.

“Ky vend flet për historinë tonë dhe ky vend flet se ne si dy popuj kemi familje të përziera dhe gjakun e përzier tash e 622 vjet dhe falë tij ne sot jemi besimtarë myslimanë shumicë”.

Lexoni se qa thojne, lexoni se kujte i majne perkujtim dhe disa kan ftyre te me akuzojne per radikalizem katolik kur une thjesthe po mbroj te paret e mi dhe identitetin tem Shqiptare!
Hapu dhe se nuk durohet turpi!

Prej Drenice del nji djalё
N’Fushë-Kosovë Murati i Parë,
Kambturqisht rrin fitimtar.
Prej Drenice del një djalë,
Fluturon me kalë të bardhë,
Mes për mes i bjen ushtrisë,
Shkon e i falet Naltmadhnisë:
-Tungjatjeta, Naltmadhni,
jam një arbër, vendali.
E jam ardhë ktu pa vonua,
Me t’puth dorën, me t’nderua.
Zgjatet mbreti, i jep kamёn,
Ngrihet djali, i ban gjamёn,
Mik pa thirrë ke ardhë, dai,
Prej Azie n’Dardani,
Me na marrë magjet e miellit,
Me na zanë hisen e diellit,
Gjithë ushtrinë e paç me shndet,
Kjo Arbni ka bijt e vet,
Ta ven kryet maje kapicës,
Jam Miloshi prej Drenicës..
Mbret e krajla shpesh gabohen,
Bijtë e Arbrit nuk pushtohen,
Një ushrri iu hodh djaloshit.
Zogjtë e malit bajnë çudi,
Kush po ngjitet për njat bri?
Ec një trup me krye n’dorë
Bahet mal i bardhë dëborë!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#153

Post by erix77 » Tue May 15, 2012 6:45 am

Lexoni se qa thojne, lexoni se kujte i majne perkujtim dhe disa kan ftyre te me akuzojne per radikalizem katolik kur une thjesthe po mbroj te paret e mi dhe identitetin tem Shqiptare!
Hapu dhe se nuk durohet turpi!
Nje gje eshte te mbrosh identitetin tend dhe nje gje tjeter eshte te sulmosh te gjithe myslimanet shqiptare si fanatike turko-arabe.Nese ti sheh disa fanatike apo trushpelare,servila qe shesin cdo gje per ndonje lek vejua gardhin tek thana por nqs ti merr ca molle te kalbura dhe perzien me to te gjithe shqiptaret myslimane mos prit te te duartrokasim.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#154

Post by erix77 » Tue May 15, 2012 6:51 am

Gardhi i Ondrrave wrote:
erix77 wrote:Ti mund te besh cte duash per te nxjerre ne pah identitetin tend sllavo-kristian por mos prit qe une te te mbeshtes,sigurisht nuk do te te ndaloja jo dhe aq prej tolerances por prej mosperfilljes.Ti ne ate serbine tende te dashur mund te besh sa te duash kisha te sllobodanit por mos prit qe edhe ne te vijme ne ate kishe.

Si guxon ti morr me identifiku krishtnimin shqiptare me sllavizmin?? çfare din ti mor kopil turkut mi identitetin kultnore te shqiptarvet?? Asigja!!! Nuk t'vin mir kur t'thojn arab o turk kur valvit flamurin e Islamutit ne Shqipni por je i pari qi akuzon shqiptart e fes tjeter per "protosllavizem" kur ata dojn me nartu objektet e tyne fetare!! Ja ku asht "toleranca" fetare e Islamit!!JASHT ISLAMI NGA SHQIPNIA!!!!
Po ik o shoku i Breivikut se le nam
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#155

Post by Rina » Tue May 15, 2012 7:16 am

Naim Ternava nuk eshte turk se eshte ma i bardhe se ju 100% e sigurt jam! Madje Naim Ternava eshte larg me i bardhe se ai imzot Dode Gjergji, ipeshkvi i Kosoves -haha-

Ndersa ti mor Patush qe na je ba si telall i turkut, ate manifestim e ka organizuar partia turke ne Kosove dhe e kane ftuar edhe Naim Ternaven si perfaqesues i Bashkesise Islame te Kosoves, ku bene pjese edhe komuniteti turk i Kosoves. Te na nuk mshefet asnje turk nder shqiptare, se te drejten e deklarimit te perkatesise etnike e kane pasur popujt qe kane jetuar ne Jugosllavi, madje te jesh turk je privilegjuar shume nga sllavet (keshtu qe ndodh qe keta turqit te jene si race nordike, qe do te thote qe shumica as nuk jane turq, por per shkak te rrethanave historike dhe terrorit sllav qe eshte ushtruar, shume kane qene te detyruar te deklarohen edhe si turq), keshtu qe ai qe eshte turk, eshte turk. ai qe eshte shqiptar eshte shqiptar. Mendoj qe kjo mshefja e etnive tjera nder shqiptare eshte me shume dukuri tek ju, se nuk kane guxuar te deklarohen ne kohen e diktatures komuniste. Pak kemi humbur ne shqiptare, e te humbasim hala?!!

Qashtu, edhe fol ti per gjerat tua atje ne katundin tend, leri te tjeret ti te merren me problemet e tyne! Ti je bo sikur ato grate e keqija, qe ne vend se ta pastrojne oborrin e vet, mundohen te pastrojne oborret e tjereve!

P.S. Edhe nje dite njeri keshtu i shante shqiptaret muslimane si turq, a cka me ja pa ftyren atij, i zi si magjup ! -hahaha-

P.P.S. A ndoshta ju etnine edhe racen e percaktoni ne baze te fese, sikurse shkjet dhe greket, ne mungese te nje etnie reale qe keni? -waiting- Ndoshta ju nuk e dini por ka edhe turq te krishtere, sa te duash! ;)

P.S.3. Qenka shume e vertete qe paskit probleme psikologjike disa, qe pas nofkave, te shfryni urrejten e grumbulluar si rezultat i indoktrnimit tuaj ideologjik fetar. Ec shkoni pini uje te ftohte ! se ketu nuk besoj qe eshte vendi per tu sheruar!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#156

Post by Patush » Tue May 15, 2012 8:58 am

Çështja shqiptare në Ballkan nuk është çështje fetare, por kombëtare
Nga Xhelal Zejneli
Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Maqedonisë, për vrasjen e pesë maqedonasve i fajësoi “islamistët radikalë” – shqiptarë.
Me këtë konstatim, kryeministri maqedonas – Nikolla Gruevski dhe VMRO-ja e tij, duan t’i tregojnë botës se:
- çështja shqiptare në Maqedoni, nuk është çështje kombëtare, por fetare;
- shqiptarët janë përçues të interesit lindor – turk, iranian dhe arab;
- shqiptarët i sjellin në gadishull dhe në Europën e krishterë vlerat islamike.
Ky është thelbi i deklaratës së sipërthënë të qeveritarëve të qeverisë maqedonase.
Se çështja shqiptare në Maqedoni dhe në rajon, nuk është kauzë kombëtare, por fetare, Gruevski dhe VMRO-ja “e argumentojnë” para botës, me si më poshtë:
- Shqiptarët kudo që janë, nuk kërkojnë gjuhë dhe flamur, por ndërtim xhamish nëpër sheshet e kryeqyteteve shqiptare;
- Shqiptarët kërkojnë që mësimi fetar të jetë lëndë nëpër shkollat fillore dhe të mesme të hapësirave shqiptare në rajon, përkundër faktit se, kudo në këto troje funksionojnë shkollat fetare dhe medresetë;
- Ka shqiptarë të cilët kërkojnë që vajzave shqiptare t’u lejohet që nëpër shkolla si dhe gjatë orëve të mësimit, të mbajnë në kokë shami dhe të vishen si në Arabi dhe në Persi;
- Ka shqiptar qët thonë se Skënderbeu nuk është hero kombëtar i shqiptarëve ngase ka luftuar kundër turqve dhe për Evropën Perëndimore;
- Ka shqiptarë që thonë se Skënderbeu, duke luftuar kundër turqve, është e vetëkuptueshme se ka luftuar edhe kundër fesë islame; Duke luftuar kundër islamit, është e vetëkuptueshme se ai ka luftuar për krishterimin;
- Ka klerikë islamikë që thonë se Nënë Tereza nuk mund të hyjë në parajsë, ngase s’ka qenë myslimane;
- Ka shqiptarë që nuk kanë dashur të lejojnë vendosjen e shtatores së Nënë Terezës në sheshet e qyteteve të caktuara, siç janë Shkodra, Peja…
- Ka shqiptarë që për nga imazhi nuk dallohen fort prej fundamentalistëve islamikë; mbajnë mjekra të gjata, vishen si në Arabi, në Iran, në Pakistan, në Indonezi;
- Veshja e një numri të caktuar shqiptarësh dëshmon se shoqëria shqiptare funksionon me vlera aziatike, d.m.th. joevropiane dhe joperëndimore;
- Prej niveleve të larta të politikës shqiptare dalin deklarata se shqiptarët janë vëllezër me turqit aziatikë;
- Ka shqiptarë që organizojnë në Shkup protestë anti-izraelite;
- Ka shqiptarë që kanë vrarë ushtarë amerikanë;
- Ka shqiptarë që kanë qenë të përfshirë në rrjetin e terrorizmit global;
- Ka shqiptarë që në kuadër të radikalizmit islamik kanë qenë pjesë e planeve për të sulmuar kazerma dhe garnizone ushtarake në SHBA;
- Ka shqiptarë që nuk e kanë kundërshtuar në mënyrë të prerë kërkesën e Ankarasë për rishqyrtimin e periudhës osmane të historisë së popullit shqiptar;
- Qendrat politike shqiptare – Tirana dhe Prishtina, nuk kanë qëndrim të prerë ndaj dukurive të sipërthëna. Përkundrazi, para veprimeve të lartpërmendura i mbyllin sytë;
- Inteligjencia shqiptare në Ballkan, akademikët, profesorët universitarë, ideologët e mendimit politik bashkëkohor shqiptar, para veprimeve të mësipërme rinë indiferentë;
- Ka shqiptarë, madje me përgatitje universitare, të cilët në mediume dhe në vende publike, deklarohen haptas si antiamerikanë dhe si antiperëndimorë;
Kështu thonë për shqiptarët kryeministri i qeverisë maqedonase Gruevski si dhe partia e tij – VMRO-ja.
Kjo politikë e Gruevskit është pjesë e pandarë e politikës – historikisht antishqiptare – të Beogradit, të Athinës dhe të Moskës.
Diplomacitë serbe, greke dhe ruse, që nga koha e Kongresit të Berlinit (1878) e deri në ditët tona, janë përpjekur që në kancelaritë evropiane t’i paraqesin shqiptarët si pro-turq. Në mënyrë tendencioze, ata i kanë paraqitur shqiptarët edhe si pro-islamikë. Kështu kanë vepruar edhe në Konferencën e Ambasadorëve në Londër (1912-1913), edhe në Konferencën e Paqes në Paris (1919-1920), edhe në Konferencën e Rambujesë (1999).
Duhet thënë se në shoqërinë shqiptare mbase mund të ketë individë dhe grupe pro-turke, pro-arabe dhe pro-iraniane, mirëpo këto grupe nuk janë veçse segmente të vogla të shoqërisë shqiptare. Ndaj, populli shqiptar nuk mund të identifikohet me ta, siç pretendojnë qendrat antishqiptare – Beogradi, Athina, Gruevski dhe Moska.
Thelbi i politikës djallëzore të boshtit antishqiptar sllavo-bizantin të sipërthënë është që popullin shqiptar në Ballkan, që ka orientin pro-amerikan, përkatësisht properëndimor, ta identifikojnë me grupet shqiptare pro-turke, pro-arabe, pro-iraniane dhe “pro-islamike”. Është interes jetik i Beogradit, i Athinës, i Gruevskit dhe i Moskës që grupet e sipërthëna shqiptare – me orientim pro-turk, pro-arab, pro-iranian, aziatik, antiamerikan (atniperëndimor) dhe anti-hebraik – të shtrihen sa më shumë dhe ta shtojnë ndikimin ndër shqiptarë, në mënyrë që çështja shqiptare në Ballkan të humbë dimensionin kombëtar dhe të marrë përmasë fetare.
Protestat e grupeve shqiptare, me flamuj joshqiptarë, Beogradi, Athina, Gruevski dhe Moska nuk do t’i ndalojnë kurrë. Përkundrazi, do t’i mbështesin dhe do t’i nxisin. Kërko xhami sa të duash, vetëm mos bëj politikë kombëtare. Mos kërko zhvillim ekonomik dhe universitete, se ato krijojnë popull shtet-formues dhe shtet kombëtar.
Në kohën e Mbretërisë Jugosllave, Beogradi nuk e njihte ekzistimin e kombësisë shqiptare. Pushteti serb shqiptarët i emërtonte si mysliman. Po kështu edhe boshnjakët e fesë islame. Nga kjo del se serbëve nuk u ka penguar feja islame e shqiptarëve. Ajo që u ka penguar serbëve, grekëve dhe rusëve është kombësia e shqiptarëve dhe jo feja islame e tyre. Mund të quhesh mysliman sa herë të duash dhe kur të duash, por jo edhe shqiptar.

Në Mbretërinë Jugosllave shqiptarët nuk kishin të drejtë shkollimi në gjuhën amtare. Mirëpo, pushtetarët serbë nuk ua ndalonin shqiptarëve shkollimin në medresenë e Shkupit në gjuhën turke, arabe dhe serbe. Shkollohu në frymën fetare sa të duash por, jo edhe në frymën e rilindësve kombëtarë. Përse?! Kështu sepse feja islame e shqiptarëve kurrë s’u ka penguar serbëve, grekëve dhe rusëve. Sot – edhe sllavo-maqedonasve. Ajo që u pengon sllavo-bizantinëve është politika kombëtare e shqiptarëve me orientim perëndimor.

Rajone të caktuara shqiptare janë nën ndikimin e qendrave të huaja, mbase edhe për shkaqe ekonomike. Shqiptarët duhet të ndërtojnë strategji kombëtare që do të nënkuptonte:
- zhvillimin ekonomik të zonave jo mjaft të zhvilluara; dhe
- arsimimin e të rinjve të atyre zonave.
Ka edhe të tillë që e politizojnë fenë. Ata që fenë e shndërrojnë në ideologji dhe e politizojnë atë, nuk janë besimtarë të vërtetë. Besimi në Zot nuk është politikë dhe ideologji.
Beogradi, Athina, Shkupi dhe Moska ka kohë që nuk lodhen për t’i denigruar shqiptarët si pro-turq, pro-arabë, pro-iranianë, pro-aziatikë, antiamerikanë apo antiperëndimorë. Këtë tanimë e bëjnë me devotshmëri – vetë shqiptarët.
Nëse çështjen e Mitrovicës veriore nuk arrijnë ta zgjidhin Uashingtoni dhe Berlini, a thua vallë do të mundë ta zgjidhin individë dhe grupe shqiptare që e shajnë Amerikën?! Miqtë perëndimorë të shqiptarëve nuk befasohen aq me ato segmente të shoqërisë shqiptare që mbajnë flamuj jokombëtarë, aq sa habiten me qëndrimin oportunist, konformist dhe indiferent ndaj tyre – të faktorit politik dhe të inteligjencies shqiptare në Tiranë, në Prishtinë dhe në Maqedoni.
Çështja shqiptare në Ballkan s’është as ideologjike, as fetare, por është kombëtare dhe politike. Kauza shqiptare në Ballkan është çështje territoriale. Është çështje e popullit të ndarë, të rindarë dhe të shtypur. Dhe kjo çështje e dhimbshme nuk zgjidhet me ato segmente të shoqërisë shqiptare që për vëlla e konsiderojnë turkun, arabin, iranianin, pakistanezin dhe indonezianin. Çështja shqiptare nuk zgjidhet prej atyre që nuk janë të vetëdijshëm se gjuha, historia dhe prejardhja e përbashkët janë faktorët që e bashkojnë një popull. Shqiptarët i bashkon dhe tragjizmi i përbashkët. Shqiptarët kanë prejardhje evropiane dhe jo turke, arabe, iraniane apo aziatike.
Si çështje fetare, kauza shqiptare në gadishull do të privohej nga mbështetja e qendrave politike ndërkombëtare të vendosjes – Uashingtonit dhe Brukselit.
Shqiptarët do të humbnin rastin historik të papërsëritshëm të zgjidhjes reale të kauzës së tyre kombëtare. Si gjithmonë në të shkuarën, shqiptarët do të shënonin edhe një ngecje historike, tanimë me pasoja akoma më dramatike. Do të zhyteshin sërish nën robërinë shekullore sllavo-bizantine. Për tragjedinë që do të pësonin, do të fajësonin jo vetveten, por fuqitë e mëdha të kontinentit të vjetër, njashtu siç i fajësojnë për Londrën e 1912-ës. Shqiptarët s’duhet të lejojnë që t’i ndjekë mallkimi historik. Nuk duhet të jenë i vetmi popull i rruzullit që punon kundër vetvetes.


Shqiptarët dhe SHBA-ja – Shqiptarët nuk duhet të harrojnë se:
- Presidenti amerikan Vudro Uilson, në Parisin e 1919-ës i mbrojti prej synimeve grabitqare serbe, greke dhe ruse;
- Presidenti Klinton, i bombardoi forcat kolonialiste serbe në Kosovë dhe bashkë me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e çliroi Kosovën;
- Presidenti Xhorxh Bush e paralajmëroi Beogradin se në Kosovë është një vijë e kuqe të cilën Serbia nuk do të duhet ta kalojë;
- Presidenti Xhorxh W. Bush, me rastin e vizitës në Arbëri, e paralajmëroi shpalljen e pavarësisë së Kosovës dhe e pranoi Shqipërinë në NATO;
- Lufta e 2001-shit në Maqedoni, pa mbështetjen e Uashingtonit, s’do të mund të përfundonte me sukses;
- Ekspertët amerikanë dhanë ndihmesën e tyre në hartimin e projektit të Marrëveshjes së Ohrit;
- Pa amerikanët dhe gjermanët, Mitrovica Veriore vështirë mund të vihet nën sovranitetin e Prishtinës;
- Pa amerikanët, gjendja e shqiptarëve të Kosovës Lindore (Preshevë, Bujanovc, Medvegjë), si dhe e shqiptarëve në Mal të Zi mund të bëhet akoma më e vështirë;
- Uashingtoni mund të ndihmojë edhe në zgjidhjen e çështjes çame;
- Bashkimi kombëtar i shqiptarëve as që mund të paramendohet pa amerikanët.
Pa amerikanët, d.m.th. pa perëndimorët kauza shqiptare në Gadishullin Ilirik merr fund.
Qëllimi kryesor dhe i vetëm i Beogradit, i Athinës, i Gruevskit dhe i Moskës është që ndërmjet shqiptarëve, në një anë dhe SHBA-së, përaktësisht Perëndimit, në anën tjetër, të ftohen marrëdhëniet dhe të lindë mosbesimi.
Qëllim i boshtit sllavo-bizantin është edhe prishja e marrëdhënieve midis popullit shqiptar dhe popullit hebraik. Përse?! Për arsye se SHBA-ja dhe Izraeli kanë lidhje të ngushta. Sipas legjendës, bashkësia hebraike në Amerikë ushtron ndikim të theksuar në politikën amerikane. Thuhet po ashtu se hebrenjtë ushtrojnë kontroll edhe mbi institucionet monetare dhe financiare në botë. Shqiptarët nuk duhet të lejojnë që miqësia shqiptaro-izraelite të vihet në dyshim. Këtë mbase s’do ta dëshironin as hebrenjtë. Ata e dinë mirë se shqiptarët janë i vetmi popull i planetit i cili Gestapos gjermane nuk ia dorëzoi as edhe një çifut të vetëm. Shqiptari, në përputhje me kodin etik kombëtar – besën, më parë pranonte të vritej prej gjermanëve, sesa të tregonte vendin ku ishte fshehur një familje hebraike.
Shqiptarët duan që ndërmjet palestinezëve dhe izraelitëve të arrihet një marrëveshje historike, në mënyrë që dy shtete sovrane dhe demokratike të jetojnë në paqe pranë njëri-tjetrit.
Ndërhyrja e falangës së Gruevskit – Askund në botë nuk është parë që, për zënien e tre të dyshuarve, të angazhohen 800 policë të armatosur deri në dhëmbë dhe të shoqëruar me qenë. Një potencial i tillë militar mund të mbajë një front lufte dhe jo të shkelë në orët e pasmesnatës shtëpitë e lagjeve periferike të Shkupit, që të përkujtojnë romanet natyraliste të Emil Zolës. Ky veprim barbar i qeverisë së Gruevskit paraqet terror shtetëror dhe është në kundërshti me konventat ndërkombëtare. Faktori ndërkombëtar duhet të pushojë së ledhatuari Maqedoninë. Ndërhyrja e kësaj falange në dhomat e gjumit të shqiptarëve e komprometon me të madhe edhe faktorin ndërkombëtar. Vetë fakti se kjo milici speciale nuk hasi në kurrfarë rezistence, dëshmon qartë se janë bastisur shtëpi qytetarësh të pafajshëm.
Një ditë para se të mbahen zgjedhjet në Serbi, ministri serb i Punëve të Brendshme – Ivica Daçiq, që t’i rritet rejtingu ditën e zgjedhjeve, urdhëroi burgosjen e pesë shqiptarëve të Preshevës. Dhe ia doli. Korri rezultat më të mirë se ç’priste.

Faktori ndërkombëtar duhet t’i parandalojë sllavo-bizantinët që të eksperimentojnë me jetën e shqiptarëve të pafajshëm.
Shqiptarët dhe mësimi i historisë – Shqiptarët duhet t’i kushtojnë rëndësi më të madhe historisë kombëtare. Historia e shkruar në frymën e ideologjisë komuniste, ku miqtë tanë historikë paraqiten si armiq, duhet të rishqyrtohet. Brezat e sotëm dhe ata që do të pasojnë, duhet ta dinë nga tekstet e historisë se kë patëm miq dhe kë armiq. Cilët ishin ata që na ndihmuan për ta krijuar një gjysmë Shqipërie dhe kush ishin ata që e shkaktuan copëtimin e saj.
Trojet shqiptare në gadishull, që nga Kriza a dytrë lindore (1877) e këndej, u copëtuan në gjashtë pjesë: Shqipëria, Kosova, Kosova lindore (Preshevë, Bujanovc, Medvegjë), Maqedonia veri-perëndimore, viset shqiptare në Mal të Zi dhe Çamëria. Pjesë e kombit shqiptar është edhe diaspora shqiptare – në Evropë, në SHBA dhe gjetkë.
Shqiptarët e dinë se miq historikë të tyre kanë qenë dhe janë: SHBA-ja, Gjermania, Vjena, Roma, Londra, Kroacia. Shqiptarët i janë mirënjohës ish-presidentit francez – Sarkozisë. Armiq historikë të shqiptarëve kanë qenë dhe janë: Beogradi, Athina dhe Moska. Në vitet 1981-1990 u intensifikua veprimtaria antishqiptare e boshtit të së keqes Titograd-Boegrad-Shkup.
Zvarritja e zgjidhjes së problemeve në hapësirat shqiptare në rajon dhe riciklimi i tyre i vazhdueshëm dëshmon se perëndimorët janë të zhgënjyer me politikanët dhe me inteligjencien shqiptare.
Edhe një vonim në histori do të jetë i papërballueshëm për shqiptarët.


Xhelal Zejneli eshte mysliman ( sa per dijeni) fatemiresishte si ky ka plot t'cileve ju punon truni dhe jane ne gjendje te shohin problemin themelor ne shoqerin tone!

Rina, Ternava thote se a turk dhe ti me kamngulje e ban Shqiptare! Ai krenohet me kopiledhekun e tije si pasardhes i te pareve te tij 622 vjet ma pare ndersa ti e ban Shqiptare!
Masi jeni te apasjunuar pas lekures se bardhe (madje dhe me quani rracist lol) ja ku e ke dhe nje bardhosh tjeter:
Image
Shain Duka Al Arabi
GJaku dihet se formon pjese te identitetit por ashte mendja dhe ndergjegja ajo qe ploteson identitetin!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#157

Post by Rina » Tue May 15, 2012 9:06 am

Ti ke probleme serioze Patush. As qe e kam ndermend te merrem ma me ty (se edhe nuk ishte qellimi im te merrem me kesi njerez, kur kam hy ketu) se sa me thelle futesh ne keto pacavurat tuaja, aq me shume ndyhesh.

Se mire ka thene Niçe

After coming into contact with a religious man I always feel I must wash my hands.


hajde cao e vazhdo ti me tanden, se ke nevoje me u shpreh, e ke deklaruar edhe vet.

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#158

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue May 15, 2012 12:01 pm

Hymniarber wrote: Gardhi, ketu e ke tepruar shume. Nuk e di si arrite ne kete konkluzion, por kete qe po thua ti dikush prane kufijve tane, do te jepte njerin sy, ta degjonte te dilte nga goja e shqiptareve. Mos u beni klane tani e mos akuzoni njeri-tjetrin per turq e serbe.
I kerkoj Patushit dhe Erix te lene menjane grindjet dhe te shkruajne me arsye.
E kam tepru?? Mase, por imazhet flasin ma shum se njimije fjale. Nase ma gjen nji "evropjan" mes ktyne "shqiptarvet", po t'tham bravo!!!
RRACE E DEGJENERU!!! Sdona me pranu realitetin!!!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#159

Post by Hymniarber » Tue May 15, 2012 2:24 pm

RRACE E DEGJENERU!!! Sdona me pranu realitetin!!!
Gardhi bej nje jave pushim, sepse je shume i acaruar. Nuk i ka ardhur e keqja Shqiperise nga muslimanet. Keta radikalet me fytyre arabesh, nuk perfaqsojne muslimanet shqiptare, bile ata nuk perfaqsojne as islamin.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#160

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue May 15, 2012 3:31 pm

Nuk jam i acaru, thjesht i hidheru, qi shqiptart nuk dun me pa realitetin per at qi asht!! Per ket ne jena kampion, veq te tjert kan faj kur na qisin gabimet qi bajm, ne kurre, ne jena si perendia, cdo gja qi bajm asht e drejt..mentalitet tipik i cifutit(se them me rracizem, por me nanvizu nji aspekt psikollogjik vetshkattrus tipik i sionistve te sotem). Nuk i ka ardh dam shqiptarvet prej Islamit thu? Ja po ti lstoj un,orientalizim i jetes shqiptare, prapametje kultnore dhe shpirtnore, alienim dhe shkattrim identiteti europjan, shkattrim i kujteses historike komtare dhe figurave te saj prej riinterpretimit te historis simbas interesave te Islamit(asht tuj nodh qysh tash, mos thuj qi s'asht e vartet), alienim simpatie prej tan Evrops per nji kom qi asht relativisht i panjojtun, acarim i marrdhanjeve me fqinjt qi sdin cfare gjuhet me gjejt me hoxhallar turkodashnor, plus, tuj konsideru situaten me terrorizmin islamik nerkomtare, kjo e ven Shqipnin, si i vetmi kom "evropjan" musulman, ne shenjestren e sigurimeve policore nerkomtare. Mujt me vazhdu gjate, po besoj asht boll!! Nase ty kjo situat te duket e rehatshme e pa probleme, dmth qi je dorzu e zdon me luftu ma per Shqipnin!!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#161

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue May 15, 2012 3:36 pm

Rina wrote:Ti ke probleme serioze Patush. As qe e kam ndermend te merrem ma me ty (se edhe nuk ishte qellimi im te merrem me kesi njerez, kur kam hy ketu) se sa me thelle futesh ne keto pacavurat tuaja, aq me shume ndyhesh.

Se mire ka thene Niçe

After coming into contact with a religious man I always feel I must wash my hands.


hajde cao e vazhdo ti me tanden, se ke nevoje me u shpreh, e ke deklaruar edhe vet.
Rina mjaft paj Zotit se ske argumenta per me ba debat!! Cfare don me mrojt moj e zez turko qent me mjeker?? Apo t'pelqen me hec n'rruge me perce mi kryt?? sepse ashtu do nodh nase shqiptart nuk mrohen prej ktij kancerit, asht tuj nodh ne tan boten ku Islami ka fut rranje. Ty t'pelqen? ik ne Turqi o Arabi dhe jeto ne ket mnyre, jo ne Shqipni!!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#162

Post by Rina » Tue May 15, 2012 3:46 pm

Jo ti rri atje ku je, se une jam ketu ku e kam vendin. Edhe mos mu drejto me! se skam interes as ti lexoj ata qe nje e dy me ermin e fqinjeve ne goje i sulmojne shqiptaret. Edhe nuk jane turq ata qe po flas une, po me shqiptare se ti.

Ik tani se skane kohe njerezit te merren me ty! nje katunar gurbetxhi, ky je ti!

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#163

Post by Hymniarber » Tue May 15, 2012 5:19 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:Nuk i ka ardh dam shqiptarvet prej Islamit thu?
Mos e transformo ate qe kam shkruar, une shkrova:
Nuk i ka ardhur e keqja Shqiperise nga muslimanet.
duke nenkuptuar ne pergjithesi muslimanet shqiptare, shumica e te cileve nuk kane shkelur ndonje here ne xhami, ose qe jane aq indiferente ndaj atij besimi, sa vetem per statistike klasifikohen si te tille.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#164

Post by Prespar » Tue May 15, 2012 5:36 pm

I am an Albanian from Macedonia and all I can say is that I am APPALLED by what I am seeing in Macedonia within this demonstration and also many in other areas in the Balkans. When it comes to these higher levels of Islam, call em Wahhabi,extremest or whatever ...to me I see em as a cult ....and a danger to us as Albanians no matter what religion we practice in our homes .

Myself as a Muslim all I see is them causing much distancing from us and I fear we ourselves have to take care of this in someway or another within our own .

I have for the last 10 years heard of stories of these higher levels of Islam within our own and simply ignored it as some phase or something but this last protest in Macedonia really opened my eyes and I hope many other eyes as well ......

And I have to give a table pounding FAIL to whoever organized this protest march in Macedonia ....if it was organized at all ...


then again I understand that media was all over this bcs I imagines there was a small percentage of these types in the demonstration...but this is what their camera lenses wanted and they got itShame on me but I am long distanced from home but for sure shame on my brothers and sisters in Macedonia that allowed these type of Albanians and non-Albanians in with Arabic signs and slogans ,bcs surely from looking at many pics I see Arabs and middle eastern sorts as well

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#165

Post by Zeus10 » Tue May 15, 2012 6:00 pm

It's obvious that the Vehabists have grown strong among Muslim Albanians in RFJ Macedonia, and I wouldn't be surprised if secret services have a contribution on that, so we have to act fast before they ruin our image as a nation.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”