"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

#16

Post by Rina » Sun May 20, 2012 2:37 pm

Ti Patush nuk paske me duket me shume kapacitet se me u marr me keso tema dhe me shkrime carcaf, qe edhe po pritoj tua hedh syte! Bile ne ate forumin tjeter nuk me kujtohet qe kam folur ndonjehere me ty ne ndonje teme dhe mire paskam ba! Madje nga ai forum me kujtohesh vetem si nikname se jo qe kam debatuar ndonjehere me ty!

Mos me cito me, per gjera te tilla. Nese ke ndonje gje me te mencur per te diskutuar mire nese jo, atehere beje ate qe te thashe.

Leri lojnat tua me mua! Qashtu! se nuk mundesh ti me me tregua mua sesi eshte situata ne Kosove edhe kurre mo mos e permend!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

#17

Post by Patush » Sun May 20, 2012 2:49 pm

Po kush po te citon moje e mire? A nuk me citove ti e para ne kyt teme, q'ka pret nga une a kujton se do te lejoj injorimin ne drejtim temin?

Solla shkrimin nga nji Shqiptare i fese myslimane ne menyre qe te mos kete paragjykime ndaj meje masi nuk i perkas asaj feje. As nuk u lodhe me e lexu!

Dhe kush ta dha ty at privilegj qe te mos flas une apo ndonje tjeter per situaten ne Kosove e asaj mbare Shqiptare, hajt na kallzo pak?
Last edited by Patush on Sun May 20, 2012 2:54 pm, edited 1 time in total.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

#18

Post by ALBPelasgian » Sun May 20, 2012 2:52 pm

arberor wrote: I would not be surprised if kosova and albanian part of macedonia become shariah countries in 25 years. So much has changed in the last 10 years, so can you imagine balkans in 10 years ?
That's not going to happen neither in Kosova nor in Albanian part of Macedonia for the simple reason that most of Albanians would never accept to obey to a conservative Islamic society. Judging from the long tradition of not being fully addicted to any religion, I am sure that Albanians would never accept extremist values that have come from the East.
dont trust america or europe either, wahabism was created by british colonials and Saud family to weaken ottoman empire from 1744-1922
Albanians have fiercely opposed the wahabism, especially in the period of Albanian ruler of Egypt, Mehmet Ali Pasha who crushed the turmoils of wahabis in Saudi Arabia.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

#19

Post by Rina » Sun May 20, 2012 2:52 pm

E ke gjetur njerin e gabuar per keto lojnat tua! Te kam thene edhe ne temen e mehershme qe une nuk e kam ndermend te merrem me ty.

Une shume kam te drejte me te thene mos me fol se nuk je qytetar i Kosoves dhe je duke i shtremberuar gjanat ! Ka hile e sherr ne tere keto shkrimet tua carcaf qe po i sjell! Se shume mire po lexohesh!

Ke po mundohesh ti gjoja ta provokosh me keto shkrime. Vetem mendjen tende te semure aske tjeter nuk e provokon, mbaje mend!

Germo Tare germo se ndoshta gjen ndonje gje -waiting-
Last edited by Rina on Sun May 20, 2012 3:01 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

#20

Post by Patush » Sun May 20, 2012 3:01 pm

Rina wrote:E ke gjetur njerin e gabuar per keto lojnat tua! Te kam thene edhe ne temen e mehershme qe une nuk e kam ndermend te merrem me ty.

Une shume kam te drejte me te thene mos me fol se nuk je qytetar i Kosoves dhe je duke i shtremberuar gjanat ! Ka hile e sherr ne tere keto shkrimet tua carcaf qe po i sjell! Se shume mire po lexohesh!

Ke po mundohesh ti gjoja ta provokosh me keto shkrime. Vetem mendjen tende te semure aske tjeter nuk e provokon, mbaje mend!

Pra magjypet dhe shkite qe jane qytetare te Kosoves pasken te drejte me fol ne emen te Kosoves dhe per situaten e une jo?

Po mire a po me kallxon se per cilen krahine, dhe per cilat situata me duhet te flas keshtu qe te mos lendoj mendjen, ndergjegjen dhe trunin tuaj?

Si ka mundesi qe juve qe ju merret zani per kete tolerance nder Shqiptare kerkoni tja myllni gojen tjetrit? Hipokrizi apo jo?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

#21

Post by Rina » Sun May 20, 2012 3:02 pm

Patush wrote:
Rina wrote:E ke gjetur njerin e gabuar per keto lojnat tua! Te kam thene edhe ne temen e mehershme qe une nuk e kam ndermend te merrem me ty.

Une shume kam te drejte me te thene mos me fol se nuk je qytetar i Kosoves dhe je duke i shtremberuar gjanat ! Ka hile e sherr ne tere keto shkrimet tua carcaf qe po i sjell! Se shume mire po lexohesh!

Ke po mundohesh ti gjoja ta provokosh me keto shkrime. Vetem mendjen tende te semure aske tjeter nuk e provokon, mbaje mend!

Pra magjypet dhe shkite qe jane qytetare te Kosoves pasken te drejte me fol ne emen te Kosoves dhe per situaten e une jo?

Po mire a po me kallxon se per cilen krahine, dhe per cilat situata me duhet te flas keshtu qe te mos lendoj mendjen, ndergjegjen dhe trunin tuaj?

Si ka mundesi qe juve qe ju merret zani per kete tolerance nder Shqiptare kerkoni tja myllni gojen tjetrit? Hipokrizi apo jo?
Germo tare germo! Edhe nuk eshte puna aty, por nuk mundesh me fol per nje vend qe se njeh me nje qytetar te atij vendi, e ti ta besh kompetentin. Ti sill material sa te duash por mua mos mu drejto, keshtu thene shkurt! Ciao!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: TOLERANCA FETARE E SHQIPTAREVE, A EKZISTON AJO?!

#22

Post by ALBPelasgian » Tue May 22, 2012 10:45 am

Image

The people of Turkey: twenty years residence among Bulgarians, Greek, Albanians, Turks, and Armenians (1878)
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”