"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Serbet ne Shkoder

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Serbet ne Shkoder

#1

Post by Sally » Thu Oct 25, 2012 5:50 pm

A mundet dikush nga anetaret e forumit te na perkthej disa rrjeshta per c'fare behet fjale ne kete dokumentar serb?

Nga komentet serbe nuk mund te kuptoj asnje fjale , ndersa nga ato te shqiptarve kam kuptuar deshperimin pse kan lejuar qe serbet te jen kaq te lulezuar ne shkoder. Nese dikush e kupton kete gje dhe na shkruan disa rrjeshta do na ndihmonte te kuptonim me mire per c'fare flitet.

Faleminderit.

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbet ne Shkoder

#2

Post by Arbëri » Thu Oct 25, 2012 10:16 pm

Ne video flitet për ''serbet e asmiluar me dhunë'' nga shteti Shqiptar !
Personat që shifen ne video ''dëshmojne'' që si ju ndryshuan emrat dhe mbiemrat e serbeve qe jetojnë ne Shqipëri , dhe që nga viti 1966 e kishin të ndaluar edhe gjuhën serbe zyrtarisht dhe te njëjtit u shëndruan në nacionalitet Shqiptarë me dhunë nga shtetit Shqiptarë , qe shumica e serbeve atje bile edhe ishin të burgosur ..
Sipas ktij dokumentari te TV shtetëror Serb dhe personave qe shifen ne video , thuan që jetojnë 30.000 serb ne Veri ku shumica e asaj përqindje jetojnë ne Shkodër ...
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2068
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Serbet ne Shkoder

#3

Post by Sally » Fri Oct 26, 2012 11:52 am

Arberi shume te faleminderit, po kisha edhe nje pyetje...
Pra ne kete program ata kerkojne te drjetat e tyre. Po a u ka plotesuar shteti yne keto te drjeta, thuhet gje ne kete program?
Kjo ishte rastesi per mua qe gjeta kete video, dhe qe pikerishte flitet pra per minoritetin serb, sepse pak dite me pare ne viziten qe beri Merkic ne shqiperi kerkoj nga qeveria shqiptare kete:


Mërkiç kërkon rinumërimin e serbëve në Shqipëri

24 tetor - Serbia i kërkon qeverisë dhe Ministrit të jashtëm Panariti të rinumërojë dhe japë numrin e saktë të minoritetit serb në Shqipëri.

Lajmi, siç njofton "Shekulli", bëhet i ditur nga burime të brendshme të Ministrisë së Jashtme, kërkesa e Serbisë është bërë gjatë takimit me dyer të mbyllura që kanë zhvilluar dy ministrat e jashtëm, Panariti dhe Mrkiç.

Gjatë bisedës së dy kryediplomatëve, Ivan Mrkiç i ka shprehur Panaritit pakënaqësinë e qeverisë serbe sa i përket censusit të fundit të zhvilluar në Shqipëri që nxjerr minoritetin serb në vendin tonë me 0.002 % ose 258 banorë.

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: Serbet ne Shkoder

#4

Post by arianmarku » Fri Oct 26, 2012 12:11 pm

Serbia e Maqedonia provokojnë shqiptarët: Festojnë betejën ku masakrohen shqiptarët

12:14 / 26.10.2012
11 1
Vetëm pak ditë pasi u fol për hapjen e një kapitulli të ri të marrëdhënieve shqiptaro-serbe, me vizitën e ministrit të Jashtë serb në Tiranë, Ivan Mrkic, vjen një provokim nga Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic. Ai do të nisë sot një vizitë treditore në Maqedoni, ku do të takohet me liderë të lartë të këtij shteti.
Gjatë qëndrimit në këtë vend, Nikolic pritet të marrë pjesë në ceremoninë përkujtimore të 100-vjetorit të Betejës së Kumanovës dhe do të vendosë lule për nder të heronjve të rënë.

Për të gjithë ata që nuk e dinë, Beteja e Kumanovës paraqet fillimin e masakrave ndaj popullit shqiptar dhe spastrimi etnik i territoreve. Kjo betejë është zhvilluar në Luftën e Parë Ballkanike.

Mediet maqedonase raportojnë se Nikolici do të marrë pjesë në këtë ceremoni me ftesë të autoriteteve të Shkupit. Madje, qeveria e Maqedonisë ka përgatitur ceremoni të posaçme dhe ngritjen e një përmendoreje për shënimin e kësaj ngjarjeje.

“Me betejën e Kumanovës filluan masakrat e tmerrshme ndaj shqiptarëve dhe spastrimet të territoreve tona etnike. Kjo datë duhet të përkujtohet si tragjedi e madhe për shqiptarët e jo të lejohet festimi i saj zyrtar”, ka deklaruar kryetari i Shoqatës së Historianëve Shqiptarë në Maqedoni, Skënder Hasani, për gazetën “Lajm”.

Kjo do të jetë vizita e parë e Nikolicit në Maqedoni që pas marrjes së detyrës si president në shtator të këtij viti. Ndërkohë, edhe pse ka kaluar më shumë se një vit pas zgjedhjes si presidente, Atifete Jahjaga ende nuk ka marrë ftesë për vizitë zyrtare në Maqedoni. /Telegrafi/

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbet ne Shkoder

#5

Post by Arbëri » Fri Oct 26, 2012 5:38 pm

Nuk është ajo video qe mundet dikush te merr si serioze , nga jo shqiptaret mendoj .
Është vetëm nje propagandë e vdekur që u ka kaluar koha genjeshtrave sllavo serbe , pse :

1.Si shembull i shfrytezon boshnjakët e Shijakut në favor serb , ose i paraqet si serb ne video , keta janë :
http://boshnjaket.blogspot.com/ që para bëhen zezak të Afrikës sesa bëhen serb .Pra nuk janë serb edhe smunden te jenë serbe pasi qe edhe ne nacionaliteti serb ka vetëm religjionin Ortodoks , dhe jo siq thuan ata persona në video , njëri jam Musliman ,tjetri Katolik dhe me pas i përshkruan si Serb :) Qesharake .

2.Është shumë e mundur sipas dialektit që e flet njëri prej tyre në video dhe familjarët e tij , që është i ardhur se bashku me gazetarin sllav nga Serbia dhe paraqitet së bashku me familjen e vet si serb të Shqipërise që u kanë ndrzshuar emrin dhe mbiemrin , sepse e pamundur është qe nja plakë te flet serbishten e sotme atje ne Shqipëri qysh para kohëes se Enver Hoxhëes .

3.Po ju rikujtoj si shifet ky popull ne kohen e sotshme te popujt e civilizuar :
Aktori sudez: Serbët janë psikopatë dhe derra të mallkuar
Image
Aktori i njohur suedez, Gert Fylking, ka barazuar popullin serb me Anders Breivikun. Moderatori i emisionit “Bota e Gertit” në Radio 1 të Stokholmit, i ka “qerasur” serbët edhe me epitete si: psikopatë, të retarduar dhe derra të mallkuar.
http://www.gazetatema.net/web/2012/04/2 ... e-mallkuar


Nuk ka serb ne Shqipëri !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”