"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi...

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi...

#1

Post by Adriana » Wed Dec 11, 2013 12:49 pm

Skandal diplomatik. 11.12.2013 - Aleatet e RILINDJES sapo kane kerkuar autonomine e VorioEpirit. Kreu i Omonias, Vasil Bollano dhe Vangjel Dule ashtu siç kishin paralajmëruar, kane publikuar të dhënat për Censusin e organizuar nga vetë kjo organizatë për regjistrimin e numrit të popullsisë me etnik greke. Sipas Censusit të Omonias, në Shqipëri jetojnë mbi 286 mijë minoritarë grekë njofton korespondenti i gazetes opozites.com.

Por nuk mbaron me kaq, pasi sipas Omonias në këtë proces janë përfshirë vetëm 85% e pjesëtarëve të minoritetit etnik grek. Kjo do të thotë se sipas saj, në total numri i minoritarëve grek në Shqipëri është mbi 300 mijë. Me fjalë të tjera, me këto përfundime Omonia pretendon se në Shqipëri minoriteti grek përbën mbi 10% të popullsisë.

“Janë plotësuar 286.852 pyetësorë individualë prej të cilave 30% ose 86.000 në mënyre elektronike. Shpërndarja, kujdesi në plotësim dhe grumbullimi i pyetësorëve u bë në bazë vullnetare nga degët e OMONOIA-s që funksionojnë në të gjitha qarqet e vendit, duke minimizuar koston e ndërmarrjes së këtij procesi. Vlerësimet e specialistëve të realizimit të këtij procesi tregojnë se janë përfshirë 85% e pjesëtarëve të Minoritetit Etnik Grek në këtë proces”, thuhet në komunikatë.

Sipas këtij regjistrimi del se, “50% e pjesëtarëve të komunitetit etnik krek ka po thuajse qëndrim të përhershëm në Greqi, por ndërkaq mbajnë kontakte shumë të mira me vendlindjen sepse mbi 70% e tyre vizitojnë më shumë se sa tre herë në vit vendet e origjinës”.

Sa i takon qyteteve me më shumë minoritarë grekë, në krye qëndron Vlora me 85 841, më pas vjen Gjirokastra me 51 067 dhe Korça me 33 561. Ndërsa në Tiranë, sipas Censusit të Omonias ka 32 298 minoritarë grekë.

Përveç aspektit etnik, pyetësori i Omonias ka edhe aspekt fetar, pasi aty thuhet se, “mbi 90% ose 259.000 person janë të besimit të Krishterë Orthodhoksë”.

Sipas Censusit zyrtar të organizuar në Shqipëri në vitin 2011, del se në vendin tonë jetojnë 24 mijë 243 minoritarë grekë. Ndërsa sa i takon përkatësisë fetare, Censusi i vitit 2011 tregon te se në Shqipëri ka 188 992 besimtarë ortodoksë. Por ky përfundim u kundërshtua nga Omonia si dhe Kisha Ortodokse duke argumentuar se minoriteti nuk u përfshi në regjistrim për shkak të problemeve të shumta juridike, politike dhe praktike.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#2

Post by Adriana » Wed Dec 11, 2013 2:59 pm

Minoriteti grek pretendon se numri i shtetasve me kombësi greke në Shqipëri është 5 herë më shumë se sa u raportua në cencusin e vitit 2011, që prodhoi INSTAT...

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4211
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#3

Post by Zeus10 » Wed Dec 11, 2013 6:13 pm

2 paradokse te medha me censusin e Omonias:

1. 186.454 nuk perben 11% e 2,831,741, qe ishte numri i popullsise se rregjistruar sipas censusit zyrtar , por vetem 6.5 %.
2. Censusi ""grek"" paradoksalisht perfshin banore qe nuk gjenden brenda territorit ne ate moment, por jashte tij, bile dhe njerez qe ju perkasin emigranteve shume te vjeter qe rralle here kane shkelur Shqiperine. Nese do zbatojme te njejtat kritere, popullsia reale e Shqiperise do te ishte te pakten 4-5 milion dhe ne kete menyre, shtetasit e vetedeklaruar greke, nuk do te perbenin as 2.3 % te saj.

Kjo pa folur per besueshmerine e tij, duke marre te mireqena ato shifra.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#4

Post by CERMENIKASI » Wed Dec 11, 2013 9:25 pm

Këtyne sëpari do ishte mir që tu dhurohen librat e matematikës prej klasës parë të fillorës si dhe nji të veçantë për statistikat.
Po ashtu do të ishte nji kundërpërgjegje shumë e qëllueme sikur të mblidheshte numri i saktë i Camëve që jetojnë në Shqipni ,në Greqi, në Turqi ,në USA e vende tjera.Nga ay numër nuk do të çuditeshin vetëm ata por edhe shumë veta nga ne.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#5

Post by Mallakastrioti » Wed Dec 11, 2013 10:12 pm

"A Romaic Grammar: Accompanied by a Chrestomathy, with a Vocabulary.." ,
autor: Evangelinus Apostolides Sophocles, viti 1842;

Image
Image

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 286
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#6

Post by illyrianboyful » Thu Dec 12, 2013 11:32 am

Censusi i fundit Shqipëtar ka rgjistruar 24,200 grek në shqipëri!

Ja një video ku gazetarja pak më hollësisht sjellë argumentet nga zgjedhjet e fundit të bëra në shqipëri, duke u bazuar në votuesit grek që kan votuar për partit e tyre respektive që arrinë numrin 18.000 env, nëse kësaj shifre ia shtojmë moshatarët nën 18 vjeç që nuk kan mundur të votojn, kjo shifër asesi nuk mund të arrij 280,000 mijë, por asaj të dhënë nga sencusi i fundit dmth: 24,200 veta.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... cdrahoeoqY
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#7

Post by Mallakastrioti » Thu Dec 12, 2013 10:10 pm

Dalin Vasil Bollano dhe Vangjel Abdullai e na thone qe ne Shqiperi ekzistojne 300 (treqind) mije "grek". Treqind mije grek sot per sot eshte veshtire te gjenden ne zemer te Athines e jo ti kerkosh ne territore te tjera ku "greku" do kishte frike te vinte kembe!
----
Mbi 2 milion turq me besim fetar Ortodoks shperngulen prej Turqise dhe vendosen ne territorin e Greqise se sotme, sipas Traktatit (famekeq) te Luzanes (Turqi-Greqi) te vitit 1923.Po kaq shqiptar me besim fetar Myslyman shperngulen (me dhune) drejt Turqise.
Tragjedia "greke" nuk mbaron me kaq, pikerisht sepse autoriteteve "greke" apo Qeverise Greke do i duhej qe ketyre 2 milion turqve ortodoks tu mesonte greqisht (pra tu mesonte greqisht ....GREKEVE?????-PARADOKSALE DO SHTOJA)-Shih dokumentin e bashkangjitur.
Pra ky eshte ai qe do e quanim KULMI I QESHARAKES kur pretendohet per "grek te paster"---> TU MESOSH GREQISHT GREKEVE pasi nuk dine te flasin nje gjuhe qe duhet te ishte e tyre, pra natyrale!
Jo zoterinje te nderuar, keta ishin turq ortodoks mbi te cilet u be nje eksperiment duke kerkuar ti bindnin nepermjet propagandes qe ata ishin grek (te lashte, bizantine e nje dreq me te bire) dhe duke u mesuar nje gjuhe jo te tyre, pikerisht sepse gjuha amtare e tyre ishte TURQISHTJA!
---
Image
Image

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#8

Post by erix77 » Sat Dec 21, 2013 7:19 pm

po ju me keta te marre merreni?

Po ku mesuan keta te mjere te bejne llogari,greket po te ishin te zote ne matematike nuk do e kishin katandisur greqine ne dite te hallit sa qe as kompjuterat me te anvancuar nuk e bejne dot hesap borxhin grek.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 286
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#9

Post by illyrianboyful » Mon Dec 23, 2013 11:32 am

erix77 wrote:po ju me keta te marre merreni?

Po ku mesuan keta te mjere te bejne llogari,greket po te ishin te zote ne matematike nuk do e kishin katandisur greqine ne dite te hallit sa qe as kompjuterat me te anvancuar nuk e bejne dot hesap borxhin grek.

Ama edhe të heshtim nuk ia vlen!!! Pajtohem me ty se jan të marrë dhe se pretendimet e tyre jan qesharake, ama të huajt këtë nuk e dinë!

Më kujtohet një fjalë e urtë e një profesorit timë: Një njeri që argumenton pretendimet e tija, e ngadhënjen mbi nji mijë që nuk argumentoj por heshtinë, edhe pse kan të drejtë! Dhe që kur ma kas thënë këtë, e kam bërë principë për vehte!


Në qoft se ne heshtim, atëher do jetë sikur se ne jemi dakort me pretendimet e tyre! Por jo përkundrazi, duhet në tana mënyrat me jua qitë posht pretendimet e tyre, dhe duhet të shfaqen si rrenacak!
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#10

Post by erix77 » Mon Dec 23, 2013 10:11 pm

Një njeri që argumenton pretendimet e tija, e ngadhënjen mbi nji mijë që nuk argumentoj por heshtinë, edhe pse kan të drejtë! Dhe që kur ma kas thënë këtë, e kam bërë principë për vehte!
Ndoshta nje apo dy here i marri edhe mund ti argumentoje idiotesite e veta para dikujt qe nuk e njeh por shume shpejt kuptohet marrezia e tij.

keta dine vetem stilin e vjeter genje sa me shume se dicka do te ngelet dhe provokojne ne kete menyre per te nxitur reagime dhe nevrikosje tek shqiptaret por te gjithe e dine se ata jane te marre dhe gjeja me e mire eshte ta lesh te gjorin ne marrezine e vet.

p.s.edhe te huajt i njohin mire kush jane vorrio-pirotet.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 286
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: Dule dhe Bollano: Jemi 11% e popullsisë. Duam autonomi..

#11

Post by illyrianboyful » Mon Dec 23, 2013 11:51 pm

erix77 wrote:
Një njeri që argumenton pretendimet e tija, e ngadhënjen mbi nji mijë që nuk argumentoj por heshtinë, edhe pse kan të drejtë! Dhe që kur ma kas thënë këtë, e kam bërë principë për vehte!
Ndoshta nje apo dy here i marri edhe mund ti argumentoje idiotesite e veta para dikujt qe nuk e njeh por shume shpejt kuptohet marrezia e tij.

keta dine vetem stilin e vjeter genje sa me shume se dicka do te ngelet dhe provokojne ne kete menyre per te nxitur reagime dhe nevrikosje tek shqiptaret por te gjithe e dine se ata jane te marre dhe gjeja me e mire eshte ta lesh te gjorin ne marrezine e vet.

p.s.edhe te huajt i njohin mire kush jane vorrio-pirotet.

Aha, po ja që ti nuk po e dishe se kush jan vorio epirotët, të cilët me tjetër thirrje i thërrasim Çamë, apo shqipëtar! tani nuk e dimë ne te kush e ke fjalën, besoj se tek pseudo grekët, apo me tjera fjalë, tek grekët e rinjë, pjellë e vllehëvedhe romëve të grekizuar, ups harrova, edhe të disa shqipëtarëve ortodoks.
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”