"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

"Vellezerit" greke te serbeve, hidhen ne kundersulm

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

"Vellezerit" greke te serbeve, hidhen ne kundersulm

#1

Post by Zeus10 » Fri Oct 17, 2014 4:45 pm

"Vellezerit" greke te serbeve, hidhen ne kundersulm, per te ashtequajturin incident te Dervicanit, ku gjasme u sulmuan pjesetare te minoritetit grek ne Shqiperi, per te zhvendosur vemendjen boterore, nga tema dites, qe ishte racizmi dhe dhuna ne Beograd ne ndeshjen Serbi-Shqiperi:
Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Qirjako Qirko, priti këtë të premte në ambientet e Ministrisë Ambasadorin e Greqisë në Tiranë, z. Rokanas, me kërkesë të këtij të fundit.

Rokanas kërkoi këtë takim, pas një incidenti, sipas tij të ndodhur në Dervican, ku pas ndeshjes së futbollit Serbi-Shqipëri, ku një grup i vogël të rinjsh kanë lëshuar parulla dhe i kanë shkaktuar dëme materiale një automjeti.
Kunderpergjigjet Shqiperia:
Vetëm pak orë pasi ambasada greke në Shqipëri protestoi tek autoritetet shqiptare për “sulmet e dhunshme të disa të rinjve shqiptarë ndaj minoritetit grek në jug të vendit”, vjen një tjetër notë proteste, këtë herë nga pala shqiptare.

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Qirjako Qirko në një takim sot me Ambasadorin grek në Tiranë, Leonidas Rokanas, i ka shprehur “shqetësimin e palës shqiptare lidhur me pasqyrimin në faqen zyrtare të Presidencës së Republikës së Greqisë të një njoftimi lidhur me dekorimin e znj. Ermioni Pringu nga Presidenti Papulias, ku konstatohet me keqardhje se vendbanimi i saj është quajtur “Himara e Vorioepirit”.

Qirko kërkoi “heqjen e menjëhershme të këtij përcaktimi nga faqja e internetit të Presidencës së Republikës së Greqisë”.

“Ky term nuk është koncept politiko-administrativ në Republikën e Shqipërisë, ndërkohë që përdoret rëndom nga qarqe antishqiptare, të cilët, në kuadër të pretendimeve territoriale identifikojnë me këtë term Shqipërinë e Jugut”, deklaroi z.Qirko.

Ambasadori grek u shpreh në takim se do të informojë “menjëherë autoritetet e Presidencës greke për të bërë korrigjimin përkatës”.
Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”