Page 2 of 4

/turqizimi /propaganda kundra-Rilindase neo-osmane

Posted: Wed Jun 17, 2015 4:19 pm
by rrëqebull
Po sjell një koment të bërë në një forum tjetër, sepse i shërben ndërgjegjësimit dhe fuqizimit botëkuptimor të bashkëkombësve lexues të këtij tjerri:
propagandist neo-osman wrote: Une per vete jam i pajtimit qe ne shqiptaret te mos pranojme asnje lloj influence nga asnje vend i botes, mirepo kjo gje eshte shume e veshtire qe te arrihet. Andaj, ne kete rast preferoj qe te jem ne anen e te vertetes. Nuk pranoj te shkele me te dyja kembet mbi te vertetat historike. Ata qe masakruan, perdhunuan, dogjen dhe coptuan shqiptaret, tash me te gjithe e dijme qe nuk jane ata qe na u serviren neper librat e 'historise' nga sistemi sllavo-komunist i themeluar nga Milladin Popovici dhe i praktikuar pike e per pe nga Enver Hoxha me shoke.
Ajo që ke shkruar është propagandë neo-osmane, pra propagandë kundra-Rilindase! Se përfundimi çlogjik i atyre që ndjekin direktivat e Davutoglut për rishkrimin e Historisë Sonë nuk mund veçse të jetë se "Rilindasit Shqiptarë kanë qenë sllavo-komunistë"! [yha!] Dhe kjo është skizofreni botëkuptimore. Kjo do të thotë të flasësh Shqip e të mendosh turqisht, të flasësh Shqip për të propaganduar marrëzira që i shërbejnë neo-osmanizmit (turqizimit të Shqiptarëve, shkombëtarizimit, shkulturimit, ripushtimit).
Pas deklaratave të zakonshme antishqiptare të kreut të BIK-ut, Naim Tërnava, u dëgjua sërish refreni i zakonshëm i islamikëve shqipfolës nëpër internet (mjet që, mos ta harrojnë, u mundësohet nga qafirët) se historia duhet rishkruar (direktivat e Davutoglut) për të akomoduar vijën e shtetit turk, sepse ai që përdorkemi ne shqiptarët qenka "version komunist"!...

Si t'ia bëjmë ne tani që versioni që përdorim në fakt nuk është "komunist", por i Rilindjes Kombëtare, i gjithë asaj plejade njerëzish e vullnetesh që i vunë shkelmin në fyt asaj Turqie që islamikët shqipfolës dalka që adhuruakan aq shumë sa sillen në fakt si turq të mirëfilltë. Të ishim me "versionin komunist" sot do të adhuronim Haxhi Qamilin si hero...

E gjithsesi nuk është se miopia historike e islamikëve që na kanë rënë për pjesë është e pashërueshme, por ku pacienti nuk do të shërohet, nuk ka ç'i bën as kura as doktori. Dhe nuk është as se ka njeri ngenë të merret me kokrra injorantësh që u lëpihen sa turqve e sa arabëve e që mjaftohen me trutë e gomarit që u hedh hoxha i radhës.

Këshilla minimale para se të mbushni komentet dhe në faqen kryesore duke u hequr si të indinjuar: Që të mos trajtoheni si lebrozë në hapësira ku ka shqiptarë, largojuni vatrave të infeksionit, kishave e xhamive, hapni sytë mirë nëpër shkolla se mezi i kemi ngritur në këmbë pas sakrificash që nuk i ka pasur asnjë komb tjetër dhe hapni ndonjë libër të rilindësve tanë të zgjeroni pak horizontin se ku i dihet, mbase ka ende shpresë edhe për ju. Mbase, fjala vjen, nuk ia keni thënë ende mendjes atë komplimentin...
https://www.facebook.com/ateistet/posts ... 6144474833

/turqizimi /shtimi i bunkerëve abrahamikë /pakësimi i Shkollave Shqipe

Posted: Thu Jun 18, 2015 2:51 pm
by rrëqebull
Shkup: Biznesi me fenë, hoxhallarët kthehen me 30 mijë euro fitime nga turneu në diasporë
Me fillimin e muajit të ngrënies me orar të caktuar për islamikët, një pjesë e madhe e hoxhallarëve të IRJM-së kanë nisur turneun në qytete të ndryshme të Evropës perëndimore.

Sipas portalit “Zhurnal” shtetet më të preferuara për turneun vjetor të hoxhallarëve të organizatës "Bashkësia Fetare Islame" së IRJM-së janë Zvicra, Gjermania, dhe më pak Austria dhe Belgjika.

Funksionarët e BFI-së mbajnë ligjërata fetare për besimtarët islamikë me banim të përkohshëm ose të përhershëm në këto vende.

Sipas “Zhurnal” disa hoxhallarë gjatë viteve të kaluara, të cilët kanë qëndruar nëpër xhamitë e Zvicrës dhe Gjermanisë, vetëm gjatë muajit të ngrënies me orar të caktuar (njohur si muaj i ramazanit në Lindje) grumbullojnë deri në rreth 30 mijë euro.

Pagesa ndaj këtyre hoxhallarëve njihet dhe si "haku i hoxhës". Në këtë shumë përfshihen dhe shpërblimet shtesë që besimtarët i japin hoxhës që është angazhuar në xhaminë e caktuar gjatë muajit të ngrënies me orar të caktuar.

“Zhurnal” shtron gjithashtu dilemën etike se me çfarë pune mund të arsyetohet një hoxhë merr rreth 30 mijë euro në muaj kur profesione të tjera, janë shumë më pak të vlerësuara në raport me këtë.

IRJM-ja është një shtet ku ka më shumë xhami se sa shkolla shqipe, ndërsa vihet re se fondet nga popullata shqiptare nuk mungojnë, por ato kanalizohen me forma të ndryshme në shërbim të organizatave fetare. Numri i xhamive në IRJM vijon të rritet lirisht çdo vit ndërsa i shkollave të cilat pengohen nga administrata sllave, është në ulje.

Përputhja e interesave dhe bashkërendimi turko-sllav për /turqizímin e Shqiptarëve

Posted: Thu Jun 18, 2015 8:12 pm
by rrëqebull
Për turqizímin e Shqiptarëve kanë interes turqit për përmbushjen e planeve të tyre neoosmane, por të paktën po aq interes në mos edhe më shumë kanë interes sllavët, sepse gjithçka që i shërben tjetërsimit, dobësimit dhe shpërbërjes së Kombit Tonë është e dobishme për ta dhe për planet e tyre spastruese. Kjo kuptohet menjëherë porsa shqyrtohen politikat kundrashqiptare që ushtrohen prej tyre prej dekadash në pseudoshtetet "Maqedoni" dhe "Mal të Zi" mbeturinë të ish-jugosllavisë ku, ndërtimet e bunkerëve abrahamikë për shkombëtarizimin dhe turko-arabizimin e Shqiptarëve, janë të lejuar e madje të nxitur e financuar nga administrata pushtuese sllave, ndërsa hapja e Shkollave Shqipe (dhe çdo veprimtari tjetër që ka të bëjë me Kulturën dhe Zhvillimin Tonë), pengohet e ndalohet në çdo mënyrë.

Të jesh Shqiptar e ta quash veten "mysliman" do të thotë të mos e kesh kuptuar ende që po hidhesh me këmbët e tua në grackën e serbëve (dhe të sllavëve të tjerë në IRJM-ës dhe IRJMZ-ës).

Pavarësisht retorikës sipërfaqësore gjoja "kundra-sllave" të kundrashqiptarëve abrahamikë të sektit islamik, propaganda e tyre "shqiptar mysliman = turk" është fije-për-pe në përputhje me propagandën sllave , madje: është propagandë sllave.
Image
Naim Gavriloviçi feat. Irinej Tërnava

/turqizími /propaganda neoosmane

Posted: Fri Jun 19, 2015 7:17 pm
by rrëqebull
Prishtinë: Kreu i BIK-ut nuk e quan dot Kastriotin hero
Drejtuesi i organizatës joqeveritare "Bashkësia Islame e Kosovës", ka vijuar me shtrembërimin e historisë për nevojat e fesë ku beson.

Në emisionin "Target" të RTK-së, i pyetur nga gazetari Donat Syla nëse ka qenë ose jo Gjergj Kastrioti hero kombëtar, është përgjigjur thatë me "Normal", pa e përcaktuar pozicionin e vërtetë të tij ndaj heroit kombëtar.

I pyetur më tej për deklaratën e tij për sulltanin Murat I, ai është shprehur se deklaratat e tij "për bashkëjetesë dhe bashkëqeverisje me osmanët janë keqinterpretuar", pa dhënë sqarime se cili ishte 'keqinterpretimi".

Tërnava ka vijuar më tej me bindjen e tij se "turqit i kanë çliruar shqiptarët nga pushtuesit sllavë" duke dëshmuar tendenciozitetin e tij të qëllimshëm kundër historisë shqiptare, pasi ushtritë turke kanë luftuar kundër regjimeve shqiptare të Shpatajve, Zenebishëve, Topiajve, Muzakajve, Arianitëve, Balshajve, Dukagjinëve, Kastriotëve, Gropajve e të tjerë, të cilët me sa thotë historia kanë qenë shqiptarë dhe jo sllavë...

"Është e vërtetë që kemi bashkëjetuar dhe bashkëqeverisur, sepse gjatë asaj periudhe kemi pasur rreth 40 kryeministra në perandorinë osmane", ka vijuar më tej Tërnava, me riciklimin e një propagande të dyshimtë politike që i shtohet deklaratave të tij të mëhershme se shqiptarët janë gjakpërzier me turqit.

Re: Vrojtim: Procesi i turqizimit /greqizimit /sllavizimit /globalizimit të shqiptarëve

Posted: Mon Jun 22, 2015 6:26 pm
by Zeus10
Edi Rama, George Soros dhe zgjedhjet ne Shqiperi.

George Soros, eshte nje çifut filantropist miliarder, qe i perket nje klani shume te rrezikshem financiar. Ata kane arritur qe me ane te politikave sklaveruese te huase, te nenshtrojne ekonomikisht dhe politikisht shume vende ne zhvillim. Per qellimet e tyre te mbrapshta, ata blejne politikane te ketyre vendeve, duke i promovuar ne pozitat me te larta dhe duke i shnderruar ne marioneta te tyre. Mesa duket nje shembull i tille eshte dhe Edi Rama. Karriera e ketij te fundit, qe pas njohjes me Soros, ka shenuar vetem ngjitje, ai nga nje personazh i panjohur, arriti te behet deri kryeminister i vendit dhe rreth 2 vjet me pare, u be nje nga te ftuarit special te Soros, ne dasmen e tij.

Soros and Bolton, 42, exchanged vows in a small ceremony at his Bedford, New York, estate, which Soros bought in 2003 from "Jurassic Park" author Michael Crichton. Federal judge Kimba Wood officiated at the non-denominational wedding, which was attended by members of the couple's families, including the groom's five children.
For Soros, whose net worth is $20 billion according to Forbes, it was his third marriage. It was Bolton's second.
The exchange of vows was followed by a reception with more than 500 guests at the Caramoor Center for Music and the Arts, a Westchester County complex known for its Italian Renaissance-inspired buildings and lush gardens.
Among the reception guests were World Bank President Jim Yong Kim and some foreign leaders, including Hendrik Toomas Ilves, president of Estonia; Ellen Johnson Sirleaf, president of Liberia; and Edi Rama, prime minister of Albania.
Christine Lagarde, managing director of the International Monetary Fund, and Bono of the rock band U2 also attended the reception, according to the source familiar with the wedding.

Ne Qershor 2013, Edi Rama dhe partia e uzurpuar prej tij, beri nje koalicion zgjedhor me Z. Ilir Meta drejtuesi i partise LSI, per zgjedhjet e pergjithshme, nje koalicion qe rezultoi fitues edhe pse ne krye te te cilit, ishin 2 njerez, qe e urrenin njeri-tjetrin per vdekje. Menjehere sa erdhi ne pushtet, Edi Rama kerkoi nje borxh 900 million dollare nga FMN dhe se fundmi 1.2 miliarde nga BB, me preteksin e "rrenimit" te trasheguar nga qeveria paraardhese demokrate, duke e dyfishuar borxhin e jashtem te vendit. Arrin te fitoje zgjedhjet lokale te 2015 me lehtesi, megjithese nje performance qeverisese tejet te dobet dhe zhgenjimit te pergjithshem popullor. Nderkohe qe ne disa njesi vendore, ku kandidatet per drejtues, ishin perzgjedhur nga aleati i tij Ilir Meta, u pesua nje disfate poshteruese, edhe pse keto zona tradicionalisht votojne per spektrin e majte.
Mesa duket padronet soroisto- globaliste, pervecse duan te eliminojne, krahun e djathte te spektrit politik, perfaqesuar nga Partia Demokratike, numrat e te ciles bien nga zgjedhja ne zgjedhje, por njekohosisht dhe aleatin Ilir Meta, qe megjithese nuk vecohet per ndershmeri, por perkundrazi per klientelizem politik, mesaduket nuk i sherben interesave çifuto-soroiste, nderkohe egziston nje opinion i pergjithshem, qe invesohen shuma te medha per blerjen e votes dhe investitori kryesor eshte Ilir Meta, kalohet ne heshtje fakti, qe prapa z. Edi Rama, qendrojne financues shume te rrezikshem qe do cenojne ne mos e kane bere tashme, deri ne sovranitetin e vendit dhe rrenimin e tij ekonomik, qe po shoqerohet me largime masive te shqiptareve prej atdheut te tyre.

/globalizimi: pushtimi financiar, shkatërrimi ekonomik, rrëmbimi i sovranitetit

Posted: Mon Jun 22, 2015 7:58 pm
by rrëqebull
Ke bërë një lexim tejet të saktë të gjendjes Zeus10.
Është vërtet vështirë të gjendet ndonjë çast historik në të cilin të kemi qenë më të rënduar dhe të rrezikuar se ç'jemi sot si Komb.

Të gjitha dukuritë e tjera globaliste, që nga LGBT-izmi e deri tek "integrimi në BE" e madje edhe "ekstremizmi islamik" janë tërësisht në funksion të trullosjes dhe shpërqendrimit të vëmendjes së kombeve në mënyrë të tillë që këto, pa e kuptuar fare dhe pa pasur mënyrë për t'u mbrojtur, t'u nënshtrohen sa më thjesht pushtimit financiar, rrënimit ekonomik dhe rrëmbimit të sovranitetit të tyre nga ana e globalistëve të naltfinancës. (Kijeni parasysh këtë sa herë që mediat ju drogojnë me lajme për kalimin apo mos-kalimin e "ligjeve për të drejtat apo """martesat""" e homoseksualëve" apo "lajme" dhe "çështje" të tjera si këto).

Dhe e keqja që i shtohet të këqijave është se Kombi Ynë është tërësisht i lënë në errësirë nga mediat, nga "intelektualët" dhe "analistët". Edhe gjoja "opozitarët e pavarur jo-partiakë" në lodrat e tyre retorike pa asnjë bosht botëkuptimor kombëtar, kë zënë e fajësojnë? «Mafien»! (Sa qesharakë!) Përdorin tekstualisht fjalën «mafie» pa përmendur asnjëherë përgjegjësit e vërtetë dhe duke u përhumbur në një pingpong akuzash që nuk dalin asnjëherë jashtë kufijve të politik-bërjes "sonë" ashtu siç do duhet që të bënin për të kuptuar dhe për t'i shpjeguar Kombit se ku vërtet qëndrojnë shkaqet, se cilët janë fijetërheqësit e dordolecikanëve që kanë instaluar në pushtet dhe se cili vërtet është burimi i pothuajse gjithë prapësive që po përjetojmë përgjatë këtij "tranzicioni (…drejt zhdukjes kombëtare)".


Ja se çfarë do të zbuloonin gazetarucët tanë nëse do të dilnin fare pak jashtë hapësirës sonë politike, për të shkuar tek ajo italiane:

Ndoshta disa prej jush mund ta kujtojnë vitin 1992 kur, për të përballuar atë që në këtë video të shkurtër dokumentarike quhet «sulm i dhunshëm ndaj liretës», qeveria e atëhershme italiane e zhvlerësoj atë prej 30% (!!!). E gjeni dot se kush qëndronte pas këtij sulmi dhe kësaj shembjeje "të papritur" të ekonomisë italiane…? Nëse nuk e merrni dot me mend, përgjigjen e keni në minutën 2:13.Nuk mund mos t'i jepet e drejtë një këngëtari italian mjaft të njohur, Povias, i cili, në një ndër videot e tij ndërgjegjësuese në lidhje me globalistët, iu drejtohej gazetarëve dhe "intelektualëve" majtistë italianë duke u thënë se sa të ulët janë treguar gjithë këto vite duke e tërhequr vëmendjen e popullit tek një «hajdut pulash» si Berluskoni, ndërkohë që globalistët, rreziku i vërtet, bënin kërdinë dhe shtrinin gjithë tentakulet e tyre në politikën, ekonominë dhe shoqërinë italiane.
Ilir Metës, si korrupsiontar dhe si enverofíl soft-bolshevik (pra mbetje komuniste) që është, nuk ke ç'ti mburrësh dhe nuk ke se si ta mbështesësh por, në krahasim me krimet ekonomike, politike, demografike e kulturore që po bëjnë dhe po përgatisin kundra Kombit Tonë globalistët me dordolecët e tyre — [dhe nëse vërtet ai është i papërfshirë në to (çka do shpjegonte faktin që për ta ka filluar të jetë halë në sy)] — edhe ai, porsi thotë Povia për Berluskonin, nuk është gjë tjetër veçse një hajdut pulash.

Re: Vrojtim: Procesi i turqizimit /greqizimit /sllavizimit /globalizimit të shqiptarëve

Posted: Mon Jun 22, 2015 8:35 pm
by Zeus10
Ilir Metës, si korrupsiontar dhe si enverofíl soft-bolshevik (pra mbetje komuniste) që është, nuk ke ç'ti mburrësh dhe nuk ke se si ta mbështesësh por, në krahasim me krimet ekonomike, politike, demografike e kulturore që po bëjnë dhe po përgatisin kundra Kombit Tonë globalistët me dordolecët e tyre, [dhe nëse vërtet ai është i papërfshirë në to (çka do shpjegonte faktin që për ta ka filluar të jetë halë në sy)], edhe ai, porsi thotë Povia për Berluskonin, nuk është gjë tjetër veçse një hajdut pulash
Jam shume dakord me ju Rreqebull, por soroisti Rama, po ja faturon gjithe mekatet Ilir Metes, mbi te gjitha blerjen e zgjedhjeve. Jane parate e "naltfinaces" soroiste, te menaxhuara prej vete Rames, ato qe blejne zgjedhjet dhe Ilir Meta nuk ka te beje fare me to. Nuk eshte se po me dhimbset Meta, por ai nuk po e kupton qe behet kurban, duke pranuar ne heshtje nje faj per te cilin ai nuk eshte fajtor, vetem per te marre nje cope torte pushteti.

Re: Vrojtim: Procesi i turqizimit /greqizimit /sllavizimit /globalizimit të shqiptarëve

Posted: Mon Jun 22, 2015 8:48 pm
by rrëqebull
Kur kam thënë «nuk ke ç'ti mburrësh apo se si ta mbështesësh» e kam thënë në mënyrë pavetore, se mendimi juaj ishte i qartë dhe i pakeqkuptueshëm nga kjo pikëpamje.

Në lidhje me çështjen në fjalë, mendoj që mund të thuhet pothuajse pa asnjë dyshim se, për gjithë kontingjentin e 'sorrakëve', përbën më tepër pengesë Meta se sa "e djathta".

Re: Vrojtim: Procesi i turqizimit /greqizimit /sllavizimit /globalizimit të shqiptarëve

Posted: Mon Jun 22, 2015 9:00 pm
by Zeus10
rrëqebull wrote: Në lidhje me çështjen në fjalë, mendoj që mund të thuhet pothuajse pa asnjë dyshim se, për gjithë kontingjentin e 'sorrakëve', përbën më tepër pengesë Meta se sa "e djathta".
Nuk jam dakort ketu rreqebull. Meta eshte vecse nje individ, qe mund te eleminohet ne moment, nese behet pengese serioze per globalistet, kurse 'e djathta' shqiptare, pavaresisht se e dobet, e perçare dhe shume e perfolur, perfaqson vertete nje element qe 'soroistet' duan ta shohin te neperkembur. E djathta, eshte fryme, eshte nacionalizem dhe identitet, pikerisht ajo qe nuk duan globalistet te shohin tek nje komb.

Re: Vrojtim: Procesi i turqizimit /greqizimit /sllavizimit /globalizimit të shqiptarëve

Posted: Mon Jun 22, 2015 9:53 pm
by rrëqebull
Zeus10 wrote:
rrëqebull wrote: Në lidhje me çështjen në fjalë, mendoj që mund të thuhet pothuajse pa asnjë dyshim se, për gjithë kontingjentin e 'sorrakëve', përbën më tepër pengesë Meta se sa "e djathta".
Nuk jam dakort ketu rreqebull. Meta eshte vecse nje individ, qe mund te eleminohet ne moment, nese behet pengese serioze per globalistet, kurse 'e djathta' shqiptare, pavaresisht se e dobet, e perçare dhe shume e perfolur, perfaqson vertete nje element qe 'soroistet' duan ta shohin te neperkembur. E djathta, eshte fryme, eshte nacionalizem dhe identitet, pikerisht ajo qe nuk duan globalistet te shohin tek nje komb.
Pajtohemi plotësisht që e Djathta në kuptimin frymë, nacionalizëm, identitet është fobia më e madhe e globalistëve dhe ajo ndaj së cilës është e përqendruar e gjithë lufta e tyre.

Por kur kam shkruar "e djathtë" i jam referuar PD-ës, meqenëse më lartë keni folur për «krahun e djathte te spektrit politik, perfaqesuar nga Partia Demokratike».
Këtu ndoshta ndajmë mendime të ndryshme, pasi, për mua, ne nuk kemi asnjë të Djathtë të kulluar të përfaqësuar në spektrin politik. PD-ja nuk është e tillë, madje është shumë edhe ta quash "të djathtë" në thonjëza.

Dhe pikërisht për këtë arsye, për mendimin tim, Meta (me shtrirjen e gjerë të kontrollit mbi një pjesë të madhe të vendit dhe të elektoratit), shihet nga sorrat si një pengesë më e madhe për ta se sa "e djathta" PD.
Shqipëria është sot i vetmi vend ish-komunist ku Soros ka privilegjin të pritet nga beniamini i tij, Kryeministri i vendit, por të pritet që te dera e oborrit të selisë së partisë, edhe nga kryetari i opozitës, si bëri Lulzim Basha me Sorosin. Kjo do të thotë se në Shqipëri Soros ka nën kontroll qeverinë dhe opozitën. PD e epokës “Basha” do të jetë një parti sorosiane.

viewtopic.php?f=63&t=6024&p=40931&hilit=Lulzim#p40931

/sllavizimi

Posted: Tue Jun 30, 2015 9:57 am
by rrëqebull
Të mos duash që fëmijët e tu të flasin e të mësojnë Shqip do të thotë të kesh dështuar si prind.

Duhet të kuptojmë se fëmijët shqiptarë që nuk flasin Shqip është njësoj sikur të mos kishin prindër shqiptarë por prindër angloamerikanë, prindër sllavë (si në rastin e lajmeve të mëposhtme nga Shqipëria Lindore (Shkup)), prindër italianë e kështu me radhë, sipas kombësisë së cilës i përket gjuha me të cilën ata e kanë zëvendësuar Shqipen me nxitjen apo pakujdesinë e prindërve dhe të afërmve të tjerë.

Prindërit shqiptarë që nuk u mësojnë Gjuhën Shqipe fëmijëve të tyre, në fakt i mohojnë ata, i braktisin dhe ua dorëzojnë të huajve, pavarësisht se nuk mund të jenë të vetëdijshëm për këtë duke menduar se detyra e tyre është vetëm ajo e sigurimit të të mirave materiale apo dhënia e "dashurisë".
Por, në të vërtetë, një prind shqiptar që nuk u mëson Gjuhën Shqipe fëmijëve të vet, nuk ka asnjë dashuri për ta.
Shkup: Prindërve shqiptarë nuk iu pëlqen më shqipja

Shqipja do të shuhet në Idrizovë (Shq. L.)

Elita shqiptare edukon fëmijët maqedonisht

Neziri: Nuk ka interesim për shqipen në diasporë

/globalizimi

Posted: Tue Jul 07, 2015 10:39 am
by rrëqebull
Fakti që ligji parashikon se drejtorët e institucioneve kulturore duhet të jenë shtetas shqiptarë cilësohet, nga shoqja ministre e Kulturës, si pengesë për zhvillimin e kulturës shqiptare. Pengesë që, po sipas shoqes ministre, duhet hequr sa më shpejtë.
Fakti më se i natyrshëm që Institucionet Shqiptare duhet të drejtohen nga shqiptarë ne qenka "pengesë"!!!

SKANDAL!!!

Gjithçka që po kryhet përgjatë këtyre viteve të "tranzicionit" dhe sidomos që prej çastit që dordolecikanët në shërbimin më të zellshëm të globalizmit kombshfarosës kanë kaluar nga veprimtaria opozitare në atë qeveritare, duke zaptuar gjithë postet vendimmarrëse dhe një pjesë të madhe të hapësirës sonë publiko-politike me OJQ pseudo-civile dhe pseudo-të pavarura, e tregon qartë sa s'ka se regjimi në të cilin jemi nuk është aspak "demokraci" por është ‪#‎KUNDRASHQIPTAROKRACÍ‬: pushtet i kundrashqiptarëve që po kërkojnë ta shpërbëjnë Kombin Tonë me çdo mjet politik, kulturor, ekonomik e financiar, ashtu siç kërkohet prej tyre nga globalistët që i kanë financuar përgjatë gjithë këtyre viteve dhe që vazhdojnë t'i financojnë edhe tani që ia kanë arritur që t'i instalojnë në pushtet.

#‎GLOBALISTOKRACí‬ ‪#‎NEOBOLSHEVIZËM‬ ‪#‎MULTIKULTI‬ ‪#‎LGBT‬ ‪#‎PAKICOKRACÍ‬ ‪#‎VENDASFOBIA‬ ‪#‎KOMBFOBIA‬ ‪#‎FAMILJEFOBIA‬

Procesi i /islamizimit me pahir të Shqiptarëve sipas interesave abrahamiko-globlaiste

Posted: Tue Jul 14, 2015 8:17 pm
by rrëqebull
PËRZIERJA TOKSIKE MIDIS INTERESAVE GLOBALISTE DHE ATYRE ABRAHAMIKE NË DËM DHE PËR ISLAMIZIMIN E MEPAHIRSHËM TË KOMBIT TONË!

Jeni të ftuar që ta lexoni shkrimin e mëposhtëm dhe, në vartësi të përqindjes së tij me të cilën pajtoheni, do të mund të masni se sa ju e kuptoni realitetin politiko-kulturor ku Shqipnia është futur me pahir, gjendet dhe do të gjendet në një të ardhme aspak të largët, nëse trysnitë dëmprurëse të "partnerëve tanë" ndërkombëtarë, të maskuara retorikisht si "caktim detyrash shtëpie" apo si "celebrim mallëngjyes tolerance", do të vazhdojnë të ushtrohen pa as më të voglën vënie në pyetje nga ana e politik(ç)bërësve "tanë".
Presidenti amerikan ka dërguar urimin e radhës për festat islamike, drejtuar presidentit shqiptar dhe popullit shqiptar (urimi i vitit 2015, 14 korrik). Deri këtu do të ishim në rregull nëse urimet do t'i drejtoheshin vetëm segmentit islamik të popullit shqiptar, por nuk ndodh diçka e tillë, ato i drejtohen shtetit dhe popullit shqiptar.

Përveç kësaj Presidenca amerikane i dërgon këto mesazhe urimi vetëm për festat joshqiptare (islamike), ndërkohë që lë jashtë festat tradicionale shqiptare si Dita e Verës (apo për koherencë abrahamike dhe festa të tjera joshqiptare si p.sh. festat kristiane që festohen nga segmenti kristian i popullit shqiptar), duke e profilizuar urimin drejt një qëllimi që s'ka të bëjë me shqiptarët.

Këto mesazhe të ngushta urimi që imponojnë përshtypjen e një shteti dhe të një populli islamik, kanë nisur të dërgohen rregullisht 2 herë në vit nga Presidenca dhe Sekretari amerikan i Shtetit (ekuivalent i MPJ-së) prej 6 vitesh tashmë për RSH-në dhe RK-në.

Dukuria, ndonëse në dukje e padëmshme, përbën simptomë apo tregues të një politike më të gjerë të shtetit amerikan ndaj shqiptarëve. Pas largimit të presidentit Bush, me ardhjen e presidentit aktual nga viti 2009 kursi politiko-kulturor i shqiptarëve në sytë dhe gjeopolitikën amerikane është tanimë i drejtuar me detyrim-përcaktim nga bota arabe.

Problem ky i ngritur dikur, por i lënë pas dore nga opinioni i një shoqërie të topitur.

Pasoja të rëndomta të kësaj janë dhe prirjet e natyrës fetare të politikanëve tanë që mbajnë poste shtetërore, të cilët nga viti 2009 kanë nisur të shtrojnë, me fondet e administratës dhe në rolin e tyre shtetëror, darka të karakterit fetar islamik, të ashtuquajtura në arabisht "iftare".

Pasojë e drejtpërdrejtë e kësaj është dhe dalja demonstrative me telekomandë e myslimanëve që nga viti 2009 mblidhen nga anë e anës në bulevardin qendror të Tiranës për "lutje publike", duke u përpjekur të krijojnë me zor pamje të botës arabe në mes të kryeqytetit shqiptar.

Ky është një profilizim i padrejtë, i sforcuar, për interesa që s'na përkasin, që bie ndesh ballazi me laicizmin e shteteve shqiptare dhe me qenien tonë kombëtare.
KRIJIMI I NJË GURI ISLAMIK SHAHU PËR BOTËN ARABE - SHQIPËRIA
2009: Obama nis urimet vjetore për popullin islamik shqiptar
2009: Politikanët shqiptarë nisin shtrimin vjetor të "iftareve"
2009: KMSH-ja nis nxjerrjen vjetore të turmave islamike për lutje demonstrative në bulevardin qendror të Tiranës

/turqizimi

Posted: Thu Jul 16, 2015 2:10 pm
by rrëqebull
Davutoglu: "Po punojmë të rilindim kulturën turke në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni" 11 korrik 2015
Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, pasi ka zhvilluar një vizitë në Shkup, deklaroi sot se Turqia është duke punuar për rilindjen e kulturës turke në disa vende të Ballkanit.

Mes tyre ai përmendi Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë dhe Bosnjën.

"Ne do të dërgojmë nga një fjalor turqisht në çdo familje të Shkupit. Po punojmë që në gjithë Ballkanin, dhe sidomos Maqedoni, Bosnjë, Kosovë dhe Shqipëri, të ketë një rilindje të kulturës sonë", mësohet të ketë thënë Davutoglu.

Turqia prej vitesh është duke punuar për fuqizimin e ndikimit të saj në Ballkan, dhe këtë gjë po e bën edhe nëpërmjet kulturës. Mjafton këtu të përmendim vetëm faktin që telenovelat turke janë më të ndjekurat jo vetëm në Shqipëri dhe Kosovë, por dhe vende si Greqia.

/globalizimi: terrorizmi kulturor, keqtrajtimi i shqiptarëve si kavie eksperimentesh

Posted: Mon Jul 20, 2015 8:11 pm
by rrëqebull
Image
Zhdukjen e Identitetit Shqiptar nga Shqipëria Veriore (Dardania) dhe zëvendësimin e Flamurit Tonë Kombëtar që nuk arritën dot ta realizonin kundrashqiptarët osmano-sllavë nëpër shekuj luftërash të përgjakshme, po e arrijnë sot globalistët me dordolecët e tyre etnomazokistë në pak vite lufte të përqendruar politiko-(ekonomiko-mediatiko-arsimoro)-kulturore.

Pamje si kjo [dhe shfaqje si ato që japin përditë dordolecikanët dhe gjithë etnomazokistët e tjerë (ndër të cilët dallohen sidomos trundryshkurit e turko-arabizuar mendërisht me gjithë sjelljet e tyre prej mbetjeje skllevërish të perandorisë osmane nëpër qytetet dhe hapësirat tona publike)], i japin serbisë dhe gjithë kundrashqiptarëve të tjerë një lumturi dhe një ngarkesë energjitike të pallogaritshme për t'i vazhduar me optimizëm dhe vrull të ripërtërirë sabotimet dhe sulmet e tyre për të na spastruar nga Trevat Tona.

Nuk ka fjalë më të duhura për t'iu drejtuar etnomazokistëve që po e dëmtojnë Kombin Tonë pa reshtur me mendjelehtësinë dhe pavetëdijen e tyre të skajshme se sa këto:
«Lum serbia për ju!», «Lum kundrashqiptarët që ju kanë!»