"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

TRADHTIA E RADHËS: Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

TRADHTIA E RADHËS: Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

#1

Post by Adriana » Wed Sep 16, 2015 12:05 pm

-Pa luftë dhe pa presion ia dorëzuan tokën mijëvjeçare Malit Zi!

-Opozita provon fuqinë në Kuvend me Demarkacionin!


A janë verbuar shqiptarët? Nëse klasa politike dhe zyrtarët e lartë janë aq të korruptuar, sa edhe diplomatët ndërkombëtarë po bëjnë thirrje të mos durohet ky turp, si mund t’ju besohen atyre marrëveshjet ndërkombëtare, si përcaktimi i kufirit me Malin e Zi?!
Japonia po vazhdon betejën në dy fronte me dy superfuqi më të mëdha se ajo ushtarakisht, Rusinë dhe Kinën për ishujt dhe vijën detare, të cilat ju morën pasi ajo kapitulloi në Luftën e Dytë Botërore. Edhe shumë shtete tjera vazhdojnë betejat demokratike ose me luftë edhe për dhjetëra hektarë tokë. Politikanët tanë i ranë sëpatë tokës së tyre, pa luftë dhe pa presion! Po çfarë na pret me Serbinë? Ky vendim pa mbështetje faktike shkencore, Edhe burgu është pak! Bota Sot | 15.09.2015

***


Ndërkohë në Pejë është protestuar kundër kësaj marrëveshjeve. Qytetarët e kësaj ane, thonë se kjo marrëveshje është një padrejtësi dhe e kundërshtojnë atë. Madje ata kanë thënë se “po i falet tokë Malit të Zi” dhe siç janë shprehur disa nga protestuesit, “ajo tokë është larë me gjak.”

Për më shumë:
GAZETAEXPRESS
E mërkurë, 26 Gusht 2015
Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi, Thaçi nënshkruan, Mustafa dëshmitar (Foto)

Marrëveshjen e kanë nënshkruar, për palën kosovare, zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, dhe ministri i Brendshëm, Skënder Hyseni, ndërsa për palën malazeze, zëvedëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Igor Llukshiq, dhe ministri i Brendshëm, Rashko Konjeviq.

Dëshmitarë të nënshkrimit ishin kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, kryetari i Malit të Zi, FillipVujanoviq, si dhe ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz.

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, pas nënshkrimit të marrëveshjes përsëriti se marrëveshja është në "përputhje të plotë me Kushtetutën e vitit 1974, Dokumentin e Presidentit Ahtisaari dhe Kushtetutën e Republikës së Kosovës".

“Kjo është një ditë e rëndësishme për Kosovën, për Malin e Zi por edhe për tërë rajonin, që dëshmon se rajoni ka hyrë në një periudhë të bashkëpunimit dhe po ecën sigurt në rrugën e integrimeve euro-atlantike”, ka thënë ai.

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Igor Llukshiq, u shpreh se marrëveshja është shembull për rajonin dhe vlerësoi se është bërë në prag të Samitit të Vjenës, si konfirmim se rajoni është i përkushtuar në procesin e integrimit në BE dhe NATO.

“Thaci nënvizoi se Kosova tanimë ka përmbyllur procesin e demarkacionit të kufirit me Shqipërinë, Maqedoninë dhe tani edhe me Malin e Zi dhe shprehu shpresën se së shpejti do të përmbyllet edhe me Serbinë”, njofton MPJ.

Image

Image

ImageJepni mendimin tuaj...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: TRADHTIA E RADHËS: Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

#2

Post by Adriana » Wed Jan 13, 2016 9:52 am

  Problemi i Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, Jahjaga ka ndërmarrë iniciativën për krijimin e një komisioni vlerësues më ekspertë ndërkombëtar...

13.01.2016: Analistët politik thonë se iniciativa e presidentës, Atifete Jahjaga për themelimin e komisionit me ekspert ndërkombëtar për të vlerësuar procesin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi është shumë e nevojshme, pasi që sipas tyre kjo çështje është bërë njëra ndër problemet më të mëdha të krizës politike.

“Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, ka bërë shumë mirë që ka ndërmarrë iniciativën për krijimin e një komisioni vlerësues ad-hoc më ekspertë ndërkombëtar për të vlerësuar shënjimin e vijës kufitare më Malin e Zi, sepse, çështja e demarkacionit u bë njëra nga problemet më të rrezikshme për shtetësinë e Kosovës, e cila, humbi atributet e rendit dhe të sigurisë së shtetit të Kosovës”, thotë analisti Skender Zogaj.

Madje, Zogaj thotë se kjo iniciativë do të duhej ndërmarre që në fillim të krizës politike.

“Iniciativa është absolutisht e qëlluar, bile unë e konsideroj të vonuar, sepse, ka mundur të bëhet menjëherë pas hedhjes së parë të gazit helmues në Kuvendin e Kosovës, dhe besoj se, do të kishte pasur efekte shumë të mira. Sido qoftë, iniciativa e Presidentes është e qëlluar pavarësisht që, nuk besoj se do të jetë me ndikim të opozita, e cila, tashmë e ka fiksuar kërkesën e saj dhe, heqja dorë do të ishte dështim shumë i madh i opozitës”, tha ai.

Edhe analisti Blerim Burjani thotë se rruga e vetme për të tejkaluar këtë problem, është themelimi i këtij komisioni.

“Po kjo është rruga e vetme në këtë situatë të cilën e ka përmend shpeshherë edhe kryeministri i vendit”, thotë Burjani.

Por sipas tij, problemi i vërtetët në vend mbetet Marrëveshja e Asociacionit.

“Demarkacioni nuk është ndonjë, problem i madhe është çështje teknike e zgjidhshme, problemi më i madh është asociacioni etnik”, shtoi Burjani./Bota Sot  PETLLA ME UJE, si gjithmon... ne fillim pranojne marreveshjet , me pas ''hapim komisionet'', pse nuk vepruan me pare?..pse firmosen marreveshjen?.. Tani hajde prit 20-30 vjet te tjera duke lexuar bla bla bla e ketyre lart e poshte, edhe pse jam e mendimit qe kerkimi i hapjes se ketij komisioni eshte thjeshte sa per qetesuar (harruar) situaten...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”