"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Siria ne prag lufte?

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3818
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Siria ne prag lufte?

#1

Post by Arbëri » Wed Oct 03, 2012 9:28 pm

Turqia sulmon Sirinë


Raportohet se ushtria turke ka goditur caqe të ushtrisë siriane në përgjigje të bombës që la të vdekur pesë civilë turqë.

Mediat citojnë një deklaratë që është lëshuar nga zyra e kryeministrit turk, Tayyip Erdogan për këtë informacion.

Të paktën pesë persona mbetën të vrarë nga predhat që ranë në qytetin kufitar Akçkale. Më herët, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon ka kërkuar nga Turqia që t’i mbajë të gjitha kanalet e komunikimit hapur me Sirinë, në mënyrë që të shmangen tensionet në rritje ndërmjet këtyre dy vendeve fqinje, pas shpërthimit të një predhe të lëshuar nga Siria në tokën turke, e cila la të vrarë të paktën pesë persona.

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Davutoglu e njoftoi Banin për incidentin nëpërmjet një thirrje telefonike.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3818
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Turqia sulmon Sirinë

#2

Post by Arbëri » Wed Oct 03, 2012 9:32 pm

Kjo është luftë tipike e montuar per mua ...!
 
Siria është ne probleme te medha lufte brenda ne shtet te vet e paska marre guxim te sulmon edhe TURQINE :)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Turqia sulmon Sirinë

#3

Post by Sally » Thu Jan 31, 2013 1:54 pm

Izraeli sulmon nga ajri Sirinë

Izraeli ka kryer një sulm nga ajri ndaj Sirisë. Ky është sulmi i parë ajror i Izraelit ndaj shtetit fqinj që prej vitit 2007. Qeveria izraelite nuk e ka komentuar sulmin.
Siç raporton "New York Times" duke cituar burime qeveritare amerikane, avionët luftarakë izraelitë bombarduan një autokolonë, e cila me armë moderne të mbrojtjes kundër-ajrore ndodhej në rrugë për tek milicët Hizbollah në Liban. Nga ana tjetër sipas versionit sirian forcat ajrore izraelite sulmuan një qendër kërkimore ushtarake në afërsi të kryeqytetit, Damask. Si pasojë humbën jetën dy punëtorë. Qeveria izraelite nuk e ka komentuar sulmin.

Sulmi i parë ajror i Izraelit ndaj shtetit fqinj që prej vitit 2007

Rusia, një prej aleateve të Sirisë, sipas deklarimeve zartyre, e priti "me shqetësim të thellë" lajmin për sulmin. "Nëse konfirmohet informata për këtë sulm atëherë kjo do të ishte një shkelje e rëndë e Kartës së Kombeve të Bashkuara", njoftoi ministria e Jashtme në Moskë. Sulmet ndaj objektivave në territorin e një shteti sovran janë "të papranueshme pavarësisht se me çfarë motivi ndërmerren ato", u tha në kryeqytetin rus.
Sulmi u dënua edhe nga Liga Arabe. Hizbollhau libanez e akuzoi Izraelin se është pjesë e një "komploti" kundër Sirisë. Sulmi i aviacionit izraelit ndaj territoreve siriane bën të qartë, se bëhet fjalë për shkatërrimin e Sirisë dhe të ushtrisë së saj për ta thyer "boshtin e rezistencës", sqaroi Partia shiite radikale islamike.
Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle nuk ka dashur ta komentojë rastin. "Ne nuk kemi të dhëna të sakta rreth asaj se çfarë ka ndodhur", theksoi ai para fillimit të takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së në Bruksel (31.01.2013).


Të përditshmet izraelite reaguan të shqetësuara për sulmin

Në një koment të gazetës "Jediot Achronot" thuhet se një sum i tillë, nëse është kryer nga pala izraelite, nxit luftë mes palëve të prekura. Gazeta tjetër "Israel Hayom" komentoi se tani është në duart e Sirisë dhe Hizbollahut të vendosin nëse do të duan që tensionet e krijuara t'i kthejnë në luftë. Ndërsa e përditshmja amerikane "Washington Post" shkruan në numrin e saj të së enjtes (31.01.2013) se ky sulm shton mundësinë që lufta civile në Siri të përhapet në mbarë rajonin.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Siria ne prag lufte?

#4

Post by Sally » Wed Sep 11, 2013 11:21 am



''Obama to give diplomacy a chance'' kur skane rruge tjeter gjithmon dalin me kete teori... . Kjo vetkuptohet shume mire edhe ne mesazhin e dhene nga Obama nje mesazh me dy-fytyra:

1- ti japim nje shance dipllomacise :? ( jo lufte, po rruge dipllomatike )
2- ftoj shtetet e tjera qe ta diskutojme edhe njehere ;) (ato shtete qe nuk kan pranuar nderhyrjen ne siri)




shrehja tjeter qe me beri pershtypje eshte: ''amerika nuk eshte policia e gjithe botes'' , ngjan nje shprehje e ''prekshme'' po perdoret aty ku:

1- nuk kan interesat e tyre...
2- ose aty ku nuk nuk shoqerohet nga superfuqite e tjera ( si ne kete raste me sirin )


''5-superfuqite'' po ndahen ne grupe?... arsyje ekonomike apo dicka tjeter?
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”